Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Electrolux ZUS 3365 - naprawa

gryq 09 Sty 2012 21:59 12962 11
  • #1 09 Sty 2012 21:59
    gryq
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

niedawno w odkurzaczu jwt. pojawił się problem: wyłącza się po krótkim czasie pracy (ok 1-5 minut). Po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach znowu zaczyna pracować. Rozebrałem go doszczętnie, przeczyściłem wszystkie elementy z kurzu. Zweryfikowałem pracę silnika: wygląda, że jest ok - szczotki jeszcze nie zużyte, nic nie iskrzy, wirnik pracuje bez żadnego 'tarcia'.
    Po krótkiej inwestygacji zauważyłem następujący objaw:
    1. Włączam odkurzacz, pracuje przez pewien okres czasu, sam się wyłącza.
    2. Wyłączam go 'włącznikiem'. Po kilkunastu/kilkudziesięciu słyszę charakterystyczne 'kliknięcie'.
    3. Wówczas odkurzacz mogę włączyć i znowu działa.
    To 'kliknięcie', o którym piszę w pkt. 2 zapewne jest to praca jakiegoś wyłącznika termicznego. Niestety nie jestem elektrykiem, więc prosiłbym Was o pomoc w zlokalizowaniu tego wyłącznika - w załączeniu zamieszczam zdjęcia z wyjętej płytki. Ew. poprosiłbym o pomoc w postaci krótkiej instrukcji jak można 'zmostkować' ten wyłącznik. Dodam, że bardzo nagrzewa się taka aluminiowa płytka/osłona, która jest przynitowana wraz z tym czarnym trójnóżkowym elementem z prawej/tylnej strony zdjęcia Plytka_gora.jpg.
    W innym wątku (nt. odkurzacza elexctrolux mondo bodajże) czytałem o tym, że taki wyłącznik termiczny zlokalizowany jest w mocowaniu szczotki, ale u siebie w odkurzaczu takowego podejrzanego elementu nie znalazłem... Ale być może słabo szukałem. Będę wdzięczny za każdą pomoc/wskazówkę.
    Dla porządku dodam, że wyczyściłem wszystkie pozostałe elementy, tj. filtry, rury, etc. Nic tam nie bruździ, odkurzacz jakoś specjalnie nie przegrzewa się.

Pozdrawiam,
    GryQ

Odkurzacz Electrolux ZUS 3365 - naprawa Odkurzacz Electrolux ZUS 3365 - naprawa

0 11
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2012 23:10
    karol5608
    Poziom 28  

Prawdopodobnie termostat rozłancza silnik, musi on być gdzieś na obudowie silnika, dobrze szukaj, zazwyczaj szeregowo połączony z jedną za szczotek. A nagrzewanie się radjatora jest raczej normalne, taka jego rola. Silnik się nie nagrzewa za bardzo? Mostkowanie termika nie jest wskazane, chyba że jest uszkodzony i są problemy z jego wymianą. Pozdrawiam

0
  • #3 09 Sty 2012 23:22
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Jest to model z serii Ultra sajlencer, więc proszę najpierw zdemontować Filtr Hepa oraz gąbki wyciszające=zatykające silnik i sprawdzić jak sprawa wygląda. Bardzo często właśnie te gąbki są przyczyna działania wyłącznika i po prostu je usuwam. Kliknięcie to oznaka zadziałanie wyłacznika termicznego na ogół 70 stopni. Można też go odnaleźć i zobaczyć czy temperatura faktycznie dochodzi do tej granicy.
    pzdr

0
  • #4 10 Sty 2012 08:23
    gryq
    Poziom 9  

Witam,

odkurzacz testowałem przy zdjętej pokrywie i wyciągniętych wszystkich filtrach, więc nic nie powodowało dodatkowego nagrzewania silnika.
    No nic, skoro na tej płytce, której zdjęcia zamieściłem, nie ma wyłącznika termicznego, poszukam tam, gdzie wskazywaliście, tj. w okolicach szczotek.
    Napiszę wieczorem jak sprawa wygląda.
    Rozumiem, że ew. zmostkowanie czujnika termicznego może skutkować po prostu przegrzaniem i spaleniem silnika, jeżeli będzie pracował pod zbyt dużym obciążeniem?

Pzdr.
    GryQ

0
  • Pomocny post
    #5 10 Sty 2012 14:33
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

gryq napisał:
    Witam,
    Rozumiem, że ew. zmostkowanie czujnika termicznego może skutkować po prostu przegrzaniem i spaleniem silnika, jeżeli będzie pracował pod zbyt dużym obciążeniem?

Dokładnie tak, o ile temperatura faktycznie osiąga zadaną wartość, a nie jest to uszkodzenie owego bezpiecznika.

2
  • #6 10 Sty 2012 18:28
    gryq
    Poziom 9  

Witam,

rozebrałem silnik i niestety nie namierzyłem w nim czujnika :/
    Poniżej zamieściłem zdjęcia silnika... Może Wam uda się na ich podstawie wskazać, który element mógłby być tym czujnikiem? Może jednak ten czujnik zlokalizowany jest na płytce, której zdjęcia zamieściłem w moim pierwszym poście? Np. ten czarny element w prawym górnym rogu płytki (chociaż analizując jakiś przykładowy schemat podobnej płytki doszedłem do wniosku, że to może być tzw. triak...).

Pzdr.
    GryQ

Odkurzacz Electrolux ZUS 3365 - naprawa Odkurzacz Electrolux ZUS 3365 - naprawa

2
  • Pomocny post
    #7 10 Sty 2012 23:02
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

gryq napisał:
    Witam,

Może jednak ten czujnik zlokalizowany jest na płytce, której zdjęcia zamieściłem w moim pierwszym poście? Np. ten czarny element w prawym górnym rogu płytki (chociaż analizując jakiś przykładowy schemat podobnej płytki doszedłem do wniosku, że to może być tzw. triak...).

No jak na płytce, jak czujnik mierzy temperaturę silnika, to mijałoby się z celem :)
    Odkręć szczotkotrzymacze i zobacz czy na spodniej części nie ma dziada. To będzie mały element w metalowej obudowie, która umozliwia swobodny przepływ ciepła.
    Szukaj ! Na pewno jest :)
    Może też być przy uzwojeniach, stojana, ale nie dawno mialem electrlouxa i byl właśnie pod szczotką.

pzdr

Dodano po 2 [minuty]:

Ps. Widzę, że uzwojenia stojana sa pokryte grubą warstwą kurzu, jak wygląda turbinka ?. nie jest czasem zawalona brudem ? Sprawdź również kierownicę pod nią i oczyść z brudu.

1
  • Pomocny post
    #8 10 Sty 2012 23:07
    Pawel1812
    Poziom 26  

Spróbuj zmierzyć pojemność kondensatora MKP 0.15uF lub w razie braku przyrządu sprawdzić go poprzez wymianę.

0
  • Pomocny post
    #9 10 Sty 2012 23:18
    Arcus1977
    Poziom 21  

Spróbuj wyciągnąć szczotki razem z miedzianym szczotkotrzymaczem, pod nim może być termik.
    A swoją drogą to zawsze uważałem, że jak coś nazywa się ZUS to jest nienaprawialne ;-)

0
  • #10 11 Sty 2012 08:57
    gryq
    Poziom 9  

OK, dzięki serdeczne Panowie. Postaram się dobrać jakoś do tych szczotek i sprawdzić czy nie ma tam tego termika.
    Co do moich podejrzeń odnośnie tego, że jest on zlokalizowany na płytce, to wynikały one z następujących przesłanek:
    1. Na płytce jest umieszczony ten kawałek blachy alu (napisaliście, że jest to po prostu radiator), który się grzeje. A do radiatora jest przylutowany (tak to wygląda od spodu) ten czarny układ z trzema nóżkami. Stąd moje podejrzenie padło na niego.
    2. Tak jak pisałem w pierwszym poście: po wyłączeniu się odkurzacza, po pewnym czasie słychać było wyraźne "pstryknięcie", które dochodziło z okolic płytki... Ale wiadomo jak to jest z takimi odgłosami - ich lokalizacja przez zawodne ludzkie ucho jest bardzo trudna.

Tak czy inaczej nie "kłapię" już bez potrzeby, tylko zabieram się za rozebranie tych szczotek... Poinformuję o ew. sukcesie...

Pzdr.
    GryQ

0
  • Pomocny post
    #11 11 Sty 2012 15:38
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Ten czarny element, który usilnie obwiniasz to triak. Może być dwojako uszkodzony. albo mieć zwarcie i silnik pracuje na maks. obrotach, albo mieć przerwę i odkurzacz w ogóle nie ruszy. Ale jak już go tak chcesz sprawdzic, to złącz jego dwie pierwsze (licząc od potencjometru) sąsiednie nóżki. Jeżeli faktycznie to wina triaka, to odkurzacz bedzie pracował normalnie bez żadnych przerw, ale na maks. obrotach.
    pzdr

3
  • #12 11 Sty 2012 20:06
    gryq
    Poziom 9  

Witam,

dzięki serdeczne Panowie za pomoc. Zgodnie z Waszymi radami zdemontowałem szczotki, pod jedną z nich był sprytnie włożony czujnik termiczny - tak sprytnie, że na pierwszy ogląd nie było go totalnie widać.
    Po wyjęciu czujnika odkurzacz działa elegancko. Wyczysciłem przy okazji wszystkie elementy z kurzu, wymieniłem filtry i działa prawie jak nowy :) Może jedynie odrobinę bardziej hałasuje niż na początku... "Sajlencer" znaczy już z niego kiepski jest ;)

Pzdr.
    GryQ

2