Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk USB Spire - dziurka do oddychania.

10 Sty 2012 11:45 4674 20
  • Poziom 17  
    Może i moje pytanie będzie dziwne ale dotyczy bezpieczeństwa dysku.

Otóż mam dysk Seagate 2,5 " zamontowany w obudowie Spire Handybook podłączanej do komputera przez USB. Prawie każdy dysk ma malutki otwór w obudowie, z reguły opisany w następujący sposób:"Do not cover this breather hole". Z tego co zdążyłem się dowiedzieć służy on do wyrównywania ciśnienia wewnątrz dysku. Problem polega na tym, że obudowa Spire Handybook (dedykowana właśnie takim dyskom) posiada piankę dociskającą dysk, która ma podobno zapobiegać wibracjom. Pianka ta szczelnie zakrywa wspomniany otwór. Czy nie spowoduje to uszkodzenia dysku ?
  • Poziom 22  
    Jeżeli masz go na gwarancji,i się zepsuje,to wyślesz na gwarancję i dostaniesz nowy.
    Jeżeli się nie zepsuje,to znaczy ,że tak ma być.

Mimo to uważam ,że jeżeli wszystko jest oryginalnie zamontowane,nic złego nie powinno się stać...
  • Poziom 17  
    Dysk twardy jest już dawno po gwarancji. Zresztą w przypadku uszkodzenia stracę wszystkie zgromadzone na nim dane. Nie chcę więc ryzykować.
    Zastanawia mnie tylko czy tak znana firma jak Spire, projektując obudowę do dysku, nie wzięła pod uwagę obecności wspomnianego otworu? Przecież, jak napisałem, występuje on chyba we wszystkich dyskach niezależnie od producenta.

Czy ktoś ma jakieś inne informacje na ten temat? Zależy mi na Waszej poradzie.
  • Poziom 17  
    DriverMSG napisał:
    Pianka jest na tyle elastyczna, być może też przepuszcza powietrze, że to w ogóle nie ma wpływu na ciśnienie wewnątrz dysku. Bardziej starałbym się monitorować temperaturę pracy dysku.

Masz rację, temperatura dysku też jest ważna. Monitoruję ją, chociaż jest to dysk przenośny więc długo nie pracuje. Natomiast co do przepuszczalności powietrza przez piankę - nie mam pewności, że tak faktycznie jest. A może jest jakiś program diagnostyczny, który pozwala sprawdzić czy funkcjonowanie wspomnianego otworu jest prawidłowe?
  • Poziom 17  
    DriverMSG napisał:
    Zrozum, że ciśnienie o którym mowa, to skok tak minimalny, że pianka nie ma wpływu na złe działanie dysku pod tym względem.

Wierzę, ale musisz przyznać, że jest jakiś powód, dla którego producenci dysków umieszczają napis "Do not cover breather hole". Rozumiem, że istotny jest swobodny dostęp powietrza do obudowy.
  • Poziom 17  
    DriverMSG napisał:
    Czasami napisał:
    swobodny dostęp powietrza do obudowy.

Tak... Otworem średnicy dyszy, pod którą znajduje się mała membrana, bo sama przestrzeń dysku musi być zamknięta hermetycznie.

Jakiej średnicy by nie był pełni jakąś funkcję. Jak by musiał być większy to pewnie taki by był. Producenci na pewno nie dziurawią dysku bez powodu. I nie marnują pieniędzy na zbędne naklejki. Moje obawy więc pozostają.
  • Specjalista HDD Recovery
    Czasami napisał:
    Może i moje pytanie będzie dziwne ale dotyczy bezpieczeństwa dysku.

Otóż mam dysk Seagate 2,5 " zamontowany w obudowie Spire Handybook podłączanej do komputera przez USB. Prawie każdy dysk ma malutki otwór w obudowie, z reguły opisany w następujący sposób:"Do not cover this breather hole". Z tego co zdążyłem się dowiedzieć służy on do wyrównywania ciśnienia wewnątrz dysku. Problem polega na tym, że obudowa Spire Handybook (dedykowana właśnie takim dyskom) posiada piankę dociskającą dysk, która ma podobno zapobiegać wibracjom. Pianka ta szczelnie zakrywa wspomniany otwór. Czy nie spowoduje to uszkodzenia dysku ?

Odpowiedź brzmi nie. Dlaczego ?
    No to inaczej powiem tak. co się stanie jeśli pomiędzy dwoma butlami gazowymi o ciśnieniu 1 atmosfery damy taka piankę jako izolator i damy im około 5 sekund na wyrównanie ciśnień ?

Inaczej ujmując wyrównanie ciśnienia może być dłuższe ale nie niemożliwe. Mało tego nawet z zamknięciem tego otworu dysk powinien zadziałać ale jego parametry rozruchu czy samego działania mogą być krytyczne lub z czasem gorsze.

Inaczej dyskusja na temat tego czy obudowa jest zgodna z dyskiem z powodu tej pianki jest dywagacja głuchego na argumenty ślepego.

Wystarczy zapytać producenta obudowy czy nie zaleca stosowania tego dysku w swoim wyrobie lub czy są jakieś powody z jakich taki dysk może nie być zalecanym dla tej obudowy.
  • Poziom 17  
    migol21 napisał:
    Odpowiedź brzmi nie. Dlaczego ?
    No to inaczej powiem tak. co się stanie jeśli pomiędzy dwoma butlami gazowymi o ciśnieniu 1 atmosfery damy taka piankę jako izolator i damy im około 5 sekund na wyrównanie ciśnień ?

Inaczej ujmując wyrównanie ciśnienia może być dłuższe ale nie niemożliwe. Mało tego nawet z zamknięciem tego otworu dysk powinien zadziałać ale jego parametry rozruchu czy samego działania mogą być krytyczne lub z czasem gorsze.

Inaczej dyskusja na temat tego czy obudowa jest zgodna z dyskiem z powodu tej pianki jest dywagacja głuchego na argumenty ślepego.

Wystarczy zapytać producenta obudowy czy nie zaleca stosowania tego dysku w swoim wyrobie lub czy są jakieś powody z jakich taki dysk może nie być zalecanym dla tej obudowy.

Po pierwsze - cała ta wypowiedź zamiast precyzyjnie odpowiedzieć ta temat - buja w obłokach. Krótko mówiąc nic konkretnego z niej nie wynika. Butle gazowe to chyba na innym forum.
    Na początku jest informacja, że nic dyskowi nie zagraża, a w ostatnim zdaniu, że to producent obudowy ma zdecydować czy tak rzeczywiście jest. Jak już napisałem praktycznie każdy dysk ma wspomniany otwór i to z reguły w tym samym miejscu. A dyski 2,5" są z reguły umieszczane w dość ciasnych miejscach (laptopy itp.) więc problem zasłaniania tego otworu powinien być dawno rozpracowany. Jak się okazuje niestety tak nie jest.
    Po drugie - konsultowałem juz mailowo problem z producentem obudowy, czyli firmą Spire. Niestety nie chcieli lub nie potrafili definitywnie odpowiedzieć. To było takie krążenie wokół tematu. Najprawdopodobniej nie przeanalizowali tego elementu funkcjonowania obudowy.
    Twoja wypowiedź jest raczej szukaniem dziury w całym lub też szukaniem drugiego dna. Inaczej dajcie mi czas i miejsce a ja z prostego zdarzenia zrobię najbardziej skomplikowaną rzecz na świecie.

Odpowiedzi dla ciebie były i to nie jednokrotnie ile jeszcze razy należy powtórzyć ci słowo "NIE". Jeśli nawet ma to nie w tak krótkim czasie jakim jest czasz życia sprzętu. Czy ty chcesz to używać 100 lat ? i przechowywać tam jedyne najważniejsze dane o wadze bezpieczeństwa narodowego ?

Twoje bajdurzenie jest tylko bajką szukającą potwierdzenia w rzeczywistości.
    Przestań bujać w chmurach.

Co do butli gazowej to powiem tak byli tacy, którzy próbowali naginać prawa fizyki do własnych celów. Tyle, że jeśli coś działa zgodnie z prawami fizyki to nie istotne czy to jest butla gazowa czy dwa pomieszczenia o różnych ciśnieniach.

Chcesz naukowo udowadniać prawa fizyki zapraszam na mównice uniwersytetów na wykłady dotyczące szkodliwej działalności zakrywania otworów wyrównujących ciśnienie.
    Tam wypowiedz swoje dywagacje i drążenie tematu.

Tutaj po co chcesz zaśmiecać forum ?
  • Poziom 17  
    Dziękuję za czas poświęcony na odpowiedź. Rzadko zdarzają się tak długie wypowiedzi. Naprawdę to doceniam. Niemniej jednak mam kilka uwag:

migol21 napisał:
    Twoje bajdurzenie jest tylko bajką szukającą potwierdzenia w rzeczywistości.

Wypraszam sobie określenia typu "bajdurzenie".

migol21 napisał:
    Chcesz naukowo udowadniać prawa fizyki zapraszam na mównice uniwersytetów na wykłady dotyczące szkodliwej działalności zakrywania otworów wyrównujących ciśnienie.
    Tam wypowiedz swoje dywagacje i drążenie tematu.

Do wyjaśnienia tematu nie jest potrzebny żaden uniwersytet. Wystarczy prostymi słowami opisać sens istnienia omawianego otworu. No chyba, że ktoś nie potrafi albo z jakiegoś powodu nie chce tego jasno wytłumaczyć. Czego przykład mamy powyżej. Na usprawiedliwienie autora mogę napisać, że faktyczmie temat ten jest bardzo mgliście opisywany w internecie, stąd mój post.

migol21 napisał:
    Odpowiedzi dla ciebie były i to nie jednokrotnie ile jeszcze razy należy powtórzyć ci słowo "NIE". Jeśli nawet ma to nie w tak krótkim czasie jakim jest czasz życia sprzętu. Czy ty chcesz to używać 100 lat ?

Czy to oznacza, że dysk "dusi się" stopniowo?

Reasumując. Proszę o prostą, pozbawioną ozdobników odpowiedź. Jednak nie typu "nie bo nie". Wystarczy technicznie opisać problem.
  • Poziom 13  
    Czasami napisał:
    Wypraszam sobie określenia typu "bajdurzenie".

Kolego więc jak można nazwać to, co czynisz w tym momencie?
    Jeżeli masz wszystko tak jak z fabryki wypuszczono, to nie rozumiem w ogóle tego tematu, skoro jest tam pianka, to ma jakieś przeznaczenie, i musi tam być. Temat według mnie w ogóle jest zbędny. I ciągniecie go dalej nie ma jakiekolwiek sensu biorąc pod uwagę to, że będą tutaj się działy same spekulacje.

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Sh3vieR napisał:
    Kolego więc jak można nazwać to, co czynisz w tym momencie?
    Jeżeli masz wszystko tak jak z fabryki wypuszczono, to nie rozumiem w ogóle tego tematu, skoro jest tam pianka, to ma jakieś przeznaczenie, i musi tam być. Temat według mnie w ogóle jest zbędny. I ciągniecie go dalej nie ma jakiekolwiek sensu biorąc pod uwagę to, że będą tutaj się działy same spekulacje.

Napisałem już, że kontaktowałem się z producentem obudowy - czyli firmą Spire i nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Wygląda na to, że chyba przeoczyli ten problem. Stąd też mój post na tym forum. Jeżeli sprawa jest tak oczywista to dlaczego do tej pory nikt jasno nie odpowiedział. Ciągle tylko jakieś komentarze i połajanki.

DriverMSG napisał:
    Zacznij od sformułowania pytania na tyle technicznie by udzielić odpowiedzi.

Bardzo proszę, choć wydaje mi się, że już dość dokładnie opisałem problem.
    A więc - proszę o odpowiedź jaki wpływ będzie miało ścisłe zakrycie pianką wykonaną z bardzo gęstego poliuretanu otworu o średnicy ok. 1 mm opisanego tekstem "Do not cover breather hole" w dysku Seagate 160 GB 2,5".
    A ja przytoczę dany frqagment :
    Code:
    Due to the extremely close spacing between the heads and the disk surface, hard disk drives are vulnerable to being damaged by a head crash—a failure of the disk in which the head scrapes across the platter surface, often grinding away the thin magnetic film and causing data loss. Head crashes can be caused by electronic failure, a sudden power failure, physical shock, contamination of the drive's internal enclosure, wear and tear, corrosion, or poorly manufactured platters and heads.

The HDD's spindle system relies on air pressure inside the disk enclosure to support the heads at their proper flying height while the disk rotates. Hard disk drives require a certain range of air pressures in order to operate properly. The connection to the external environment and pressure occurs through a small hole in the enclosure (about 0.5 mm in breadth), usually with a filter on the inside (the breather filter).[98] If the air pressure is too low, then there is not enough lift for the flying head, so the head gets too close to the disk, and there is a risk of head crashes and data loss. Specially manufactured sealed and pressurized disks are needed for reliable high-altitude operation, above about 3,000 m (9,800 ft).[99] Modern disks include temperature sensors and adjust their operation to the operating environment. Breather holes can be seen on all disk drives—they usually have a sticker next to them, warning the user not to cover the holes. The air inside the operating drive is constantly moving too, being swept in motion by friction with the spinning platters. This air passes through an internal recirculation (or "recirc") filter to remove any leftover contaminants from manufacture, any particles or chemicals that may have somehow entered the enclosure, and any particles or outgassing generated internally in normal operation. Very high humidity for extended periods can corrode the heads and platters.

For giant magnetoresistive (GMR) heads in particular, a minor head crash from contamination (that does not remove the magnetic surface of the disk) still results in the head temporarily overheating, due to friction with the disk surface, and can render the data unreadable for a short period until the head temperature stabilizes (so called "thermal asperity", a problem which can partially be dealt with by proper electronic filtering of the read signal).

A wystarczyło coś tak prostego jak Wiki.
  • Poziom 17  
    DriverMSG napisał:

Naprawdę bardzo dziękuję za ten link. Przyda się. Jest tu rzeczywiście opisane funkcjonowanie tego nieszczęsnego otworu. Tyle tylko, że wciąż nie wiadomo, czy zakrycie go wspomnianą pianką obniży ciśnienie tak, by głowice mogły uderzyć w talerze. Może ktoś spotkał się na necie z artykułem, który by opisywał funkcjonowanie dysku w takiej lub podobnej obudowie( z zakrytym otworem).

Muszę przyznać, że straciłem zaufanie do firmy Spire.
    Cytat:
    Tyle tylko, że wciąż nie wiadomo, czy zakrycie go wspomnianą pianką obniży ciśnienie tak, by głowice mogły uderzyć w talerze

W jakiej perspektywie czasowej pracy dysku pod jakim obciążeniem ?
    W jakim środowisku?
    Na jakiej wysokości ?
    O jakim ciśnieniu ?
    Czy w podróżach lotniczych ?
    Jeśli tak to jak często ?
    Jak długo ?
    Jakie różnice temperatur przed po włączeniu i w czasie pracy ?
    Przy jakiej stabilności zasilania ?
    Pod jakimi obciążeniami mechanicznymi ?
    Przy jakich narażeniach innego rodzaju ? Jakich ? Jak długo ? Jak często?

To wszystko przy jakim procentowym zapełnieniu dysku ?
    Czy dopisywanie danych czy tylko odczyt w jakim stopniu w jakich warunkach i w jakim czasie ?
    Czy w między czasie dysk będzie zerowany ? Czy jest monitorowany ?
    Jaka temperatura pracy w stosunku do zewnętrznej ?

................................
  • Poziom 17  
    migol21 napisał:
    W jakiej perspektywie czasowej pracy dysku pod jakim obciążeniem ?
    W jakim środowisku?
    Na jakiej wysokości ?
    O jakim ciśnieniu ?
    Czy w podróżach lotniczych ?
    Jeśli tak to jak często ?
    Jak długo ?
    Jakie różnice temperatur przed po włączeniu i w czasie pracy ?
    Przy jakiej stabilności zasilania ?
    Pod jakimi obciążeniami mechanicznymi ?
    Przy jakich narażeniach innego rodzaju ? Jakich ? Jak długo ? Jak często?

To wszystko przy jakim procentowym zapełnieniu dysku ?
    Czy dopisywanie danych czy tylko odczyt w jakim stopniu w jakich warunkach i w jakim czasie ?
    Czy w między czasie dysk będzie zerowany ? Czy jest monitorowany ?
    Jaka temperatura pracy w stosunku do zewnętrznej ?

Bez komentarza.