Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

80C32 i 27C512 - poszukiwana sekwencja resetu ustawień

Calineczka* 10 Sty 2012 14:33 1962 11
  • #1 10 Sty 2012 14:33
    Calineczka*
    Poziom 31  

Witam Panie i Panowie.
    Jestem zielony jeśli chodzi o mikrokontrolery więc proszę wybaczyć błędy nazewnictwa.
    Mój problem polega na tym, że mam urządzenie zabezpieczone kodem. Znam ten kod. Można go zmienić, ale wywołanie funkcji resetu ustawień przywraca fabryczny kod 1234. Chciał bym tak zmienić zawartość EPROM-u, by ten domyślny kod był inny. Jak to zrobić? Urządzenie jest zbudowane w oparciu o 80C32 pobierający program z 27C512. Proszę wskazać drogę. Mogę też zlecić zrobienie tej zmiany odpłatnie. W razie zainteresowania zamieszczę wsad pamięci.

0 11
  • #2 10 Sty 2012 15:10
    shadow0013
    Poziom 34  

Trzeba disassemblować eproma, zmienić kod dostępu i nagrać na nowo (na nowym epromie lub skasować stary). Można spróbować - zgrać eproma znaleźć ciąg znaków 1234, zmienić na inny i nagrać z powrotem - może się uda.

0
  • #3 10 Sty 2012 15:36
    Calineczka*
    Poziom 31  

shadow0013 dzięki za chęć pomocy. Wskaż proszę narzędzie którym to zrobić? Próbowałem jakiś programem znalezionym w sieci ale otrzymałem tylko kilkanaście niezrozumiałych linijek. Podmiana ciągu 1234 (jak i 4321) nic nie dała, kod "defaultowy" pozostał identyczny

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sty 2012 15:49
    shadow0013
    Poziom 34  

Wpisz na googlach disassembler 8051 i wybierz, są też polskie programy (hasło DSM-51 Jagoda). Tyle lat już z tym nie mam do czynienia, skleroza robi swoje.

0
  • #5 10 Sty 2012 22:01
    Calineczka*
    Poziom 31  

posiedziałem trochę z googlami, popróbowałem i mam jakiś rezultat. Wygląda to chyba nawet logicznie. Zamieszczam źródło. Bardzo proszę kogoś, kto potrafi to odczytać i zrozumieć o wyszukanie i wskazanie interesującej mnie sekwencji. Co ważne, a co może pomóc:
    -sterownik jest przywracany do ustawień fabrycznych poprzez przytrzymanie klawisza # i włączenie zasilania. PO kilkunastu sekundach pokazuje się komunikat "reset dflts"
    -hasło do sterownika wprowadza się po naciśnięciu klawisza "-" (czyli -1234#)
    , wówczas sterownik wyświetla "HELLO" i jest w trybie serwisowym (możliwość programowania parametrów pracy)
    -każdą komendę zatwierdza się znakiem #
    czy ktoś może pomóc? :cry:
    Jest to zawartość pamięci 27C512 kontrolera temperatury Satchwell MMC3601 -może komuś się przyda.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Sty 2012 10:15
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Aby można było przeanalizować kod przydałoby się wiedzieć jak wyglądają podłączenia do uP: klawiatury i pamięci nieulotnej (EEPROM lub RTC+bateria).

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #7 12 Sty 2012 14:38
    Calineczka*
    Poziom 31  

niestety nie dysponuję schematem urządzenia a w tej chwili nie mam wystarczającej ilości czasu by zdjąć schemat z topologii ścieżek. Eepromu nie ma, jest RTC+RAM+spora bateria litowa. Do tego klika HC373, UDN2595, ADM696 i inna drobnica z serii HC. Przetwornik A/D to ICL7109 i ZN429 . Jeśli to będzie konieczne zawalczę schemat "z natury", ale na PW już zgłosił się do mnie Kolega który rozpracowuje kod i wiążę z tym duże nadzieje :D

0
  • #8 12 Sty 2012 15:04
    JarekC
    Poziom 27  

A jaki RTC jest zastosowany?

JarekC

0
  • Pomocny post
    #10 12 Sty 2012 21:51
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Ten RTC nie ma RAMu, więc parametry muszą być przechowywane w innym układzie.
    Prawdopodobnie w jakimś RAMie z potrzymaniem bateryjnym.

Przeglądałem kod, trochę rzeczy udało mi się zrozumieć ale wymaga to sporo pracy.

Czy sekwencja wprowadzania kodu wygląda następująco:
    1. naciskamy "-"
    2. na ostatniej 5 pozycji wyświetlacza pojawia się "S"
    3. wprowadzany kod przesuwa się z prawej do lewej (od 4 do pierwszej)
    4. po naciśnięciu # pojawia się HELLO

Co się dzieje po podaniu niepoprawnego kodu?

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #11 12 Sty 2012 22:00
    Calineczka*
    Poziom 31  

Jarku, RAM to Sony CXK5864 .
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/113564/SONY/CXK5864BP-10LL.html

Sekwencja ta wygląda dokładnie jak piszesz. Wciskam jedynkę to pojawia się na ostatnim miejscu, wciskam dwójkę to wyskakuje za jedynką (jedynka przesuwa się w lewo) itd.
    Gdy wprowadzisz nieprawidłowy kod to zamiast "HELLO" sterownik wyświetla jedną z temperatur, nie pamiętam którą. Wychodzi niejako do "strony głównej" :-)

0
  • #12 14 Sty 2012 13:10
    Calineczka*
    Poziom 31  

Witam ponownie.
    Dziękuję wszystkim zainteresowanym moim problemem za chęć niesienia pomocy.
    JarekC podjął się prywatnie tego zadania i pokonał sterownik dość szybko, w dodatku zaocznie. Jestem pełen uznania...bardzo dziękuję!
    Temat zamykam....

0