Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CP775 , TV Daewoo 2594 , poziome linie na ekranie nie działa pilot

Tomasz365 10 Jan 2012 15:25 1785 5
 • #1
  Tomasz365
  Level 11  
  Witam,
  Telewizor jak w temacie trafił do mnie kompletnie martwy.Uszkodzony HOT 2SD1880 oraz bezpiecznik 4A. Po wymianie uszkodzonych elementów jak i wszystkich elektrolitów na pierwotnym i wtórnym tv zaczął działać.
  Na ekranie pozostały poziome prążki na całym ekranie ( bardziej widoczne u góry na bokach), nieliniowość pionowych linii po bokach lekko falujące oraz brak działania pilota zdalnego sterowania. Pilot sprawny (podmieniłem na inny bez powodzenia), po jakimś czasie stwierdziłem, że pilot komunikuje się ale tylko przez chwilkę i z bardzo małego zasięgu.
  W kwestii prążków i liniowości dodatkowo wymieniłem układ odchylania TDA 8351 wraz z elektrolitami oraz generator TDA 8375A. Ponadto stabilizator TDA 8138 wraz z elektrolitami oraz kondensatory filtrujące zasilanie procka i pamięci.
  Prążki widoczne również po przełączeniu na AV więc wykluczam tor W.CZ i P.CZ.
  Acha podmieniałem również diody prostownicze w zasilaczu aby wykluczyć upływność na diodach.
  Prośba o sugestie bo mi się skończyły pomysły.
 • #2
  Mirek Z.
  Moderator
  Sprawdzałeś chociaż napięcia zasilające? Bo nic o tym nie widzę.
 • #3
  machefi
  Home appliances specialist
  Skontroluj napięcie na C416 zasilające wzmacniacze wizyjne na pytce kineskopu ( według schematu 205 V) , sprawdź czy w trakcie manipulacji płytą nie przesunęło się pokrętło > screen< na trafopowielaczu , lekko cofnij je w lewo i zaobserwuj efekty. Co do małego zasięgu pilota spróbuj oczyścić od wewnątrz okienko przed odbiornikiem podczerwieni.
 • #4
  radsat
  Moderator
  machefi wrote:
  Co do małego zasięgu pilota spróbuj oczyścić od wewnątrz okienko przed odbiornikiem podczerwieni.


  Każdy pomysł dobry, ale to nie to.
 • #5
  machefi
  Home appliances specialist
  radsat wrote:


  Każdy pomysł dobry, ale to nie to.

  To to można spróbować , a jak rzeczywiście nie to to szukać dalej , jak to mówią szukajcie a znajdziecie . Naprawa TV to sztuka realizacji pomysłów na wredne uszkodzenie.
 • #6
  Tomasz365
  Level 11  
  Witam,
  Dzięki za podpowiedzi i sugestie.
  Oczko IR wyczyszczone na początku, odbiornik IR wymieniony.Napięcia wszystkie w normie.Sprawdzone wszystkie kondensatory nie elektrolity w zasilaczu. Podmienione diody prostownicze zasilacza i ciągle nic.
  Przełom nastąpił jak wyciągnąłem kondensatory 4700pF bocznikujące diody na wtórnym przetwornicy - pilot zaczął reagować ale z bardzo małym zasięgiem natomiast prążki na ekranie bez zmian. Po wlutowaniu kondensatorów IR znowu przestał działać. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że to jakieś zakłócenia z przetwornicy.Już miałem wymieniać scalak w przetwornicy ale zauważyłem, iż został jeden kondensator C805 150uF/400V na mostku prostowniczym. Powinien być 180uF - podstawiłem 220uF/400V.
  Wszystkie problemy zniknęły - pilot działa prawidłowo, prążki poziome znikły, lekka nieliniowość pozioma również.Pierwszy raz spotkałem się z takimi zakłóceniami z zasilacza. TV działa jak nowy, uważam temat za zamknięty.