Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze elektryczne do domku jednorodzinnego

10 Sty 2012 15:29 19243 32
  • Poziom 14  
    Witam
    Jestem na etapie przyłącza domku do sieci energetycznej , ZE wykona mi w granicy posesji złącze , z tego co wytłumaczył mi pracownik ZE w Częstochowie , przewód pen zostanie w złączu uziemiony , jednak do rozdzielnicy w budynku przyjdzie przewód 4 żyłowy czyli TN-C .Proszę wytłumaczyć po co uziemia się PEN w złączu rozdziela się go na PE i N , a następnie do budynku znów prowadzi się PEN .
    Interesuje mnie też czy ZE może podłączać budynek do sieci TN-C , skoro wymogiem są wyłączniki rocznicowo prądowe a jak wiemy w takim układzie jaki jest TN-C nie można stosować w/w wyłączników.Inwestor musi wtedy rozdzielić przewód PEN na PE i N na własny koszt aby utworzyć siec TN-C-S.Rozumie to tak jakby ktoś sprzedał mi produkt niezgodny prawnie (siec TN-C) , a ja żeby z niego skorzystać muszę go przerobić na TNCS
    Jeśli co pokręciłem przepraszam ale nie jestem elektrykiem , proszę o wyrozumiałość i o jasne wytłumaczenie Smile
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    ameno25 napisał:
    Witam
    Interesuje mnie też czy ZE może podłączać budynek do sieci TN-C , skoro wymogiem są wyłączniki rocznicowo prądowe a jak wiemy w takim układzie jaki jest TN-C nie można stosować w/w wyłączników.

A jak jest w projekcie?
  • Poziom 14  
    Witam projektu na przyłącze jeszcze nie posiadam , dostałem jedynie od ZE tak zwane warunki w których określone jest tylko ze ZE zabuduje w granicy działki , złącze ( szafkę z licznikiem i zabezpieczeniem głównym) , jest też podane że użyty będzie przewód 4x35mm2 , natomiast nic nie pisze jaki przewód ma być użyty od złącza ZE do rozdzielnicy w budynku .Wiem tylko że pracownik ZE powiedział że do uziemienia w złączu ZE nie mogę się podpiąć .
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Witam, pewnie w warunkach przyłączenia do sieci masz napisane, że odbiorca musi wykonać rozdział po za złączem ZE. No a jeśli masz wykonać rozdział poza złączem to musisz uziemić punkt podziału i tu jest "pies pogrzebany", czyli musisz sam wykonać uziemienie. Tu chodzi o odpowiedzialność za uziemienie i wcale nie jestem pewien czy w złączu PEN będzie uziemiony no chyba że projektant tak zaprojektuje. Co do odpowiedzialności za uziemienie to kiedyś jak rozdział na PE i N był w złączu to za uziemienie odpowiedzialność brał ZE czyli jak z powodu złego uziemienia nie zadziałała różnicówka to mogłeś reklamować to w ZE, a teraz jak wykonanie uziemienia będzie w twoim zakresie to będziesz sam odpowiedzialny za jego wykonanie tzn. elektryk, który ci robi WLZ bo to on będzie ci podpisywał oświadczenie o wykonaniu instalacji zgodnie z obowiązującymi nomami i przepisami.Ręczy za to swoimi uprawnieniami budowlanymi.
    pzdr
  • Poziom 17  
    Witam, z pewnością projektant rysując instalację wewnętrzną zaprojektuje RCD i jeśli od złącza do domu będzie poprowadzony kabel YKY 4x10 to musi wykonać rozdział na PE i N, a zatem musi wykonać uziemienie czyż nie?

pzdr
  • Poziom 14  
    kkas12 napisał:
    A jeśli podział wbrew rozsądkowi i zasadom wykonano w ZK odległym od budynku to wtedy uziom jest konieczny czy można z niego zrezygnować?

Pracownik ZE zajmujący się przyłączami oświadczył że z uziomu wykonanego w ZK nie można korzystać.
    Jest to dla mnie dziwne dlaczego ZE nie dostarcza do budynku energii siecią TNS lub TNCS .
    Dla mnie to tak jakby kupić auto bez poduszek powietrznych , a prawo nie dopuszcza takich aut do ruchu drogowego
  • Poziom 17  
    No wtedy to teoretycznie nie jest konieczny rozdział poza złączem, ale trzeba kabel 5x10 kłaść co nie?Ale czy to będzie zgodne z warunkami ZE, bo uważam, że w warunkach będzie zapis, iż do odbiorcy należy wykonać rozdział na PE i N poza złączem ZE. No chyba, że tylko mój ZE wydaje tak warunki.
    pzdr
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    lordpakernik napisał:
    Powinieneś się cieszyć bo na tym zaoszczędzisz :D

akurat w moim przypadku to kwestia 8m przewodu od ZW do rozdzielnicy , czyli nie wiem czy nie taniej wyjdzie 5x10mm2 , niż robić uziom za który trzeba zapłacić
  • Poziom 42  
    Głosisz kolego cukras takie rzeczy, że praktycznie powinieneś otrzymać ostrzeżenie.

Według Ciebie to RCD nie zadziała gdy PEN (PE) nie jest uziemiony.
    Nieprawda.
    Litery oznaczające nazwy układów nic dla Ciebie nie znaczą.
    A szkoda.

Podział PEN w złączu odległym od obiektu nie ma żadnego sensu.
    W budynku uziemiamy nie punkt podziału, lecz żyłę ochronną. Czynimy to za pomocą uziemionej GSW do której przyłączamy wszystkie części dostępne (nawet wtedy gdy PEN bezsensownie podzielono w ZK). GSW należy uziemić (najlepiej) za pomocą uziomu fundamentowego.
    Jego rezystancja z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej nie ma żadnego znaczenia.
    I to tyle.

Cytat:
    ...czyli nie wiem czy nie taniej wyjdzie 5x10mm2 , niż robić uziom za który trzeba zapłacić
    Następny "ekonomista".
  • Poziom 14  
    Czyli ma to wyglądać tak jak na tym rysunku

Czy uziom może byc wykonany tak ze bednarka przyspawana do zbrojenia fundamentu wychodzi ponad ziemie przykręcona do muru , od tego miejsca 16mm2 linka do rozdzielnicy , w rozdzielnicy na szynie od ESÓW złączka i ze złączki na szynę N i PE ?
    Jeśli pisze głupoty proszę się nie śmiać , ale nie jestem elektrykiem .

kkas12 napisał:
    Następny "ekonomista

Dla mnie liczy się każdy grosz , dom buduje z pracy własnych rąk , zresztą Pana komentarz jest zbędny i nie ma nic wspólnego z tematem .

Oto moja rozdzielnica , sam robiłem zresztą jak cala instalacje.
  • Poziom 17  
    No nie uwierzę... punkt rozdziału instalacji z PEN (sieć TNC) na PE i N (TNC-S) nie powinien być uziemiony? I nie mówię o samym punkcie rozdziału, ale i szyna wyrównawcza ma być uziemiona to tak czy inaczej uziemienie trzeba wykonać czy to fundamentowe czy otokowe czy inne. Wiedziałem,że dyskusja z modem nic dobrego nie przynosi bo zaraz pogrozi paluszkiem zamiast wytłumaczyć.To może kolega moderator zweryfikuje rysunek w tym temacie
    https://obrazki.elektroda.pl/0_1260038493.jpg
    pzdr
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Dla mnie liczy się każdy grosz , dom buduje z pracy własnych rąk , zresztą Pana komentarz jest zbędny i nie ma nic wspólnego z tematem .
    To nie jest forum muratora kolego i za co budujesz dom nie ma żadnego znaczenia. Zadałeś pytanie to licz się z tym, że odpowiedzi brutalnie zweryfikują Twoje pojmowanie kwestii o które pytasz.

Zacznijmy od rozdzielni.
    Zbędnie zastosowałeś czterotorowy rozłącznik jako wyłącznik główny Nie ma żadnego powodu by przerywał on tor neutralny.
    Jednak jeśli już zaistnieje ku temu powód to musi on być typu 3+N. Czyli tor N musi otwierać się ostatni a zamykać pierwszy. W tego typu instalacjach nie ma jednak żadnej potrzeby przerywania N.

Skoro podział PEN nastąpi w tej rozdzielni to najmniejszego sensu nie ma użycie czterech odgromników. W zupełności wystarczą trzy.

Jeden wyłącznik RCD na cały obiekt wyczerpuje wprawdzie znamiona ochrony przeciwporażeniowej, ale czyni instalację niefunkcjonalną.

Uziom fundamentowy (sztuczny) należy wykonać na etapie zbrojenia ław fundamentowych a nie odkuwać beton bu dospawać się do jego zbrojenia. Ponadto zbrojenie skręcone drutem wiązałkowym będzie pewnie wystarczające dla ochrony odgromowej, ale może się okazać (i zapewne się okaże) niewystarczające dla ochrony przeciwporażeniowej.
    Na ten remat znajdziesz w necie wiele opracowań.

Kolego cukras najpierw popraw rysunek (błąd zasadniczy) a później załóż nowy wątek i nie mieszaj w tym.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Kolega moderator uporczywie zamiata moje posty do kosza.
    Jeden ze swoich, też.
    Ale ja też pozostanę nieugięty, dopóty nie usłyszę wyjaśnień, jak powinien zachować się elektryk wobec rady wychodzącej spod klawiatury tak doświadczonego fachowca, a dotyczącej uziemienia PEN:
    kkas12 napisał:
    Czynimy to za pomocą uziemionej GSW do której przyłączamy wszystkie części obce (nawet wtedy gdy PEN bezsensownie podzielono w ZK).

Skoro ten tekst przeleżał jakiś czas na forum, to wypadałoby teraz wytłumaczyć tym, którzy zdążyli już to przeczytać - co w elektryce oznacza termin wszystkie części obce?
  • Poziom 37  
    Przewód PEN po wprowadzeniu do rozdzielni podpinasz do szyny PE i od niej robisz mostek do szyny N i to jest podział PEN na PE i N mostek musi być takiego samego przekroju jak przewód PEN lub grubszy. Dodatkowo szynę PE uziemiasz.
  • Poziom 14  
    kkas12 napisał:
    Jeden wyłącznik RCD na cały obiekt wyczerpuje wprawdzie znamiona ochrony przeciwporażeniowej, ale czyni instalację niefunkcjonalną.

Sa dwa RCD jeden trój fazowy na gniazda i 2 fazowy na światło , i tak tez zrobiona jest instalacja osobne obwody na światło i gniazda .

kkas12 napisał:
    Uziom fundamentowy (sztuczny) należy wykonać na etapie zbrojenia ław fundamentowych a nie odkuwać beton bu dospawać się do jego zbrojenia. Ponadto zbrojenie skręcone drutem wiązałkowym będzie pewnie wystarczające dla ochrony odgromowej, ale może się okazać (i zapewne się okaże) niewystarczające dla ochrony przeciwporażeniowej.

Nie wiedziałem o tym wcześniej , także pozostaje mi odkucie betonu i dospawanie bednarki do zbrojenia, zbrojnie jest spawane a nie wiązane drutem wiązadłowym.
    Według mnie prąd udarowy może wyrządzić krzywdę również poprzez przewód N dlatego są 4 odgromniki , co do wyłącznika głównego to zastosowałem go dla po to by odłączyć cala rozdzielnice w razie wymiany modułów
  • Specjalista elektryk
    Proszę wybaczyć ten upór, ale gdyby tego nie wyprostować, to niektórzy, po przeczytaniu takiej wiadomości, polecieliby zakładać opaski uziemiające na rury PCV.:D
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Według mnie prąd udarowy może wyrządzić krzywdę również poprzez przewód N dlatego są 4 odgromniki , co do wyłącznika głównego to zastosowałem go dla po to by odłączyć cala rozdzielnice w razie wymiany modułów

Przecież ten przewód N będzie miał kilkanaście centymetrów ponieważ zostanie on wydzielony tak jak i PE z żyły PEN. I czy zdajesz sobie sprawę z tego czy nie to odgromnik pomiędzy nimi nic nie daje poza drenażem Twej kieszeni.
    Wyłącznik główny oczywiście jest jak najbardziej wskazany, ale nie czterotorowy.
    Może on być on powodem uszkodzeń sprzętu gdy zestyk N otworzy/zamknie się w niewłaściwej kolejności, lub gdy w torze tym (N) nastąpi nie daj Boże przerwa.
  • Poziom 14  
    Skoro Pan moderator nie dojrzał 2 RCD na zdjęciu to skąd Pan wie ze ten wyłącznik , nie ma wydzielonego styku N ?

kkas12 napisał:
    I czy zdajesz sobie sprawę

Od kiedy jesteśmy na ty??

Ten króciutki przewód N jakby nie było jest połączony poprzez GSW z PEN także udar w PEN powoduje realne zagrożenie , jeśli pisze głupoty proszę poprawić a nie śmiać się , w tej dziedzinie nie jestem fachowcem
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Daruj sobie kolego arogancję.
    Chcesz pomocy czy zamknięcia tematu?

A kolega moderator na pewno dojrzał co dojrzeć miał. Ale może doczytałby i parametry aparatów, gdyby fotka była lepszej jakości.
    Cytat:
    Ten króciutki przewód N jakby nie było jest połączony poprzez GSW z PEN także udar w PEN powoduje realne zagrożenie...

Ten N nie jest połączony przez GSW z PEN, lecz bezpośrednio wyprowadzony jest z niego tak samo jak i PE, który zostanie przez GSW uziemiony.
    Więc "udar" W N będzie taki sam jak w PEN i w uziemionym PE.
    Czyli ten czwarty odgromnik niczemu nie służy. Na ten temat też jest wiele opracowań w necie i również tematów na tym oraz innych forach.

Ale Ty możesz sobie ich zamontować każdą ilość i nawet nie musisz się z tego tłumaczyć.
    Tylko nie oczekuj akceptacji.
  • Poziom 17  
    Nie ma sensu zakładać nowego tematu...Autor na pewno już wie co i jak.
    pzdr
  • Specjalista elektryk
    ameno25 napisał:

Sa dwa RCD jeden trój fazowy na gniazda

Stosowanie RCD trójfazowego na obwody jednofazowe jest błędem.

ameno25 napisał:

i 2 fazowy na światło , i tak tez zrobiona jest instalacja osobne obwody na światło i gniazda .

Byłbym wdzięczny za więcej szczegółów o takim wynalazku jak "2 fazowy" RCD, bo nie ukrywam, że pierwszy raz słyszę o takim wynalazku.
    Dodatkowo kolega kkas12 bądź, co bądź ma rację. Nie dość, że nie ma potrzeby zabezpieczenia wyłącznikiem RCD obwodów oświetlenia (choć jest to dopuszczalne), to jeden RCD, na całe oświetlenie jest niezbyt rozsądnym pomysłem. Równie dobrze można by utworzyć tylko jeden obwód oświetleniowy, efekt byłby porównywalny.

ameno25 napisał:

Od kiedy jesteśmy na ty??

Od wtedy, kiedy obie strony znają zasady komunikacji w internecie. Polecam się zapoznać, zwłaszcza z punktem, że w internecie do rozmówcy zwracać się można i powinno przez per "Ty".

ameno25 napisał:

Ten króciutki przewód N jakby nie było jest połączony poprzez GSW z PEN także udar w PEN powoduje realne zagrożenie , jeśli pisze głupoty proszę poprawić a nie śmiać się , w tej dziedzinie nie jestem fachowcem
    N

Skoro zrobiłeś instalację sam, to jednak powinieneś być. Widać zabrałeś się za coś na czym się nie znasz, jak sam przyznajesz.
    Jednak żeby nie było, że tylko potępiam, to w odpowiedzi na to pytanie polecam sobie rozrysować schemat gdzie podział PEN na N i PE masz wykonany w RG, szyna PE w RG (przykładowo) pełni jednocześnie rolę GSW i teraz jak będzie wyglądać sytuacją z ochronnikiem na przewodzie N i bez niego.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Miniax napisał:
    Byłbym wdzięczny za więcej szczegółów o takim wynalazku jak "2 fazowy" RCD, bo nie ukrywam, że pierwszy raz słyszę o takim wynalazku.

Pytanie wprawdzie nie do mnie, ale sądzę, że i autor żyje w nieświadomości swojego RCD. Otóż RCD 2-polowy który nie ma oznaczonego toru N jest aparatem "dwufazowym" i w takim aparacie każdy z torów załącza i wyłącza się jednocześnie, nie tak jak w RCD z oznaczonym torem N (ten tor załącza się jako pierwszy i wyłącza jako ostatni). Przedstawione rozwiązanie rozdzielnicy wg mnie niczym szczególnym się nie różni od rozdzielnicy z jednym RCD. Jeśli jest mało miejsca w rozdzielnicy warto zastosować RCBO.
    Wyłącznik główny 4-polowy, zastosowane 4 ochronniki w rozdzielnicy/instalacji która tego nie wymaga (wspomniał o tym kkas12) i bezsensowna konfiguracja RCD (wspomniał Miniax) świadczą o iluzorycznej wiedzy instalatora.