Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP HSTNN-LB51 - nie można uruchomić laptopa z baterii

10 Sty 2012 16:37 3002 5
  • Poziom 12  
    Witam

sprawa dotyczy baterii do laptopa HP Compaq 6735s typu HSTNN-LB51 P/N:HP010851-S3T23C01, 10.8V 47Wh, data z nalepki 2009/06/02

Bateria nie była jakaś super, ale wytrzymywała 30-40min. Kilka dni temu podczas pracy laptop nagle się wyłączył. Po podłączeniu zasilania wydawało się, że wszystko jest w porządku, jednak stan naładowania w ogóle się nie zmieniał - jest ok. 35%. Po odłączeniu zasilania laptop się natychmiast wyłącza. Za równo z baterią jak i bez podłączenie zasilacza powoduje zaświecenie się obu LEDów stanu ładowania na ok. 2s. System rozpoznaje czy bateria jest zamontowana czy nie.
    Pomiary napięć: V- -> VL 3,8012V; VL -> VH 3,8063V; VH ->V+ 3,8012V; V- -> V+ 11,410V (bez obciążenia)
    Układ M37512
    Zainstalowałem BatteryMon przez Wine ale przy informacji o baterii nie pokazuje nic (N/A).
    Czy to zgon baterii czy może coś w lapku padło, że nie chce ładować???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wygląda to na uszkodzone ogniwa. Środkowa sekcja ma wyższe napięcie. Sterownik też już się zablokował. Można ten sterownik odblokować programem Be2Works jeśli jego firmware jest niższy od 200. Opis procedury na forum programu Be2Works.
  • Poziom 12  
    Pytanie, czy Be2Works ruszy po Wine w linuksie???? W między czasie poszperałem w postach i pomierzyłem płytkę i wychodzi, że bezpiecznik 12AH3 jest uwalony: brak przejścia między 1 a pozostałymi pinami. Pytanie czy mostek załatwi sprawę??? I ostatnie: jak z dostępności tego bezpiecznika???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Bezpiecznika 1 szt. nie kupisz nigdzie. Zworka nie wystarczy, bo trzeba odblokować sterownik. Czy Be2Works ruszy w linixie nie sprawdzałem. Na forum Avalon są programiki pod dosa do M37512.
  • Poziom 12  
    To trochę mnie zmartwiłeś. Rozumiem, że do resetu sterownika oprócz Be2Works potrzebny jest interfejs (czy można kupić gotowca?) i konieczność wylutowania układu, bądź dolutowania się do niego. No i jeśli sterownik zostałby odblokowany to tę zworę trzeba i tak zrobić.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak, jest potrzebny interfejs. Gotowca chyba nikt nie sprzedaje, ale jest to tak prosty układ, że można wykonać go samemu. Można go złożyć na płytce (zamieszczona w artykule "Reset elektroniki baterii"), albo na pająku. Układu nie wylutowujesz z płytki. Interfejs podłączasz do gniazda baterii. Tylko trzeba zlutować 3 nogi kontrolera, które przeważnie są dostępne na punktach pomiarowych (dokładny opis na forum programu Be2Works). Oczywiście po odblokowaniu sterownika zworkę trzeba zrobić i wylutować klucz sterujący grzałką.