Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa problemy przy przebudowie przyłącza z napowietrznego na kablowe

lukasz_zee 10 Sty 2012 17:15 2040 1
  • #1 10 Sty 2012 17:15
    lukasz_zee
    Poziom 1  

Witam

Planuję budowę domu jednorodzinnego na działce, na której jest już budynek. W starym budynku jest instalacja elektryczna, która po wybudowaniu nowego budynku została by odłączona (przy okazji rozbiórki starego). Pierwszy problem jest taki:
    Chciałbym, aby na czas budowy prąd był w tym starym budynku, bo w chwili obecnej tam mieszkam. Jednak obecne napowietrzne przyłącze jest nad miejscem gdzie chcę postawić nowy budynek. W warunkach, które otrzymałem nie ma informacji o tym, że prąd do starego budynku będzie podłączony, pomimo że składając wniosek wpisałem tą informację. Nowe przyłącze ma być kablowe.

Drugi problem jest taki:
    Działka powstała po podziale po śmierci dziadka wiele lat temu. Obok jest druga, która powstała po tym samym podziale, z budynkiem do którego prąd poprowadzony jest z mojego starego budynku. Tam też jest osobny licznik.
    Z tego co mi wiadomo i w obu księgach wieczystych nie ma żadnej służebności co do takiego przyłącza. Problem polega na tym że po wystąpieniu do ZE otrzymałem warunki przyłączenia w których jest mowa o wykonaniu na mój koszt przyłącza wewnętrznego do budynku sąsiada. Nie podano mi jednak żadnego prawnego uzasadnienia takiej decyzji. Dlaczego mam płacić za to przyłącze? Nie ukrywam że z sąsiadem stosunki mam nijakie (nie rozmawiamy ze sobą ale też od czasu podziału nie ma nieuprzejmości) Jestem w stanie udostępnić działkę na takie przyłącze dla sąsiada (jeżeli zajdzie taka potrzeba ale chyba nie musi), ja także pokryję koszty wspólnego przyłącza w linii ogrodzenia, jednak nie uśmiecha mi się płacić sporej sumy za przyłączenie jego budynku, który dodatkowo jest bardzo daleko od ogrodzenia.
    Czy nie ma innej możliwości niż tylko zapłacić? Składając wniosek rozmawiałem o tym z osobą prowadzącą sprawę, jednak z jej strony wynikało tak, że albo zapłacę albo będą musieli prawnicy ZE się tym zająć. Moim zdaniem poszli na łatwiznę i liczą na to że się tym nie zainteresuję i grzecznie zapłacę.
    Dodam że wg ZE na moim adresie widnieją dwa liczniki i umowa przyłącza jest na moją działkę.
    Z tego co zrozumiałem gdyby zerwał umowę i odciął obecne przyłącze, wtedy za przyłącze sąsiada zapłaci ZE. Jednak skoro występuję o przebudowę przyłącza, za wszystko muszę zapłacić ja. Gdyby nie potrzeba mieszkania w tym starym budynku na czas budowy, nie było by problemu, jednak nie mam innej możliwości.

Może ktoś się spotkał z podobnym problemem i mi coś podpowie w jednym i drugim problemie.
    Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    Łukasz

0 1
  • #2 15 Sty 2012 18:33
    zdzisiek1
    Poziom 15  

Witam!
    Kolego może trochę Ci pomogę ale musisz podać więcej szczegółów.
    Co to za ZE, opisz dokładnie 1 przypadek bo nie bardzo rozumiem co ,miałeś na myśli z tym istniejącym budynkiem, czy ma zostać czy też planujesz go rozebrać.

1