Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby silnik krokowy ? Czy inny błąd w sztuce?

pu5z3k 10 Sty 2012 20:29 8228 46
  • #1 10 Sty 2012 20:29
    pu5z3k
    Poziom 8  

witam
    chcialbym sie do ciebie zwrocic o koleżeńską pomoc/poradę.
    Jakiś czas temu zainteresowałem się tematem Slidera do fotografii poklatkowej.
    Szyna jest długości metra, czas przejazdu przez metr dlugości nawet 30 min może być dłużej,

Waga aparatu około kilograma no może 1,5 z full wyposażeniem
    tak to wygląda:
    Słaby silnik krokowy ? Czy inny błąd w sztuce?

Złożyłem już wszystko, mam slider mam wózek, sterownik (http://allegro.pl/silnik-1-9-nm-sterownik-programowalny-bipolarny-i2049047164.html) <- ja tylko mam na 12 volt bez tej koncowki mocy czy tam radiatora no i inny silnik.

Silnik krokowy mam taki -> http://allegro.pl/silnik-krokowy-11-8-v-0-44-i2038120100.html

zmontowałem wszystko, ładna zębatka, idealnie dopasowany pasek do zębów. Od samego początku martwiło mnie działanie motoriza otóż lekkim nacisnieciem palca silnik stawał.
    Ale zamontowałem go, postawiłem aparat na szynie. Ustawiłem w pionie, ustawiłem wolny przejazd, z bólem jedzie... czasami lekko trzeba pomóc, nie ma mowy o jezdzie pod górkę, albo w dół (duże ryzyko, że silnik puści)

Może posiadam zły silnik krokowy? Może nie wiem o jakiś ustawieniach. Bardzo proszę o pomoc.
    Błagam bo już nie wiem co robić :(

0 29
  • Filament
  • #2 10 Sty 2012 22:54
    vodiczka
    Poziom 42  

silnik ok 5W plus stwierdzenie: "otóż lekkim nacisnieciem palca silnik stawał" wskazuje na zbyt słaby silnik.

0
  • #3 11 Sty 2012 01:58
    pu5z3k
    Poziom 8  

zatem proszę podpowiedz mi jaki silnik wybrać, nie chce utopić kasy, zależy mi na takim efekcie -> http://www.youtube.com/watch?v=L4NqDTEhIgc&feature=youtu.be

ciężko znaleźć 12voltowy silnik krokowy...

domyślam się że występują jakieś spadki napięć na sterowniku (mogę się mylić) czy np 9V silnik też będzie mógł pracować ?

Z jaką mocą szukać silnika ?

0
  • Filament
  • #4 11 Sty 2012 13:10
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    W przypadku silników krokowych operuje się raczej momentem niż mocą w W .
    Są silniki i na 12V i na 24V - nawet na allegro ( widziałem unipolarne po 10pln ) .
    Zrobiłem kilka takich szyn z silnikami krokowymi i muszę powiedzieć że nawet 5 - 8 kg - w poziomie ! - przesuwają bez problemu .
    Silniki też duże nie są .
    Sprawdzę wieczorem czy i jak pójdzie na 12V - akumulator żelowy .
    Opiszę jaki silnik itp.
    Pozdrawiam .

0
  • #5 11 Sty 2012 13:21
    pu5z3k
    Poziom 8  

dziekuje za chęci, będę niesamowicie wdzięczny za takową pomoc..
    jeszcze raz dziękuje i z niecierpliwością czekam na informacje!

0
  • #6 11 Sty 2012 14:02
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Od razu można powiedzieć że silnik z filmiku jest sporo większy od Twojego - sporo .
    Więc na razie - chyba tylko w poziomie .
    Jak zależy Ci na wolnym przesuwie ( tylko wolnym ) to lepiej było zastosować śrubę niż pasek .
    Z drugiej strony pasek pozwala na większy zakres prędkości .
    Ale z trzeciej - silnik musi być mocniejszy - więc bierze więcej prądu i musi mieć mocniejszy sterownik .
    I tak w kółko .
    Pozdrawiam .

0
  • #7 11 Sty 2012 14:47
    pu5z3k
    Poziom 8  

zależy mi i na płynnym przesuwie do robienia jakiś krótkich przejazdów kamerą jak i wolnym trybie do robienia timelapsów...
    Doradź mi jaki silnik mam kupić...

można jakoś sprawdzić jaki silnik sterownik pociągnie ?
    wydaje mi się, że to 2Nm, czy to jest wystarczająco ?

Pomóżcie proszę.

0
  • #8 11 Sty 2012 15:15
    tos18
    Poziom 36  

Mam wrażenie że problemem nie jest silnik tylko sterownik lub zasilanie - mam dużo mniejsze silniczki krokowe i trudno jest je w palcach zatrzymać.
    Przydały by się informacje o sterowniku i akumulatorze.

edit:
    Rozważył bym wymianę kół pasowych na koła o mniejszej średnicy.

0
  • #9 11 Sty 2012 16:58
    pu5z3k
    Poziom 8  

http://archiwumallegro.pl/sterownik_silnikow_krokowych_programowalny-1410380866.html <- taki sterownik...
    może doradzicie jakąś modyfikacje...

dodam, że zdesperowany dorwałem silnik krokowy albo serwo (nie znam sie na tym) 3V i zapieprzalo jak glupie :))
    tylko pod górkę tak samo katastrofa...ale znacznie lepiej w poziomie on jezdzi niż ten 12V... a ten 12V to kawał klocka jest...

powiedzcie co potrzeba do odpowiedniego znalezienia winowajcy to tak uczynie co tylko powiecie.
    Bardzo proszę o pomoc.

0
  • #10 11 Sty 2012 17:44
    tos18
    Poziom 36  

Zaczął bym od sprawdzenia napięcia na akumulatorze oraz prądu pobieranego przez układ podczas ruchu silnika.Czy sterownik jest poprawnie ustawiony dla tego silnika(bipolarny,unipolarny)? ile przewodów wychodzi z silnika ? Czy silnik jest poprawnie podłączony ? Czy może kolega podesłać instrukcję do tego sterownika ?

0
  • #11 11 Sty 2012 18:06
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Nie łącz jakiś przypadkowych silników ot tak sobie .
    Bo może być dym i po zabawie .
    Zastosowałeś silnik taki jak w tym sterowniku z allegro ?
    Jest dość silny z tego co wiem .
    Robiłem jednemu kol. na takim sterowniku sterowanie do platformy obracanej ( do foto ) i z tego co zauważyłem silnik ten ma swój moment .
    Jak napisał Kol. - jak sterujesz silnik ? itp .
    Pozdrawiam .

0
  • #12 11 Sty 2012 18:08
    pu5z3k
    Poziom 8  

Sterownik przeznaczony jest do silników krokowych unipolarnych
    czterofazowych ( cztery uzwojenia spięte razem jednym końcem) 6 przewodów zapewne 4 fazy, plus i minus.

instrukcji nie mam
    tylko to -> Słaby silnik krokowy ? Czy inny błąd w sztuce?

silnik jest poprawnie podłączony bo jedzie lewo, prawo (jest możliwość ustawienia kolejności faz)

ogólnie jedno spostrzeżenie to na pół kroku silnik lepiej mi pracuje, na pełnym kroku dzieją się jakieś cuda ? :/

Krótka demonstracja tego co udało mi się osiągnąć.
    http://www.youtube.com/watch?v=nk2TPZoVyhc&list=UUpLGE2bzjp_UlQml7xUFPXw&index=3&feature=plcp

0
  • #13 11 Sty 2012 18:19
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Jak rozumiem trochę z późno - ale fajnie by byłó zobaczyć jak ten silnik jest sterowany .
    Że ze sterownika - to jasne .
    Ale co ten sterownik ma " na końcu " - tranzystory , układ jakiś ?
    Jak pisałem - wrócę do domu około 20 to podłączę co tam mam i opiszę .
    Ale - obawiam się że nie pociągnie w pionie .
    Pozdrawiam .

0
  • #14 11 Sty 2012 18:21
    pu5z3k
    Poziom 8  

ja wrócę do domu o 22 mogę porobić co trzeba, pomierzyć co tylko Panowie chcecie.
    Miernik mam w domu.

0
  • #15 11 Sty 2012 20:31
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Więc - sprawdziłem na akumulatorku żelowym 12V .
    Do góry przemieszcza około 1.5 kg - imadło od chińskiej wiertarki .
    Silnik jakiś dość słaby - podobnej klasy jak w Twoim urządzeniu .
    Sterownik też niespecjalny .
    Ale - mam przełożenie 3 - 1 między silnikiem a paskiem i małe kółka - 12z .
    Konkluzja - obawiam się że w takiej konfiguracji jak obecnie musisz zadowolić się jazdą w poziomie .
    Do pracy w pionie - jak napisał kol. - choć kółka pasowe zmień na jak najmniejsze .
    Może coś to da .
    Jak założysz duży silnik to sterownik może nie dać rady - skontaktuj się z gościem z allegro .
    Powinien określić jaki max. silnik można zastosować .
    Pozdrawiam .

0
  • #16 11 Sty 2012 21:11
    pu5z3k
    Poziom 8  

2Nm... ale problem jest taki, że 12V takiego nie dostane silnika ;/
    chyba, że są myki jakieś na to ;)

0
  • #17 11 Sty 2012 21:15
    tos18
    Poziom 36  

Nie zgaduj jaki masz silnik - miernik w dłoń i pomierz rezystancje między przewodami - sześć przewodów sugeruje że masz połączone po dwie cewki razem a więc dwa plusy i cztery przewody fazowe właśnie taki
    Wariacje na pełnym kroku sugerują niepoprawne podłączenie.

0
  • #18 11 Sty 2012 22:07
    silvvester
    Poziom 24  

Winnien jest sterownik a konkretnie jego końcówka.
    Przy silniku 2Nm i kole zębatym fi 10cm powinien przesunąć 2kg.
    Przy dobrym sterowaniu silnik powinien podnieść ok. 6kg.
    Więc końcówka sterująca silnik jest skopana.
    Zmierz prąd jednej fazy.

0
  • #19 11 Sty 2012 22:15
    vodiczka
    Poziom 42  

pu5z3k napisał:
    <- ja tylko mam na 12 volt bez tej koncowki mocy czy tam radiatora no i inny silnik.

Przegapiłem tę wypowiedź. Może po prostu brak końcówki mocy i trzeba ją wbudować pomiędzy sterownik a silnik.

0
  • #20 11 Sty 2012 22:16
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Przecież silnik z linku z pierwszego postu kol. w żaden sposób nie ma 2Nm .
    Przy 12V i 0.44A ? chyba raczej mniej niż 0.5Nm .
    No chyba że w tzw . " międzyczasie " inny wylądował na szynie .
    Pozdrawiam .

0
  • #21 11 Sty 2012 22:53
    silvvester
    Poziom 24  

To są silniki wyciągnięte z drukarek, a nie przystosowane do pracy 24/dobe.
    Mają pewnie średnice 56mm, po wyglądzie wnioskuje że może pracować jako 2Nm ale nie przy pracy ciągłej przez 15min bo bez chłodzenia by się przegrzał.
    Mowa o parametrach max.

Zresztą właściwie poza zdjęciem nie znamy sposobu sterowania, sposobu podłączenia silnika, ile ma przewodów, jaki prąd.
    Autor napisał "bez tej końcówki mocy" tzn. co atmega swoimi pinami steruje uzwojeniem ? Wróżenie.

0
  • #22 11 Sty 2012 23:13
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Masz rację - mało wiemy .
    Więc nie ma co pisać i posty nabijać - trzeba poczekać na informacje .
    Pozdrawiam .

0
  • #23 11 Sty 2012 23:22
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przecież na silniku stoi jak byk 20oz-in, co daje moment 0,15Nm? Zgaduję bo mi się liczyć nie chce, ale będzie coś w tych granicach. To wystarczająco mało żeby można było uznać że nie nadaje się do żadnego sensownego zastosowania :)

0
  • #24 12 Sty 2012 10:26
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    No tak - gwarancja braku powodzenia to już coś !
    Jeżeli kol. zastosuje silnik 2Nm to powinno się udać - ale nie z tymi kołami .
    muszą raczej być mniejsze .
    W szynie którą próbowałem wczoraj mam silnik jakieś 0.4 - 0.5Nm i przełożenie 3 - 1 ( jak pisałem ) .
    Zębatka napędzająca pasek - 2z .
    I idzie w pionie - problemy są tylko przy max. prędkości i nagłych nawrotach .
    Ale to raczej nie potrzebne w tym przypadku .
    To chyba tyle co mogę powiedzieć - życzę powodzenia .
    Pozdrawiam .

0
  • #25 12 Sty 2012 12:29
    pu5z3k
    Poziom 8  

dzisiaj będę w domu 17-18 pomierze o co prosicie... czy ktoś ma dostęp albo wie gdzie dostać silnik 12v o takiej mocy ?
    bo problem jest z silnikami 12v z tego co zauważyłem. Ktoś coś widział ktoś coś wie?
    Albo czy mogę jakoś przerobić, żeby mógł pracować na tym układzie silnik o mniejszym napięciu.

0
  • #26 12 Sty 2012 15:07
    silvvester
    Poziom 24  

McRancor napisał:
    Przecież na silniku stoi jak byk 20oz-in, co daje moment 0,15Nm? Zgaduję bo mi się liczyć nie chce, ale będzie coś w tych granicach. To wystarczająco mało żeby można było uznać że nie nadaje się do żadnego sensownego zastosowania :)

I wszystko jasne, zdjęcie główne to nie jest zmontowane urządzenie przez autora tylko przykładem, na zdjęciu głównym jest wyraźnie silnik 2Nm.

Ale http://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_antenna_magloop.htm
    jest napisane że on ma max. 0,7Nm
    co i tak jest bardzo słabiutko.

0
  • #27 12 Sty 2012 19:28
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Nie znając schematu sterownia silnikiem skąd można wiedzieć czy da się coś przerobić ?
    Poproś gościa z allegro o schemat sterownia silnikiem - końcówkę ( musi coś być ) i wtedy można coś powiedzieć .
    Nie wiadomo czy kupiłeś z silnikiem ( jeśli tak to z jakim ) i końcówką ( duży radiator ) .
    Jak napisał jeden kol. - nic właściwie nie wiadomo .
    Pozdrawiam .

0
  • #28 14 Sty 2012 15:57
    pu5z3k
    Poziom 8  

bardzo dziekuje za tak liczne odpowiedzi dzieki temu juz wiem co raz wiecej.
    Dorwałem teraz taki silnik -> http://www.cncland.pl/fl57sth76-2804a
    który na pewno jest mocny... ale czy jest szansa podłączyć go pod ten mój sterownik ?
    ->http://archiwumallegro.pl/sterownik_silnikow_krokowych_programowalny-1410380866.html tu jest wszystko co mam na temat mojego sterownika

0
  • #29 14 Sty 2012 17:17
    bogdan_p
    Poziom 39  

Przeczytaj jeszcze raz post kolegi Pukury ...... bez tego nie można praktycznie nic doradzić , zrozum że podstawą jest schemat . Napisz do autora projektu myślę że tyle powinien Ci udostępnić lub niech przynajmniej napisze coś o stopniu końcowym wersji którą posiadasz , podstawa to napięcie pracy , prąd pracy oraz sposób zabezpieczenia prądowego o ile istnieje .
    Bez tej wiedzy nie radzę podłączać nowego silnika bo możesz poza uszkodzeniem stopnia mocy zniszczyć cały sterownik , na początek zrób przynajmniej dobrej jakości zdjęcia Twojego sterownika tylko nie wklejaj z aukcji to ma być dokładnie to co Ty posiadasz . Na podstawie zdjęć będzie można już coś powiedzieć o stopniu końcowym tego sterownika . Istnieje jeszcze jedna możliwość przeróbki mechanicznej , zamiast paska zastosować napęd śrubowy w tym przypadku nie jest potrzebny już tak mocny silnik krokowy .

0
  • #30 14 Sty 2012 23:09
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Przy śrubie Kol. straci możliwość szybkich przemieszczeń kamery .
    Można by zmienić kółko na silniki i dodać przełożenie ( 3 - 1 np.) .
    Niestety trochę koszty podskoczą - ale biorąc pod uwagę cenę kamery ( canon jakiś - pewnie 5D ) to i tak mało co .
    Jak już pisałem - w takiej konfiguracji idzie w pionie .
    Chyba muszę zrobić prosty sterownik ( analogowy - na procku nie umiem )
    i podesłać do działu DIY :D
    Może się komuś przyda .
    Pozdrawiam .

0