Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

II Wojna Światowa, instalacje elektryczne, prośba o identyfikacje.

10 Sty 2012 21:04 2878 9
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów i z góry przepraszam za niejasny temat, ale w sumie to uszczegółowiłem go najbardziej jak potrafiłem. Mam prośbę, może ktoś z was będzie miał pojęcie, co to za instalacje przedstawione na zdjęciach. Na ścianie w uchwytach były zamontowane porcelany, resztki z nich się zachowały, podejrzewam więc że były to coś związanego z prądem. Metalowy stelaż ze ściany posiada uziemienie, jakby piorunochron. Nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć. Instalacje te znalazłem w Poznaniu w pruskich fortach. Podejrzewam, że pochądzą z okresu II Wojny Światowej (na pewno nie są nowsze), mogą być starsze. Być może są związane z fabrykami samolotów Focke Wulf, które mieściły się pod koniec wojny na niektórych Poznańskich fortach.

II Wojna Światowa, instalacje elektryczne, prośba o identyfikacje. II Wojna Światowa, instalacje elektryczne, prośba o identyfikacje.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 34  
    Pierwszy zdjęcie to chyba resztki rozdzielni. Poziomo między izolatorami szły trzy szyny z fazami. Tylko nie wiem dla czego od każdego izolatora idzie osobne uziemienie.
    Drugie foto to chyba zasilanie/odbiór od rozdzielni. Na końcu kabla zachowały się chyba resztki głowicy.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 38  
    Witam
    Pomogło by trochę więcej informacji o obiekcie. Jest strona o fortyfikacjach w Poznaniu może tam jakieś informacje o tym obiekcie dało by się uzyskać.
    To że jest jakieś zasilanie /pozostałość/ i resztki rozdzielni to jedynie można dedukować, aczkolwiek też mi na to wygląda. Gdzie te czasy jak człowiek się beztrosko szwendał po tych obiektach i szkoda że technika aparatu w komórce i komórki dopiero teraz nastała.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Tak się składa, że jestem członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, i akurat nikt z nas nie wie co to mogły być za instalacje. (Chodzi o konkrety, jakie maszyny, jakiej firmy, do czego służyły) Montowane były w pomieszczeniach mieszczących się po zewnętrznej stronie fos (tzw. galerie przeciwskarpowe), w miejscach najmniej narażonych na ostrzał artylerii wroga. Pomieszczenia, w których je montowano były małe. Zawsze jest taki zestaw 2x. 1x to 3 szyny pionowe z 3 izolatorami. albo obok siebie na ścianie, albo po przeciwnej stronie pomieszczenia, kable wychodziły na zewnątrz to góry - jakby poza obręb fortu, a śladów po instalacjach idących do środka jeszcze nie znalazłem. Co do postu kolegi powyżej, głowica - do czego to służyło, do łączenia różnych kabli w jeden? Dziękuje za zaintersowanie tematem. Akurat nie mam zdjęcia poglądowego pomieszczenia, gdzie były te instalacje, ale tu dokładnie to samo z innego fortu. Na podstawie tego widać, że nie było tego chyab dużo, bo musiało zostać miejsce na przejście:
    http://ptpf.org.pl/galeria/Forty_poznania/FortIII/slides/FortIII_062.jpg
  • Moderator Samochody
    susamuruago napisał:
    Co do postu kolegi powyżej, głowica - do czego to służyło, do łączenia różnych kabli w jeden?

Nie, to jest zakończenie "mokrego" kabla - raz żeby olej nie wyciekał, dwa żeby zachować odstęp końców przewodów. Możliwe że były to podstacje SN/nn. A do czego służyły? Do zasilania, tylko nie wiadomo czego - trzeba by znaleźć jakąś dokumentację techniczną fabryki która tam była.
  • Poziom 29  
    Tak jak napisał kolega powyżej na porcelanowych izolatorach znajdowały się szyny fazowe rozdzielni, zapewne w obudowie z blachy -łatwej do dewastacji.
    Głowica wynika z jego budowy (izolacja papierowa, nasycona olejem) wymagającej uszczelnienia na końcach.
    O ile dobrze widzę to z głowicy wystają trzy ucięte kikuty żył co sugeruję, że było to zasilanie urządzeń trójfazowych (brak czwartej żyły, nie widać także żyły powrotnej lub uziemienia pancerza kabla, co z kolei sugeruje niskie napięcie -sądzę, że nie więcej niż 600V).
    Bednarka to uziemienie ochronne całości (jak napisąłem w kablu nie widać czwartej żyły) -zapewne każdy izolator miał osobny zacisk i solidni Niemcy zrobił jak trzeba a nie poszli na łatwiznę uziemiając szynę montażową.
    Brak dalszej trasy instalacji może oznaczać, ze była ona zrealizowana miękkimi przewodami ruchomymi, ew była to rozdzielnica z dużą ilością odbiorów o małej mocy.
  • Poziom 42  
    Od jednego z kolegów otrzymałem na gg taką oto informację:
    Cytat:
    Jedno zdjęcie to głowica kablowa a jak z wojny to raczej 6kV lub 10kV

Izolatory to najprawdopodobniej most szynowy SN bo uziemienie każdego izolatora na to wskazuje

A od tego mostu szynami do trafa na stronę pierwotną

Za mało zdjęć
  • Poziom 10  
    Mam prośbę o dokładniejsze wymiary podstaw izolatorów.

Spróbuje po tym ustaliś co to był za izolator.
    Poza tym, czy tam są ślady większej ilości kabli, czy tylko ten jeden wchodził?

Jeśli do pomieszczenia wchodził jeden kabel, mógł tam stac generator.
    Przyjżyj się, czy są tam ślady po odprowadzaniu spalin.

Na podstawie zdjęć pasuje to na rozdzielnie, typ izolatora to faktycznie koło 6kv, ale bez dokładnych wymiarow nic nie powiem, a tak mam szanse odesłać zdjęcie całego izolatora.
    tylko czy ta głowiczka nie jest za mała??? chyba że miała dłuższe ceramiczne wypustki,

Mam też izolatory niskonapięciowe z takimi podstawami.
    Na izolatorach był na 100% most szynowy,
    tylko jeżeli nie było więcej kabli, to albo rozdzielnia była "na zaś", albo tam stał generator lub odbiornik prądu.

Nie przychodzi mi do głowy jakie urządzenie odbiorcze mogłoby tam stać.

Dodano po 7 [minuty]:

tak się temu przyglądam, tam są mocowania oo jakiś urządzeniach typu odłącznik lub gniazdo bezpieczników.

Zrób więcej zdjęć, dających obraz całej rozdzielni. zobaczm czy pod dokręconymi obejmami przy głowiczce niema uciętych kabli i czy od tego pomieszczena nie odchodzą ślady po trasach kablowych (szukaj liniowo ułożonych otworów, drewnianych kołków lub metalowych mocować.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Wielkość liter ma znaczenie!

Popraw pisownię postu! [retrofood]
  • Poziom 9  
    Wiem, że to archeologia ;)

Niestety nie mam już możliwości powrotu do tamtego miejsca (na pewno nie w najbliższym czasie) by dokonywać pomiarów czy dodatkowych oględzin, ale tak ku podsumowaniu sprawy. Bardzo podobną rozdzielnię znalazłem w Szwajcarii kilka lat temu. Mieści się w schronie bojowym i jest w idealnym stanie.

II Wojna Światowa, instalacje elektryczne, prośba o identyfikacje.
  • Poziom 30  
    Trochę słabe zdjęcia z pierwszego postu.
    Wygląda to na rozdzielnicę nn, ewentualnie może jakieś 3kV
    Rozdzielnice 15kV w tamtych czasach miały większe odstępy między izolatorami.
    Kabel również wygląda na nn w wykonaniu olejowym. Głowice kabli 15kV były wówczas bardzo duże i ciężkie.
    Rozdzielnica ze zdjęcia z postu powyżej, na pewno nie jest rozdzielnicą z lat 30-40.
    Użyty osprzęt wskazuje że jest to rozdzielnica SN prawdopodobnie 15kV.
    Most szynowy i izolatory górne lata 50-60, a odłącznik, kabel i transformator koniec lat 70.