Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobrałem odpowiedni tranzystor?

18 Gru 2004 20:02 1146 10
  • Poziom 16  
    Chciałem sobie zrobić pewien sterownik, który ma w swoim składzie wyświetlacz LCD z podświetleniem. Po dłuższym działaniu tego sterownika zauważyłem że te podświetlenie jest trochę a nawet bardzo prądożerne, więc chcę te podświetlenie gdy jest potrzebne włączać a gdy nie to wyłączyć po co ma świecić i nagrzewać stabilizatory.
    Do budowy układu włączającego i wyłączającego podświetlenie użyłem tranzystora BU i układu ULN2003, który zabezpiecza użytego w tym sterowniku procka.

Lecz po podłączeniu jak na załączonym schemacie nie działa.

Do bazy tranzystora podłączałem bezpośrednio napięcie 5V i też nie chce wyświetlacz świecić. Oczywiście po zwarciu kolektora z emiterem wyświetlacz zaświecił.
    Proszę o wskazówki.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Pomijając typ tranzystora problem tkwi w sterowaniu bazą. Wyjścia ULN są typu otwarty kolektor.Brak jest prądu bazy. Musisz wstawić rezystor pomiędz bazę a Ucc .Dla klucza NPN lepszy jest układ wspólnego emitera. Diody LED,z rezystorem ograniczającym prąd,od strony Ucc ,emiter do masy. Rezystor bazowy (do Ucc) ok.4k7 i na bazę bezpośrednio wyjście ULN.

Pzdr.

Zapomniałem dodać,że pin 9 ULN to wyjście wspólne diod zabezpieczających. Podane 12V polaryzuje je zaporowo.
  • Poziom 16  
    Dzięki za zainteresowanie tym problemem.

Mam to tak podłączyć jak na rys.1.?

Co chciałeś powiedzieć z tym ULN dobrze czy źle mam go podłączonego ?. Schemat zdobyłem z pewnej gazetki i nie wiem czy jest dobry.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Teraz powinno być dobrze. Pomimo tego,że są trzy diody przy zasilaniu 5V wstaw rezystor ograniczający prąd. Napięcie przewodzenia i prąd diody znajdziesz w gatalogu. Dla przykładu Uf=1,6V If=20mA to dla trzech diod Uf= 4,8V. Przy prądzie 20mA i UR=0,2V R=10 Ohm.Lepiej (bezpieczniej) wstawić 15-20R. Odnośnie ULN to napięcie 12V nic nie daje,z wyjątkiem możliwości przypadkowego uszkodzenia układu. Ma ono sens w przypadku sterowania przekaźnikami. Wtedy pin9 podłączony jest do Ucc przekaźnika i dioda zabezpiecza tranzystor wyjściow.

W twoim układzie zamiast BU lepszy byłby np.BC639 lub podobny. Przy pracy w nasyceniu wydzieli sie niewielka moc. Nasycenie tranzystora poznasz mierząc napięcie E-C. Jeśli będzie 0,2V lub mniej to tranzystor jest nasycony.

Pzdr.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Dziękuje za szybkie odpowiedzi na moje posty.
    I za dobre rady oczywiście BU już pracuje.

Jeszcze mam jedną prośbę, ponieważ trochę nie rozumiem jak ten ULN pracuje. Rzuć okiem na poniższy schemat i napisz czy to w ogóle zadziała. Jak nie to dalej proszę o cenne wskazówki.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    A po co w ogóle ten tranzystor ,ULN nie może diody zasilać?
  • Poziom 16  
    No żeby to była jedna dioda to na pewno ale jak już napisałem w pierwszym poście to jest podświetlenie diodowe wyświetlacza LCD. Już kolega robił z ULN takie testy że podłączył go bezpośrednio do podświetlenia LCD i się scalak niebezpiecznie nagrzewał.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Witam.

W tej postaci to nie zadziała. W załączniku masz sposób podłączenia MOC.
    W twoim układzie zbędny jest stabilizator 12V i kondensator przy pin 9.

ULN to 7 niezależnych kluczy tranzystorowych. Cała kostka nie wymaga zasilania. Możesz wykorzystywać klucze pojedynczo. Zasilanie biorą z obwodu sterowanego.

Pzdr.
  • Poziom 16  
    PIN 9 najlepiej pozostawić niepołączony ?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Witam.
    Tak. W tym zastosowaniu nie ma on wpływu na dziłanie układu.

Pzdr.
  • Poziom 16  
    Szkoda że przed robieniem płytki tyle nie wiedziałem o tym układzie.

Dzięki i Pozdrawiam