Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kręci się licznik energii elektrycznej bez obciążenia.

witoldma 10 Sty 2012 21:37 7413 16
  • #1 10 Sty 2012 21:37
    witoldma
    Poziom 9  

Kręci się sam licznik energii elektrycznej po wyjęciu bezpieczników. Zrobiłem próbę i po 10 godz. przekręcił 10 jednostek. Nadal się kręcił w jednakowym tępje.
    Zaczęło się po wymianie licznika na nowy, ponad dwa lata temu. Wtedy zauważyłem że się coś za szybko kręci i po wyłączeniu bezpiecznika do końca się nie zatrzymywał. Na zapytanie do inkasenta otrzymałem odpowiedź że w nowych licznikach tak może być, aby to sprawdzić trzeba im to zgłosić, a oni zabiorą do analizy i jeśli się okaże że jest dobrze to mogą mnie obciążyć kosztami. Dzisiaj już wiem że nawet jeśli bym wyłączył wszystkie urządzenia to licznik w ciągu roku wskazał by około 876 jednostek więcej. A jak to samokręcenie wpływa na liczenie rzeczywiście zużywanego prądu? Nie wiem jak postąpić czy po zgłoszeniu, zakład En. mi odliczy i ile, czy policzy cały okres? Bo jak celowo zamontowali taki licznik to mogą się wykręcić jakimś usprawiedliwieniem czy przepisem. Nagrałem kamerą kręcący się licznik z wyłączonymi bezpiecznikami. Jeśli ktoś zna te sprawy byłbym wdzięczny za podpowiedź.

0 16
  • #2 10 Sty 2012 21:43
    Magister_123
    Poziom 33  

Liczysz się z tym że możesz mieć uszkodzony kabel/przewód między licznikiem a zabezpieczeniami i prąd po prostu może uciekać w ścianę/grunt.
    Gdzie masz licznik a gdzie zabezpieczenia które wyłączasz? Jaka odległość je dzieli. Podaj więcej szczegółów. Najlepiej prosty schemat narysuj.

0
  • #3 10 Sty 2012 21:45
    transoptor
    Poziom 15  

Czy jest to licznik jednofazowy czy trójfazowy? Jak stwierdziłeś po wymianie to od ręki należało to zgłosić. Zgłoś jednak do zakładu a na wszelki wypadek zaproś firmę uprawnioną o zrobienie pomiarów dodatkowych to będziesz miał podstawę .

0
  • #4 10 Sty 2012 21:47
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Tak , miałem taki przypadek. Po wymianie (planowanej przez ZE) okazało się ,że licznik "ciągnie" ,bez poboru. Zgłosiłem do ZE . Przyjechali, sprawdzili ,zmienili (przełożyli) przewody (na listwie licznika) potem zrobili korektę od czasu wymiany licznika .

0
  • #5 10 Sty 2012 21:57
    witoldma
    Poziom 9  

Licznik 3 fazy, bezpieczniki na panelu obok licznika. Lecz to zaraz po wymianie licznika się tak zaczęło dziać. Jeśli wymienią i zaliczą cały okres było by sprawiedliwie.

Dziękuję za podpowiedzi!

0
  • #6 10 Sty 2012 22:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witoldma napisał:
    Licznik 3 fazy, bezpieczniki na panelu obok licznika. Lecz to zaraz po wymianie licznika się tak zaczęło dziać. Jeśli wymienią i zaliczą cały okres było by sprawiedliwie.

Dziękuję za podpowiedzi!

Byłoby, a poinformuj nas jak będzie.

Mimo wszystko wezwij jakiegoś kumatego elektryka, jak to potwierdzi, to pozostaje kwestia zgłoszenia do ZE, powodzenia życzę.

pzdr

0
  • #7 11 Sty 2012 18:51
    tobiaszek34
    Poziom 14  

Jeśli się kręci dłuższy czas po wykręceniu wkładek topikowych to albo masz upływy albo licznik jest uszkodzony. Zamontować uszkodzonego raczej by nie mogli poniweaż numery nowego licznika muszą zostać odnotowane, a sam licznik jest sprawdzany i plombowany przez firmę zajmującą się legalizacją przyrządów pomiarowych. Wzywaj elektryka z zakładu i niech sprawdza

0
  • #8 19 Sty 2012 15:26
    witoldma
    Poziom 9  

Przyjechała ekipa i stwierdzili brak fazy. Okazuje się że mam zamontowany licznik który w razie braku fazy kręci sam. Po wymianie bezpiecznika licznik bez obciążenia stoi. Podobno liczniki elektroniczne nie mają tej wady, lecz by wymienić licznik musi poprzedni mieć wadę. Inaczej to samo tylko sprawdzenie starego licznika w którym nie znaleziono usterki będzie kosztowało mnie około 140zł. A dopiero po sprawdzeniu takiego licznika na mój koszt, mogę zgłosić potrzebę wymiany licznika. Ja stwierdziłem że w ostatnim okresie licznik zawyżył mi wskazania o jakieś 100kw, aniżeli wcześniej w takim samym okresie. Podobno coś trochę mi odliczą z wstecz z 2- miesięcy. Nie wiem jeszcze ile, czy w ogóle. Tak to przyrządy naliczające u nas w Polsce mogą mieć konstrukcję oszukującą odbiorcę w pewnych okolicznościach w majestacie prawa niestety. Przestrzegam więc przeglądających forum przed taką pułapką, sprawdzajcie od czasu do czasu czy wam się liczniki nie kręcą. Bo Z.E. nie zależy na tym by ich ciągle kontrolować choć wiedzą że one mogą źle funkcjonować w razie braku fazy. Dotyczy ten problem tylko liczników energii 3- fazowych i to nie wszystkich, nie o budowie elektronicznej. Jeśli ktoś ma założony elektroniczny licznik 3- fazowy i pamięta okres po założeniu, jak się to odbiło na naliczaniu zużycia, to niech się podzieli swymi spostrzeżeniami. Bo ja nie mam już zaufania do swojego licznika, mogę się znów zgapić i jak stracę fazę nie wiedząc o tym sytuacja się powtórzy . Lecz nie wiem czy warto dokładać do tego interesu. Za zainteresowanie się tematem bardzo dziękuję.

0
  • #9 19 Sty 2012 17:35
    michalekk1
    Poziom 24  

Nie ma co przesadzać, jak mi pół domu przestanie świecić, bo nie ma jednej z faz to to zauważę. A instalacje powinno się projektować z równym obciążeniem faz, dlatego najczęściej przy braku fazy okazuje się, że na przykład nie działa światło w połowie pokoi i RTV w salonie. Tyle o braku jednej fazy.

edit: a kontrolka "Awaria"?

0
  • #10 19 Sty 2012 18:00
    witoldma
    Poziom 9  

Moja instalacja elektryczna jest stara bez kontrolek i dom jest na jednej fazie, a trzy fazy są rzadko używane przez silnik.

0
  • #11 19 Sty 2012 18:15
    zbich70
    Specjalista elektryk

Kolego witoldma, liczniki indukcyjne mają swoje wady i zalety. Wadą (z punktu widzenia odbiorcy) jest bieg jałowy do przodu ale już "zaletą" jest tenże sam bieg ale do tyłu. Tobie akurat trafił ten bez zalet. :cry:

0
  • #12 19 Sty 2012 18:59
    retrofood
    Moderator

zbich70 napisał:
    ale już "zaletą" jest tenże sam bieg ale do tyłu.

Liczniki 3-fazowe mają blokadę ruchu wstecznego.

0
  • #13 19 Sty 2012 19:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Liczniki 3-fazowe mają blokadę ruchu wstecznego.

Niektóre, kolego, niektóre.
    Bardzo popularne swego czasu (i wciąż "wiszące") pafalowskie C52 nie mają. Blokadę wsteczną mają te oznaczone dodatkową literą d.

0
  • #14 19 Sty 2012 19:38
    stanislaw1954
    Poziom 41  

[quote="zbich70"]Bardzo popularne swego czasu (i wciąż "wiszące") pafalowskie C52 nie mają. Blokadę wsteczną mają te oznaczone dodatkową literą d.

[/quote0]Tylko że przy braku fazy ,o dziwo nie chcą kręcić się do tyłu.

0
  • #15 19 Sty 2012 19:46
    zbich70
    Specjalista elektryk

stanislaw1954 napisał:
    Tylko że przy braku fazy ,o dziwo nie chcą kręcić się do tyłu.

Zdarza się. Brak fazy i/lub zła kolejność i kręci.

0
  • #16 19 Sty 2012 19:59
    tom_bart1
    Poziom 14  

Liczniki C52 były/są wrażliwe na brak fazy. W zależności której nie ma mogą kręcić się do przodu lub wstecz, a spotkałem się też z przypadkiem, że przy braku dwóch faz tarcza nie kręciła się wcale niezależnie od obciążenia na trzeciej fazie.

0
  • #17 18 Lip 2012 10:10
    witoldma
    Poziom 9  

Finał był taki że pierwsza moja wpłata miała o 30% mniejszą wartość. Prawdopodobnie odliczyli zwiększony stan licznika. Dziękuję za zainteresowanie!

0
  Szukaj w 5mln produktów