Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowana karta SD - urwany przełącznik - PORADNIK jak naprawić suwak

11 Sty 2012 15:07 15038 5
  • Poziom 2  
    Witam, to mój pierwszy post więc proszę o rozwagę.

Postanowiłem napisać poradnik jak TRWALE naprawić uszkodzoną kartę SD z urwanym przełącznikiem / suwakiem LOCK. prowizorka z papieru przestała mnie satysfakcjonować

Co potrzebne?

nożyczki
    karta a'la bankomatowa (ja użyłem starej karty paliwowej Neste)
    klej cyjanowy (kropelka, superglue etc.)
    pilnik do paznokci
    2 minuty woolnego czasu

1. wycinamy kawałek 2x2 mm. karty bankomatowej (najlepiej przeterminowanej;)

2. dopasowujemy do dziurki w karcie sd (ma zajmować połowę i być ku górze karty)
    jak zajrzycie do środka tej dziurki będzie w środku podziałka (ale to niekonieczne)

3. obcinamy odstające elementy

4 kleimy "kropelką" - ja użyłem pattexa. najważniejsze by nanieść kleju na "wchodzącą" do środka część naszego nowego przełącznika !!!

5 piłujemy by pieknie przylegało

6 nanosimy jeszcze kropelkę na zewnątrz by wszystko spoić trwale.

7. cieszymy się z działającej karty SD. :)))

Mile widziane komentarze. Jak komuś się udało to będzie dla mnie największa satysfakcja.

WARTO DOCIĄĆ ZE DWA KAWAŁKI I NA STAŁE WRZUCIĆ DO FUTERAŁU Z APARATEM. nieszczęścia chodzą po ludziach i można pomóc sobie bądź innym.
  • Poziom 17  
    Fajny pomysł, bardzo kreatywnie.
  • Poziom 10  
    No niestety jakaś dziwna kartę mam. Za nic w świecie nie chce się tam nic wcisnąć, jak na powyższych fotkach. Karta zaraz "grubieje" i tyle. Szlag mnie trafia, nowa 16GB, raz tylko chciałem zablokować i suwak pękł i poszedł w trawę.
    Może jest jakiś jeszcze inny sposób odblokowania karty?
    Ta na rysunku jest jak by trochę inna. Mam też 4GB i są identyczne jak na fotkach wyżej
    A to karta, szesnastka.
  • Poziom 29  
    Tak z ciekawości i przy okazji - jak działają takie przełączniki ? Bo sama przejściówka MicroSD->SD to tylko obudowa, zero elektroniki. Czy jest możliwość wykonania takiego przełącznika na samej karcie microSD ?
    Nie mowię tu o praktyce, tylko o teorii, bo wiadomo że żadnego przełącznika na micro nie zmieszczę :)

Chciałbym taki przełącznik dodać do czytnika kart MicroSD. Rozumiem że któraś ścieżka jest przerywana ?
  • Poziom 10  
    Czysta mechanika i nic więcej, jak w taśmach VHS, czy kasetach magnetofonowych (wyłamywanie ząbka) .
    Moją kartę dość ciężko naprawić. Karta nie ma miejsca żeby coś tam włożyć, wiec popróbuje wsadzić kartę w jakąś ramkę którą zrobię i zaleje epidianem, lub jakimś podobnym klejem tą wnękę, żeby karta była równa. Nie wiem tylko, czy cała wnęka może być zalana klejem, czy po wyschnięciu kleju trzeba będzie malutkim pilniczkiem wypiłować dolna polowe wnęki?. jak nie pomoże to 200 zeta w błoto.
    Czytałem, ze można zakleić tą wnękę taśma przezroczystą. Tak zrobiłem i udało mi się sformatować kartę w komputerze. Przed zaklejeniem karty taśmą nie udawało się sformatować karty na komputerze, ale w kamerze już wyświetliło, że karta zablokowana, pewnie taśma za cienka.
    Edit: 16-01-2012
    No i udało się uratować kartę w sposób, który opisałem wyżej, czyli klejem epidian, lub podobnym dwuskładnikowym. Ja robiłem jakimś dwuskładnikowym żywicznym. Trochę pracy jest, ale warto, szczególnie jak karta jest droga i praktycznie nowa.
    Jednak cała wnęka nie może być zalana klejem, co prawda w komputerze działa, bez wypiłowania szczeliny, ale w kamerze już nie. Wyskakiwał napis, sprawdź kartę, ale już nie było komunikatu, że karta zablokowana, czyli już było do przodu.
    Wypiłowałem dolną cześć wnęki malutkim pilniczkiem i w kamerze w końcu zadziałała :)
    Czyli mamy drugi sposób naprawy karty. Karty 16GB maja inaczej zbudowany ten suwak niż 4GB, więc nie mogłem zastosować sposobu jak kolega wyżej
    Fotka dla zobrazowania.
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Odratowałem adapter kart dzięki temu.