Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie pieca ARISTON CLAS 24FF

11 Sty 2012 15:24 14394 9
  • Poziom 2  
    Mam piec za zainstalowanym sterownikiem i stwierdzam duże zużycie gazu tj. ok. 10m3 na dobę. Mieszkanie jest nowe 70 m2 trzy osoby w domu, temperatura ogrzewania 21/19. Proszę o poradę co mam źle ustawione. Na forum wyczytałem że powinien spalać ok. 4 m3 gazu. Wyczytałem też że trzeba zmniejszyć moc pieca. Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Mieszkanie jest nowowybudowane czy to twoje nowe mieszkanie? Jakie masz grzejniki, szczelne okna, drzwi? Jeśli to calkiem nowy budynek to musisz go oszuszyć, odparować wodę ze ścian i dlatego mieszkanie się szybciej wychladza.
  • Poziom 2  
    Jest to nowe mieszkanie w zabudowie szeregowej, i jest to pierwszy rok grzewczy, grzejniki i okna są dobre. Myślę że Vitus3k masz rację że mieszkanie trzeba osuszyć. Ale zrobić to się da dopiero latem chyba.
  • Poziom 11  
    Jaką temperaturą CO grzejesz, czy piec często się uruchamia?
  • Poziom 2  
    Odświeżam temat.

Mam również ten piec, na ścianie termostat pokojowy Ariston on/off prosty, z jednym pokrętłem.
    Piec zużywa dużo gazu i wraz jest zimno- mieszkanie 38m2, termostat w dużym pokoju.
    Czy warto korzystać z funkcji "auto"? Jak poustawiać temperaturę na pokrętłach na piecu- do ilu stopni przy funkcji "auto"?
    Lub ewentualnie- czy lepiej ustawić niższą temperaturę na piecu, który ząłacza się co chwilę, a kaloryfery są ciepłe. Czy lepiej wyższą temperaturę, gdzie piec załącza się trochę rzadziej, a kaloryfery są gorące?

Nie znam się na tym kompletnie. Pytałam ludzi w bloku, ale każdy ma inne zdanie na temat pieca:)
    Będę wdzięczna za pomoc.
  • Poziom 18  
    Wyłącz funkcję auto.
    Funkcja auto działa prawidłowo przy odpowiednim sterowniku.
    Poczytaj w instrukcji obsługi.
    Przy tym sterowniku, który masz nie korzystaj z funkcji auto.
  • Poziom 2  
    Dziekuje za odpowiedzi.

No właśnie instrukcja jest bardzo ogólna... Nie widziałam nic o sterownikach i o współpracy tego pieca z nimi. Jest tam tylko informacja, że funkcja AUTO pozwala zoptymalizować zarówno zużycie gazu jak i odpowiednio nagrzać pomieszczenia....

Czyli jak robić najlepiej? Z Auto i zakupić inny sterownik- tylko jaki? Czy bez auto na jakiejś temperaturze- małej, że piec ise często ząłacza, czy wysokiej gdzie piec załącza się co jakiś czas, ale na długo?
  • Poziom 36  
    Jeżeli chcesz używać funkcji Auto to musisz mieć czujnik temperatury zewnętrznej i ustawioną w kotle krzywą grzania. Ewentualnie dedykowany sterownik Ariston Sensys.
  • Poziom 1  
    Podłączam się pod temat.

Jestem szczęśliwym posiadaczem Aristona, do którego dopięty jest regulator pokojowy "Ariston T-Control".
    Na samym kotle mam załączone Auto i regulator od C.O. przekręcony na jedną kreskę. To ostatnie to jak rozumiem tylko załączenie pieca bo bez tego nie chce działać.
    Samo C.O. jest w 45 m2 mieszkaniu na pierwszym piętrze tak jak na rysunku (oczywiście w pewnym uproszczeniu):
    Ustawienie pieca ARISTON CLAS 24FF
    czerwone to kaloryfery i podłogówka w łazience i aneksie kuchennym
    niebieskie piec w łazience i sterownik w przedpokoju
    zielone to kratki wentylacyjne (dodatkowo tam gdzie są kaloryfery w oknach są higrowywietrzniki - aktualnie zamknięte).

Głowice na kaloryferach odkręcone są na 5 stopień.
    Wszystkie sobie niby ładnie pracuje, ale widać różnice w dogrzaniu:
    Łazienka - najgoręcej (podłogówka + kaloryfer)
    Salon z aneksem kuchennym - ciepło (podłogówka + kaloryfer)
    Sypialnia - najzimniej (sam kaloryfer)

I teraz mam pytania:
    1. Czy da się to jakoś tak wyregulować, żeby wszędzie było mniej więcej tak samo. Oczywiście rozumiem, że można regulować głowicami na kaloryferach, ale mam wątpliwości jak to wpłynie na ekonomikę spalania. Wszak piec będzie grzał dotąd póki nie wyłączy go regulator - czyli do zaprogramowanej na nim temperatury?

2. Czy w związku z faktem podłączenia tegoż regulatora mam coś zmieniać w ustawieniach kotła, jeśli tak to co zmienić i na co zmienić (jak to już wiem, ale wolałbym nie ingerować na chybił trafił - wszak ktoś już to wymyślił kiedyś i jak sądzę na forum są jakieś dobre duszyczki, które siedzą w temacie i będą mogły udzielić fachowej porady o którą ślicznie proszę w myśl zasady "po co wyważać otwarte drzwi" :))?

3. Czy taka lokalizacja sterownika/regulatora jest wg. Was prawidłowa? I jakie najlepiej ustawić na nim wartości noc/dzień: na razie mam 18/19,5 - pytanie czy dużo wzrośnie zużycie jeśli będą to nastawy np. 19/21.

Nie ukrywam, że startuje dopiero z doświadczeniami z takim grzaniem i wydaje mi się duże spalanie na poziomie 3-4m3 gdy na dworze ledwie "-2 do -5 stopni".
    Z góry przepraszam jeśli coś z powyższego jest zbyt oczywiste, ale tak jak pisałem nie mam bladego pojęcia czy mam grzebać w ustawieniach pieca i co w nim zmieniać - ktoś wspomniał o krzywych może to? a może w ogóle nie używać regulatora tylko grzać samym piecem i jak go wtedy ustawić żeby było najekonomiczniej.

Pomóżcie proszę - jakby było potrzebne co i na ile jest ustawione to powiedzcie. Sprawdzę i wrzucę na forum.

Z góry dziękuję.