Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobry sygnał DVB-T, a słaba jakość

11 Sty 2012 16:58 9890 12
  • Poziom 9  
    Witam, mam taki tuner telewizyjny, oraz antenę. Długość kabla to 15m. Mieszkam w bloku na 3 piętrze, odległość od nadajnika to ~3km i dzieli mnie z nią tylko kawałek lasu. Problem w tym, że siłę sygnału mam 50%, jakość w przedziale 90-100% a mimo to zdarzają mi się pewne turbulencje w obrazie tzn. raz na jakiś czas, powiedzmy 2-5 minut obraz się na chwilę zacina lub widać takie jakby niedoskonałości w dekodowaniu (kolorowe prostokąty). Wie ktoś czego to może być przyczyną?
  • Pomocny post
    Moderator
    Prawdopodobnie sygnał jest zbyt silny (cyfrowy lub analogowy z innym programem), lub antena jest uszkodzona.
    Większość zewnętrznych dekoderów "głupieje" przy silnych sygnałach. Pokazują np 50% na wszystkich stacjach a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Jeżeli antena ma zainstalowany wzmacniacz to albo zdejmij ten wzmacniacz, w jego miejsce załóż symetryzator. Jeżeli antena jest zbyt przerdzewiała to wymień na najprostszą pasywną antenę o niewielkich wymiarach bez jakiegokolwiek wzmacniacza.
    Zaopatrz się w tłumik, może się okazać potrzebny.
  • Poziom 9  
    instalacja jest nowa, a antena nie ma wzmacniacza, tylko właśnie symetryzator. możesz mi pokazać jeden z takich tłumików?
  • Poziom 9  
    jest to nadajnik Gdańsk Chwaszczyno. Drugi problem jest taki, że nie wiedzieć czemu odbieram tylko MUX2
  • Moderator
    Wszystko jasne.

Problemem nie jest słaby sygnał a zbyt duże moce wszystkich sygnałów, głównie analogowych.
    Z Chwaszczyna ogólna moc wypromieniowana to około 2 MW z czego TV to około 1,2 MW. To straszna korba i nie jest łatwo przy tak silnych polach uzyskać dobry odbiór. Tym bardziej że jesteś w w miejscu gdzie pole elektromagnetyczne jest największe. Pod samym masztem jest zdecydowanie słabsze.
    Tuner który masz nie należy do szczytów techniki i przy tak silnych sygnałach nie będzie działał poprawnie. Prawdopodobnie w Twojej antenie indykuje się napięcie około 1 wolta, powinno być nie większe niż 3 mV by można było cokolwiek odebrać.
    Przypuszczam tez że ten jeden tłumik może nie wystarczyć, warto by mieć jeszcze jeden, najlepiej jakiś stały o tłumieniu 20 dB. Ostatnio w ofercie Dipola takich nie widzę.
    Zewnętrzne tunery nie maja najczęściej żadnych układów automatyki, w które są najczęściej wyposażone odbiorniki z tunerami wbudowanymi.
    Nie pamiętam czy Cabeltech ma metalową obudowę, ale w taki silnych polach tuner DVB MUSI mieć taką.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Przy tak bliskiej odległości od nadajnika to cuda się mogą dziać, zwłaszcza przy odbiorze z anteną na balkonie lub ścianie (chyba, że masz ją wewnątrz mieszkania?).

Odłącz kabel antenowy od anteny i wtedy zobacz, czy, i jaki będzie odbiór DVB-T. Może jest przesterowanie, a może jesteś w cieniu anteny nadawczej, a może jeszcze co innego.

Co do mux-3 to jest on nadawany z małą mocą i na wysokim kanale. a dodatkowo po sąsiedzku z silnym Polsatem analogowym, z czym czasami nie dają sobie rady dekodery.
  • Poziom 9  
    Ciekawe to co mówicie, bo na pokojowej antenie nie chciało mi odbierać, a sygnał analogowy przez tą antenę, (na zewnątrz budynku) jest gdzieś pomiędzy okropny, a da się oglądać, więc może chodzi o duże zakłócenia w odbiorze spowodowane czymś innym? Sprzedawca w moim mieście (Gdynia) polecił mi, żebym kupił tą antenę, bo z odbiorem może być różnie. Samego nadajnika nie widzę, bo jest za lasem i ewentualnie jakimś budynkiem.
  • Poziom 37  
    jackas95 napisał:
    Sprzedawca w moim mieście (Gdynia) polecił mi, żebym kupił tą antenę, bo z odbiorem może być różnie. Samego nadajnika nie widzę, bo jest za lasem i ewentualnie jakimś budynkiem.
    no i sprzedawca miał rację, bo to, że jesteś w odległości 3km od nadajnika, przy twojej lokalizacji, którą teraz opisałeś, nic właściwie nie znaczy.

Masz więc wyjątkowo trudna sytuację, bo w powietrzu jest stosunkowo dużo mocy z uwagi na bliskość nadajnika, ale jednocześnie DVB-T odbierasz prawdopodobnie na falach odbitych, i jest w sumie ból.

Napisz jeszcze, gdzie ta antena jest zamontowana i co antena 'widzi' przed sobą.

Cytat:
    Ciekawe to co mówicie, bo na pokojowej antenie nie chciało mi odbierać,
    a to była antena ze wzmacniaczem?
  • Moderator
    Ja tylko dodam, ze przy tak małej odległości od nadajnika zachodzi zjawisko reemisji.
    Bardzo silne pola powodują powstawanie punktów emisji wtórnej, które najczęściej tworzą się wewnątrz budynku, na elementach ogrodzenia, kratach na drzwiach i oknach, słupach oświetleniowych, furtkach itd. Słynne są drzwi w refektarzu klasztoru na Świętym Krzyżu, które zawsze były "ciepłe" w dotyku
    Nic dziwnego że na antenie pokojowej miałeś taki melanż sygnałów, to normalne i dziwiłbym się, gdyby było inaczej.

Dlatego antenę należy ustawić w możliwie najbardziej jednorodnym otoczeniu, jak najdalej od budynków czy konstrukcji metalowych a na kabel antenowy założyć silny tłumik.
    Oddzielnym problemem jest szczelność instalacji. Kabel antenowy musi byc bardzo dobry, podobnie jak wtyki i gniazda, by niczego nie "wpuszczały bokiem".
    Do już historycznych anegdot jest opowieść o blokowanych alarmach i immobilizerach w samochodach stojących w Warszawie na parkingu pod Hotelem Metropol. Zamknac można było, ale otworzyć już nie.
    I to w czasach jak z PKiN leciało niecałe poł megawata mocy. Ty masz niemal trzy razy tyle i zupełnie podobne problemy.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Cytat:
    Ciekawe to co mówicie, bo na pokojowej antenie nie chciało mi odbierać,

a to była antena ze wzmacniaczem?
    -Nie
    Myślę, że może to być wina fal odbitych, postaram się zagadać do administratora budynku, to może zamontuje antenę na dachu, żeby bezpośrednio widziała chociaż szczyt nadajnika. Z drugiej strony nie wiem, czy to coś da, ponieważ podejrzewam, że sygnał DVB-T nie jest nadawany z samego czubka. Z tłumikiem też spróbuje.
  • Poziom 9  
    A wytłumaczy mi ktoś z czym związane jest to, że odbiór w nocy (od 00:00) jest po prostu DOSKONAŁY?? Nie wiem co to za czary ;)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    generalnie, w nocy propagacja fal jest lepsza, więc i odbiór się poprawia... albo ktoś zamyka bramę na noc, kto wie, tak też bywa... :D