Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa elektrowni wiatrowej na dach

karol0795 11 Sty 2012 17:56 4809 4
  • #1 11 Sty 2012 17:56
    karol0795
    Poziom 8  

Witam. Jestem tutaj nowy i za jakieś błędy przepraszam. Proszę, aby mnie pouczać 1Czy można przewinąć alternator tak, aby dawał 12v ale przy mniejszym momencie obrotowym??(alternator od malucha miałby za zadanie ładować akumulator 12v 45A) 2Chciałbym zrobić coś takiego jak na foto i odlać coś podobnego z włókna szklanego i żywicy (aby było lekkie) dało by radę?? Jeżeli tak, to jak to wykonać??

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]

0 4
  • #3 11 Sty 2012 19:52
    abyss
    Poziom 14  

Czy się da przewinąć alternator tak jak byś chciał, to ci jednoznacznie nie odpowiem. Myślę, że raczej nie - bo inaczej ludzie masowo by to robili.
    Jednak: wiatr nie rozkręci ci alternatora do prędkości obrotowej, która była by nawet zbliżona tej, jaką ma silnik. Wolne obroty w aucie to rząd 1000obr/min. Podczas normalnej jazdy masz jakieś 3-4 tysiące obrotów/minutę, prawda?* Z kolei obroty, jakie mógłbyś osiągnąć przy Savoniusie (taki pionowy wiatrak, jak pokazałeś) są ZAWSZE NIŻSZE od prędkości wiatru. Czyli prędkość liniowa w ruchu po okręgu (brzegu skrzydła wiatraka) będzie zauważalnie niższa, niż prędkość wiatru. Z tego możesz sobie szacunkowo obliczyć potencjalnie maksymalne obroty, jakie mogła by osiągnąć super-idealna turbina. I są one zdecydowanie mniejsze, niż wspomniany 1000obr/min

Chyba wszyscy, którzy przymierzali się do elektrowni wiatrowej przechodzili przez to :)

Musiał byś stosować bardzo dużą przekładnię mechaniczną - a to nie jest zbyt łatwe/ekonomiczne do wykonania. Jeżeli upierasz się przy "maluchowskiej" prądnicy, to sugerował bym kombinowanie z przekładniami pasowymi. W wypadku zbyt silnego wiatru pasek zacznie się zwyczajnie ślizgać, albo się porwie i zadziała jako dodatkowy bezpiecznik mechaniczny. Sporo ludzi decyduje się na budowę prądnicy wolnoobrotowej.

Przy okazji - z badań wynika, że z najefektywniejsze Savoniusy to:

- dwupłatowe (a nie 3-lub 4 jak na zdjęciu)
    łopaty założone na siebie o 0.10-0.15 średnicy (czyli np. dwie połówki beczki tak zsunięte do siebie, że jest między nimi esowata przestrzeń dla przepływającego powietrza równa np. 0.15 średnicy wiatraka
    - z istniejącym górnym i dolnym "denkiem" nieco większym, niż średnica łopat
    - smukłe (czyli wysokie w stosunku do średnicy - np 5:1)

Realizację wykonania takiego wiatraka sam zacząłem od pomiarów wiatru. Okazało się, że w moim wybranym miejscu (też planowałem go pierwotnie nad dachem) absolutnie się nie opłaca. Wiatry są po prostu za wolne i żaden wiatrak w tym miejscu nie da rady. No i teraz czekam na panele słoneczne, a wiatrak będzie gdzieś w innym miejscu.

* Zwykle jest tam napęd na pasek - np klinowy, ale przełożenie nie jest bardzo duże - to nie kilka rzędów wielkości.

0
  • #4 11 Sty 2012 19:53
    karol0795
    Poziom 8  

Przekładnie zastosował bym od pralki (duże koło pasowe). Upieram się przy moim pomyśle gdyż wykonanie śmigła w moim garażu graniczy z cudem. A może ktoś powie coś dokładniej, jak przewinąć alternator?? głównie chodzi mi o to jak połączy uzwojenia

0
  • #5 21 Lut 2012 19:05
    figokar
    Poziom 12  

Można przewinąć alternator, ale przy tak małych obrotach będziesz miał bardzo małą moc. Musisz proporcjonalnie do mniejszej ilości obrotów zwiekszyć ilość zwoi w żłobku i zmniejszyć przekrój drutu. Sposób łączenia cewek może pozostać bez zmian.
    Wirnik należy rozebrać i w miejsce uzwojeń dopasować jakiś neodymowy magnes pierścieniowy, lub dorobić nowy wirnik z przyklejonymi magnesami sztabkowymi.
    Powodzenia i owocnej pracy.

0