Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka płytka testowa do ATMega 32?

pustelnik933 11 Sty 2012 18:08 3012 14
  • #1 11 Sty 2012 18:08
    pustelnik933
    Poziom 9  

Witam, chciałbym zacząć programować ale mam problem w znalezieniu sprawdzonego schematu do programatora ATMegi 32. potrzebuję by w niej znajdował się programator(może być na COM ale ugodnieniem by było USB) i wyjścia do testowania urządzeń peryferyjnych/ dodawanie modułów. Reszta opcjonalna. Prosiłbym o jakieś schematy:)

Pozdrawiam

0 14
  • #2 11 Sty 2012 19:29
    maniek.1989
    Poziom 2  

hej, jak nie chcesz wyrzucać kasy na zestaw uruchomieniowy, radzę Ci abyś kupił programator np stk500. Znalazłem schemat programatora usbasp http://diy-elektronika.pl/202-usbasp-programator-avr-na-usb ale wymaga on zaprogramowania atmegi8.

Moim zdaniem. Za 40 zł kup programator, atmegę, zasilacz, i jakieś peryferia, może pcf8574 (ekspander magistrali I2C - nauczysz się programować I2C :D), jakieś diody led, czujnik temperatury ds18b20 (nauczysz się obsługi interfejsu 1-wire), wyświetlasz LCD(hd44780 - fajnie się programuje), układ max232(podepniesz sobie mikrokontroler (UART) do COM w kompie i będziesz mógł komunikować się z nim po terminalu)

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Sty 2012 19:50
    pustelnik933
    Poziom 9  

No właśnie z zaprogramowaniem jakiejkolwiek ATMegi może być problem bo nikt w moim otoczeniu raczej nie posiada takiego programatora ale zaraz przejrzę ten link. I2C miałem zamiar już dawniej się uczyć żeby dołączyć chociażby płytę przekaźnikową i dodatkową pamięć. Jednak najgorzej to ruszyć z miejsca:)

EDIT: Na pewno ten programator który pokazałeś nadaje się do ATMegi 32? w sumie to nie widzę nawet na nim miejsca do podłączenia tejże atmegi? poza tym przydałyby się wyjścia na peryferie.

0
  • #4 11 Sty 2012 19:58
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tak to już jest :) Kup sobie jakiś gotowy programator, szczędzi to frustracji na początek :) Warto pomyśleć o jakimś oryginalnym atmela, dzięki czemu nie będziesz musiał się dodatkowo przegryzać przez dokumentację programów do obsługi programatora, fusebitów itd. tylko sobie wszystko ładnie z AVR Studio zrobisz.

0
  • #5 11 Sty 2012 20:58
    pustelnik933
    Poziom 9  

No właśnie nie za bardzo mogę sobie pozwolić na zakup gotowego programatora a i zapewne by mi się na długo nie przydał, wolę wykonać coś tańszego ale z możliwością rozbudowy.

0
  • #6 11 Sty 2012 21:20
    maniek.1989
    Poziom 2  

programator który Ci podesłałem jest PROGRAMATOREM, nie płytką uruchomieniową, musisz to rozgraniczyć. Programator służy do zaprogramowania mikrokontrolera, tu z wykorzystaniem interfejsu ISP/SPI (RxD,TxD,MISO,MOSI,SCK,GND). Zaprogramowany mk umieszczasz wtedy u twoim układzie z peryferiami. Twoją atmerzkę podłączasz np. na pajączka do programatora.

Peryferia podłączasz do swojej atmegi, ale nie tej która jest na programatorze :P
    Sam programator jest ok, bo ma wyprowadzenia (RxD,TxD,MISO,MOSI,SCK,GND) którymi zaprogramujesz swój mikrokontroler

Pozdrawiam

0
  • #7 11 Sty 2012 21:34
    pustelnik933
    Poziom 9  

Mi właśnie chodziło o taką płytkę gdzie mogę i programować i podłączać układy, bez przemieszczania atmegi, bynajmniej do czasu gdy nie będę robił własnych układów do konkretnych celów.

EDIT: Czy któryś z tych programatorów się nada:
    Link
    Link
    Link
    Link
    i chyba będzie mi potrzebna jakaś płytka do podłączenia kontrolera? czy można to później zrobić na pająka?

0
  • #8 11 Sty 2012 21:52
    janbernat
    Poziom 38  

Na płytkach zwykle nie ma programatora- bo programator jest uniwersalny i można nim programować procesory na róznych płytkach.
    Kup sobie płytkę testową do ATMega32 i oddzielnie programator.

0
  • #9 11 Sty 2012 22:18
    mirekk36
    Poziom 42  

janbernat napisał:
    Na płytkach zwykle nie ma programatora- bo programator jest uniwersalny i można nim programować procesory na róznych płytkach.
    Kup sobie płytkę testową do ATMega32 i oddzielnie programator.

Są płytki testowe z wbudowanym programatorem i to na USB. Więc wcale nie trzeba koniecznie kupować wtedy oddzielnie programatora. Wszystko to tylko kwestia kosztów.

Ja osobiście polecam koledze (żeby było taniej jeśli to jest najważniejsze) samemu zrobić sobie programator USBASP (tak jak radził ktoś wyżej) i wcale nie trzeba się przejmować tym, że nie będzie działał z kocim AVR Studio - bo będzie za to działał z innymi i to lepszymi środowiskami programistycznymi.

A przy okazji - za pomocą USBASP zaprogramuje kolega nie tylko ATmega32 ale praktycznie 99% wszystkich popularnych i obecnie używanych procków AVR.

0
  • #10 11 Sty 2012 22:36
    janbernat
    Poziom 38  

Mirek- no pewnie są płytki z wbudowanym programatorem.
    Ale świat AVR nie jest ograniczony tylko do ATMega32.
    Jak się ma oddzielny programator to można zaprogramować też jakieś ATtiny czy jakiś inny procesor.
    Dlatego sądzę że oddzielny proramator i oddzielna płytka uruchomieniowa jest lepszą kombinacją.
    Jaki programator i jaka płytka- to jest bardzo subiektywne.

0
  • #11 11 Sty 2012 22:43
    mirekk36
    Poziom 42  

No to teraz wyraziłeś swój punkt widzenia, nie polemizuję z nim, każdy ma prawo uważać co mu się żywnie podoba.

A ja poleciłem programator USBASP i to do własnego wykonania.... bo można prosto łatwo i tanio.

0
  • #12 11 Sty 2012 22:46
    janbernat
    Poziom 38  

No zgadzam się- może być USBASP.
    Ale jako oddzielny programator.
    A nie wbudowany w płytkę.

0
  • #13 11 Sty 2012 23:04
    mirekk36
    Poziom 42  

Toż człowiek sam sobie chce zrobić zestaw, więc co za problem nawet zrobić sobie wbudowany USBASP jak się wszystko przemyśli? Żaden. Tu się nie ma co zgadzać albo nie - każdy zrobi jak mu wygodnie. Ja tam widzę sens w takich rozwiązaniach z wbudowanym programatorem. Spójrz sobie na zestawy uruchomieniowe firmy "mikroe". Są i takie i takie. A ludzie kupują i jedne i drugie. Nie ma lepszych i gorszych.

0
  • #14 13 Sty 2012 17:42
    pustelnik933
    Poziom 9  

W sumie tak sobie myślę że na początek kupię jakąś ATMege 8 i prosty programator COM pobawię się trochę na niej a potem ewentualnie pomyślę:)

0
  • #15 13 Sty 2012 18:19
    McMonster
    Poziom 32  

pustelnik933 napisał:
    W sumie tak sobie myślę że na początek kupię jakąś ATMege 8 i prosty programator COM pobawię się trochę na niej a potem ewentualnie pomyślę:)

Najprościej (i najtaniej) zacząć w takim razie tutaj. Jest opis najprostszego programatora, podłączenia i uruchomienia.

0