Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reflektor UV

powerm 18 Gru 2004 23:03 2613 10
    powerm
    Poziom 23  
    Mialem niedawno przygode z pieszym po zmroku z zakonczeniem szczesliwym mimo tego znowu mi lat przybylo.
    Wpadlem wiec na pomysl aby oswietlic pieszego swiatlem UV bo zwykle jestesmy ubrani w cos co ma tendencje do fluorescencji w tym swietle (co do stwierdzenia jest na dyskotekach). Dzieki temu pieszy bedzie lepiej widoczny i nie bedzie sie oslepiac ludzi z naprzeciwka.
    Jest jedno ale czyli panowie w niebieskich mundurkach potrzebuje takiej zarowki i filtra aby za zadne skarby nie swiecila swiatlem widzialnym.

Co sadzicie o pomysle i jakie elementy byscie polecili pamietajcie ze nawet mini-niebieskich diod led wladza sie czepia.
    senso
    Poziom 20  
    Widziałem w katalogu ELFA żarówkę UV ale ceny jakie tam są zniechęcają ludzi :P. Pomysł dobry i szczerze mówiąc też o tym myślałem wracając z nocnych wypadów.Jednak reflektor musi dać ci odpowiedni zasięg a na imprezie świetlówki UV świecą na kilka metrów.Tu potrzebne będzie ponad 20m.Drugi problem to sam człowiek który wracając do chaty otuli się w czarny kocyk i dupa zimna :).
    powodzenia
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A może zastosować czołgowy hełmofon z noktowizorem? :)
    A tak poważnie to może zamiast UV popróbować z podczerwienią. Kamery ccd łąpią Na tym zakresie, a o promiennik też chyba będzie łatwiej. Pozostaje tylko kwestia wizualizacji (jakieś firmy motoryzacyjne eksperymentują już z czymś na kształt HUDa - head up display, który rzuca obraz na przednią szybę).
    P.Artek
    Poziom 21  
    Zainwestuj w dobre zarowki i po problemie.Sprobuj kilka minut wpatrywac sie w swietlowke UV,zobaczysz jak bola oczy.Pomysl o innych,bo ktos za cos takiego moze ci kiedys wpier... sposcic.
    powerm
    Poziom 23  
    Dzieki za odzew.
    1. Najprostsze rozwiazanie - zalozenie nowych zarowek nie chce go stosowac bo powoduje oslepianie ludzi z naprzeciwka wiec zamiast czlowieka na masce bede mial czolowke.
    2. Podczerwien pomysl dobry ale wymaga oddzielnego monitora i zrobienie HUDa nierealne w warunkach domowych.
    3. Stad pomysl z UV oswietlajacym Pieszego ktory by swiecil (fluorescencja materialow z ubrania) chcac niechcac robiac sie widzialnym na drodze. Chwilowa ekspozycja na UV nikomu nie zaszkodzi. Wiec pomysl uwazam za dobry.

Jedyny problem to dobrac reflektor, zarowki i filter tak aby wladza nie miala sie czego czepiac.
    pulikow
    Poziom 20  
    Z tym UV to może być tylko taki jeden problem. Mianowicie:

Jeśli chcesz aby światło UV docierało dosyć daleko, bo cóż ci da jak zobaczysz pieszego 5m przed maską, to musisz mieć dosyć duże natężenie tego światła.
    Natomiast cosik mi się wydaje (o ile pamiętam), że do tego trzeba duuużej mocy - to nie będzie promiennik 100W ale znacznie więcej.
    Jeżeli dasz znacznie więcej to pomijając wydajność prądową twojego alternatora, pojawią się efekty wzbudzania innych składowych światła no i będziesz musiał je filtrować coby nie było ich widać, lub przesuwać emisję w stronę promianiowania X ...

Same kłopoty.
    cikol
    Poziom 27  
    Mam pewną teorie na ten temat(chociaż zapewne ktoś już to przede mną zauważył). Otóż im światło ma większą czestotliwość(krótsze fale) tym bardziej się- jakby to określić - rozprasza. Dlaczego nikt nie stosuje laserów UV, albo chociaż fioletowych? Przykład: ciemny pokój, dwie diody 0,5cd: jedna czerwona, druga UV. świecimy czerwoną- na ścianie widzimy świecenie diody, wyraźnie, ale tylko w ! miejscu. Teraz UV. cały pokój robi się jasny, a ślad na ścienie jest znikomy. jaki związek to ma z reflektorem? Otóż nie jesteśmy w stanie promieniamu UV oświetlić tylko tego co jest przed nami.

Poza tym nie jesteśmy w stanie ukryć reflektora UV odpowiedniaj mocy, a wystarczy szkło aby zatrzymać same promienie UV
    j_a_c
    Poziom 16  
    tak mi cos sie kojazy ze w zarówkach obecnie chyba eliminuje sie nawet UV bo bardzo zle ono wpływa na reflektory wykonane z twozywa
    wiec jesli nie masz czesci przezroczystej z szkła to moze to byc nastepny problem
    PIOTOM0
    Poziom 20  
    Tak się składa że rozwiązanie twojego problemu jest znane do comajmniej 5 lat. Jak widać myśl techniczna kąży po świecie:)

Zastosowano to rozwiązanie w samochodzie Saab z bardzo pozytywnymi rezultatami. Polecam Ci Książkę "Samochodowa technika świetlna" . Oficyna wydawnicza Poltechniki Warszawskiej J. Mazur W. Żagan - jeżeli chodzi o przybliżenie zagadnień techniki świetlnej z samochodzie. W prawdzie nie znajdzisz w niej swojego rozwiązania ale przybliży ci ona zagadnienia widoczności przeszkód na drodze. Tak się składa że zajmuje się pokrewnymi tematami i o ilę orientuje się to są producenci żarówek UV pod zastosowania samochodowe- skoro są takie projektory to muszą być i Żarówki.
    Pozdrawiam
    Piotr
    powerm
    Poziom 23  
    Piotom0 daj jakies dokladniejsze informacje - tzn producentow, ew modele zarowek - jakis punkt zaczepienia dla wyszukiwarek. Co do pochodzenia mojego pomyslu to jest niezalezny od Saaba - po prostu normalnie ten temat mnie nie interesuje a rozwiazanie problemu przyszlo samo po wizycie na dyskotece :)
    PIOTOM0
    Poziom 20  
    promienniki uv - zwykłe świetlówki na zakres uv - ma Philips
    może spróbuj na początek z tymi produktami.
    co do samochodowych
    to się rozejrzę

Piotr