Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duza temperatura komputera...

11 Sty 2012 22:02 2223 16
  • Poziom 8  
    Witam, mój sprzęt to:

Procesor: Intel Core Duo E8500 3.16GHz,
    Płyta Główna: Gigabyte EP43-UD3L,
    Pamięć RAM: 4GB DDR2,
    Karta Graficzna: Radeon HD 4800, bądź 4850 (512mb)

Screen mojego kompa bez bocznej obudowy:
    https://obrazki.elektroda.pl/4659880800_1326315543_thumb.jpg

Screen ze speed fanu (komputer po 30 min, z włączonym Google Chrome):
    https://obrazki.elektroda.pl/7483039300_1326315544_thumb.jpg

--------------------------------------------------------------------------
    Dla jasności, pasta była wymieniana pół roku temu w serwisie, godzinę temu czyściłem komputer, patyczkami do uszu wyciągałem kłęby kurzu, odkurzyłem go, a na koniec użyłem sprężonego powietrza i dupa, nic.

POMOCY!
  • Poziom 43  
    Ten program cuda pokazuje, sprawdź innym programem albo najlepiej
    w bios zobacz temperaturę choć w spoczynku będą.
  • Poziom 8  
    w EVEREST to samo, do procka nie mam aż takich zastrzeżeń, ale karta graf przesadza....
  • Poziom 22  
    a gdzie tu za duża temperatura ? bo nie widzę ?
    GPU tylko 53 stopni to i tak mało
    Ale z tego co widzę to Ci wiatrak od grafiki nie działa ale chyba go nie ma ?
  • Poziom 8  
    53 jak nic nie robie, a jak gram to dochodzi do 70, wiatrak jest jak najbardziej, ale moge normalnie go palcem zatrzymac... np. od procka wiatrak to trudniej.

da sie jakos zwiekszyc obroty wiatraka od karty graf?
  • Poziom 13  
    Nie da się zwiększyć prędkości wiatraka ;/
  • Poziom 22  
    da się jeśli masz program CATALYST CONTROL CENTER
    nie napisałeś jaki masz system to masz linka takiego
    http://support.amd.com/us/Pages/AMDSupportHub.aspx
    wybierz po prawej stronie sobie co tam masz.
    a pytanie czemu wentylator od GPU Fun jest 0 RPM ?
    Przy robieniu screena trzymałeś go PALCEM ?
    Z tego co wiem sterowniki same określają prędkość wentylatora to przy tak niskiej temperaturze to masz jakieś 30% 40%
  • Poziom 13  
    Evane12 napisał:
    wiatrak jest jak najbardziej, ale moge normalnie go palcem zatrzymac

To oczywiste że go palcem zatrzymasz, to nie kosiarka na silnik spalinowy :)

Co do temperatury - według mnie jest ok . I nie ma się czego czepiać. A jak karta graficzna się grzeje, to zdejmij radiator, i przesmaruj GPU pastą termo...
  • Poziom 22  
    Wyczyścić, zmienić pastę termoprzewodzącą,na opaski zaciskowe domontować prowizoryczne chłodzenie w postaci dodatkowego wentylatora ze starego procesora/karty graficznej/chipsetu(nie potrzebnie skreślać) podłączyć do molexa, i cieszyć się niższą temperaturą.

70 stopni to nie jest dużo ,aczkolwiek na pewno skróci żywot karty graficznej (która i tak moim zdaniem należy do padaków,nie jestem za tego typu chłodzeniami)

Czy ten zasilacz to nie jest przypadkiem Antec? czy coś takiego? o_o

Tamten śmieszny wentylator pod zasilaczem zamień na większy,a ten stary z przodu obudowy zamieść, załóż boczną ściankę obudowy, wszystkie zaślepki załóż ,pokombinuj,nic nie zaszkodzi jak ruszysz głową.

Prędkości wiatraka możesz zwiększyć tylko na określonych płytach (które mają takie możliwości) oraz te ,które mają potencjometry,a u Ciebie takich nie widzę ,więc pewnie chodzi na maxa/albo jest to ustawione automatycznie.
  • Poziom 43  
    Mój stary HD4850 też dobijał do 70 stopni podczas grania. W spoczynku około 40-45 stopni. Także nie przejmuj się. Poza tym Speedfan czasem pokazuje bzdury a te 53 stopnie to może być temperatura pamięci. U mnie sensor pokazywał temperaturę GPU i Memory.

Wklej jeszcze screen z HWMonitor albo Aida64.
  • Poziom 8  
    Te temperatury sa jak najbardziej ok, ten 'płomyk' przy 50 stopniach na gpu to idiotyzm, mój radeon 4890 grzeje się do 90 stopni przy graniu, a procesor do 70 przy renderowaniu. Takie gpu może pewnie wytrzymać spokojnie ze 110 bez problemów. W idle przy otwartej obudowie i oknie w pokoju (teraz, 18 stopni otoczenia, może mniej) mam 45 stopni na grafice. Temperatury trochę wysokie, ale to wina bardzo małej obudowy, więc naprawdę nie ma się czym przejmować. Zrób sobie herbaty i obejrzyj flm, komputer masz sprawny.
  • Poziom 41  
    Piszę po raz kolejny. To, że karty się do tylu rozgrzewają. albo "koledze taty karta to do 90 sie grzeje i działa" Nie są to najlepsze argumenty. Generalnie 55-60stC pod obciążeniem to max jaki bezpiecznie powinno być.
  • Poziom 22  
    ponawiam pyatnie
    a pytanie czemu wentylator od GPU Fun jest 0 RPM ?
    Przy robieniu screena trzymałeś go PALCEM ?
  • Poziom 20  
    prosiak22, bo nie każdy program Ci pokaże prawidłowe dane. Jeden pokaże Ci 0 inny prawidłowe, zależy od producenta karty, zależy od sterowników, zależy od programu odczytującego.

Co do problemu, to jakie temp osiągasz w czasie gry? Karta ta (jeśli się nie mylę) nie ma zmiennego taktowania i GPU zawsze pracuje z tą samą prędkością, przez co nie zmniejszy swojej temperatury w znacznym stopniu
  • Poziom 37  
    Temperatury osiągane przez tą kartę są normalne. Karty graficzne zawsze miały i będą mieć wyższą temperaturę niż procesor. Jeżeli karta ma poniżej 65 stopni jest rewelacyjnie, 65-85 normalna temperatura, powyżej 85 stopni to już jest za dużo
    Co do postu kolegi wojtek ty chyba podałeś maksymalną temperaturę cpu (z tym się zgodzę)
    Co do postu kolegi termit22 to jest zasilacz cooler master 520W modular (modularny-odczepiane kable)
  • Poziom 41  
    Moja w spoczynku ma 43, pod obciążeniem 62. CPU w tym czasie oscyluje między 33 w spoczynku i 47 pod obciążeniem.

I nie, nie pomyliłem się. Faktycznie dość łatwo jest utrzymać temperatury sprzętu na takim poziomie. Jednak najczęściej wymaga to solidnego przerabiania systemów chłodzenia.
  • Poziom 15  
    wojaczyk34 napisał:
    Nie da się zwiększyć prędkości wiatraka ;/

W każdej niemal karcie da się, a już na pewno jak palcem zatrzymujesz, nie spotkałem karty która miała by max na poziomie poniżej 2100 RPM bez automatycznej regulacji obrotów, bywa 2100; 3100; 3200; 3600; a nawet 5600 RPM zakres obrotow określony jest od min do max w GBIOS-ie i w tych granicach operują wszelkie programy do ręcznej i automatycznej regulacji obrotów, no chyba że mają jeszcze opcje turbo...
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Piszę po raz kolejny. To, że karty się do tylu rozgrzewają. albo "koledze taty karta to do 90 sie grzeje i działa" Nie są to najlepsze argumenty. Generalnie 55-60stC pod obciążeniem to max jaki bezpiecznie powinno być.

Absosmerfnie sie z tym zgadzam :x-mas: standardowe temp. GPU zależą od rodzaju czipu zastosowanego, taktowań, rodzaju chłodzenia, rodzaju/jakości pasty termo i obrotow wentyla z gróbsza.
    Karty po zatym posiadają niemalże od niepamiętnych czasów (na pewno od GDDR2) progi spowalniające, niektóre ust na 120*C inne na 130*C które to po osiągnięciu tych tem odcinają zasilanie GPU w celu zabezpieczenia rdzenia przed przegrzaniem, wartości te można ustalić znając markę i model zastosowanego czipu bez problemu przy pomocy wujka Google. W tym przypadku sprawdził bym wiatrak, może naoliwił, zmienił bym pastę na jakąś porządną i sprawdził czy się kręci i jaka jest temperatura... mieści się w normie choć w idle jest "ciekawa".
    Jakie taktowanie ma twój układ?
    a propos w SpeedFan-ie można określać temp i ich ikonki jak, przy jakiej temp mają być wyświetlane tak więc po instalacji programu należało by ustawić takowy płomyk zasadniczo dla układu posiadającego próg spowolnienia rzędu np, 120*C na 105-115*C aby ta informacja była w praktyce relatywna do rzeczywistości...
    Dla przykładu:
    kolor zielony w zakresie do 65*C
    kolor żółty w zakresie >65-85*C i
    kolor czerwony/płomyk w zakresie >85*C-115*C
    alarm dźwiękowy/hibernacja systemu 118*C
    przy założeniach progu 120*C
    Dokladnie tak jak HDDLife z temperaturami dysków w zależności od marki, modelu etc. różne są temp. krytyczne... i mi kiedyś system hibernował jak dysk osiągnął jakieś 36*C bez chlodzenia... a temp krytyczna dla niego była 48*C... tyle że on już się bardziej nie nagrzewał...