Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełożenie dysku do innego komputera i licencja Windows

4ko 12 Sty 2012 03:19 4538 7
  • #1 12 Sty 2012 03:19
    4ko
    Poziom 9  

Witam,

Na jednym z komputerów mam zainstalowany windows xp pro i masę softu (DB/CMS/oprogramowanie do księgowości/itp... itd...). Potrzebuję przełożyć dysk z systemem do innej skrzynki. Kwestie techniczne to nie problem. Problemem jest licencja. Licencja na Windows jest licencją dla komputerów regenerowanych.

"Panie premierze" jak żyć w zgodzie z Microsoftem?

Czy jestem totalnie i absolutnie zmuszony kupować nową licencję ? (czy w ogóle można jeszcze ją dostać?)

Jeśli muszę ją kupić, to czy bezawaryjnie wymienię klucz w systemie ? (kwestie aktywacji i innych śmieci ...)

Dodano po 8 [minuty]:

Aneks do pytania: czy argumentacja przedstawiona w jednej z aukcji jest zgodna z punktem widzenia MS ?

Cytat:
    Zgodnie z licencją OEM sprzedajemy program z pamięcią RAM , z którą został zakupiony

Oświadczamy iż transakcja przeprowadzona jest zgodnie z warunkami licencji OEM Firmy MICROSOFT i Regulaminem Serwisu ALLEGRO zawartym w zakładce Program Współpraca w Ochronie Praw

"(Systemy operacyjne) w wersji OEM mogą być sprzedawane tylko z częściami komputerowymi nieperyferyjnymi, niezbędnymi do uruchomienia komputera (za części takie uznaje się np., dysk twardy, płytę główną, CD Rom, pamięć RAM, obudowę, stacje dyskietek, myszki"

0 7
  • #2 12 Sty 2012 07:56
    artaa
    Poziom 43  

Oficjalnie licencję tracisz, gdyż to jak i z czym sprzedadzą ci XP, nie ma wpływu na praktykę MS przywiązywania licencji do płyty głównej podczas aktywacji.

Dużo prostszym rozwiązaneim jest dokument, że MB wymieniono na gwarancji (może trwać i 10 lat... bo np. taką masz umowę serwisową).
    W przypadku przejśćia na całkowicie nowy (nie podajesz specyf. obu PC) i inny technologicznie sprzęt nie bardzo jest jak to "podciągnąć", więc wracamy do zdania pierwszego.

0
  • #3 12 Sty 2012 09:47
    Matuzalem

Poziom 43  

Ad aneks - o ile system jest z czasów ówczesnej licencji (były o brzmieniu umożliwiającym tego typu "sprzedaż wiązaną"), to można go w ten sposób zbywać/nabywać. Kłopot zaczyna się w chwili wymiany modułu - nie ma go "w skrzynce" = system pirat.

Co do zasady zaś - w uzupełnieniu tego co artaa napisał - OEM jest przypisany (obecne brzmienie EULA-i) do sprzętu*, z którym był kupiony (na którym był pierwotnie instalowany) - tylko i aż tyle.

* Stwierdzenie dot. "przypisania" do płyty głównej jest technicznie uzasadnione, ale literalnie już nie bardzo.

0
  • #4 12 Sty 2012 10:16
    kleofas1234
    Poziom 9  

Z własnego doświadczenia powiem, że wymieniałem procesor i płytę główną (z powodu awarii). Byłem przygotowany na konieczność rozmowy z Microsoftem a tu niespodzianka. System wystartował i nie było konieczności aktywacji. Fakt, że płyta tego samego producenta ale inny model. System działa i pobiera aktualizacje. Może i Tobie się powiedzie.

0
  • #5 12 Sty 2012 10:51
    Matuzalem

Poziom 43  

kleofas1234 - nie masz wrażenia, że Twoja historia, choć urzekająca, to jednak jest ciut obok głównego nurtu tego tematu? - To jest pytanie retoryczne (z wszelkimi tego stanu rzeczy konsekwencjami).

1
  • #6 12 Sty 2012 14:50
    4ko
    Poziom 9  

Z kwestią utraty licencji się już pogodziłem.

Teraz pytaniem jest:
    (1) "Jak sprawić, żeby system (XP PRO) przeniesiony na inny komputer był legalny aż miło spojrzeć?"

O ile dobrze rozumiem wypowiedź Matuzalem'a sprzedaż licencji z kością pamięci jest ok (zweryfikuję to jeszcze). Zatem rodzi się pytanie pytanie:

(2) Mam zamiar wprowadzić (zmienić) klucz Windowsa XP PRO SP2 do w pełni zaktualizowanego XP PRO przeniesionego na inną maszynę. Czy mam się spodziewać jakichś problemów ?

PS: Wszystko poniżej to przemyślenia "na brudno" potrzebne do stworzenia powyższych dwóch pytań.

artaa napisał:
    nie podajesz specyf. obu PC

Pierwsza maszyna to:
    HP XW6400 http://www.onyougo.com/hp-xw6400-base-model-workstation-er236avak6split-pcs-specs_pi849018e2
    Druga maszyna to:
    HP MicroServer http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pl/pl/sm/WF06a...51-15351-4237916-4237917-4237917-4248009.html

Tak więc sprzęt jest zasadniczo różny. Co najwyżej marka się zgadza.

PS:
    artaa napisał:
    Dużo prostszym rozwiązaneim jest dokument, że MB wymieniono na gwarancji (może trwać i 10 lat... bo np. taką masz umowę serwisową).

Ciekawa myśl. W przyszłości (pewnie w innym przypadku) się przyda na pewno. Dziękuję.

Matuzalem napisał:
    o ile system jest z czasów ówczesnej licencji (były o brzmieniu umożliwiającym tego typu "sprzedaż wiązaną"), to można go w ten sposób zbywać/nabywać. Kłopot zaczyna się w chwili wymiany modułu - nie ma go "w skrzynce" = system pirat.

Czyli mam rozumieć, że sprzedawany XP SP2 z pamięcią RAM jest zgodny z brzmieniem starszej wersji umowy EULA? Prawo niby nie działa wstecz. Nie bez kozery sprzedają XP SP2 (a nie nowszą wersję). Brzmi sensownie. Jeszcze to sprawdzę.

Teraz pytanie sprowadza się do pytania (2) na początku postu.

PS:
    Cytat:
    Kłopot zaczyna się w chwili wymiany modułu - nie ma go "w skrzynce" = system pirat.

Z drugiej strony, jak chcę zmienić OS, to opycham starą kość z licencją i biorę inny system (Oczywiście już na nowych zasadach)

0
  • #7 12 Sty 2012 15:02
    Matuzalem

Poziom 43  

Najpierw o "papierkologii" - żeby wiedzieć czy legalnie kupisz system z RAM-em musisz sprawdzić zapisy EULA-i tej konkretnej wersji, która jest oferowana. Nie mam przekonania czy SP2 jeszcze sie na to "łapał", ale hasło "nowa licencja" pewnie wyrzuci jeszcze jakieś wyniki z Google'i, a po ich datach dojdziesz do - przynajmniej - częściowych konkluzji.

Co do przesiadki - z tymi zmianami kluczy to może być różnie. Bym - dla bezpieczeństwa i podniesienia prawdopodobieństwa sukcesu - zrobił tak:
    Deinstalacja wszystkich specyficznych urządzeń w starej konfiguracji (część operacji pewnie w trybie awaryjnym), potem przekładka i instalacja naprawcza wraz z podaniem nowego klucza. - Więcej szczegółów o "migracjach sprzętowych" znajdziesz w archiwum elektrody (i nie tylko), bo tematy tego typu były i są dość popularne.

0
  • #8 12 Sty 2012 16:51
    4ko
    Poziom 9  

Matuzalem napisał:

Co do przesiadki (...) zrobił tak:
    Deinstalacja wszystkich specyficznych urządzeń w starej konfiguracji (część operacji pewnie w trybie awaryjnym), potem przekładka i instalacja naprawcza wraz z podaniem nowego klucza. - Więcej szczegółów o "migracjach sprzętowych" znajdziesz w archiwum elektrody (i nie tylko), bo tematy tego typu były i są dość popularne.

Dziękuję za pomoc. Przy okazji przesiadki wymieniam dyski na nowe, tak więc najpierw pójdzie dump dysku starego serwera i odtwarzanie na skonfigurowanych w RAID1 dyskach nowszego sprzętu. Jak pójdzie od ręki, to chwała, jak nie, to będę musiał chwilę pomyśleć.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za pomoc.

0