Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynnie działający komputer do edycji zdjęć, muzyki, nie koniecznie do gier

ALTUS 140 12 Sty 2012 13:40 1174 3
  • #1 12 Sty 2012 13:40
    ALTUS 140
    Poziom 16  

Witam, potrzebuję zmienić wreszcie komputer, ponieważ obecny nie nadaje się już zupełnie do niczego do czego mógłby mi się przydać:
    -jestem amatorem fotografii, więc edycja, zarządzenie, płynne przeglądanie ( programy takie jak photoshop, corel photopaint itp, zdjęcia co najmniej 8Mpix
    -bawię się w wolnych chwilach w tworzenie muzyki, FL studio itp
    -często komputer pracuje kilkanaście godzin non-stop
    -płynne przeglądanie internetu i filmów przez przeglądarkę (teraz zacinają)
    - nagrywanie płyt CD z muzyką, DVD
    -dysk twardy 250GB minimum.
    Oczywiście mile widziana wielozadaniowość, tj. edytuję duże zdjęcie+słucham muzyki. Chciałbym uniknąć zintegrowanej grafiki.

Ze starego PC nic raczej nie odzyskam (Socket A, 512 DDR1, Athlon 2000+, dysk ATA, Radeon 9600 AGP),
    ewentualnie sound blaster live, ale z tego co wiem, współczesne zintegrowane karty radzą sobie podobnie.
    Zastanawiam się jeszcze nad laptopem. Przemawia za nim wygoda, oszczędność miejsca i estetyka, a np. na wakacjach na bieżąco mogę zgrywać zdjęcia. Blaszak z kolei może mi dać wyższą wydajność przy niższej cenie i możliwość rozbudowy.
    Kasa, jaką mogę dać za stacjonarny to 1000zł z niewielkim hakiem, nieźle byłoby jakby było taniej. Do laptopa mógłbym dołożyć jeszcze kilka stówek i kupić np za 1500-1700. W przypadku stacjonarnego opierałbym się częściowo na używanych częściach, jeśli laptop, to raczej nowy. Dawno już wypadłem z tematu komputerów, więc proszę o wyrozumiałość jeśli zadam jakieś głupie pytanie.
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 12 Sty 2012 15:04
    vmrexor
    Poziom 17  

W sumie z starego zestawu być może wykorzystasz obudowę i napędy.
    Myślę, że każdy zestaw za 1000 pln który można złożyć, będzie spełniał opisane oczekiwania. Generalnie idź w i3 lub nowe athlony. Dalej może na początek pobaw się generatorem zestawów na lepszykomputer.pl.

0
  • #3 12 Sty 2012 17:07
    Dra98
    Poziom 41  

vmrexor napisał:
    lepszykomputer.pl

Chociaż to może orientacyjnie pomóc to w gruncie rzeczy jest bezwartościowe z racji ogromnego przekłamania cen. Przykładowe ceny
    Dysk twardy Maxtor STM3250310AS (250Gb SATAII) 51.31 PLN
    Dysk twardy WDC WD10EARS 190.81 PLN
    Dysk twardy Seagate ST3500320AS (500Gb SATAII) 111.94 PLN
    gdzie są dostępne takie napędy?
    Kwota ~1k jest na zesatw, monitor, urządzenia peryferyjne nie są w to wliczane?

0
  • #4 12 Sty 2012 17:29
    ALTUS 140
    Poziom 16  

No też zauważyłem, że niektóre ceny są dziwne na tej stronie, zwłaszcza dysków, których ceny poszybowały w ostatnim czasie do góry. 1000zł to cena za samą jednostkę. Monitor mam CRT póki co, pewnie kupię LCD jeśli zdecyduje się na komp stacjonarny.

0