Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Warunki przyłączenia do sieci- stacja

awer111 12 Jan 2012 15:02 16529 52
    awer111
    Level 9  
    Witam wszystkich.
    Jestem w nastepującej sytuacji: posiadam działkę budowlaną. Jest oddalona o 200 m od najbliższych zabudowań, które mają podłaczony prąd. Do słupa niskiego napięcia jest około 260 m. Wystapiłem o wydanie warunków przyłączenia do sieci. Przedsiebiorstwo chce mi wydać warunki zgodnie z którymi należy wybudowac stację (około 70 m od działki biegnie linia średniego napięcia). Koszt miałbym pokryć sam a to około 100 000 PLN jak mnie poinformowano.
    W związku z tym prosiłem, żeby przyłacze wykonać zgodnie z zasadą do 200 m przedsiebiorstwo za opłatą ryczałtową, dalej ja w cenie 40 PLN za metr. Ale przedsiebiorstwo sie nie zgadza twierdząc, że prąd u mnie może mieć około 215 V w zwiazku z odległoscią (od działki do istniejacej stacji jest około 800 m) i że potem będę sie na to uskarżał. Dodatkowo dodam, że za moją działką jest jeszcze 9 działek, które sa przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, ale jak na razie ANR prawdopodobnie jeszcze ich nie sprzedała.
    I tu moje pytania:
    1. Czy spadek do 215 V ma jakis wpływ na korzystanie z sieci (standardowy dom 120 m, 3 osobowa rodzina, ogrzewanie eko groszkiem)?
    2. Czy jest możliwość wyeliminowania opisanego powyżej spadku, a jeżeli tak to jak?
    3. Czy jest jakaś mozliwość negocjacji z przedsiebiorstwem, czy należy odwołać sie do URE?
    4. Czy jest szansa na to aby w URE coś wskurać?
    Z góry dziekuje za pomoc i podpowiedzi.
    PS. jezeli brakuje jakichś informacji to proszę o sygnał, niestety w przedmiocie energetyki jestem całkowitym laikiem.
    stanislaw1954
    Level 43  
    awer111 wrote:
    Koszt miałbym pokryć sam a to około 100 000 PLN jak mnie poinformowano.
    A po wybudowaniu stacji trafo , przed oddaniem jej do użytku, przekazać ją na majątek ZE (oczywiście dobrowolnie).....takie są realia w Polsce,a później ZE będzie wiedział ile brać za sprzedaż energii od ciebie.
    awer111 wrote:
    Czy spadek do 215 V ma jakis wpływ na korzystanie z sieci (standardowy dom 120 m, 3 osobowa rodzina, ogrzewanie eko groszkiem)?j
    Niestety,tak urządzenia na tym "cierpią". Niektóre mogą nieprawidłowo działać,zwłaszcza elektronika. Silniki będą osiągać mniejszą moc. Jedynie dla żarówek nie jest to przeszkodą. Wprawdzie może będą świecić trochę słabiej,ale za to wydłuży się ich "żywotność".
    Na pewno trzeba próbować odwoływać się od decyzji, może w URE coś poradzą.
    zbich70
    Level 43  
    W internecie jest sporo materiałów o podobnej tematyce.
    Wpisz w Google np. "odmowa przyłączenia"
    Klaudiusz76
    Level 2  
    Quote:
    I tu moje pytania:
    1. Czy spadek do 215 V ma jakis wpływ na korzystanie z sieci (standardowy dom 120 m, 3 osobowa rodzina, ogrzewanie eko groszkiem)?

Tak, ma. Urządzenia sa projektowane na napięcie znamionowe określone przez producenta i obniżenie napięcia zasilającego może spowodować ich niepoprawne działanie. Jaka była wnioskowana moc przyłączeniowa? Mogę tylko zgadywać, że Kolega wnioskował o 15-18kW, przyłącze 3 faz.

Quote:
    2. Czy jest możliwość wyeliminowania opisanego powyżej spadku, a jeżeli tak to jak?

Technicznie jest to wykonanie, ale może okazać się, ze jest takie wykonanie ekonomicznie nieuzasadnione (np. znaczne przewymiarowanie przewodu zasilającego). Wspomniał Kolega o następnych działkach budowlanych za działka Kolegi, które będą też wymagały zasilania po niskim napięciu (400/230V, 50Hz). Spółka dystrybucyjna ma też swoje plany rozbudowy sieci. Jak widać, jest sytuacja, ze dom Kolegi, będzie pierwszym podmiotem przyłączanym z tego obszaru.

Quote:
    3. Czy jest jakaś mozliwość negocjacji z przedsiebiorstwem, czy należy odwołać sie do URE?

Proszę spróbować negocjować, choć będzie to jakby kopać sie z koniem. Spółka dystrybucyjna będzie stała na stanowisku, że obecnie nie posiada możliwości technicznych na wykonanie przyłącza z istniejącej infrastruktury, tak aby zapewnić użytkownikowi wymagane parametry zasilania.
  • Helpful post
    INTOUCH
    Level 30  
    awer111 wrote:
    4. Czy jest szansa na to aby w URE coś wskurać?

Nie znam treści warunków przyłączenia twojego gospodarstwa do sieci energetycznej jakie otrzymałeś. Podejrzewam, że ZE chce zrobić to na twój koszt.
    Zgownie z obowiązującym prawem energetycznym ZE nie ma prawa obciążać cię kosztami budowy stacji transformatorowej.
    Stację transformatorową możesz zbudować na swój koszt ale to jest twoja własność. ZE liczy na nieznajomość prawa przez klienta.
    Przed negocjacją warto się zapoznać z prawem energetycznym oraz rozporządzaniami.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum332.html?tylko_dzial=1
    Ad 3. Jest. Napisz pismo do ZE o podstawę prawną. Pismo najlepiej niech dojdzie pocztą zwykłą a nie elektroniczną. List polecony.
    Ad 4. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w czasie 30 dni, lub otrzymasz odpowiedź negatywną od dostarczenia listu możesz złożyć skargę do URE. Z skargą do URE powinieneś załączyć warunki przyłączenia które ci przekazał ZE.
    Jeżeli URE odrzuci dalej jest droga sądowa.
    Nie zgadzaj się przypadkiem, żeby stacja transformatorowa była na twojej działce.
    Wartość działki spadnie.
    tasiorek766
    Level 10  
    Przedsiębiorstwo dystrybucyjne nie obciąży cię kosztami budowy stacji. zapłacisz za moc przyłączeniową . w warunkach będziesz miał napisany zakres prac do wykonania. ze strony dystrybucji wybudować stacje dobraną do obciążenia, powiązać ją z linią SN , wybudować bramkę odłącznikową i ewentualnie część linii niskiego napięcia zasilić z nowo budowanej stacji. z twojej strony przygotować instalacje odbiorczą zgodnie z obowiązującymi przepisami, oraz przygotować miejsce na licznik przy przył. napowietrznym.Termin takiego przyłączenia do 2 lat. tak to się odbywa.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]
    Poprawione:)
    szkarlatnik
    Level 10  
    100000 za stacje to trochę drogo, w przybliżeniu 115 kW kosztuje około 64 tys.
    MuNiO
    Level 26  
    szkarlatnik wrote:
    100000 za stacje to trochę drogo, w przybliżeniu 115 kW kosztuje około 64 tys.

Trafostacja kontenerowa 15kV/0,4kV - 63KW kosztuje ~15 tyś PLN
    Budowa lini SN ~100 metrow ~ 15 tyś PLN (wliczając kable i inny osprzęt)
    awer111
    Level 9  
    No i dostałem warunki przyłaczenia na pismie. Zakład, nie wiem dlaczego zakwalifikował mnie do III grupy odbiorców, chociaz zgodnie z moim wnioskiem powinienem być zaliczony do V grupy. Wyznaczył mi miejsce przyłaczenia na swoim słupie SN 20 kV. Za to wyznaczenie chce ode mnie 6,5 tys PLN. W dalszej części warunków wskazał, że po mojej stronie leży opracownie projektu i wybudowanie w ramach WLZ stacji transformatorowej 20/04 kv wraz z układem pomirowym. umowy nie podpisałem, wysłałem do ZE pismo (także do wiadomości URE) z prośba o wydanie warunków dostosowanych do parametrów określonych przeze mnie we wniosku o przyłączenie.
    Co o tym myślicie?
    Dodatkowo sprawdziłem i najbliższy słup NN jest około 260 m od mojej działki, stacja transformatorowa, która zasila ten słup jest w odległości (licząc wzdłuz linii oczywiście) jakies 730 m, a najbliższy dom zasilany z tej linii około 200 m od granicy mojej działki. Czy może faktycznie istnieć problem techniczny podłączenia mnie do tej sieci? Czy raczej cały problem wynika z rozpatrywania wniosków przez ZE po najmniejszej linii oporu?
    Bardzo proszę o pomoc. Może jest na forum jakiś pracownik z ZE, przychylnie nastawiony do obywatela i podpowie o co chodzi.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.
    INTOUCH
    Level 30  
    O jaką moc przyłączeniową wystąpiłeś w warunkach?
    Jaką ZE ci przydzielił.
    User removed account
    User removed account  
    awer111
    Level 9  
    No więc jeżeli chodzi o to o jakie wystąpiłem parametry sieci to: 0,4 kV, 16 kW, roczne prognozowane zuzycie 2500 kWh. ZE przydzielił mi: 20 kV, 16 kW. Róznica istnieje tylko w napięciu sieci.
    Też nie rozmuiem dlaczego to odległośc od stacji miałaby mieć wpływ na jakość prądu. No i w ogóle gdzie wystepuje w tej sytuacji główny problem.
    stanislaw1954
    Level 43  
    bobek5001 wrote:
    dlaczego u kolegi w odległości 730m znajduje sie stacja a u niego miało by być 215V jak u mnie na wiosce od stacji do najdalej położonego domu znajduje się ok 1400m i nikt nie narzeka na zakłucenia.
    Proszę o wyrozumiałości
    Spadek napięcia u najdalszych odbiorców związany miedzy innymi z odległością od trafo, przekrojem przewodów mocą trafo, a mocą pobieraną przez odbiorców itd.
  • Helpful post
    INTOUCH
    Level 30  
    awer111 wrote:
    No więc jeżeli chodzi o to o jakie wystąpiłem parametry sieci to: 0,4 kV, 16 kW, roczne prognozowane zuzycie 2500 kWh. ZE przydzielił mi: 20 kV, 16 kW. Róznica istnieje tylko w napięciu sieci.
    Też nie rozmuiem dlaczego to odległośc od stacji miałaby mieć wpływ na jakość prądu. No i w ogóle gdzie wystepuje w tej sytuacji główny problem.

Jakiej mocy transformator ci zaproponowali? To ważne.
    Układ pomiarowo rozliczeniowy masz mieć na niskim czy na średnim napięciu? To też ważne.
    Najlepiej prześlij skany warunków. W skanie wymaż dane osobowe, adres i nazwę ZE.

Edit.
    Chyba najmniejszy transformator SN/nn obecnie dostępny na rynku jest o mocy 63kVA, a ty potrzebujesz 4 razy mniej mocy.
    http://www.tauron-dystrybucja.pl/r/res/standardy_techniczne/09_1_B_2009.pdf
    SowerOfWind
    Level 17  
    stanislaw1954 wrote:
    Spadek napięcia u najdalszych odbiorców związany miedzy innymi z odległością od trafo, przekrojem przewodów mocą trafo, a mocą pobieraną przez odbiorców itd.

Na 700metrach? Nie wiem dokładnie jak tam to u kolegi-autora tematu wygląda i czy to oddalone trafo można jeszcze dodatkowo obciążyć ale nie wierze, że będzie taki spadek napięcia, inaczej przez wszystkie wsie musiałyby iść linie sn i co kawałek powinno być trafo sn/nn co jak wszyscy wiedzą nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ode mnie do trafa jest około 800metrów, napięcie nie spada poniżej 230V, no chyba, że pracuje pompa 22kW to wtedy potrafi spaść do 180V. Urządzenia zasilane impulsowo będą działać (u mnie komputer działa przy 180V w gniazdku), jaki to ma wpływ na sprzęt - nie wiem, nie wypowiadam się.

Myślę, że ZE szuka kolokwialnie mówiąc "frajera", który postawi im stacje trafo i przygotuje infrastrukturę aby mogli sprzedawać prąd większej ilości odbiorców.
    stomat
    Level 37  
    To że linie budowane 30-40 lat temu są takie długie nie znaczy że zawsze ma tak być. Co chwile czytamy posty o nękających ludzi spadkach napięcia. Domagają się oni, słusznie zresztą, od dostawców poprawy sytuacji. Dlaczego dostawca miałby zezwalać na podłączenie nowych odbiorców do linii wiedząc że nie jest w stanie zapewnić energii o właściwej jakości i sam sobie robić problem ?
    Policzmy trochę, istniejąca linia ma 730 m, do domu kolegi trzeba by ją przedłużyć o 260 m co daje razem 990 m ! Załóżmy, optymistycznie że przewody mają przekrój 70 mm² (na 99% tyle nie mają) rezystancja kilometra przewodu AL-70 wynosi 0,4166 co przy żądanej mocy przyłączeniowej (25 A) daje spadek napięcia ok.20 V z tego wynika że żeby u kolegi utrzymać 230 V w stacji musiało by być 250 V. To wszystko przy fałszywym założeniu że nie ma innych odbiorców na tej linii. Reasumując nie ma możliwości zasilenia twojego domu z istniejącej linii. Z kolei dla zasilenia jednego odbiorcy brak ekonomicznego uzasadnienia żeby budować stację. Wyjścia są takie : niech gmina przyjmie plan zagospodarowania terenu dla większej ilości działek, wtedy dostawca będzie musiał zapewnić zasilanie. Oczywiście trzeba w tym planie wyznaczyć działkę na stację.
    Wystąpić o przyłącze "budowlane" na tym ostatnim słupie i samemu doprowadzić zasilanie do domu.
    Pobudować stację. Nie jest prawdą że trzeba ją komuś przekazać, będzie ona twoja prywatna i nikt nikogo do niej nie podłączy. Niestety trzeba będzie ją samemu obsługiwać i konserwować.
    Kolego INTOUCH transformator zaproponuje projektant i nie jest prawdą że najmniejszy transformator ma 63kVA.
  • Helpful post
    SowerOfWind
    Level 17  
    stomat wrote:
    niech gmina przyjmie plan zagospodarowania terenu dla większej ilości działek

Mam nadzieje, że kolega wie ile to może potrwać.

SowerOfWind wrote:
    Nie wiem dokładnie jak tam to u kolegi-autora tematu wygląda i czy to oddalone trafo można jeszcze dodatkowo obciążyć

Także tym się usprawiedliwiam, nie negując obliczeń @stomat.

Pech, że autor na razie jest tam jedynym potencjalnym odbiorcą, gdyby większa ilość ludzi potrzebowała podłączenia elektryczności to można by pomyśleć o jakiejś wspólnej inicjatywie związanej z postawieniem trafa, ale to już chyba zbyt daleko idące.

stomat wrote:
    z tego wynika że żeby u kolegi utrzymać 230 V w stacji musiało by być 250 V. To wszystko przy fałszywym założeniu że nie ma innych odbiorców na tej linii
    Z tego co wiem trafa mają pewien nadmiar napięcia, więc pozostaje kwestia mocy transformatora i ilości odbiorców, ale faktem jest, że nawet jeśliby takie podłączenie działało to na styk i dalsza rozbudowa infrastruktury o kolejnych odbiorców stworzyłaby te same problemy.
    awer111
    Level 9  
    Kilka uwag do postu kolegi "stomata":
    Quote:
    Policzmy trochę, istniejąca linia ma 730 m, do domu kolegi trzeba by ją przedłużyć o 260 m co daje razem 990 m !

Odległość 730 m dotyczy linii wzdłuż linii od trafo do granicy mojej działki. Oczywiście ostatnie metry są wirtualne (bo kończy sie linia po około 450-470m), co nie zmienia całej odległości.

Quote:
    Z kolei dla zasilenia jednego odbiorcy brak ekonomicznego uzasadnienia żeby budować stację.

Wydaje mi się, że zgodnie z prawem energetycznym odmowa przyłączenia podmiotu grupy V wymaga szczególnego uzasadnienia i wyliczenia nieefektywności ekonomicznej, co raczej zgodnie z moją wiedzą (pochodzącą z orzeczeń sadowych) w przedmiotowym przypadku nie zachodzi.

Quote:
    Wyjścia są takie : niech gmina przyjmie plan zagospodarowania terenu dla większej ilości działek, wtedy dostawca będzie musiał zapewnić zasilanie.

Za moją działką (dalej od linii nn i bliżej linii sn) jest kolejnych 10 działek przewidzianych pod zabudowę jednorodzinną (wydano warunki zabudowy). W studium uwarunkowań gminy są to ogólnie tereny inwestycyjne.

Tak już poza konkursem z treści i tonu wypowiedzi wnioskuję, że kolega "stomat" mógł partycypować w wydaniu moich warunków, a jak nie to przynajmniej pracuje w jakimś ZE, ale mimo wszystko pozdrawiam i dziękuję za zabranie głosu w dyskusji.
    SowerOfWind
    Level 17  
    awer111 wrote:
    Tak już poza konkursem z treści i tonu wypowiedzi wnioskuję, że kolega "stomat" mógł partycypować w wydaniu moich warunków

Dziękuję za poprawę humoru.

awer111 wrote:
    Za moją działką (dalej od linii nn i bliżej linii sn) jest kolejnych 10 działek przewidzianych pod zabudowę jednorodzinną (wydano warunki zabudowy). W studium uwarunkowań gminy są to ogólnie tereny inwestycyjne.

No to już silny argument w negocjacjach z ZE. Niech kolega im uświadomi, że te trafo i tak będzie musiało tam stanąć.
    masonry
    Level 30  
    Z własnego doświadczenia wiem, że dopóki nie zaczną do ZE spływać wnioski o wydanie warunków przyłączenia to ZE nie zmieni zdania. Kolega Stomat ma wiele racji. ZE jak każda inna firma musi się kierować rachunkiem ekonomicznym. Nie wystarczy zapewnienie autora tematu że jest tam więcej działek.
    Często jest tak że właściciel terenu który został podzielony na działki gmina, agencja mienia itp. uzbraja działki na własny koszt i dopiero sprzedaje.
    INTOUCH
    Level 30  
    masonry wrote:
    ZE jak każda inna firma musi się kierować rachunkiem ekonomicznym.
    W pierwszej kolejności musi postępować zgodnie z obowiązującym prawem.
    stomat
    Level 37  
    Tak, na przykład zgodnie z tym przepisem :
    Art. 585.§ 1. Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.
    INTOUCH
    Level 30  
    stomat wrote:
    Art. 585.§ 1. Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.

Podałeś artykuł, ale nie podałeś aktu prawnego, z którego on pochodzi.
    Art. 585.§ 1. nie dotyczy omawianego problemu.
    Ten artykuł nie dotyczy szeregowego pracownika wydającego warunki.
    Przeczytaj ze zrozumieniem zanim coś zacytujesz.

Niezgodne z prawem wydawanie warunków przyłączenia odbiorcy też jest przestępstwem. Poczytaj prawo energetyczne i Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną
    SowerOfWind
    Level 17  
    stomat wrote:

Co ma piernik do wiatraka? Zrobienie przyłącza dla autora to nie działanie na szkodę tylko inwestycja o wieloletnim okresie zwrotu. Według mnie ZE w tym przypadku podchodzi lekceważąco, nie analizując sytuacji. Dajmy na to autor postawi trafo SN/nN o mocy wystarcząjącej tylko dla jego domu, i co każdy następny "sąsiad" będzie stawiał sobie trafo? Brak słów...
    INTOUCH
    Level 30  
    Proszę kolegę awer111 o upublicznienie w tym temacie wydanych warunków. Niech się specjaliści elektrycy i moderatorzy pośmieją.
    michalekk1
    Level 24  
    INTOUCH wrote:
    Niech się specjaliści elektrycy i moderatorzy pośmieją.

Ja jestem ledwie studentem elektrotechniki na I roku a też chętnie się dowiem, czemu na zapytanie o warunki na 0,4kV 16kW padła odpowiedź z SN i jakimiś dziesiątaki kW i jeszcze większą liczbą PLN. :D

Wybaczcie OT ;)
    SowerOfWind
    Level 17  
    michalekk1 wrote:
    Ja jestem ledwie studentem elektrotechniki na I roku a też chętnie się dowiem, czemu na zapytanie o warunki na 0,4kV 16kW padła odpowiedź z SN i jakimiś dziesiątaki kW i jeszcze większą liczbą PLN.

ZE powiedziało o napięciowej specyfikacji trafa 20/0,4kV, a ktoś potem napisał w wątku, zdaje się nieprawdziwie, że "najsłabsze" trafo nadające się do tego to 63kVA.
    michalekk1
    Level 24  
    awer111 wrote:
    Zakład, nie wiem dlaczego zakwalifikował mnie do III grupy odbiorców, chociaz zgodnie z moim wnioskiem powinienem być zaliczony do V grupy. Wyznaczył mi miejsce przyłaczenia na swoim słupie SN 20 kV.

Grupa III to(internet tak mówi do mnie ;) ):
    Quote:
    grupa III - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym wyższym niż 1kV lecz niższym niż 110 kV

Czyli jednak coś jest nie tak?

Pytanie też czy chodzi tutaj jedynie o to, że kolega ma sobie postawić trafostację na własny użytek i być rozliczany na SN czy na nN. Czyli musimy poczekać na te warunki, bo taka wyimaginowana ta dyskusja trochę się robi. :/
    masonry
    Level 30  
    Nie czarujmy się panowie ZE to nie jest firma dobroczynna i nie zrobi takiego prezentu.
    Dla jednego budynku nie jest to inwestycja tylko działanie na szkodę firmy. Żaden rachunek ekonomiczny nie wykaże możliwości zwrotu poniesionych kosztów inwestycji.
    Zwracam uwagę że ZE nie odmówiło przyłączenia do sieci, tylko wskazało miejsce i podało warunki jakie klient musi spełnić chcąc się podłączyć. Odległość od istniejącej trafostacji powoduje to że treść warunków nie jest taka jaką oczekiwał inwestor.
    kidu22
    Level 35  
    Jak by podał 5,5kW mocy przyłaczeniowej może by się zgodzili.
    Przecież nie podłączą kolejnych 16Kw jak trafo dawno przeciążone, a linii końca nie widać.

A następnie kolejni sąsiedzi chcieli by się podłączyć pod ten ostatni słup i koło się zamyka.