Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz na elementach dyskretnych wg. EE 12/94 PL

Piotrek Stp 31 Mar 2005 22:01 48238 130
  • #61 31 Mar 2005 22:01
    yety
    Poziom 11  

a ja sie zapytam jak to jest z tym przelacznikiem zrodel moze masz do tego jakis schemacik.a moze to jest na jakims przełaczniku bo bym bardzo chcial takie cos zrobic :D

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #62 01 Kwi 2005 13:40
    adigrzelczak
    Poziom 18  

A czy na przekaźnikach nie ma przesłuchu? Ja zrobiłem na miniaturowych D2N no i niestety są przesłuchy między kanałami na Meisei M4 też niestety są.Jakie przekaźniki zastosować?Może pojedyncze kontaktrony?

• #63 01 Kwi 2005 15:19
    Michał86
    Poziom 11  

Złożyłem zamówinie na te próbki 2x ssm2210 i 2x ssm2220 w analogu, ciekawe czy mi przyślą :)

EDIT:

to sobie poczekam :D

Code:
    ADI Model #   Qty Req.   Delivery Date*

SSM2220PZ          2        01.06.2005

SSM2210PZ          2        12.05.2005

• #64 02 Kwi 2005 07:32
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam
    Dla yety: przejrzyj zawartość tego tematu.
    Dla adigrzelczak:Wg mnie to nie przekaźnik jest elementem przesłuchu.
    Przyczyną może być sposób prowadzenia masy, sposób ekranowania lub inne podpięte urządzenie (może powstawać tzw pętla masy). Kable przyłączeniowe też nie powinny być za długie.
    Jeśli masz wątpliwości co do przekaźników to wlutuj zworę zamiast "aktywnego" przekaźnika i zobacz co się dzieje. Zawsze możesz zastosować porządny przełącznik mechaniczny z ośką wyprowadzoną na przednią ściankę.
    Pozdrawiam

• #65 08 Kwi 2005 12:29
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Witam.
    Mam pytanie do PIOTR STP: Dlaczego z gniazd wejściowych idzie przewód ekranowany który nie jest połączony ekranem z resztą tylko osobnym przewodem?
    Czy ktoś jest mi w stanie podpowiedzieć jak powinienem połączyć masy we wzmacniaczu. Oto opis:
    Wzmacniacz składa się z 4 końcówek na TDA7294 (kit AVT2153). Zasilacz główny składa się z transformatora z 2 uzwojeniami wtórnymi 2x28V i jednym 14V, 2 mostków prostowniczych, 8 kondensatorów po 10000uF i 2 kondensatorów ceramicznych po 470nF.Natomiast z uzwojenia 14V zrobione są 2 zasilacze stabilizowane po 12V w celu zasilenia transoptorów końcówek mocy oraz układów zabezpieczających kolumny. Na tylnim panelu znajdują się 4 chinche i 8 gniazd głośnikowych no i to by było na tyle. Jak połączyć wszystkie masy?W zasilaczu głównym po jednej stronie podłączane są uzwojenia transformatora natomiast z drugiej strony wychodzą przewody do zasilania płytek mocy (plus, masa, minus) – nazwijmy sobie tą stronę punktem „P”. Czy w punkcie „P” powinienem zrobić punkt centralny tzn. taki w którym spotykają się wszystkie masy (od zasilaczy 12V) ? Czy np. z zasilacza 12V podając zasilanie na transoptory, + zasilania podaje właśnie z tego zasilacza a masę z punktu centralnego? Proszę o pomoc w tej sprawie.

• #66 18 Kwi 2005 11:13
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam
    Ostatnio mam mało czasu i rzadko zaglądam na forum.
    Jeśli chodzi o podłączenie ekranu:
    Są różne sposoby prowadzenia masy i sposobów ekranawania przewodów. Ekran nie zawsze podłączany jest na "początku" i na "końcu" przewodu. Bardzo często okazuje się, że optymalnym wariantem jest poprowadzenie masy odrębnym przewodem wewnątrz ekranu (często skręconym z przewodem sygnałowym), a ekran podłączony jest tylko na "starcie" połączenia.
    Bardzo często jeśli ekran uziemiony jest w więcej niż jednym punkcie, możliwość redukcji zkłóceń jest ograniczana przez różnicę potencjałów uziemienia. Do tego dochodzi jeszcze podatność pętli uziemienia na pola magnetyczne, powstawanie w ekranach niepożądanych prądów zakłóceń itd. itd.
    Polecam poszukać jakiejś książki na temat sposobów redukcji zakłóceń w m.cz. i sposobów ekranowania. Będzie co czytać.... i na pewna się przyda.
    Ja polecam:
    Henry W. Ott
    "Metody redukcji zakłóceń i szumów w układach elektronicznych."

Poszukajcie na allegro.
    Powodzenia

• #68 18 Maj 2005 22:30
    Damian.zdw
    Poziom 10  

Wypasiony przed-wzmacniacz tylko czegos mi w nim brakuje... jeszcze nie wiem czego... ale wiem jedno ze w to wlozyles duzo swojej pracy i czasu i ze bylo warto chociaz dla samego efektu wizualnego, ale napewno nie tylko dla tego efektu. Osobiscie planuje wykonac sobie jakis wzmacniacz ale chyba wezme przyklad z kolegi i wykonam koncowke mocy i przedwzmacniacz w osobnych segmetach.

• #69 24 Maj 2005 19:08
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Witam.
    Mam problem i może ktoś mi pomoże . Chce sie zalogować w AD ale nie wiem jaki kod pocztowy mam wpisać (pisze żeby podać 8 cyfrowy a ja mam 58-371). W jaki sposób można zamówić darmowe próbki bo nie mogę znaleźc i czy ja pokrywam koszty przesyłki?

• #70 24 Maj 2005 19:35
    Michał86
    Poziom 11  

adigrzelczak napisał:
    Witam.
    Mam problem i może ktoś mi pomoże . Chce się zalogować w AD ale nie wiem jaki kod pocztowy mam wpisać (pisze żeby podać 8 cyfrowy a ja mam 58-371). W jaki sposób można zamówić darmowe próbki bo nie mogę znaleźc i czy ja pokrywam koszty przesyłki?

wpisz .xx-xxx. ;)
    przesyłka jest w 100% darmowa, TNT zajmuje sie transportem, sprawnie i solidnie :)

• #71 15 Cze 2005 19:57
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Witam.
    Dzisiaj dostałem przesyłkę od AD. Przysłali mi scalaczki. Zamówiłem 2xSSm2210PZ i 2xSSM2220PZ i są zwykłe (nie smd) :) Nie będę musiał kombinować z adapterami:)

• #72 07 Lip 2005 22:55
    Michał86
    Poziom 11  

Dziś uruchomiłem ten przedwzmacniacz (jeden kanał), brzmienie mnie powaliło na kolana, brak słów, polecam ten układ!!

• #73 08 Lip 2005 13:36
    GregF
    Poziom 11  

Witamy w klubie ! Preamp w wersji stereo tez brzmi niezle :-)

• #74 09 Lip 2005 01:11
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam
    Gratulacje. Czekamy na fotki. Jakieś wrażenia z budowy też nas zainteresują.
    Cieszę się, że mamy kolejny układ tego przedwzmacniacza, a wykonawca jest z niego zadowolony. Szkoda, że posłuchać na forum się nie da, bo układ jest naprawdę dobry.Tak więc witamy w klubie...

Pozdrawiam

• #75 01 Sie 2005 01:11
    sloy8
    Poziom 16  

jaka jest stronka tego AD ?? by przysylali probki tranzystorkow heh :D:D tez bym sobie zamowil dzieki i pozdro sloy

• #77 01 Sie 2005 14:20
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #78 01 Sie 2005 14:27
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Niedługo bede konczył swoja obudowe.Cos na stul rotela.Wydaje mi sie ze wyszlo fajnie.Zamieszcze niedlugo zdjecia.Pozdro

• #79 01 Sie 2005 17:49
    sloy8
    Poziom 16  

adigrzelczak robisz ten projekt piotrka stp?? jak tak to jak wykonasz obudowe, panel, ile Cie wyniosly czesci chodzi mi o sama elektronike wraz z trafami ;) jak skonczysz to umiesc swoj projekt w dziale diy to chetnie popatrzymy... ja tez przymierzam sie do zrobienia tego przedwzmacniacza.. wyglada obiecujaco :)

pzdr sloy

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

no i wlasnie zamowilem sobie kilka ukladzikow na AD :D a mianowicie 2x SSM2210PZ , 2x AD1833AAST i 2x SSM2220PZ ... pytanie do tych co zamawiali... po jakim czasie dochodzi przesylka od daty zamowienia/???

pzdr sloy

• #80 01 Sie 2005 18:23
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Jak zamówiłeś układy to powinieneś dostać maila z terminem dostarczenia.Układy dostarcza firma tmt. Czas oczekiwania to ok tydzień.Na razie koncze tylko wzmacniacz.Jeżeli chodzi o koszt to trudno powiedziec bo ciagle cos sie zamawia.Zamowilem po 100 sztuk tranzystorów bc550 i bc560 zeby sparowac, jezeli chodzi o diody to miałem szczescie bo sposrod 20 sztuk wiekszosc miala podobne parametry. Co do obudowy to wykorzystalem czesc obudowy po starym radmorze.Ale po skonczeniu nie przypomina to pod zadnym wzgledem radmora.Wykorzystana zostala tylko c-Owka która jest szkieletem i przedni panel do którego przyklejone zostały profile aluminiowe (kątowniki) zakupione w obi.Wzmacniacz wygląda jak końcówki mocy firmy Rotel.Efekt naprawde znakomity.Jak skoncze wzmacniacz zabieram sie za przedwzmacniacz.Pozdro.

• #81 01 Sie 2005 23:24
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #82 02 Sie 2005 08:56
    sloy8
    Poziom 16  

adigrzelczak oczywiscie jak juz wszystko skonczysz i zdobedziesz aparat to zamiesc fotki lub nowy watek w diy i popatrzymy co stworzyles :)

Na pierwszej stronie tego artykulu piotrek stp opisal jak to trzeba zrobic

pzdr sloy

• #83 05 Sie 2005 12:34
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #84 18 Sie 2005 18:16
    sloy8
    Poziom 16  

witam mam problem jak juz ktos skonstruowal tego preampa to jakie sa elementy pytki we-wy ?? bo nie ma tam schematu a ja nic nie kapuje z samej plytki i nie wiem gdzie co popodlaczac i jakich elementow uzyc.. z gory dziekuje za odpowiedz.. jesli bedzie jakis zalacznik wiekszy to oto moj adres mail : sloy8(malpa)o2.pl

pozdrawiam Sloy

• #85 18 Sie 2005 18:38
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #86 18 Sie 2005 20:15
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam
    Tak zgadza się nie wszystko się zachowało. Ale ta płytka jest w zasadzie oczywista. Jak się nałoży elementy na ścieżki to wszystko się rozjaśnia.
    Przekaźniki na wejściach, dalej potencjometry i po między nimi wyjście na płytki MAT. W środkowej części przetworniki na sygnał symetryczny.Porównajcie z artykułem z Elektora o przetwornikach na ssm2141 i ssm2142.
    W drugim końcu złącze do którego dociera ponownie sygnał z płytek MAT przekaźniki i gniazda wyjściowe.
    Reszta to złączki do kabli aby podłączyć sterowanie, zasilanie itd.

Sercem tego przedwzmacniacza są oczywiście płytki MAT reszta to pole do popisu każdego z budujących i może być naprawdę różnie zbudowana w zależności od potrzeb, upodobań i oczekiwań twórcy.

Pozdrawiam

• #87 18 Sie 2005 22:12
    sloy8
    Poziom 16  

no tak ale ehh... hehe nie o to mi chodzi.. plytke latwo rozczytac.. ale jakie elementy chodzi mi o wartosci np potencjometrow itd?? bo nie ma napisanych wartosci ehh sorki ze robie takie problemy takie blachostki ale to wazne bardzo...

pozdrawiam Sloy

• #89 19 Sie 2005 02:25
    sloy8
    Poziom 16  

Dzieki wielkie to mi bardzo pomorze jak ktos jeszcze ma podobne fotki dotyczace plytki we-wy to prosze o wstawienie ich na forum. sadze ze kazdy z nich skorzysta i unikniemy w ten sposob problemow na przyszlosc takich jakie ja mam :)

jeszcze raz dzieki wielkie

pozdrawiam Sloy

Popraw błędy ortograficzne ( Regulamin , punkt 6 ) . andre1979

• #90 22 Sie 2005 13:01
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Wtam

Na tej płytce naprawdę nic specjalnego nie ma, ale skoro niektórzy mają z tym problem to proszę pomyśleć.
    Nie zaszkodzi przejrzeć gazet i popatrzeć na inne rozwiązania. Można nawet kupić gotowy zestaw do montażu.
    I tak gniazda wejściowe(sprawa oczywista) przekaźniki służące do przełączania (jeśli tylko pasują do płytki to proszę tylko sprawdzić sobie polaryzację). Dalej diody zabezpieczające najlepiej przełączające (1n4148) lub w ostateczności mogą być zwykłe prostownicze.
    Są tam jeszcze małe odsprzęgające elektrolity, wartość 10-47u.
    Wartości potencjometrów znajdziecie w artykule Elektora.
    Jeśli ktoś nie będzie potrzebował sygnału w postaci symetrycznej to elementów w środkowej części płytki wcale nie musi montować.
    Zastanawiam się tylko dlaczego nie opracujecie przełączania elegancko na nowo. Moje układy są wynikiem przerabiania i zmian (widać drugą dołożoną płytkę przy gniazdach).
    A tak ogólnie to całą sprawę załatwia przyzwoity przełącznik obrotowy, nawet bez zasilania. Zostaje zaprojektować pionową płytkę, przykręcić gniazda i wlutować przełącznik, ośkę wyprowadzić na przednią ściankę. Prosto i przejrzyście.
    Wyjścia też nie muszą być przełączane. Wystarczy wtedy układ opóźnionego załączania, i dwa gniazdka......
    Prościej już chyba się nie da, a często proste rozwiązania są naprawdę skuteczne.

Jeśli ma to w czymś pomóc to złączam jeszcze dwie fotki tej płytki.

Szukaj w 5mln produktów