Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz na elementach dyskretnych wg. EE 12/94 PL

Piotrek Stp 19 Gru 2004 03:37 48340 130
  • Witam serdecznie.
    Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcia swojego przedwzmacniacza.
    Pomysł i sedno sprawy zaczerpnięte z Elektor Elektronik 12/94 PL.
    Zasilacz, sterowanie, logika, słuchawki to też różna zbieranina trochę moja trochę z gazet.
    Układ wykonanałem najlepiej jak mogłem parowane części możliwie z najlepszych firm. Obudowa: pokrywa górna z innej skrzynki, szkielet, tył, podstawa no i oczywiście przód z drewnem - moje.
    Na podstawie wykonanych pomiarów mogę powiedzieć, że symetria układu w istotnych miejscach jest bardzo dobra, parametry odsłuchowe idealne. Zachęcam wszystkich do zbudowania tej zabawki. Tylko zróbcie go bardzo dokładnie. Jeśli usłyszycie to co ja to myślę, że lepszego przedwzmacniacza już nie będziecie szukać. A dobry przedwzmacniacz potrafi lepiej wysterować wzmacniacz mocy i z reguły całość gra o wiele lepiej.

Parametry wg EE: (cytuję)
    (przy napięciu wyjściowym = 1V na 47 kOm)

Zawartość 3 harmonicznej (THD):
    dla 1kHZ..............................................<0,00005%
    dla 20kHz.............................................<0,0004%
    THD + szum
    (B=22Hz...80kHz, f=20Hz...20kHz)...............<0,0012% = <-95dB
    Stosunek sygnały do szumu
    (B=22Hz...22kHz)........................................N>104dB
    Szerokość pasma........................................1,5Hz....3,7MHz
    Szybkość narastania małego sygnału ...........ok 200V/us
    Szybkość narastania do nasycenia................ok. 0,1us
    Rezystancja wejściowa.................................47kOm
    czułość.......................................................150mV
    Maksymalne skuteczne napięcie wyjściowe....9V

I czego tu chcieć więcej? Razem ze wzmacniaczem mocy (również moim fotki zamieszczę niebawem) porównywaliśmy ten zestaw z różnymi i bardzo drogimi klockami audio. I naprawdę nie ma do czego się przyczepić. Gra już u mnie ok 7 lat i nie mam żadnych problemów.
    Pozdrawiam i zachęcam do budowy.

PS Jeśli ktoś też zbudował ten przedwzmacniacz to proszę o wrażenia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Gru 2004 12:05
    bialy
    Poziom 15  

Fajny :)
    Schemacik masz moze na kompie i mozesz udostepnic ??

• Sklep HeluKabel
  • #3 19 Gru 2004 13:52
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam i dziękuję za opinię.
    Jeśli chodzi o schemacik.
    Zasadniczy układ jest w Elektorze, którego numer podałem wcześniej.
    Jedna z płytek audio jest w tym artykule i nie każą jej tam zmieniać.

Ja to budowałem już dawno. Pogrzebie w papierach i postaram się coś wysłać, tylko muszę gdzieś wprosić się na skaner.
    Budując go drugi raz zrobiłbym go inaczej. Jak każdy majsterkowicz też trochę eksperymentowałem (choć od samego początku problemów z nim nie miałem). W pokazanym przedwzmacniaczu można byłoby sporo zmienić. Choć w samym torze audio chyba niewiele można już poprawić.
    Pozdrawiam.

• #4 20 Gru 2004 11:01
    Jogesh
    Poziom 28  

Bardzo ładne. Czy mógłbyś też otworzyć ten wzmacniacz co jest pod spodem i zrobić zdjęcia? To też chyba Twój wyrób?
    Pozdr.

• #5 20 Gru 2004 23:15
    karlos79
    Poziom 33  

No jeżeli tak gra jak wygląda.......
    Moje gratulacje
    Pozdrawiam.
    P.S
    Jak zrobić tak piękne nadruki na panelu czołowym?

• #6 21 Gru 2004 20:50
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam serdecznie przed Świętami.
    Dziękuję za odwiedziny tego tematu.
    Odpowiem w kolejności.
    1)
    "Białego" proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości. Jak powiedziałem wcześniej projekt był robiony ołówkiem i mogą być tylko skany. Jak wszystko pozbieram to prześlę. Zaproponuję również modyfikacje Bo ja teraz na majsterkowanie mam trochę mało czasu, a przez siedem lat w prasie i na rynku sporo się zmieniło.
    2)
    Na prośbę "Kociątka" fotki zrobione i są jako nowy temat.
    3)
    Jeśli chodzi o kondensatory. Elektrolity - różnie Jamicon, Panasonic co udało się kupić, niektórych nawet nie rozpoznam.
    Kond. zwykłe- generalnie MKT, MKP, foliowe Wima, Thomson, Philips
    Generalnie wszystkie (oprócz 2200) były mierzone i parowane.
    W głównym torze audio elektrolitów nie ma.
    Potencjometry - czarny ALPS-katalog ELFA.
    Ważniejsze montażowe to cermetowe PIHER.
    Coś jeszcze dodam od siebie.
    Na pokazanych płytkach nie zostały wlutowane przetworniki na sygnał symetryczne (ssm), nie były mi potrzebne, no ale konstrukcja miała być rozwojowa.
    Zasilacz ma stopniowy wzrost napięcia tak aby elektronika audio nie doznawała "szku" po każdym włączeniu. (3 do +-15V przez 3~4 sek).
    Każdy kanał ma swój zasilacz. Sterowanie ma trzeci niezależny.
    Opowiednie prowadzenie masy. Rozdzielona masa na "obudowa","kanał lewy","kanał prawy" te trzy masy stykają się tylko 1 raz!! w miejscu najmniejszych potencjałów tj. koło gnazd wejściowych.
    Dalej nie zwierajcie mas lewego i prawego kanału (przy słuchawkach masa L i P zwierana jest tylko na czas słuchania ze słuchawek. (Nie ma na rynku 4stykowych jacków i gniazd do nich.) Końcówki mocy to oczywiście odseparowane monoblocki.
    Mam jeszcze inny przedwzmacniacz w którym jedne słuchawki połączone są na 2 jackach. Dźwięk - naprawdę bardzo dobry.
    Jak kogoś to zainteresuje to chętnie sobie pogadamy.

4)
    Wykonanie płyty czołowej.
    a)Oczywiście aluminium. Szlifować wg uznania i umiejętności, Tu ręczna robota przy odrobinie wprawy daje dobre rezultaty. Ziarnistość papieru i wielkość rys wg uznania.
    b)Na czystą powierzchnie kładziemy bazę metaliczną. Pogadajcie z lakiernikami od samochodów. A jak oni nie pomogą, to lakiery metaliczne można kupić w sprayu. (zróbcie próbę czy wcześniej nie położyć podkładu, moja baza trzyma się dobrze aluminium, ala może pod inne będzie to konieczne).
    c)Teraz napisy. Pamiętacie "kalgrafy" i inne kalkomanie? Zajrzyjcie do sklepów modelarskich i plastycznych. Ja używałem TRANSET i DECADRY.
    dNa koniec lakier bezbarwny oczywiście połysk. I nie za grubo, bo będzie widać. Tyle aby nie ścierały się litery.

Jeśli chodzi o bazę metaliczną to można pobawić się w elektrochemiczne barwienie aluminium jak ktoś zna się na chemi i ma do tego warunki.

Jak macie jakieś inne pomysły to napiszcie.
    Zróbcie fotki swoich konstrukcji. Myślę że wszyscy chętnie zobaczą.

A na święta życzę Wszystkim zdrówka i dużo czasu na rozmyślania o nowych wzmacniaczach.
    Wesołych Świąt.

• #7 25 Gru 2004 13:34
    kionka7
    Poziom 16  

Patrząć na to i na twoją końcówkę mocy którą opublikowałeś w innym temacie widzę naprawde bardzo dużo włożonej w te elementy pracy. Efekt znakomity estetyka na najwyższym poziomie i przewyższa parametrami pewnie wiele wzmacniaczy i przedwzwzmacniaczy z wysokiej półki z dumnie umieszczonym na nich napisem HI-END. To jest dopiero HI-END a przynajmniej wzorcowy HI-FI! Gratuluję!

• #8 28 Gru 2004 01:54
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Dziękuję za odwiedziny i miłą opinię.
    Uściślę sprawę dotyczącą parametrów.
    Parametry pdane we wstępie to parametry cytowane z Elektora (tak jak napisałem).
    Poprawny, a więc i wiarygodny pomiar we własnym zakresie nie jest rzeczą prostą dla amatora. Tym bardziej jeśli spodziewamy się stosunkowo małych zniekształceń, no i potrzebny jest dobrej klasy analizator. Jako amator nie posiadam takich urządzeń.
    Wszystkie swoje klocki audio wykonywałem bardzo starannie.
    Mierzyłem co się dało jeśli chodzi o podzespoły na etapie budowy (czasami trwało to długo, beta , Ic, poj. rezyst. itd), w gotowym układzie mierzyłem spadki napięć, porównywałem symetrię itd. Parę miliwolt różnicy gryzło mi sumienie i w gotowym układzie wymieniałem części. Ale cały czas nie starałem się przerabiać układu tylko go jak najlepiej wykonać. W końcu wymyślił go ktoś naprawdę mądry (chyba Pan Giesberts) i jemu należą się ukłony.
    Także jako takich parametrów audio nie mierzyłem. Mając w pamięci pomiary napięć ich minimalny rozrzut i odchyłki oraz słysząc to co wydobywało się z kolumn czy też ze słuchawek mogę przypyszczać, że byłem blisko tego co zmierzono w pracowni Elektora (a może lepiej - ale skromność no nie).
    Tak czy inaczej przy porównaniach wypadał bez zarzutów.
    Może kiedyś wkręcę się gdzieś do AUDIO i go sprawdzimy.
    Materiały archiwalne w przygotowaniu (dopiero wróciłem ze Świąt).

Pozdrawiam i namawiam do przysyłania swoich fotek.

------------------
    Witam serdecznie

Na wstępie podziękowania dla mojego kolegi, który robił fotki, a teraz udostępnił mi skaner

Na prośby odwiedzających zamieszczam fragmenty dokumentacji pokazanego przedwzmacniacza.
    Jako główną wysyłam scan artykułu Elektora:
    - zasadniczy układ audio.

Aby nie "zapychać" tematu nie wysyłam wszystkiego na raz.
    Jeśli ktoś będzie zainteresowany dalszymi szczegółami to z układów wbudowanych wygrzebałem jeszcze materiały na temat:
    - wzmacniacz słuchawkowy o bardzo małych zniekształceniach TDA 1308T(artykuł EE płytka oryginalna, moja płytka)
    - zasilacz części audio (czytelny rysunek ręczny, płytka-wydruk)
    - płytka układów wejściowych i wyjściowych (gniazda, potencjometry przetworniki ssm)
    - sterowanie i zasilacz sterowania (rysunki ręczne, płytki-wydruk)

Pozdrawiam serdecznie.

• #9 28 Gru 2004 15:34
    peikman
    Poziom 12  

Wygląda na staranie wykonany. Mam ochote też go wykonać. Wrzuć reszte artykułów. Jak wiesz to podaj szacunkowy koszt części.

• #10 28 Gru 2004 17:04
    Jogesh
    Poziom 28  

Też chętnie obejzalbym schematy.
    Pozdr.

• #11 30 Gru 2004 03:12
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam serdecznie

Odpowiedzi na pytania:
    Pokazaną płytkę z Elektora wykonała mi firma SoftDesign z Warszawy.
    Sam jej nie robiłem z uwagi na małe odstępy niędzy ścieżkami.
    Moja jest identyczna z pokazaną w artykule, zresztą jak dobrze pamiętam to autorzy przestrzegają przed jej zmianą, z uwagi na osiągane parametry.

Zamieszczam dalsze materiały.
    Kilka słów komentarza.
    Ja wykonywałem to dawno. Jak każdy dokonywałem zmian w gotowym układzie także podane na schematach wartości elementów mogą minimalnie różnić się od tych ostatecznych. Nie pamiętam czy te schematy zostały do końca zaktualizowane.
    Jeśli ktoś będzie to robił to niech poświęci chwilę czasu na sprawdzenie poprawności tego co zamieszczam.

To co widzicie na fotkach nie powstało od razu z pierwszego projektu, i jest to efekt przerabiania i zmian koncepcji w budowie.
    Dziś jako ostateczną wersję zrobiłbym go jeszcze inaczej.
    I tak:
    Zasilacz części audio. Wtedy nie były dostępne toroidy małej mocy. Wskazane byłoby je tu zastosować. Tak czy inaczej pokazany zasilacz sprawdził się w innym moim przedwzmacniaczu i tu został zastosowany w nowej płytce. W obu przedwzmacniaczach nie było i nie ma kompletnie zakłóceń, przydźwięków itp. Grobowa cisza przy rozwartym wejściu i dużym wzmocnieniu. Także myślę, że choć to klasyczny układ jest tu wystarczający.
    Uzwojenia transformatora nie są podłączone bezpośrednio do masy-mamy 2 mostki. Wyjście jednego zasila jeden kanał audio i nic więcej. Wyjście drugiego zasila drugi kanał audio i też nic więcej. Słuchawki i sterowanie zasilane są z trzeciego zasilacza.
    Przegroda pomiędzy transformatorami połączona jet elektrycznie tylko z obudową. Z tej płytki żadna z mas nie łączy się z obudową
    Obudowa dołączona jet do masy na płytce we/wy.
    Download: ZASILACZ CZĘŚCI AUDIO płytka plus schemat.

• #12 30 Gru 2004 03:34
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Płytka we/wy.
    Może trochę przynudzę, ale może komuś ten opis się przyda.
    Schematu niestety nie znalazłem. Może dlatego,że ta płytka była zmieniana ze trzy razy (ja miałem różne koncepcje). Ale układ jest prosty i każdy bez problemu go rozczyta.
    Po kolei:
    Wejścia przekaźniki + diody (można nimi sterować choćby używając zwykłego przełącznika obrotowego tak czy inaczej wskazane jest zmniejszenie prądu przekaźników po załączeniu.)
    W części środkowej przetworniki na sygnał symetryczny na układach SSM
    (przyda się przy przesyłaniu sygnału na duże odległości, można na przykład wysterować bezpośrednio kolumny aktywne). Schemacik przetworników doślę jak będziecie chcieli (scalaki mają swoją cenę, ala są z najwyższej półki).
    Po lewej wyjścia: i tu uwaga masa audio prawego kanału nie łączy się z masą audio lewgo kanału. Tu dołączone są wyjścia z głównych płytek audio. (gniazdo wyjściowe podłączone jest w innej konfiguracji niż zazwyczaj właśnie z uwagi na rozdzielenie masy). Ta zabawa z rozdzieleniem masy w niektórych miejscach ma naprawdę sens jak ktoś chce usłyszeć w muzyce szczegóły. Takie przynajmniej jest moje zdanie.

Download: Płytka we/wy

• #13 30 Gru 2004 03:48
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Układ słuchawek.
    Pierwotnie miało go w ogóle nie być. (mam oddzielny wzmacniacz słuchawkowy, też z EE). Tam gdzie widać gniazdko na przodzie miało być okienko do pilota. Tak więc słuchawki dorabiane były póżniej
    Ale do rzeczy.
    Zamieszczam skany oryginalnego artykułu z EE oraz płytkę adoptującą go do mojego przedwzmacniacza. Układ jest prosty ale scalak ma niezłe parametry, warto zajrzeć.
    Sygnał audio doprowadzony jest z wyjść płytki we/wy za pomocą przekaźnika. Masy lewa i prawa służy tylko do zaekranowania bez kontaktu z płytką słuchawek. Masa zamykająca obwód doprowadzona jest z wejść (tam jeszcze masa jest wspólna). Zasilanie z trzeciego zasilacza (Uv+masa).

• #14 30 Gru 2004 04:10
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

No i został układ sterowania z trzecim zasilaczem.
    Dziś jak patrzę to sam się sobie dziwię jak nakombinowałem.
    Wejścia i wyjścia miały być sterowane po jednym przycisku sekwencyjnie (chodziło o zmniejszenie ilości rozkazów przesyłanych z pilota). Dziś jest to be znaczenia a pilotów co się roi.
    Nie pamiętam czy jest to ostateczna wersja schematu. W załączonych materiałach jest widok druku, natomiast rozmiesczenia części nie zalazłem. Zamieszczam za to bardzo wyraźną fotkę i nie powinno być problemu. Połączenia przycisków sterujących muszą być zaekranowane.
    Sterowanie każdy jak będzie chciał to opracuje sobie bez problemu wg własnego uznania.

• #15 30 Gru 2004 04:31
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Ostatni układ który zamontowałem to był układ załącznia słuchawek i wyjść.
    Nie był on planowany, a jego idea zrodziła się długo później.
    Jego działanie jest następujące.
    Po włączeniu nie załączy wyjść na wzmacniacz mocy jeśli pokrętło VOLUME jest zbyt głośno.
    Po włożeniu jacka słuchawek czeka chwilę i dopiero załącza słuchawki. Po wyjęciu słychawek znów nie załączy się do wzmacniacza mocy jeśli VOLUME jest zbyt głośno.
    W sumie jego działanie jest pożyteczne, może oszczędzić kolumny i nasz portfel.
    A schemat banalnie prosty (tarcza założona na potencjometr i fotorezystor) reszta to prawie jak przełącznik zmierzchowy.
    Nie z amieszczam tego bo schemat jest w strzępach. Podłączenie tego układziku ingeruje trochę w sterowanie bo jest wynikiem późniejszego dobudowania i narobiło by tu bałaganu.

Pomyślcie czy taki układ jest dla was uzasadniony, a jeśli tak to jego istnienie zaplanujcie od razu i wtedy będzie to elegancko, a nie tak jak u mnie. Tu trochę mi wstyd ale ten pomysł przyszedł mi do głowy długo później po skończeniu przedwzmacniacza.

A na koniec Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

• #16 02 Sty 2005 12:26
    GregF
    Poziom 11  

Witam

Trafiłem tu troche przypadkiem, ale właśnie się zabieram za budowę tego przedwzmacniacza. Na razie mam torebkę tranzystorów i LEDów i próbuję
    dobrać pary. Idealna symetria to klucz do sukcesu w tym układzie. Twoje uwagi to potwierdzają.

Jaki wzmacniacz tym napędzasz ?
    Ja właśnie zbudowałem Gainclone'a z buforem na AD8620.
    Brzmi fenomenalnie czysto i przestrzennie.

• #17 02 Sty 2005 22:03
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam serdecznie.

Zrób fotki swojego wzmacniacza o którym piszesz i obublikuj go jako nowy temat. Na pewno wszyscy chętnie go obejrzą. Ja pprzyznam szczerze nie kojarzę tej konstrukcji,
    Odpowiadając na twoje pytanie:
    Pokazany przedwzmacniacz gra razem ze wzmacniaczem mocy pokazanym tu na forum DIY w innym temacie.Znajdziesz bez problemu.

Jeśli zdecydowałeś się go zrobić to się cieszę. Myślę, że zaspokoi on twoje oczekiwania, bo według mnie to dobry układ.
    Jeśli mogę zaproponować to postaraj się zaprojektować nowy spójny układ sterowania. Mój choć działa bez zarzutu jest wynikiem przeróbek.
    Myślę, że ze względu na zniekształcenia na wejściach należałoby pozostać przy dobrych przekaźnikach.
    Jeśli mogę coś jeszcze dodać to dobrze zaekranuj i odseparuj od siebie płytki audio lewego i prawego kanału. U mnie jeśli chodzi o zakłócenia jest grobowa cisza.
    Powyżej w komentarzu zasilacza audio proponowałem trafa toroidalne, ale teraz sam zastanawiam się czy to że trafa EI są bardziej miękkie nie jest jednak tu bardziej odpowiednie (czyli tak jak na fotkach).
    Myślę, że dobrze odbierzesz to co napisałem.
    Sam po mimo braku czasu poważnie się zastanawiam czy nie zmodernizować swojego.
    Pozdrawiam.

• #18 03 Sty 2005 16:11
    GregF
    Poziom 11  

Dzieki za info - zaraz znajde na forum Twoj wzmacniacz.
    Przy okazji: Czy wiesz gdzie mozna kupic plytki do
    przedwzmacniacza. Jest dobry PDF z ta plytka, ale
    moze ktos to sprzedaje (redakcja ?)

Moj wzmacniacz znajdziesz wpisujac w Google "QRP-02 Per-Anders".
    Nie chce uprawiac tu kryptoreklamy. Potwierdzam jedynie,
    ze wzmacniacz gra swietnie, choc zdobycie tych scalakow
    z AD to nie lada problem.

Gdy tylko zrobie porzadek z kablami w moim wzmacniaku
    umieszcze to jako osobny watek, bo warto sie zainteresowac ta konstrukcja.

• #19 03 Sty 2005 18:46
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Projekt mnie niesamowicie zainteresował i z chęcią zabrałbym się za jego wykonanie nawet teraz. Niestety mieszkam w Wałbrzychu a w okolicy nie ma żadnego sklepu z podzespołami. Czy mógłby mi ktoś napisać w jakim sklepie internetowym mogę zmówić wszystkie elementy przedwzmacniacza? Oraz adres firmy która zajmuje się wykonywaniem płytek drukowanych? Ile kosztowała płytka do tego przedwzmacniacza?

• #20 05 Sty 2005 09:25
    GregF
    Poziom 11  

Niestety, zwykle jeden sklep internetowy nie ma wszystkich elementów,
    a niektórych elementów w ogóle nie są w ofercie sklepów. Dotyczy to
    np. tranzystorów MAT02 i MAT 03 (SSM2210, 2220). Najbogatszą ofertę
    posiadają www.elfa.se oraz www.tme.pl.. Obecnie warto też zainteresować
    się ofertą w USA, bo dolar jest tani, a koszty lekkich przesyłek nie przekraczają 20 USD. Poza tym pozostaje przeszukiwanie postów np. tutaj.

Jest wielu wykonawców płytek w Polsce. Ceny wykonania jak przy zwykłym druku - kosztuje głównie przygotowalnia. Jestem pewien, że ktoś ma klisze do tych konkretnych płytek, albo nawet same płytki. Jeśli nie, to trzeba się liczyć z kosztami ok 60-100 złotych.

• #21 05 Sty 2005 19:02
    pawelcb33
    Poziom 24  

Witam wszystkich mam pyanko czy posada ktos widok plytek drukowanych w protelu lub w pliku graficznym(ale tak aby po wydrukowaniu bylo wszystko dobrze)do tego co kolega Piotrek S. zamiescił (lub zy moze ktos juz drukował to co jest dane czy wychodza dobrze)i czy warto robic regulacje barwy dzwieku czy to zbyt duzo niepogorsyz dzwieku?

pzdr.

• #22 05 Sty 2005 20:44
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam serdecznie.

1)Jeśli chodzi o płytkę audio z artykułu w Elektorze to nie wiem czy ktoś produkował to w większych ilościach. Ja wykonanie swoich zleciłem jako idywidualny odbiorca, no i zrobli mi ją na mój użytek. Była to firma SoftDesign z Warszawy. Oni robli wtedy płytki z Elektora oznaczone później literami P 12345. Chyba (powtarzam chyba) robili też płytki dla AVT.
    Czy firma ta jeszcze istnieje to nie wiem. Jeśli istnieje to może w jakimś archiwum coś im zostało.
    2)Druga droga zdobycia dobrej płytki to być może redakcja samego Elektora w Holandii. Na stronie ww powinien być do nich kontakt.
    3)To co zamieściłem ja to scan z gazety. Mam go jeszcze w większej rozdzielczości, który naturalnie mogę wam zamieścić.
    (pomniejszyłem plik bo nie chciałem naciągać Was na punkty, nie każdy przecież od razu decyduje się na budowę).

A tak nawiasem mówiąc to przy lutowaniu jej nieźle wytrzeszczałem oczy w obawie przed zwarciami.

Jeśli chodzi o elementy. Pary tranzystorowe MAT ściągała mi jakaś firma z zagranicy. Czekałem na to kilka miesięcy (no to było parę ładnych lat temu.. i www było egzotyką). Póżniej istotnie widziałem je w katalogu ELFA. Pamiętam tylko, że miałem dylemat czy grupa AH czy FH, ale zadecydowała cena i sama możliwość kupienia. Potencjometry, gniazda i kilka innych części też ściągnąłem z ELFA (czarny ALPS 7 lat temu to był rarytas - parę lat później zobaczyłem je w NADach). Ale wrodzona skromność no nie.

Słuchajcie co do regulatorów barwy tak poważnie. Wydaje mi się, że dźwięk płynący z niego jest w pewnym sensie doskonały bez ingerencji w jego barwę. Jest czysty, wyrazisty z detalami i wydaje mi się że regulatory spowodują zgubienie tych detali.
    Zresztą nad brzmieniem pracują muzycy w studiu.
    Jak ktoś ma jednak na nie ochotę to ja proponowałbym zrobienie gniazda do wpięcia jakiegoś zewnętrznego procesora.
    Ostatecznie jeśli takowy układ się nie sprawdzi wlutujecie zworkę.

Fajnie, że ktoś się tym zainteresował. Teraz jest o wiele łatwiej ze zdobyciem różnych części i myślę, że Wasze przedwzmacniacze będą o wiele fajniejsze.

Pozdrowienia dla Wszystkich

• #23 13 Sty 2005 20:53
    adigrzelczak
    Poziom 18  

Ciekawi mnie bardzo jak jest zrobione wyjście do nagrywania dźwięku – TAPE REC. Czy sygnał który przykładowo wchodzi na wejście CD jest podzielony na 2?tzn. czy jedna część idzie na przedwzmacniacz a druga na wyjście TAPE REC? Jeżeli sygnał jest rozdzielony w ten sposób to czy potrzebny jest jakiś wzmacniacz sygnału na TAPE REC bo przecież będzie spadek sygnału. Ma ktoś może schemat jak zrobić takie wyjście?

• #24 14 Sty 2005 16:36
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Nooo... szczęka mi opadła! Chyba tylko na Jogis Roehrenbude widziałem tak porządnie wykonane kompletne urządzenia amatorskie... Kiedy rusza seryjna produkcja? ;)

• #25 15 Sty 2005 21:25
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Dzięki za opinię. W audio bez dobrej obudowy czasami może grać różnie......... dlatego ja przywiązuję wagę do obudowy.

Jeśli chodzi o wyjście TAPE REC.
    W pokazanym przedzm. sygnał do nagrywania trafia przez przekaźnik wejściowy "tape", który standardowo jest w spoczynku (włączone np. cd) i przekazuje sygnał na gniazdo TAPE REC. Po włączeniu TAPE wyjście TAPE REC jest odłączane (aby nie doprowadzić do sprzężenia ) i możemy słuchać magnetofonu.
    Sygnał do nagrywania pobrany jest ze zwykłego rozdzielenia sygnału.
    Proszę zwrócić uwagę na czułość wejściową, jest ona na tyle duża że nie będzie tu problemów z wysterowaniem przedwzmacniacza.

Eleganckim rozwiązaniem byłoby zrobienie przekaźnika dołączającego gniazdo rec tylko na czas nagrywania. Normalnie byłoby odłączone a i sygnał audio nie błądziłby gdzie nie trzeba.
    Można oczywiście zrobić układy wzm. wyjściowe, bufory itp. Ale czy się opłaci jeśli obecnie żródła dźwięku (np cd) dostarczają nam dosyć silnych sygnałów przy małych impedancjach wyjściowych.

Magnetfony odchodzą powoli na emeryturę.... (AKAI GX75 sprzedaje się za ok 400zł). Powstaje więc pytanie, czy nie należałoby zająć się problemami przy zapisie cyfrowym.

Pozdrawiam

• #26 16 Sty 2005 03:18
    Hipcio
    Poziom 11  

Witam
    Skąd wytrzasnąłeś takie obudowy do pre i końcówki???
    Ile one kosztują?

• #27 16 Sty 2005 11:39
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam

Ja też przyłączam się do pytania poprzednika - gdzie te obudowy idzie dostać?
    No i dlaczego nie pokusiłeś się o budowę w pełni różnicową - już od samych wejść - a nie tylko na wyjściu?
    Nie musiałbyś stosować dzięki temu tylu ekranów

Pozdrawiam

PS:
    Mamy podobne nicki, nie?
    Ale ja wcześniej go zarezerwowałem
    --------
    Cześć

Miło mieć swojego imiennika. Różnimy się tylko małą kropką....... Pozdrawiam

Obudowy zrobiłem sam. Tak, tak, było trochę roboty. Kochani nie zawsze da się wszystko kupić.

Jeśli chodzi o symetrię (zakładam że o taką symetrię chodzi). Wykonany przedwzmacniacz jest na użytek domowy (ja nie muzykuję aktywnie). Większość żródeł dźwięku nie ma wyjść symetrycznych stąd budowa w pełni symetrycznego toru audio od wejścia nie miała sensu. Natomiast przetworniki na wyjściu przewidziałem po to abym miał możliwość wysterowania kolumn aktywnych (a więc i przesłania sygnału w postaci symetrycznej na większą odległość).

No i w sprawie ekranów.
    Ja uważam, że jeśli chce się zbudować coś bardziej dopieszczonego to ta cała teoria dotycząca walki z zakłóceniami i przesłuchami ma naprawdę swój sens. Wystarczy popatrzeć na HI-END jak zabudowywane są niektóre moduły. Ekrany z centymetrowych sztabek stali pokrytej miedzią, przegrody separujące itp. No i nie bez powodu najfajniej słucha się jeśli końcówki mocy są oddzielnymi monoblokami (w dwóch obudowach).
    Wrzucę wam fotkę innego przedwzmacniacza na którym dużo się nauczyłem jeśli chodzi o zakłócenia
    (samochwała w kącie stała :sm7: ).
    Każdy zasadniczy układ miał obowiązkowo:
    1 osprzęganie zasilania i swoje niezależne przewody łącznie z masą łączące z zasilaczem
    2 zaekranowany kompletnie moduł (pokrywki górne zdjęte do zdjęcia)
    3 gwiaździsty układ prowadzenia masy na płytce (prawie do ostaniej ścieżki)
    I po mimo, że jest poplątaniem kabelków to w głośnikach i na słuchawkach jest kompletna cisza. (ze trzy razy go przerabiałem)

Kończę , bo Was zanudzę
    Pozdrawiam

____
    Prosze uzywac ZMIEN! Troszke za duzo "podwojnych" ostatnimi czasy...
    tom

• #28 16 Sty 2005 22:01
    Piotrek S
    Poziom 10  

Do Piotrek S. (z kropką) :)

Dzięki za odpowiedź.
    W sumie z jednej strony szkoda, że obudowę sam zrobiłeś (bo myślałem, że takie idzie kupić) ale z drugiej strony respekt za samodzielne wykonanie tak ładnie wyglądających klocków :D
    Brawo.

Do Moderatora

KTO ma zmienić nick? Ja, czyli Piotrek S bez_kropki czy Piotrek S. z_kropką ???
    Teoretycznie ja mam PIERWSZEŃSTWO do tego nicka, bo się pod nim zarejestrowałem WCZEŚNIEJ (tj. w lipcu 2003r.).

W sumie jest mi to obojętne, gdyż ten nick obecnie nie jest mi potrzebny i nie będę z niego korzystał, bo nie jestem forum-maniakiem (forumfilem, he, he) - 11 postów na 1.5 roku dobitnie o tym świadczy.
    Tak więc nie będzie sytuacji "dualności" nicków, gdyż nie zamierzam brać udziału w dyskusjach na forum.
    A to dlatego, że mam także - GŁEBOKO przemyślane i sprawdzone - swoje zdanie na pewne sprawy z zakresu elektroniki (i nie tylko). A kłócić się z nikim nie zamierzam tylko z tego powodu, że szkoda mi na to czasu i nerwów :p

No, ale jeżeli mojemu "wspól(nick)owi" (Piotrek S.) nie pasuje zamiana nicka, to jestem w stanie ustąpić. Chociaż oficjalnie mam PRAWO PIERWSZEŃSTWA.

Wg. mnie niech będzie tak jak jest - ja nie zamierzam nabijać sobie licznika postów (czyt. - nie zamierzam siedzieć na forum), a "Piotrek S." (z_kropką) niech się cieszy swoim nickiem.
    Chyba, że chce go poprawić - jego sprawa.

OK???

Pozdrawiam

Dodano po 12 [minuty]:

Sprawę rozwiązał Piotrek S. - teraz ma nick Piotrek Stp

_______
    Tak...zaszlo male nieporozumienie - nie zauwazylem kropki, a zadko patrze na ilosc postow, czasy itd. itp. - przepraszam, mea culpa!
    Szczesliwie sprawa sie rozwiazala - przy okazji uniekniemy tego typu problemow na przyszlosc! Jest nas wielu, stad coraz mniej mozliwosci doboru "nicka"...
    tom

• #29 18 Sty 2005 20:05
    Krzysztof Świnoujście
    Poziom 15  

Piotrku stp ! Gratuluje - niesamowita konstrukcja. Przepraszam moderatorów że pisze uwage a nie poruszam konkretnie tematu ale nie mogłem powstrzymać się od komentarza. Projekt mnie powalił i nie powiem że zaraz zaczne budować bo musze dojzeć. Fakt jest taki że cieszy mnie że ktoś poświęca się tak budowie klocków audio. Piotrku stp życze wielu kolejnych sukcesów!

pozdrawiam

• #30 29 Sty 2005 22:42
    adigrzelczak
    Poziom 18  

A jak wygląda sprawa połączenia mas?Czy masa która jest na wejsciu (chodzi mi o ekrany na chinchach) jest połączona z główną masą. Z tego co widać na płytkach drukowanych to nie, ale mogę sie mylić. I gdzie znajduje sie przekaźnik załączający wyjścia przedwzmacniacza?