Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Profesionalna instalacja antenowa UKF - wskazówki

BuBos18 12 Sty 2012 18:28 2936 7
 • #1 12 Sty 2012 18:28
  BuBos18
  Warunkowo odblokowany

  Witam.

  Jako, że kablówka zaczyna sprawdzać moją cierpliwość, postanowiłem zainwestować w instalację radiową.

  Podkreślam, że chciałbym wykonać możliwie jak najlepszą, zgodną z dzisiejszymi standardami instalację radiową, na której uzyskam możliwie jak najlepszy odbiór.

  Dlatego jestem otwarty na każdą uwagę, propozycję. Zależy mi na opinii osób, zajmujących się wykonywaniem takich instalacji.

  Instalacja:
  Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze, dlatego montaż będzie na dachu. Maszt będzie przymocowany do komina wentylacyjnego.

  Co do anteny, zastanawiam się nad dookólną Antena radiowa Dipol 1RUZ B lub kierunkową 3-elementową Antena radiowa Dipol 3/RZ B. Skłaniam się ku kierunkowej, ale nie mam doświadczenia w tej kwestii.

  Do tego będzie symetryzator Symetryzator antenowy SA I-III . Co prawda w zestawie jakiś jest, ale ten jest polecany; najwyżej zostanie do wykorzystania w przyszłości.

  Co do kabla to wybór padł na polecany przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany przeznaczony do instalacji zewnętrznych. Długość kabla wyniesie 20-30m. Liczone na oko, bo nie byłem jeszcze na dachu.

  Antena będzie na maszcie aluminiowym o długości 2,5m, średnicy 35mm i grubości 1,5mm LINK.

  Mocowane będzie obejmą do muru Obejma murowa OMM-50L13.

  Zabezpieczenie:
  Maszt jak i masa przewodu, musi być podłączona do instalacji odgromowej budynku.
  Zastanawiam się tylko, jak to wykonać zgodnie z przyjętymi zasadami.
  Czy będzie dobrze, jak masę kabla podłączę koło anteny, a odgrom do obejmy?
  Czy może lepiej będzie podłączyć odgrom do obejmy, a masę kabla w to samo miejsce, coś na wzór połączenia w "gwiazdę"?
  O jakiej średnicy powinien być kabel/linka?
  Czy konieczne jest zastosowanie zwodu pionowego nad anteną?

  Dla spokoju ducha, planuję zastosować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F / gniazdo F. Czy warto nabyć taki wynalazek? W sumie koszt niewielki (10zł) w porównaniu do tunera, a może uratuje w krytycznej sytuacji...


  Jak podliczyłem na oko, całkowity koszt powinien zamknąć się w 150-160zł (materiały + wysyłka). Niestety, ale mieszkam w dziurze, w której nic nie można kupić, także jedyne wyjście to zamówić w sklepie internetowym, planuje skorzystać z www.dipol.com.pl chyba, że jest jakiś inny, tańszy sklep, choć ten ma ceny w miarę.

  Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości i ocenienie mojej propozycji. Czy coś można zmienić, aby uzyskać lepszą jakość odbioru?

  0 7
 • Sklep HeluKabel
 • #2 12 Sty 2012 19:04
  xarak0
  Poziom 14  

  Sprawdź czy stacje, które chcesz odbierać mają nadajniku zlokalizowane w tym samym kierunku od miejsca gdzie mieszkasz. Antena kierunkowa daje lepszy zysk i tłumi sygnały z boku (zakłócenia), ale jest kierunkowa.

  Antenę zamotuj tak żeby była poniżej odgromu budynku jeśli jest wykonany w postaci sztycy. Poniżej oznacza, że ma być poniżej stożka o kącie 45% licząc od końca sztycy.

  Odgrom wykonaj drutem ocynkowanym, połączenia skręcane.

  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na pewno nie zaszkodzi.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Symetryzator nie jest krytyczny - możesz użyć ten który jest w komplecie.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 12 Sty 2012 20:38
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  BuBos18 napisał:
  Instalacja:
  Mieszkam w bloku, na ostatnim piętrze, dlatego montaż będzie na dachu.

  Proponowałbym zacząć od samego początku.

  Założenia :
  1. co chcę odbierać

  Lokalizacja :
  1. gdzie będę odbierał (chociaż miejscowość)
  2. z jakiego (jakich) nadajników

  Regulamin Forum :
  - regulamin pkt 3.1.15 .
  3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki .


  Pozdrawiam.

  0
 • #4 12 Sty 2012 20:48
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Pamiętaj, że radia FM nadawane (a więc i odbierane) są zwykle z wielu lokalizacji oraz w różnych polaryzacjach, a anteny, które wymieniłeś są OK, tyle, że do odbiorów kierunkowych z nadajników na zbliżonych kierunkach. A jeśli są odbierana z wielu kierunków, wtedy nie ma wyboru i trzeba stosować anteny dookólne, różne takie wynalazki albo kombinacje różnych anten.

  Co do instalacji odgromowej, to prawidłowe jej wykonanie wymaga solidnej wiedzy, aby nie narobić sobie (a czasami i innym) kłopotów i problemów. Lepiej zlecić taką instalację profesjonalnej firmie. Tu masz taki mały poradnik dla ogólnego oglądu sytuacji

  0
 • #5 15 Sty 2012 22:49
  BuBos18
  Warunkowo odblokowany

  Więc tak, co do anteny sprawa się nieco wyjaśniła. Przejrzałem mapę i wychodzi na to, że antena kierunkowa nie zadziała, bo jak widzę, odbiór będzie przynajmniej z trzech kierunków. Do tego w różnych polaryzacjach.

  Wychodzi na to, że trzeba będzie wykorzystać Antena radiowa Dipol 1RUZ PM B . Tylko czy to dobry wybór? Choć w sumie nie ma wyjścia.

  Mieszkam na środku odcinka Radom-Kozienice ;)

  To co chciałbym odbierać: Polskie Radio Program 1, Polskie Radio Program 2, Polskie Radio Trójka, Radio ZET, RMF FM, Radio Eska Radom, Radio Maryja (kolejność losowa). Jak będą inne to nie pogardzę ;)

  0
 • #6 20 Sty 2012 11:23
  BuBos18
  Warunkowo odblokowany

  Jakieś wskazówki?

  0
 • #7 20 Sty 2012 12:02
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  wskazówki takie jak zawsze:

  1. na początek, jeśli ma się taką możliwość, to trzeba wyszukać najlepszą lokalizację dla swojej anteny (zespołu anten), czyli tam gdzie ma się najwięcej stacji w odpowiedniej jakości odbioru, albo tam gdzie ma się dobry odbiór najważniejszych stacji. Zwykle, czym wyżej, tym lepiej.
  Bywa tak, że niestety, jedne stacje odbiera się w jednej lokalizacji / położeniu anteny, a inne, w innym. Często kończy się po prostu kompromisem, albo dwiema antenami.

  2. zastosować dobry kabel antenowy, do zastosowań zewnętrznych (jeśli anteny są na zewnątrz), czyli wykonany z PE (kolor czarny)

  3. jeśli odbiory pożądanych stacji będą słabe, można próbować zastosować wzmacniacz - do puszki w antenie (jeśli jest taka możliwość) albo jakiś przelotowy, wewnętrzny. Taki wzmacniacz potrafi bardzo wspomóc obiór.
  Musisz sobie poszukać wzmacniacza FM, czyli dedykowanego i na pasmo 88...108MHz, albo użyć jakiegoś telewizyjnego, z pasmem 47 (88)...860MHz. Do takiego szerokopasmowego (przelotowy / wewnętrzny) można też użyć jakiegoś filtru przycinającego pasmo, np dolnoprzepustowych z kablówek na 230MHz.

  4. można też próbować zestawić dwie, trzy anteny jeśli, jak pisałem, będą odbiory różnych stacji w różnym miejscach.
  Co do łączenia anten, to tu można obie poeksperymentować. Jeśli byś łączył anteny z różnych polaryzacji, np: H + V to można je spróbować połączyć równolegle, zaś inne kombinacje anten (np. H + H + V) to trzeba by łączyć na sumatorach (odwrócony rozdzielacz na dwa lu trzy...). Istotne n\mogą być również długości kabli antenowych od anten do punktu sumowania - zaczyna się od takich samych długości, a potem można sprawdzić, czy się nie polepsza skracając stopniowo jeden z kabli.

  Tu trzeba po prostu eksperymentować.

  0
 • #8 24 Sty 2012 16:46
  Sebas9k
  Poziom 16  

  Ja dodam od siebie tyle, że jeśli masz kiepski tuner radiowy z szerokimi filtrami p.cz (>180kHz) to możesz mieć kłopoty z odbiorem wszystkiego "na raz" na jednej antenie dookólnej. Wzmacniacz tu nic nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.
  fmscan.org - tu możesz sobie sprawdzić na jakie stacje radiowe możesz mniej-więcej liczyć.

  Ja u siebie załatwiłem odbiór na http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm ustawiając ją w polaryzacji skośnej.

  0