Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotel amortyzowany - pneumatyczny projekt

12 Sty 2012 22:17 10004 12
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Moim zadaniem na uczelni jest zaprojektowanie fotela amortyzowanego do samochodu ciężarowego. Czy ktoś posiada jakiś schemat pneumatyki lub całego fotela? W internecie ciężko cokolwiek znaleźć. Dostępne są tylko wymiary wysokości podnoszenia itp. Ja potrzebuję jakiegokolwiek konkretu (schematu przewodów, zastosowane zawory itp) na którego przykładzie mógłbym oprzeć swój projekt i obliczenia. Wszystkim, którzy zaoferują mi skorzystanie z wyszukiwarki serdecznie dziękuję.
  • Poziom 10  
    Dzięki pomocy szaman108 posiadam już komplet materiałów do foteli ze Scanii. Czy ktoś posiada może serwisów-ki czy nawet jakieś proste schematy budowy do innych foteli. Zależało by mi też na tym żeby wykazać różnice między budową fotełów amortyzowanych. Z tego co się dowiedziałem amortyzacja fotela może odbywać się nie tylko pneumatycznie lecz również poprzez resor, sprężyny śrubowe, itp. Czy ktoś posiada chociażby nawet jakieś zdjęcia takich rozwiązań?
  • Specjalista - DAF Trucks
    Tu masz od DAF-a firmy ISRI.
    Będę miał chociaż jakiś mały wkład w edukację, która i tak kuleje.
    Do której szkoły chodzisz w CK? Nie mów mi, że do Mechanika na Jagiellońską (gen.Wł. Sikorskiego), albo na Polibudę?
  • Poziom 10  
    Dzieki za materiały napweno się przydadzą. W CK nie ma wielu możliwości rozwoju i faktycznie wybór mieści się tylko w tych 2 pozycjach. Chodzę na Polibudę gdzie zabtykowe urządzenia nie działają, a nowo kupione leżą w szafie bo nikt tego nie umie obsługiwać.
    Standard.Nic sie nie zmienilo od lat.Aktualnie jestem Studentem kierunku Automotive Engineering na Birmingham City University.Oj, gdybys widzial laborki i wiedzial co robimy w ramach laborkow, gdybys widzial zaplecze techniczne i laboratoryjne wydzialu... Podstawowa roznica to chyba taka, ze program nauczania tutaj jest regularnie modyfikowany po to, zeby studenci uczyli sie na podstawie najnowszych technologii obowiázujácych w swiatowym przemysle.
    W zeszlym tygodniu mielismy tygodniowe student placements w pobliskiej fabryce Jaguar-a, gdzie ja akurat asystowalem przy badaniach naprezen w ramie pomocniczej najnowszego modelu, okolo 80-ciu strain gauges podláczonych do kompa z 3D modelem na ekranie itd.
    Na polibudzie pewnie dalej Kepka wyklada geometrii wykreslnej psia kosc...
  • Poziom 10  
    To widzę tylko pozazdrościć. U nas na laborkach możesz wierzyć lub nie ale robimy cuda bo robimy coś z niczego- tzn sprawozdania (które muszą być idealne) z laborek które się powinny odbyć ale nie odbyły bo coś nie działa, coś niepodłączone, albo jest nowe i nie wolno ruszać. Albo czytamy instrukcje do ćwiczenia z silników spalinowych cytuje " ... w nowoczesnych silnikach gaźnikowych..." to po prostu się płakać chce tylko nie wiem czy ze śmiechu czy z żalu, że nic się nie dzieje w stronę nowoczesności. A projekty, sprawozdania, prace dyplomowe trzeba robić i radzić sobie samemu bo o jakichkolwiek badaniach można pomarzyć. A odnośnie tematu gdybyś mógł i miał taką możliwość wrzucić całą stronę (lub printscreen) seat pneumatics schemat bo mógłbym w pracy zawrzeć to jako przykładowy schemat budowy fotela.
    Wyslij mi swoj adres email na mój PM.
    Wiem jak to wyglada na cwiczeniach lub laborkach, bo tak jak Ty opowiadasz tak tam bylo ponad 12 lat temu.Fakt- nic, tylko zalowac ze wciáz nic sie nie zmienia...
    A Tacy jak Makrenek, Bolanowski, Kurmaz, Wójcik (tacy mi przychodzá do glowy) cos ci mówi?
  • Poziom 10  
    Tommy82 dziękuje na pewno się przyda czegoś takiego szukałem.
    A czy mógłby mi ktoś z was spotkał się z innymi dziwnymi (innych niż pneumatyczne) rozwiązaniami amortyzacji foteli? Np jakiś szkic jak był wykorzystywany resor do takich celów lub gdzie mógł być stosowany ?
  • Specjalista - Samochody Ciężarowe
    Jak chcesz to moge podrzucic ci opis fotela do TGA i moge poszukac cos ze Scanii. Ale jeden i drugi jest pneumatyczny.

Co do innych rozwiazan to sprobuj poszukac cos ze starszych aut rodzimej produkcji. Jelcz, autosan itp. i np jeszcze IAKRUS. Z tego co pamietam to ma tez byly fotele amortyzowane ale chyba nie byly one pneumatyczne.
  • Poziom 10  
    Dziekuje Tommy82 za kolejne podpowiedzi i link wlasnie o to mi chodzilo - resor pięknie widoczny. Chociaż coprawda nie sądziłem, że zastosowany jest akurat w takim ciągniczku Ursus c330:)