Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR a polskie prawo, czy mogą to wykryć i czym ?

mateisz 12 Sty 2012 22:59 1379 9
  • #1 12 Sty 2012 22:59
    mateisz
    Poziom 8  

Tak się zastanawiałem jak teraz się stosuje drogówka do napędzania samochodu olejem roślinnym i czy w ogóle mają to jak sprawdzić ?

Dużo czytałem na ten temat i mój golf jest idealny do wstawienia małej instalacji na OR ( golf III 1,9 D 64 KM - nawet pełną instrukcje do przerobienia znalazłem), ale z drugiej strony słyszałem, że to kryminałem śmierdzi ale czy u mnie na wiosce będą w stanie to w ogóle sprawdzić ?

a na temat cen paliwa to już nie będę się wypowiadał.
    aha i żeby nie było, że nie jestem w temacie, wstawiam linka, skarbnica wiedzy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic137090-1560.html

0 9
  • #2 12 Sty 2012 23:06
    kamil907
    Poziom 28  

Nie jest to legalne bo musiał byś najpierw opłacić akcyzę za to "paliwo", żeby na nim jeździć. Co nie zmienia faktu, że jak dobrze zrobisz tą instalację co ci jej nikt nie wykryje. Ewentualnie można mieszać olej z ON i śmigać na tym bez żadnego stresu.

0
  • #3 12 Sty 2012 23:09
    kristof
    Poziom 14  

Mogą wykryć olej opałowy, czy roślinny to nie wiem...
    Ale jest jedno rozwiązanie - masz opłacić akcyzę..więc na początku roku kupujesz bańkę 5l roślinnego, idziesz do US opłacasz akcyzę za te 5l i z kwitkiem jeździsz sobie do końca roku :)
    jak Cię zatrzymają i sprawdzą to masz kwitek :) mówisz że właśnie wlałeś te zapasowe 5l bo Ci się "legalne" skończyło

0
  • #4 12 Sty 2012 23:10
    1szuwar
    Poziom 13  

Widziałem na TVN Turbo jak testował to w programie "Jazda polska", i jak wspomniałeś Twój silnik idealnie będzie pasował, tam testował peugot 106 jak mnie pamięć nie myli .... zapach frytek i nadmierne dymienie to skutki uboczne (inne niż przy standardowym ON :) ), OR nie ma akcyzy i nie jest dozwolony, policja ale nie tylko może się źle odnieść , Celna ....

0
  • #5 12 Sty 2012 23:23
    balonika3
    Poziom 36  

kristof napisał:
    Ale jest jedno rozwiązanie - masz opłacić akcyzę..więc na początku roku kupujesz bańkę 5l roślinnego, idziesz do US opłacasz akcyzę za te 5l i z kwitkiem jeździsz sobie do końca roku :)
    jak Cię zatrzymają i sprawdzą to masz kwitek :) mówisz że właśnie wlałeś te zapasowe 5l bo Ci się "legalne" skończyło
    Dawno się tak nie uśmiałem :D.

0
  • #6 12 Sty 2012 23:28
    mateisz
    Poziom 8  

A jak to się kształtuje w innych krajach, może się ktoś orientuje ?

0
  • #7 12 Sty 2012 23:51
    robokop
    Moderator Samochody

Tak się kształtuje, że wsadzą przy kontroli sondę do tłumika i skonfiskują dowód rejestracyjny. Pełna samowolka drogowa chyba tylko w Tajlandii istnieje.

0
  • #8 13 Sty 2012 00:22
    mateisz
    Poziom 8  

w temacie do którego podałem link wcześniej, wypowiadało się kilka osób które mieszkały na stałe za granicą i pisali (bodajże Niemcy, Szwecja, Austria) OR jest normalnie u nich paliwem, który można zatankować na stacji benzynowej, są także warsztaty (na wzór naszych LPG) w których montuje się instalacje OR. Nie wiem jak to jest teraz ?

Dodano po 1 [minuty]:

a co do badania spalin, każdy patrol posiada urządzenie pomiarowe ? czy jak to w Polsce tylko nieliczni bo pieniędzy nie wystarczyło...

Dodano po 4 [minuty]:

aha i co po odebraniu dowodu ? mandat, kryminał czy stacja kontroli pojazdów, zaświadczenie i dowód do odebrania w starostwie ?

0
  • #9 13 Sty 2012 09:18
    kristof
    Poziom 14  

balonika3 napisał:
    kristof napisał:
    Dawno się tak nie uśmiałem :D.

Ja też się uśmiałem jak o tym czytałem ale...nie mogę się doszukać nieprawidłowości w tym toku rozumowania :)

pozdrawiam Krzysiek

0
  • #10 19 Sty 2012 18:21
    witek64089
    Poziom 10  

również podejmę temat. A czy legalnie sprzedawany BIOESTER czy jak to się teraz nazywa na stacjach benzynowych znacznie rożni się składem? podobno 98% to czysty olej... wiec to tez wykryją? Jesli skład jest podobny to myślę ze wystarczy jedna faktura ze stacji na to paliwo i dalej można jeździć na OR... mogę się mylić...

0