Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK 5373T piszczy po przejściu w stan stanby

12 Sty 2012 23:14 2247 9
 • Poziom 12  
  Witam . Niedawno wpadł mi w ręce TV Samsung CK 5373T
  Uszkodzenia nie były dość rozległe.
  W przetwornicy SMR 40200, HIS 01698, pozystor spalony i grzechoczący. Profilaktycznie też wymieniłem 22uF/35V.

  Po stronie wtórnej przetwornicy dioda Zenera na 150V R2K i dwa elektrolity 100uF/200V

  Napięcie systemowe w czasie pracy 129V
  Napiecie systemowe na stand-by 141V
  Po usunięciu tych usterek telewizor ruszył. Wszystkie funkcje sprawne że strojeniem poszczególnych kanałów tez nie było żadnego problemu.

  Jest jednak coś dziwnego. Przyjmijmy że telewizor jest "zimny" tzn stoi w pokoju ale nie był włączany od powiedzmy pół godziny. Uruchamiam go i po około 15 sekundach wyłączam. Telewizor wyłącza się normalnie i na stand-by napięcie systemowe wynosi 141V. Następnie włączam telewizor na kolejne dwie trzy minutki po których go ponownie wyłączam i tu zaczynają się cyrki. Pisk w pierwszych kilku sekundach jest mocny potem słabnie ale rośnie jego częstotliwość. Napięcie systemowe na stand-by w tym czasie lawinowo spada po przez 90,80 i 70V z tendencją do dalszego spadku. Gdy przytrzymam taki stan piszczenia przez parę chwil nie mogę wtedy już włączyć telewizora czy to z pilota czy z klawiatury panelu przedniego. Muszę dopiero całkiem wyłączyć TV wyłącznikiem sieciowym , doczekać parę minut i wtedy ponownie normalnie mogę uruchomić TV.

  Macie koledzy jakiś pomysł jak pozbyć się tej usterki ?
  Pewnie jak wszyscy wiedzą nie jest to już nowy sprzęt ale ma bardzo dobry kineskop ładne kolory i dlatego postanowiłem go naprawić a przy okazji można się czegoś nauczyć.
  Podczas naprawy posiłkowałem się schematem CK Samsung 5073
  Pozdrawiam wszystkich
 • Poziom 18  
  Być może SMR to malowanka, zawsze naprawiałem tą przetwornicę kitem zastępczym , kiedyś był dostępny w Koszalinie.
 • Poziom 19  
  Cytat:
  HIS 01698


  Przyczyna kłopotów jest banalna. Kupiłeś niewłaściwy układ, powinien być HIS 0169.
 • Poziom 12  
  Przepraszam poprawiam swój błąd

  Powinienem był napisać HIS 0169B

  Nazwy części spisywałem ze schematu troszkę mało wyraźnego i to dlatego z B zrobiło mi się 8 ,mój błąd.

  A tak swoja drogą skoro napięcie systemowe w czasie normalnej pracy jest ok, na schemacie 125V u mnie 129V .Na stand-by 141V i po paru minutowej pracy a następnie ponownym przejściu w stand-by zaczynają się piski to coś te napięcie stand-by obciąża.

  Dodam że obciążałem przetwornice sztucznie żarówka 75W i napięcie było stabilne.
  Moim zdaniem problem nie leży w przetwornicy ale chyba powinienem się bardziej przyjrzeć tranzystorowi końcowemu odchylania poziomego i paru dławikom.
  Poniżej dołączam schemat

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6539567#6539567
 • Poziom 12  
  Nie napisałem jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie kiedy telewizor tak piszczy na stand-by , napięcie systemowe gwałtownie zaczyna spadać. Jedyne co mogę zrobić to wyłączyć go włącznikiem sieciowym i wtedy dopiero słyszę jak wyłączeniu ulega wysokie napięcie ( charakterystyczny dźwięk rozmagnesowania się kineskopu)

  Czy to możliwe by tryb pracy stand-by nie wyłączał wysokiego napięcia?


  Co ważne w telewizorze tranzystor linii to 2SC5299 i jest to tranzystor bez wbudowanej diody, bocznikującej C z E i bez rezystora B, E.

  Na schemacie Chassis SCT11D dotyczącego Samsunga CK5073, tranzystor linii Q402 to KSD5072YD zawiera w sobie i diodę i rezystor.

  Taki też właściwy tranzystor tam wstawie a o efektach napiszę niebawem.
 • Poziom 16  
  Chciałbym dodać swoją uwagę pośrednio związaną z tematem.
  Spotkałem się kiedyś z podobną usterką, związaną z wymianą BU508 w 14" Sharpie. Otóż założony tranzystor bez diody powodował, że odbiornik nie wyłączał wysokiego napięcia po wyłączeniu do stanby.
 • Poziom 43  
  Piotr Jakub Krupa napisał:
  ...
  Czy to możliwe by tryb pracy stand-by nie wyłączał wysokiego napięcia?
  ...

  Możliwe, tylko jaki problem stwierdzić to jednoznacznie?
 • Specjalista AGD
  Zasada jest taka - jeśli SMR40200 to HIS 0169 , jeśli SMR40200C to HIS 0169C . Prawdopodobną przyczyną " pływania" napięcia w st-by jest dławik L 802 ,choć nie wiem gdzie go dostać . Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic345606.html
  Szerzej problem jest opisany w Serwisie Elektroniki 3/2003 strona 43. Marsz do biblioteki :D . Dałem Ci wędkę , a ryby to już nałap sobie sam.
 • Poziom 43  
  machefi, czytałeś co autor napisał?
  Czy nie chciało się?

  Piotr Jakub Krupa napisał:
  Mianowicie kiedy telewizor tak piszczy na stand-by , napięcie systemowe gwałtownie zaczyna spadać. Jedyne co mogę zrobić to wyłączyć go włącznikiem sieciowym i wtedy dopiero słyszę jak wyłączeniu ulega wysokie napięcie ( charakterystyczny dźwięk rozmagnesowania się kineskopu)


  Coś jeszcze nie niejasne?

  Tak autorze, wzbudza się końcówka H. Może wystarczyłoby tylko dołożyć rezystor B-E do Q401. A może trzeba jeszcze przy driverze popracować.
  Nie byłoby problemu, gdyby 13V zasilające sterowanie, było w stby dużo niższe.
 • Poziom 12  
  Dziękuję wszystkim za cenne rady i wędki. Problem został rozwiązany zmieniłem tranzystor linii na BU 508 DFI i teraz stand-by to totalna cisza.

  Co do dławika w samej przetwornicy L802 500uH czytałem na łamach tego forum że sprawę zawyżonego napięcia systemowego można załatwić włączając w szereg z dławikiem rezystor rzędu 130Omów no i oczywiście co jest raczej standardem wymienić elektrolit C851 22uF/35V

  A co do obecności wysokiego napięcia nawet jeśli telewizor jest w stand-by to właśnie miałem tak u siebie. Winowajca to mały tranzystorek QT03 KSR1010 jego wymiana załatwia sprawę.

  Usterki usunięte TV "śmiga" prawie jak nowy. Dziękuję wszystkim
  Zamykam temat