Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PFD-104 - wybija wyłącznik RCD

damian_d 12 Sty 2012 23:51 2744 11
  • #1 12 Sty 2012 23:51
    damian_d
    Poziom 13  

Witam. Mam następujący problem z w/w pralką. Otóż podczas prania pralka wybiła wyłącznik RCD. Podczas próby włączenia wyłącznika wybijała go po raz kolejny. Odłączyłem pralkę po czym włączyłem ponownie prąd w mieszkaniu. Niestety przy próbie ponownego włączenia pralki różnicówka również poleciała. Po zamianie przewodu fazowego z neutralnym nie ma takiego efektu, lecz nie uważam tego za rozwiązanie problemu, gdyż wcześniej wszystko było w porządku i raczej wolałbym dojść do rozwiązania problemu niż stosować takie półśrodki. Może ktoś z was wie gdzie szukać przyczyny takiego zachowania? Bo ja niestety na chwilę obecną nie wiem nawet za co się zabrać. Z góry dziękuje za pomoc.

0 11
  • Pomocny post
    #2 12 Sty 2012 23:58
    zhudomel
    Specjalista AGD

Najpierw do sprawdzenia grzałka i filtr przeciwzakłóceniowy.

0
  • #3 13 Sty 2012 00:04
    damian_d
    Poziom 13  

W jaki sposób sprawdzić mogę ten filtr? Normalnie tak jak grzałkę miernikiem czy nie ma przebicia do PE?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Sty 2012 00:24
    zhudomel
    Specjalista AGD

Oczywiście.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Sty 2012 00:32
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

damian_d napisał:
    W jaki sposób sprawdzić mogę ten filtr? Normalnie tak jak grzałkę miernikiem czy nie ma przebicia do PE?

Tak , tylko najlepiej induktorem , filtr możesz również sprawdzić wypinając go i mostkując instalację na czas prób , jeśli różnicówka nie będzie wybijała to on był powodem.

0
  • Pomocny post
    #6 13 Sty 2012 20:36
    karol5608
    Poziom 28  

Można jeszcze prościej, włączając pralkę do sieci ale nie włączając prania. Filtr jest między wtyczką a włącznikiem. Jeśli jest uszkodzony to od razu wybije. Pozdrawiam

0
  • #7 14 Sty 2012 14:21
    damian_d
    Poziom 13  

No właśnie z tego co mi wiadomo to wybijanie rozpoczyna się po rozpoczęciu prania. Dzisiaj bądź jutro będę na miejscu to dokładnie dam znać co się dzieje. Jedyne co do tej pory wiem to to, że pralka była podłączona do jakiegoś trójnika i po odwróceniu wtyczki czyli po zamianie przewodów N i L wybijanie ustąpiło. Trochę to dziwne bo w 2 przypadkach PE jest podłączony. A grzałka była wymieniana jakieś 2 miesiące temu ponieważ miała przebicie na masę. Awarię trójnika wykluczono bo po podłączeniu innego urządzenia oczywiście też z "bolcem" problem nie występuje, więc ewidentnie jest to wina pralki. Wybijanie również występuje przy cyklu płukania gdzie grzałka nie jest zasilona. Wystarczy, że pralka pobierze trochę wody i od razu różnicówka leci.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Sty 2012 15:45
    karol5608
    Poziom 28  

To możliwości jest wiele: grzałka, silnik, elektrozawory,blokada. Tylko pomiary i obserwacja wyjaśni sprawę.

0
  • Pomocny post
    #9 14 Sty 2012 21:47
    zhudomel
    Specjalista AGD

damian_d napisał:
    Wybijanie również występuje przy cyklu płukania gdzie grzałka nie jest zasilona.
    Nie szkodzi, też może grzałka być powodem. Może też być wyciek wody.

0
  • #10 15 Sty 2012 20:48
    damian_d
    Poziom 13  

No więc tak:
    Wycieku wody żadnego nie było. Pomiar grzałki wykazał ze znowu między masą a zaciskami zasilania jest przebicie :(. Między zaciskami zasilania a masą rezystancja wynosi około 3 MΩ. Niestety grzałka, którą zakupiłem firmy Backer Obr wytrzymała tylko 2 miesiące. Poprzednia skończyła swój żywot w taki sam sposób ale po troszkę dłuższym okresie bo prawie 3 lat. I zastanawiam się czy po prostu trafiłem na jakąś felerną grzałkę czy problemu należy szukać gdzie indziej.

0
  • Pomocny post
    #11 16 Sty 2012 17:56
    karol5608
    Poziom 28  

Stawiam, że grzałka trafiła się jakaś felerna.

0
  • #12 31 Sty 2012 20:48
    damian_d
    Poziom 13  

Po wymianie grzałki wszystko działa jak należy. Mam nadzieję, że teraz na dłużej. Dziękuje za pomoc.

Temat zamykam.

0