Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt ogrzewania podłogowego do oceny

13 Sty 2012 09:01 3039 3
  • Poziom 10  
    Witam

Buduję dom jednorodzinny 210m2 z poddaszem użytkowym i garażem wewnątrz.
    Planuję zrobić podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach oprócz garażu i kotłowni - gdzie chcę umieścić po jednym grzejniku i utrzymywać tam nie mniej niż 10-15 stopni.
    Dół to 90m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 34m2.
    Góra to 97m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 26m2.
    Obwody sterowane są termostatami pokojowymi (6 na rozdzielacz) przekazującymi sygnał na siłowniki (7 na rozdzielacz) poprzez listwy pompowe (np euroster T6).
    Zsumowany sygnał sterujący z listew szedłby na pompę i załączanie pieca.
    Piec kondensacyjny zasilałby układ wodą z taką temperaturą aby wchodząc na rozdzielacze nie trzeba było stosować układu mieszającego.

Wydaje mi się że układ jest prosty, tani, łatwy do regulacji i w razie potrzeby modyfikowalny, da mi możliwość sterowania temperaturą indywidualnie w każdym pomieszczeniu, piec załącza się tylko wtedy kiedy to potrzebne, jeżeli garaż będzie niedogrzany to zawsze mogę w nim dołożyć jakiś sterownik bezprzewodowy i dopiąć do załączania pieca a jakby i tego było mało to najwyżej dołożę mieszacz przy sprzęgle (albo zamiast) i podniosę temp na piecu.

Chciałbym poznać Waszą opinię na temat mojego projektu, na jakie parametry sprzęgła i pompy zwrócić uwagę ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Układ ze sprzęgłem powinien wyglądać mnie więcej tak. Bez podmieszania za dużo nie zdziałasz.
  • Poziom 10  
    Grzejniki są po tej stronie sprzęgła bo ich parametry pracy nie są istotne, pracują "przy okazji".
    Instalacji CWU nie rysowałem bo nie jest tematem, po prostu piec jednofunkcyjny z zaworem na zasobnik, proste więc pominąłem w rysunkach.
    Rozdzielacze będą oczywiście uzbrojone w termometry, zawory, rotametry i odpowietrzacze, to oczywiste.
    Sprzęgło jest aby odseparować podłogówkę i nie przeciążyć pompy pieca, pompa za sprzęgłem i inne parametry instalacji będą oczywiście policzone.
    Czy mieszacz służy do czegoś jeszcze niż zapewnienie układowi wymaganej temperatury ?
    Czy bilansowanie pętli jest potrzebne gdy są siłowniki i termostaty w pomieszczeniach ?
    Większość kotłów ma wbudowane wzbiorcze naczynie przeponowe, trzeba dawać jeszcze jedno ?