Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres Bosch TCA 5809 wady i zalety warty zakupu ?

13 Sty 2012 10:05 7900 8
  • Poziom 13  
    Witam jestem zainteresowany zakupem ekspresu ciśnieniowego z młynkiem. Wybrałem wstępnie Ekspres Bosch TCA 5809, ma dość dobre opinie a za te funkcje co otrzymujemy to kwota 1500 nie wydaje się wygórowana. Posiada ktoś takie urządzenie i może coś podpowiedzieć o wadach i zaletach ?
  • Poziom 30  
    Sądzę, że te 1500zł to w internecie chcecie wydać. W tej cenie, to np Saeco Odea Plus Cappuccino (z dyszą Cappuccinatore, ułatwiającą przygotowanie mlecznej pianki tak jak w Boschu). Pozostałe De Longhi np 2600 czy 3000, 4000 to ekspresy, gdzie sami musimy spienić mleko. Z Saeco na kawy typowo czarne to ciekawa może być linia Syntia. Jeżeli trochę dołożyć, to można rozważyć Siemensa TE 503201 RW tu też będzie łatwiejsze przyrządzanie kaw mlecznych i troszkę bardziej zaawansowany jest ten Siemens.
  • Poziom 13  
    1500 to max, w necie znalazłem 1511 z przesyłką. Zastanawiałem się wcześniej nad Bosch TCA 5201, ale te 300 dołożę bo przecież to nie zakup na rok.

Co do SAECO Odea to martwią mnie komentarze o niezbyt ciepłej kawie i to wiele osób tak napisało .... a Bosch mnie nigdy nie zawiódł mam parę sprzętów tego producenta, stąd pytanie czy ten konkretny model jest warty uwagi .
  • Poziom 30  
    Kawa z ekspresu nigdy nie będzie taka sama jak zalana z czajnika, ekspres podaje kawę w optymalnej temperaturze do parzenia w tym 5809 jest możliwość jej regulacji. Na pewno to lepszy wybór jak 5201. W Saeco Odea temperatury nie wyregulujemy. Do Boscha warto mieć gdzieś serwis blisko, bo tabletki i filtry nie są dostępne we wszystkich sieciach/ marketach.
  • Poziom 13  
    staś pytalski napisał:
    Do Boscha warto mieć gdzieś serwis blisko, bo tabletki i filtry nie są dostępne we wszystkich sieciach/ marketach.

kolega może coś więcej powiedzieć o serwisowaniu?
    - jak często i jak kosztowne to jest we własnym zakresie ?
    - czy są wymagane przeglądy w serwisie aby nie utracić gwarancji ?
  • Poziom 30  
    1szuwar napisał:
    staś pytalski napisał:
    Do Boscha warto mieć gdzieś serwis blisko, bo tabletki i filtry nie są dostępne we wszystkich sieciach/ marketach.

kolega może coś więcej powiedzieć o serwisowaniu?
    - jak często i jak kosztowne to jest we własnym zakresie ?
    - czy są wymagane przeglądy w serwisie aby nie utracić gwarancji ?

Wspomniałem o materiałach eksploatacyjnych. Producent zaleca swoje środki odkamieniające, nie można tam zalać wody z kwaskiem cytrynowym, czy też octu. Także zależnie od wersji ekspresu należy wykonać odkamienianie (jest to sygnalizowane przez diody lub komunikaty na wyświetlaczu). Innym procesem, który też należy wykonać raz na jakiś czas jest czyszczenie (odtłuszczanie bloku zaparzającego) i tu też trzeba dokupić tabletki. Jak kosztowne, to zależy jak dużo kaw robisz, jak twardą masz wodę, gdzie kupisz akcesoria. Potrzebę odkamieniania można zmniejszyć poprzez zastosowanie filtru do zmiękczania wody, lub przelewając wodę z dzbanka z wkładem filtrującym np. Laica lub Brita.
    W serwisie zjawiasz się wtedy, gdy coś się zepsuje.
  • Poziom 13  
    Poszukałem i znalazłem czyszczenie + odkamienianie to za zestaw ok 60 pln
    a czy można stosować środki do np. profesjonalnych zmywarek ? w szczególności odkamieniacz ?

w sumie decyzja zapadła który :) Bosch TCA 5809

co mnie skusiło:
    - możliwość używania kawy mielonej + w ziarnach
    - spienianie mleka prosto do filiżanki
    - regulowana głowica z dyszami góra/dół
    - regulacja temperatury kawy
    - i przy tych dodatkach przystępna cena a renomowany producent ...

teraz tylko kwestia zakupu, myślę, że w ciągu miesiąca :)
  • Poziom 30  
    Nie polecam środków do zmywarek, bo mogą zawierać związki, które mogą uszkodzić elementy ekspresu. Poza tym tabletki są przeliczone zarówno przy ekspresie jak i zmywarce na konkretną proporcję wody.
  • Poziom 13  
    staś pytalski napisał:
    Nie polecam środków do zmywarek, bo mogą zawierać związki, które mogą uszkodzić elementy ekspresu. Poza tym tabletki są przeliczone zarówno przy ekspresie jak i zmywarce na konkretną proporcję wody.

zgodzę się jeżeli chodzi o tabletki, i środki do czyszczenia, ale odkamieniacz i tak często jest w płynie i kwestia proporcji i stężenia roztworu, tu i tu, ale może masz rację, po co ryzykować w sumie ekspres to nie wydatek 150 pln