Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon AIWA AD-F910 wyłącza się przy wszystkich funkcjach

badfinger 13 Sty 2012 12:43 3260 26
  • #1 13 Sty 2012 12:43
    badfinger
    Poziom 13  

Poszukuje przyczyny opadania mostka z głowicami natychmiast po wciśnięciu przycisków odtwarzanie i przewijanie.Po wciśnięciu np.play mostek podnosi się i opada,także odtwarzanie trwa trzy sekundy.Mechanizm rozbierałem kilka razy i nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości.

0 26
  • Fibaro
  • #2 13 Sty 2012 13:16
    kizek
    Poziom 35  

W jaki sposób jest rozwiązana kontrola obrotu talerzyków. Spotkałem rozwiązania na kontaktronie i obrotowym magnesie który "stracił" właściwości magnetyczne po wymianie usterka ustąpiła.

0
  • #3 13 Sty 2012 13:34
    badfinger
    Poziom 13  

Pod talerzykami znajdują się szklane rurki prawdopodobnie halotrony .One przekazują impulsy do układu elektrycznego.Każdy z talerzyków ma cztery trójkątne blaszki pod spodem.Blaszki przypuszczam odgrywają rolę magnesów.W jaki sposób sprawdzić czy halotrony nie są uszkodzone.

0
  • Fibaro
  • #4 13 Sty 2012 17:24
    egon42
    Poziom 36  

badfinger napisał:
    W jaki sposób sprawdzić czy halotrony nie są uszkodzone.
    Trzeba sprawdzić czy są impulsy na halotronach wychodzące i czy te impulsy mają odpowiedni poziom.

0
  • Fibaro
  • #5 13 Sty 2012 17:28
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

badfinger napisał:
    Pod talerzykami znajdują się szklane rurki prawdopodobnie halotrony .One przekazują impulsy do układu elektrycznego.Każdy z talerzyków ma cztery trójkątne blaszki pod spodem.Blaszki przypuszczam odgrywają rolę magnesów.W jaki sposób sprawdzić czy halotrony nie są uszkodzone.

To nie są "magnesiki", a rurki to nie są czujniki hallotronowe.
    Pod talerzykami są paski odbijające światło diod podczerwonych w kierunku fototranzystorów zespolonych w tej samej obudowie.
    Por. fragment schematu poniżej. W Twoim magnetofonie są dwa takie czujniki, ponieważ magnetofon potrafi podawać czas trwania odtwarzania/nagrywania na wyświetlaczu.
    Należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni czujników, a potem wyczyścić, bardzo ostrożnie i środkiem nieagresywnym, paski na talerzykach.
    Sprawdzenie diod podczerwonych za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego, a fototranzystorów i elementów towarzyszących czujnikom, za pomocą omomierza.

Instrukcja serwisowa: http://elektrotanya.com/aiwa_ad-f910_xk-5000_sm.pdf/download.html

GM

0
  • #6 13 Sty 2012 18:12
    radiogaga
    Serwisant

Przeczyść styk wykrywający obecność kasety.Niepewny kontakt może powodować taki efekt.

0
  • #7 13 Sty 2012 20:54
    badfinger
    Poziom 13  

jeszcze raz rozebrałem cały mechanizm i gruntownie go przeczyściłem a w szczególności talerzyki i powierzchnie diod podczerwonych a następnie pomierzyłem przejścia w układzie elektrycznym.Wydaje mi się,że jest wszystko w porządku ,po przekręceniu talerzyków na wyświetlaczu funkcjonuje licznik.Po wciśnięciu funkcji odtwarzanie i przewijanie, w dalszym ciągu mostek opada i podnosi się.Natomiast nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym aparatem cyfrowym.

0
  • #8 13 Sty 2012 21:08
    radiogaga
    Serwisant

O wykrycie emisji diody fotokomórki czujnika ruchu.Styki przeczyściłeś?

0
  • #9 13 Sty 2012 21:21
    badfinger
    Poziom 13  

Tak przeczyściłem styki, jest ich w sumie pięc .Po włożeniu kasety styki ich zostają zwarte.

0
  • #10 13 Sty 2012 21:44
    radiogaga
    Serwisant

Zakładamy,że usterka może mieć przyczynę w złym działaniu czujników ruchu ,lub niesprawnych stykach (95%) jeśli mechanizm jest sprawny.Sprawdź i porównaj miernikiem zakres zmian napięcia na na fototranzystorze czujnika przy ręcznym kręceniu talerzykami.

0
  • #11 14 Sty 2012 21:39
    badfinger
    Poziom 13  

Przypominam sobie ,że po rozebraniu mechanizmu magnetofonu plastykowa podstawa prawego fototranzystora jest lekko pęknięta .Zauważyłem również ,że podczas kręcenia talerzykiem prawym nie ma żadnej reakcji licznika.Lewym obracając licznik pracuje.Jeśli fototranzystor jest uszkodzony czy istnieje szansa zastąpienia go innym.

0
  • #12 14 Sty 2012 22:02
    kizek
    Poziom 35  

Możesz kolego podesłać fotki tego mechanizmu?

0
  • #13 14 Sty 2012 22:06
    badfinger
    Poziom 13  

Konkretnie jakiej części mechanizmu .

0
  • #14 14 Sty 2012 22:26
    kizek
    Poziom 35  

Dokładnie nie pamiętam tego mechanizmu dlatego poprosiłem o fotki. Czy występuje elektromagnes odpowiedzialny za przemieszczenie głowic względem taśmy?

0
  • #15 14 Sty 2012 22:53
    badfinger
    Poziom 13  

http://elektrotanya.com/aiwa_ad-f910_xk-5000_sm.pdf/download.html to jest link od Kolegi Markowskiego, tam na schematach wszystko widać .W mechaniżmie sa dwa elektromagnesy ,środkowy odpowiedzialny jest za przemieszczanie mostka z głowicami.
    Dzisiaj udało mi się rozebrac mechanizm i dotrzeć do fotodiod z wbudowanym tranzystorem.Po zmierzeniu przejść na płytce druku zarówno w lewej diodzie jak i prawej nie ma różnic w napięciach.Natomiast obracając lewym talerzykiem na wyświetlaczu licznik zmienia wartości , obracając prawym nie .Wniosek może być tylko jeden,prawa fotodioda z wbudowanym tranzystorem prawdopodobnie do wymiany chyba że jeszcze jest jakaś inna przyczyna

0
  • #16 15 Sty 2012 21:39
    badfinger
    Poziom 13  

Dzisiaj miałem okazję zapoznać się ze schematem modelu AIWA AD-F800 i okazuje się ,żę ten mechanizm ma jedną fotodidę .W zwiazku z tym pytam się jaką funkcję pełni ta druga w AD-F910.

0
  • #17 16 Sty 2012 12:55
    Grzegorz Markowski

Magnetofon potrafi pokazywać czas nie tylko w trakcie w trakcie odtwarzania/nagrywania, ale również przy przewijaniu taśmy. Stąd ten drugi czujnik.

GM

0
  • #18 16 Sty 2012 13:49
    badfinger
    Poziom 13  

Podczas ręcznego poruszania talerzyka prawego nie ma żadnego wskazania na wyświetlaczu , czy to może być objawem uszkodzenia sensora.

0
  • #19 16 Sty 2012 14:00
    Grzegorz Markowski

badfinger napisał:
    Podczas ręcznego poruszania talerzyka prawego nie ma żadnego wskazania na wyświetlaczu , czy to może być objawem uszkodzenia sensora?

Myślę, że jest to wielce prawdopodobne. Nie ma żadnego wskazania czy wskazania licznika się nie zmieniają?
    Zanim zaczniesz wymieniać czujnik, sprawdź czy kolektor fototranzystora czujnika otrzymuje napięcie dodatnie, a na obydwu nóżkach 41 (czujnik pod prawym talerzykiem) i 42 (czujnik pod lewym talerzykiem) układu scalonego IC801, występują impulsy prostokątne o amplitudzie ok. +6V w stosunku do masy. Łatwo wykryjesz ich obecność przy powolnym obracaniu talerzyków.

GM

0
  • #20 16 Sty 2012 14:05
    badfinger
    Poziom 13  

Jestem zupełnie o tym przekonany .,.Pozostaje tylko pytanie gdzie szukać tego elementu.

0
  • #21 16 Sty 2012 14:10
    Grzegorz Markowski

Skoro jesteś o tym przekonany, to musisz szukać w sklepach z częściami elektronicznymi czujnika odbiciowego, który będzie pasował gabarytowo pod talerzyk. Elektrycznie wszystkie czujniki są zbliżone parametrami i nie powinno być problemów od tej strony.
    Pokaż zdjęcie czujnika w Twoim magnetofonie.

GM

0
  • #22 16 Sty 2012 18:17
    badfinger
    Poziom 13  

Czujnik składMagnetofon AIWA AD-F910 wyłącza się przy wszystkich funkcjach
    Czujnik składa się z dwóch części ,pokazałem również jego pozycję w mechanizmie magnetofonu

0
  • #23 16 Sty 2012 18:41
    Grzegorz Markowski

Interesuje Cię element po lewej ja pierwszym zdjęciu. Po prawej jest światłowód. Takie czujniki są stosowane również w sprzęcie firmy Sony i są bardzo popularne. Poszukaj w sieci pod hasłem "optoczujnik/fotoczujnik odbiciowy".
    Por. http://robodudes.com/podczerwieni/56-gp2s24-compact-dip-4.html

GM

0
  • #24 16 Sty 2012 19:51
    badfinger
    Poziom 13  

Bardzo dziekuję, już zamówiłem.

0
  • #25 19 Sty 2012 11:29
    badfinger
    Poziom 13  

Zadałem sobie trochę trudu i zakupiłem inny Aiwa ad-f 910 w celu sprawdzenia czy uszkodzenie rzeczywiście dotyczy mechanizmu magnetofonu i transoptora czy też przyczyna znajduje się poza układem mechanicznym .Odłaczyłem więc taśmę zasilającą FT 802 w nowy magnetofonie a w jej miejsce podłączyłem taśmę FT802 z magnetofonu w którym jest usterka do mechanizmu C.B CON 1 nowego magnetofonu. I co się okazało, po włączeniu magnetofonu mostek z głowicami ponosił się i opadał.Czy to dowód na to ,że usterki trzeba szukać gdzieś dalej

0
  • #26 19 Sty 2012 11:34
    Grzegorz Markowski

Pozwolę sobie na cytat:
    "...
    Zanim zaczniesz wymieniać czujnik, sprawdź czy kolektor fototranzystora czujnika otrzymuje napięcie dodatnie, a na obydwu nóżkach 41 (czujnik pod prawym talerzykiem) i 42 (czujnik pod lewym talerzykiem) układu scalonego IC801, występują impulsy prostokątne o amplitudzie ok. +6V w stosunku do masy. Łatwo wykryjesz ich obecność przy powolnym obracaniu talerzyków."

Taśma łącząca płytkę czujników z resztą układu powinna być sprawdzona również. Ale to jest tak oczywiste, że nie było potrzeby wspominania o tej konieczności.

GM

0
  • #27 26 Sty 2012 23:00
    badfinger
    Poziom 13  

Po wymianie fototranzystora magnetofon pracuje normalnie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo