Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źródło prądowe, regulowane napięciem zmiennym. Częstotliwość do 1,5kHz

13 Sty 2012 12:58 2255 13
  • Poziom 23  
    Witam kolegów.

Poszukuję informacji jak uzyskać regulowane źródło prądowe o częstotliwości do 1.5kHz.

Dokładniej chodzi o badanie przekładników prądowych. Na chwilę obecną mam podłączony na pierwotnej stronie samochodowy wzmacniacz audio. Powyżej pewnych wartości sinusioda prądu na stronie pierwotnej ulega zakrzywieniu. W mojej ocenie chodzi o to, że wzmacniacz już nie wydala. W ten sposób nie jestem w stanie dojść do punktu nasycenia rdzenia, a potrzebne mi to do dokładniejszego określenia charakterystyki przekładnika.

Czy jedynym wyjściem jest wzmacniacz o wyższej mocy czy samemu da radę odpowiedni wzmacniacz zmajstrować?

Mam nadzieje, że nie wyraziłem się mało czytelnie.
    Pozdrawiam Krzysztof
  • Poziom 42  
    Użyj lepszego wzmacniacza po prostu. Poza tym - zamiast jednego zwoja po stronie pierwotnej przekładnika możesz użyć więcej zwojów a potem odpowiednio wynik podzielić. Inną metoda jest zwiększenie rezystancji obciążenia - tu tez wynik przeliczy się proporcjonalnie.
  • Poziom 23  
    Właśnie w momencie zwiększania rezystancji na obciążeniu, przebieg na pierwotnym się zakrzywia.

Charakterystyka którą chciałbym wyznaczyć:
    Tu akurat wyznaczona dla mniejszego przekładnika.

Aktualnie badany ma przełożenie 5 do 5, 10VA. Przy prądzie po stronie pierwotnej już ok 3.5A, pojawia się zakrzywienie.

Przebieg prądu po stronie pierwotnej (nie wyskalowany):
    Niestety w przypadku tego przekładnika nie można zmienić ilości zwoi, gdyż nie jest on oknowy, ma on zaciski wejściowe i wyjściowe.
  • Poziom 43  
    Mad Bekon napisał:
    Właśnie w momencie zwiększania rezystancji na obciążeniu, przebieg na pierwotnym się zakrzywia.

Charakterystyka którą chciałbym wyznaczyć:
    Tu akurat wyznaczona dla mniejszego przekładnika.

Aktualnie badany ma przełożenie 5 do 5, 10VA. Przy prądzie po stronie pierwotnej już ok 3.5A, pojawia się zakrzywienie.

Przebieg prądu po stronie pierwotnej (nie wyskalowany):
    Niestety w przypadku tego przekładnika nie można zmienić ilości zwoi, gdyż nie jest on oknowy, ma on zaciski wejściowe i wyjściowe.
    Zamiast 'zmierzonych' charakterystyk pokaż tu dokładny schemat Twojego układu pomiarowego, wszak bez niego to dyskusja tu będzie podobna do przysłowiowej dyskusji 'o rzyci Maryni' - nie widzieli, a dyskutują ... :!: :idea:
  • Poziom 43  
    Mad Bekon napisał:
    Ro pierw - ok 4om
    Ro wt - regulowany do 8om

Strona wtórna spięta z pierwotną ze względu na wspólną masę na karcie pomiarowej
    Taaa ... i cały Twój 'problem' - chyba bez faktycznego problemu - to ten zbędny rezystor w obwodzie wtórnym - po szczegóły odsyłam do źródła, czyli do "Nauk_u_Podstaw" ... :!: :idea:
    Poza tym, to zawsze można - do dobrania właściwych wartości przekładni prądowych - użyć innego przekładnika prądowego o większej wartości przenoszonych mocy od badanego.

P.S. A co za przekładniki prądowe, że chcesz je badać prądem o częstotliwości do 1,5kHz?
  • Poziom 23  
    Mój problem jest taki, że nie umiem na tym wzmacniaczu wymusić większego prądu. Musiałbym z rezystancją na pierwotnym zejść poniżej 4 om, a nie mogę, bo wtedy wzmacniacz odłącza sygnał. Rezystancja na wtórnym miała służyć wymuszeniu większego prądu na pierwotnym.

A jeśli chodzi o częstotliwość, dokładniej chodzi o badanie wpływu częstotliwości harmonicznych na charakterystykę przekładnika. Aktualnie oglądany przekładnik to MBS WSK 40 5/5 10VA.

Podsumowując, w celu określenia charakterystyki, brakuje mi prąd na pierwotnym. Na tym wzmacniaczu osiągam do 3.5A co w zasadzie zgadza się z jego danymi katalogowymi.

Głównie chodzi mi o to, jaki wzmacniacz mógłby pomóc mi osiągnąć większy prąd? Sygnał zadaje z wyjścia słuchawkowego w PC.
  • Poziom 43  
    Mad Bekon napisał:
    Mój problem jest taki, że nie umiem na tym wzmacniaczu wymusić większego prądu. Musiałbym z rezystancją na pierwotnym zejść poniżej 4 om, a nie mogę, bo wtedy wzmacniacz odłącza sygnał. Rezystancja na wtórnym miała służyć wymuszeniu większego prądu na pierwotnym.
    Co takiego ... :?: :!: :?: ... jakby to stwierdził student u mnie na egzaminie, to "wyleciał" by z niego razem ze swym indeksem za drzwi ... :shock:

Na takie dictum nic tu po mnie ... :idea:
  • Poziom 23  
    Źle się wyraziłem, nie obrażajmy się od razu. Po 10 godzinach pracy myślenie się wyłącza. Wybacz.

To obciążenie jest w celu badania charakterystyki przekładnika przy obciążaniu go.
    Przy zwiększaniu obciążenia oczywiście prąd na wtórnymi mi maleje, a sygnał na pierwotnym jak na wtórnym się zakrzywia.

Dla prądu na pierwotnym 3.2A, wtórnym 2.6A, charakterystyka prezentuje się tak:

Ale tak na prawdę, chodzi mi o wzmacniacz do takich celów. Później mam zamiar badać trochę większe przekładniki, a tu prądu już na pewno przy tym wzmacniaczu braknie.
  • Poziom 43  
    Mad Bekon napisał:
    Źle się wyraziłem, nie obrażajmy się od razu. Po 10 godzinach pracy myślenie się wyłącza. Wybacz.

To obciążenie jest w celu badania charakterystyki przekładnika przy obciążaniu go.
    Przy zwiększaniu obciążenia oczywiście prąd na wtórnymi mi maleje, a sygnał na pierwotnym jak na wtórnym się zakrzywia.
    Co "zakrzywia się" ... :?:

Mad Bekon napisał:
    Dla prądu na pierwotnym 3.2A, wtórnym 2.6A, [jakiego 'prądu' o przebiegu okresowym, o jakim "przymiotniku"? - dop. Quarz] charakterystyka prezentuje się tak:

Tylko to już nie jest normalny stan pracy przekładnika prądowego - odsyłam do definicji tego urządzenia ...
    Natomiast na wyżej przedstawionym obrazku nie raczyłeś do niego dać "legendy", czyli przetłumaczyć pokazany tam opis osi współrzędnych na to, co widać na schemacie ideowym układu pomiarowego, a więc - jakby nie było - jest to "pitolenie" o 'życi Maryni' ... :idea: :evil:

Mad Bekon napisał:
    Ale tak na prawdę, chodzi mi o wzmacniacz do takich celów. Później mam zamiar badać trochę większe przekładniki, a tu prądu już na pewno przy tym wzmacniaczu braknie.
    Jak przyszedłeś tu pytać o Perpetuum Mobile oraz o wzmacniacz z nadsprawnością, to - najwyraźniej - pomyliłeś fora ... :!: :idea: :bye:
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Mamy tu wyraźny efekt GIGO - śmieci na wejściu -> śmieci na wyjściu. ZA SLABY WZMACNIACZ - już to napisałem ale chyba trafiłem na opór materii. UŻYJ MOCNIEJSZEGO!

Jak można próbować wyznaczać charakterystykę używając zniekształconego przebiegu? Dlaczego szukasz nasycenia sterując przebiegiem sinusoidalnym a nie trójkątnym?
  • Poziom 23  
    Fakt, wykresy powinny być opisane, bo to tak na prawdę, można prorokować co my tutaj widzimy.

Wykres pierwszy i trzeci przedstawia zależność prądu po stronie pierwotnej od całki prądu po stronie wtórnej. Wykres drugi to wykres prądu po stronie pierwotnej w momencie kiedy (moim zdaniem) zaczyna brakować mocy.

Panowie, spokojnie, to nie opór materii z mojej strony ani wiara w rzeczy jak Perpetuum Mobile. I ja dokładnie widzę, że tu brakuje mocy w tym wzmacniaczu. Stąd też moje pytanie w tym wątku, myśl przewodnia, z którą zdaje się nie udało mi się wybić.

A mnie nie chodzi o badanie charakterystyki przekładnika w jego znamionowych warunkach działania. Zadanie jakie dostałem, to pokazanie jak się przekładnik zachowuje w warunkach powyżej znamionowych.

W moim wątku chodzi o prostą rzecz - Czy jestem w stanie poskładać w miarę prosty wzmacniacz, o większej mocy, czy po prostu szukać gotowego rozwiązania.
    Ewentualnie inną propozycję badania takiego przekładnika.

A jeśli chodzi o przebieg trójkątny, dziękuję bardzo, w pierwszej kolejności w poniedziałek spróbuję potraktować przekładnik takim przebiegiem.
  • Poziom 43  
    Mad Bekon napisał:
    Fakt, wykresy powinny być opisane, bo to tak na prawdę, można prorokować co my tutaj widzimy.
    A więc słowa, słowa, słowa, a gdzie czyny?

Mad Bekon napisał:
    Wykres pierwszy i trzeci przedstawia zależność prądu po stronie pierwotnej od całki prądu po stronie wtórnej.
    Ale całka oznaczona - w senie Riemanna - z wartości chwilowej przebiegu prądu z naturalną zmienną niezależną jakim jest czas, to przecież wartość ładunku elektrycznego, czyżbyś o tym dotąd nie wiedział ... :?: :!: :?:

Mad Bekon napisał:
    Wykres drugi to wykres prądu po stronie pierwotnej w momencie kiedy (moim zdaniem) zaczyna brakować mocy.
    Po raz pytam o "przymiotnik" tego prądu dla wszystkich przypadków ...

Mad Bekon napisał:
    Panowie, spokojnie, to nie opór materii z mojej strony ani wiara w rzeczy jak Perpetuum Mobile. I ja dokładnie widzę, że tu brakuje mocy w tym wzmacniaczu. Stąd też moje pytanie w tym wątku, myśl przewodnia, z którą zdaje się nie udało mi się wybić.
    A ja zaś dokładnie widzę, iż masz - za przeproszeniem - 'siano' pod "czapką", a nie stosowną wiedzę ... :shock:

Mad Bekon napisał:
    A mnie nie chodzi o badanie charakterystyki przekładnika w jego znamionowych warunkach działania. Zadanie jakie dostałem, to pokazanie jak się przekładnik zachowuje w warunkach powyżej znamionowych.
    Jakie zadanie i od kogo to zadanie?

Mad Bekon napisał:
    W moim wątku chodzi o prostą rzecz - Czy jestem w stanie poskładać w miarę prosty wzmacniacz, o większej mocy, czy po prostu szukać gotowego rozwiązania.
    Ewentualnie inną propozycję badania takiego przekładnika.
    Umiesz liczyć, znasz prawa tym rządzące, czy przyszedłeś tu "palić głupa" i szukać 'jeleni', co to w myśl zasady: "Panowie zabierzemy się i mi to zrobicie", podstawią Tobie gotowe 'papu' pod nos ... :?: :!: :?: