Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr UT70B - błędne wskazanie RPM

13 Sty 2012 20:18 1867 2
  • Poziom 18  
    Niedawno zakupiłem ten miernik używany na allegro. Chciałem wypróbować przy okazji regulacji gazu w aucie, z racji braku obrotomierza, pomiar obrotów (ikona RPM na pomiarze częstotliwości). Mam astrę F (1.4 na monowtrysku) z cewką zapłonową, wiec podpiąłem się między ujemną klemę akumulatora a przewód 12V sterujący cewką zapłonową. Niestety miernik wskazuje co najmniej 3-4-krotnie zawyżoną wartość, na biegu jałowym mam od 2.5 do 4k obrotów, miernik reaguje na dodanie gazu. Zauważyłem też, że jak zostawię sondę dodatnią wiszącą w powietrzu to wskazuje różne cuda. Czy problem może leżeć w zakłóceniach od przewodów WN, czy coś jest nie tak z tym miernikiem?
  • Poziom 12  
    Może i mierzy obroty, ale to nie jest tzw. miernik samochodowy i mierzy raczej impulsy - jeden impuls=jeden obrót. Wszystko zależy od ilości cylindrów, przy czterech i silniku czterosuwowym, to i tak trzeba podzielić przez dwa a do tego może mieć fatalny wpływ cewka zapłonowa na odczyt.
  • Poziom 39  
    Multimetr, jak kolega wyżej zauważył, nie jest samochodowy więc do pomiaru sygnału obrotów z przerywacza musisz dorobić przystawkę - ogranicznik wartości sygnału do 5 V i dzielnik częstotliwości (zależnie od typu zapłonu i ilości cylindrów). Dodatkowo, jak chcesz brać sygnał z przewodu wysokiego napięcia potrzebny będzie czujnik zapinany klipsem na przewód.