Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak założyć radio internetowe ?(??)

HomeRson 19 Dec 2004 14:04 169277 204
    HomeRson
    Level 11  
    Chciałbym założyć radio internetowe mam programy ale nie wiem jak zrobić żeby inna osoba mogła słuchać audycji ;)... jak zwykle będe wdzięczny za wszelaką pomoc
    (??)- ozdobnik?[h]
    aren
    Level 28  
    jestes za natem, czy masz publiczne ip (zmienne, stale) ??
    HomeRson
    Level 11  
    neostarda czyli zmienne
    Mad Bekon
    Level 23  
    Jak na mój gust, to cóż, wcale nie ciężko...
    Rozpatrzę najprostrze rozwiązanie, choć najpopularniejsze moim zdaniem.

wieć www.shoutcast.com

Tam znajdziesz aplikację która może słuzyć jako serwer do rozsyłania.
    Działa to w ten sposób że instalujesz program serwer, a potem ty jako DJ łączysz się z nim przez Plug-In do winampa.

Proste w konfiguracji, w zasadzie bezproblemowe.
    Problem zmiennego IP można rozwiązać przez Dynamiczną domenę jak np www.no-ip.com.

Jedyny problem, to łącze. Przy neostradzie nie ma szans na dużą liczbę słuchaczy, po prostu za mały transfer wyjścia. Dla 160kbps przy nadawaniu 24kbps jest to teoretycznie 6-7 słuchaczy, ale doświadczenie pokazuje że to jest lekko przesadzone.

Jedynym rozwiązaniem jest skorzystać, z innego łącza. Coraz częstrzą usługą staje się rozgłaśnianie shoutcast u różnych providerów, ale to jest niestety płatny. Narazie tyle....
    Kapsis
    Level 25  
    no to wiadomo ze chodzi o shoutcast i "zalozenie servera"-jednak ze zmiennym adresem przy neo standardowej jest gorzej z jakoscia dla sluchaczy.srednio dla 128neo mozna podpiac pod siebie mniej niz 10 userow...to az tak duzo
    ralph03
    Level 19  
    Zmienny adres to jak juz napisali poprzednicy zaden problem. Sam mam neo i no-ip załatwiło wszystko.
    Gorzej wygląda sprawa z uploadem. Jest zbyt niski, zeby obsłuzyć spora gromadke uzytkowników.
    Mozna zmiejszyć jakość ale i tak zbyt wielu ludzi nie obsłuzy.

Jesli jestes dobry, potrafisz dobrze mixować, masz niezłą gadkę. To mozesz napisac do jakiegos radia internetowego, ze chcesz byc prezenterem.

Jesli Twój mail bedzie przekonywujący i spełnisz wymagania to zostaniesz zaproszony na przesłuchanie.
    Jak sobie poradzisz i spodobasz sie jury, to będzie Cie słuchac spora gromadka ludzi nie tylko z Polski :)
    HomeRson
    Level 11  
    ale co trzeba zrobić w tym no-ip ???
    zielona303squad
    Level 2  
    Siema ja mam malutki problemik niewiem co trzeba wpisywac w odpowiednich oknach przy konfiguracji plugina shoutcasta.Napiszczie mi co mam wpisać , z góry dzieki i narazie !!!!

mamy założony serwer na no-ip.com oraz mamy ściągnięte pluginy i serwer co dalej mamy robić POMOCY !!!
    .Wiśnia
    Level 28  
    w sumie to nic tylko tam gdzie trzeba wpisac ip bedziesz musiał wpisywac na bierzaco ten adres co masz wpisuje sie w zakladce yellowpages czy tej drugiej nie pamietam dokładnie ale sa dwie ... i to wszystko i klikasz connected i to wszystko odpalasz shoutcast server winienes go miec w głównym pasku start
    ralph03
    Level 19  
    Wpisujesz adres, na ktorym jest server, Jesli u Ciebie na kompie jest to wpisujesz swój.
    Wpisujesz port, ten ktory jest ustawiony na serwerze ShoutCasta. Najczęsciej uzywa sie portu 8000.
    Wpisujesz haslo, takie jak ustalałes w konfiguracji na serwerze.

W Encoder ustawiasz jaka jakosc ma byc jakos muzyki plynacej do ludzi.

I to wszystko co najważniejsze aby grało.
    Jak ustawic server znajdziesz tu:
    http://www.shout-cast.prv.pl/
    Tam rowniez jest jak skonfigurowac pluina, tlko ze pokazane jest na jakims starym.
    no i polecam google
    No ale pisalem juz Ci na gg o tych dwóch stronach.

Jak jestes w sieci to musisz miec przekierowanie zrobiona na port z ktorego ma byc wysylana muzyka.

Dodano po 54 [minuty]:

Polecam rownież strone http://www.maniakf.prv.pl/
    zielona303squad
    Level 2  
    no tak mam swój adres IP na tym no name ale dalej nie moge się z nim połączyć:( nie wiem co jest grane serwer niby działa ale przez Plugina nie umiem się z nim połączyć może ktoś mi to skonfiguruje na swoim kompie i powie czy działa...??
    jak tak to napiszcie na gygy to prześle wszystkie potrzebne informację byłbym wdzięczny !!
    numer gg :7012474

Dodano po 5 [minuty]:

aha no a wydaje mi sę że mój błąd tkwi w pluginie...

w zakładce OUTPUT
    -Connection
    w Addresse mam wpisać Ip(np.82.32.42.65)
    czy też coś innego bo tego nie wiem (np.www.no-ip.com)??
    i czy w zakładce Yellowpages w url mam wpisać też Adres IP czy stronkę:| za to byłbym wdzieczny
    ralph03
    Level 19  
    W connection musisz tez wpisac port rowniez

W yellowpages wpisujesz cokolwiek chcesz.
    SKIN
    Level 11  
    hmmm.. czyli jeśli to wszystko poustawia się to wtedy mój komputer staje się serwerem dla puszczanej muzyki tak???
    a niedało by sie założyć jakiegoś zewnętrznego serwera i tylko sie znim łączyć? i wtedy z tego jednego mogło by kożystać wielu pezenterów...

da rade coś takeigo wykombinować?
    ralph03
    Level 19  
    Jasne, że da rade. Tak działaja prawie wszystkie rozgłosnie w necie. W jednym miejscu jest serwer, a dj'e tylko podłaczają sie do niego za pomoca pluginu Shoutcasta.

Instalujesz tylko SHOUTcast DNAS na innym kompie uruchamiasz go po wczesniejszej konfiguracji. Czyli w pliku sc_serv.ini ustawiasz sobie na jakim porcie bedziecie grali, maxymalną ilosc słuchaczy, nazwe radia itd. itd. Co i jak ustawiac znajdziesz na stronkach podanych wyżej przeze mnie.

Jesli Shoutcast na komputerze (który robi za serwer shoutcastowy) jest skonfigurowany i właczony.

Ustawiamy sobie plugin w winampie. W connection wpisujemy adres komputera serwera shoutcastowego oraz port jaki był ustawiony w sc_serv.ini.

Jesli mamy porobione tunelowanie i serwer ma zrobione tunelowanie portu 8000 powinny sie połaczyc i zacząc puszczac muze w internetowy eter.

Aby posluchac w winampie, właczasz go naciskasz CTRL+L i wpisujesz htttp://nazwa_serwera:numer_portu
    SKIN
    Level 11  
    1. Rozeumiem ze taki serwer powinien mieć duzą przepustowość tak? jeśli tak to jaką minimum? (załużmy ze słucha nas 24h 5 osób)

2. jeśli juz mam taki serwerek to chyba pod neostradą juz niema takich problemów jak były wcześniej wypisane? czyli ze moze mała liczba osób słuchać i trzeba uzywać stałego IP?

3. Czy takie serwery jak friko nadają się na radio? czy moze zainwestować i kupić jakiś serwerek np na netlook.pl?
    ralph03
    Level 19  
    Piszać serwer nie chodzi o taki sam serwer jak na strony www. Wiec friko i inne darmowe odpadają. Piszać serwe mam na mysli komputer, na ktorym masz mozliwosc zainstalowania shoutcasta, ktory bedzie robił za serwer.
    Stałe IP to nie problem bo mozna sobie załozyc konto na no-ip. W jakis sposob to znajdziesz na elektrodzie bo to pytanie przewijało sie wiele razy.

Sa w necie wyspecjalizowane firmy, oferujace serwery pod radio. Mozna wykupic u nich serwer pod radio, placi sie od ilosci sluchaczy i od tego w jakiej jakosci puszczasz muze.

Neostrada i 5 osob, nawet w najsłabszej jakosci ciezko bedzie upchnac 5 osobm Musisz sie liczyc z tym, ze u Twoich sluchaczy bedzie czesto pojawialo sie buforowanie. Na upload neo ma tylko około 20 kb. Przynajmniej moja tyle ma :)
    SKIN
    Level 11  
    a jak wykupuje serwer w właśnie jednej z tych wespecjalizowanych firm i tam wykupie mozliwość słuchania radia przez przypuśćmy 20 osób to jeśli mam neo to niema znaczenia tak? bo wtedy liczy się tylko na jakim łączu jest postawiony ich serwer tak?
    ralph03
    Level 19  
    To juz wtedy teoretycznie nie ma znaczenia, ze masz niewielki upload na neostradze

Bedzie mialo znaczenie jak np. bedziesz puszczał muze i w tym samym czasie bedziesz mial powłaczane programy p2p, w ktorych ktos bedzie pobieral od Ciebie pliki. Wtedy zabierze Ci transfer i tez bedzie przerywalo.

Ale pomijajac ta kwestie to najważniejszy jest transfer na serwerze.
    User removed account
    User removed account  
    trucik
    Level 11  
    A jak mam ten program no.ip to jak go skonfigurować wie ktos moze ???
    Djpaczko
    Level 11  
    Wchodze na tę stronke no-ip i tam jest sing up i jak w to wchodze to trzeba podac wszystkie dane !! zato sie placi??
    ralph03
    Level 19  
    Tam na stronie masz wyroznione za co sie placi a za co nie. Czytaj uwaznie.
    Djpaczko
    Level 11  
    Dzieki!! zalozylem juz sobie to no ip , odpalam te 3 programiki puszczam muze i niemozna sie polączyc !! co mam zrobić ?? moje ip to : megajazda.no-ip.info:8000 Jak ktos wie co to jest to prosze o kontakt na gg 6878065 thx z góry!!
    trucik
    Level 11  
    A ktos może pomóc gadałem z djpaczko i wysztsko idze tylko jak mu podaje moje namiary do słychanoia to sie połaczyć niekce jak cos to pisać na gg 6065233
    User removed account
    User removed account