Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdiagnozować przyczynę nie działania dotyku w panelu ?

14 Sty 2012 01:40 1804 4
  • Poziom 12  
    Witam!

Mam radio JVC KW-AVX800. Od momentu nabycia miałem problemy z dotykiem. Przez pewien czas działało (losowo), ale już całkowicie nie reaguje na dotyk. Po rozebraniu sprawdziłem kod matrycy: LTA070B0S2A , T7E007561 i niestety google wymięka. Panel dotykowy rezystancyjny (4 piny tasiemka), jest przyklejony do matrycy. Przed podjęciem działania wymiany panelu chciałbym dowiedzieć się jakie napięcia powinny być na pinach (podczas dotyku), abym wiedział, że to wina panelu. Poza dotykiem reszta radia ok.

Pozdrawiam Piotr
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Generalnie poziom napięć zależy od poziomu logiki układu sterującego i odczytującego rezystancje czy napięcia z panelu.

Masz tu dokument opisujący działania takiego 4 pinowego paneli...może pomoże w identyfikacji napięc...
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Daro_Elektronik napisał:
    Generalnie poziom napięć zależy od poziomu logiki układu sterującego i odczytującego rezystancje czy napięcia z panelu.

Masz tu dokument opisujący działania takiego 4 pinowego paneli...może pomoże w identyfikacji napięc...

No fakt bezsensu pytanie zadałem, przecież dotyk jest zasilany z radia więc napięcia będą uzależnione od układu sterującego.
    To może inaczej. Jak wytrzymałe są kontrolery paneli i jak to faktycznie jest z uszkodzeniem powłoki.
    W artykule opisane jest, że do uszkodzenia panelu może dojść przy użyciu ostrego narzędzia, więc jeśli przerwiemy część obwodu układu wydaje mi się że część panelu powinna działać. Na początku pomogła operacja przeciągnięcia kartą bankomatową przy dolnej części między ramką, a samym panelem. Taka operacja pomagała i podejrzewałem, że uzależnione to było od drobin , które dociskały panel. No ale po rozebraniu przeczyszczeniu i złożeniu dotyk nie działa...

Jeśli czekała by mnie wymiana czy standardowy panel podejdzie ? Czy może być opcja że ten co mam to dedykowany o określonej rezystancji i nie będzie dało się tego sprzęgnąć ?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Dociskanie "dotyku" przez brud, drobiny to częsta przyczyna problemów ale po czyszczeniu okolicy ramki przeważnie zaczyna działać bez problemu.
    Spróbuj rozebrać jeszcze raz i podłącz bez ramki. Może coś źle złożyłeś.
    Kontrolery są zabezpieczone przed przepięciami z palca.

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Problem rozwiązałem, mam nadzieję na dobre. Poprzedniemu użytkownikowi musiał wylać się jakiś płyn na radio. Zaraz przy wyprowadzeniu ścieżek łączenie dotykowych warstw nie jest klejone i pod spód musiała dostać się jakaś substancja, gdyż ścieżki zabrudziły się. Panel zaczynał działać po dobry dociśnięciu w tym miejscu (dlatego karta bankomatowa działała na krótką chwilę). Po przeczyszczeniu wszystko na chwilę obecną działa.

Dziękuję kolegom za pomoc.