Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo 3000 N100 - uruchamia się, ale czarny ekran (na mon. zewn. działa)

14 Sty 2012 03:54 4103 4
 • Poziom 9  
  Lenovo 3000 N100 - od jakiegoś czasu zauważyłem, że ekran przy włączaniu komputera jest jakby wyblakły i czerwonawy, po chwili (1-3 sek). zaczyna świecić normalnie (efekt, jak przy starych monitorach kineskopowych, które były już wypalone i rozgrzewały się).

  Wczoraj wieczorem, w trakcie pracy, nagle monitor zgasł i zrobił się czarny. Żona, która używa tego komputera, wyłączyła go po chwili przytrzymując dłużej przycisk Power. Przy kilku późniejszych próbach włączania, ekran przez 1-2 sek. stawał się słabo czerwonawy, po czym gasł do czerni. W tej chwili, już nawet nie czerwieni się, tylko jest czarny przy uruchamianiu.

  System uruchamia się i działa (informuje po uruch. o nieaktywnej kamerce, co może być istotne, z tego co gdzieś wyczytałem). Po podłączeniu zewn. monitora widać obraz normalnie.

  Obraz na tym zewn. monitorze uzyskuję przez kombinację klaw. Fn_F7 i przy szukaniu odp. ustawienia (kilkukrotne wybranie powyższej kombinacji) przez ułamek sekundy potrafi pojawić się śladowo czerwonawy obraz, ale jest to dosłownie jakby mignięcie i znów jest czarny. Przy wybranym ustawieniu, gdzie mon. zewn. jest uruchomiony, obraz na nim jest kolorystycznie poprawny.

  Trochę poczytałem na forach/w necie i zastanawiam się, czy to podświetlenie, czy może inverter... a może coś innego... Nie daje mi spokoju ta sytuacja, że ekran od jakiegoś czasu jakby musiał się "rozgrzewać" po uruchomieniu by osiągnąć normalne nasycenie i kolorystykę.

  Ale może to dwa różne objawy dwóch różnych przyczyn...?

  Może ktoś ma pomysł?
 • Poziom 31  
  Objawy wskazują w pierwszej kolejności na uszkodzoną świetlówkę.
 • Poziom 9  
  Może orientujesz się, czy ew. jej wymiana, to kosztowna sprawa?
 • Poziom 31  
  Myślę, że miedzy 100 a 200 PLN powiedzą w serwisie. Można to zrobić samemu ale zabieg wymaga cierpliwości i precyzji.
 • Poziom 9  
  Rozumiem... Dzięki za informację. Pozdrawiam... :)