Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo 3000 N100 - uruchamia się, ale czarny ekran (na mon. zewn. działa)

jark9 14 Sty 2012 03:54 3704 4
  • #1 14 Sty 2012 03:54
    jark9
    Poziom 9  

Lenovo 3000 N100 - od jakiegoś czasu zauważyłem, że ekran przy włączaniu komputera jest jakby wyblakły i czerwonawy, po chwili (1-3 sek). zaczyna świecić normalnie (efekt, jak przy starych monitorach kineskopowych, które były już wypalone i rozgrzewały się).

Wczoraj wieczorem, w trakcie pracy, nagle monitor zgasł i zrobił się czarny. Żona, która używa tego komputera, wyłączyła go po chwili przytrzymując dłużej przycisk Power. Przy kilku późniejszych próbach włączania, ekran przez 1-2 sek. stawał się słabo czerwonawy, po czym gasł do czerni. W tej chwili, już nawet nie czerwieni się, tylko jest czarny przy uruchamianiu.

System uruchamia się i działa (informuje po uruch. o nieaktywnej kamerce, co może być istotne, z tego co gdzieś wyczytałem). Po podłączeniu zewn. monitora widać obraz normalnie.

Obraz na tym zewn. monitorze uzyskuję przez kombinację klaw. Fn_F7 i przy szukaniu odp. ustawienia (kilkukrotne wybranie powyższej kombinacji) przez ułamek sekundy potrafi pojawić się śladowo czerwonawy obraz, ale jest to dosłownie jakby mignięcie i znów jest czarny. Przy wybranym ustawieniu, gdzie mon. zewn. jest uruchomiony, obraz na nim jest kolorystycznie poprawny.

Trochę poczytałem na forach/w necie i zastanawiam się, czy to podświetlenie, czy może inverter... a może coś innego... Nie daje mi spokoju ta sytuacja, że ekran od jakiegoś czasu jakby musiał się "rozgrzewać" po uruchomieniu by osiągnąć normalne nasycenie i kolorystykę.

Ale może to dwa różne objawy dwóch różnych przyczyn...?

Może ktoś ma pomysł?

-1 4
  • #2 14 Sty 2012 04:12
    neophyte
    Poziom 31  

Objawy wskazują w pierwszej kolejności na uszkodzoną świetlówkę.

0
  • #3 14 Sty 2012 04:14
    jark9
    Poziom 9  

Może orientujesz się, czy ew. jej wymiana, to kosztowna sprawa?

0
  • #4 14 Sty 2012 04:29
    neophyte
    Poziom 31  

Myślę, że miedzy 100 a 200 PLN powiedzą w serwisie. Można to zrobić samemu ale zabieg wymaga cierpliwości i precyzji.

0
  • #5 14 Sty 2012 04:33
    jark9
    Poziom 9  

Rozumiem... Dzięki za informację. Pozdrawiam... :)

0