Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób można podłączyć hydrofor?

14 Sty 2012 12:44 30387 17
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Mam pewien problem z ciśnieniem wody w domu.
    Otóż po wymianie zwykłego hydroforu (taki klasyczny stojący zbiornik obok pompa napędzana silnikiem 380V) sąsiad "zamontował" mi prowizorycznie, ze względu na szybką potrzebę uzyskania wody, dokładnie taki zestaw http://pompy-wodnik.pl/pl/hydrofor-multi-hwa-3000-inox-ze-zbiornikiem-150l-230v.html.
    Wodę pobieram ze studni.
    Problem dotyczy tego, że mam bardzo niskie ciśnienie w kranach tzn jeśli na dole w łazience, ktoś odkręci wodę z kranu to na górze już tej wody nie ma. Pompa załącza się przy spadku ciśnienia na 2 bary a wyłącza przy osiągnięciu 3,5 bara.
    Przed pompą nie znajduje się zawór zwrotny, ani filtr, natomiast po pompie zamontowane są dwa filtry siatkowe -
    http://www.saintbest.pl/index.php?k2,filtry-do-wody.
    Moje pytania są następujące: jak zwiększyć ciśnienie wody aby faktycznie ta woda się lała?
    Czy przed pompą muszę zamontować zawór zwrotny i filtr, taki jak mam po pompie?
    Czy musi być to jakiś konkretny filtr?

wie ktoś coś na ten temat ?
  • Specjalista elektryk
    Gabrys123 napisał:
    ...sąsiad "zamontował" mi prowizorycznie, ze względu na szybką potrzebę uzyskania wody...

Witam, Daj kilka zdjęć tego "prowizorycznie" zamontowanego hydroforu.
  • Poziom 8  

przed pompą chcę założyć filtr, tylko zastanawiam się który będzie lepszy
  • Moderator
    Kolego, jest tu kilkadziesiąt tematów o hydroforach. Może jednak sam se poszukasz?
  • Poziom 8  
    Uwierz mi szukałem i to nie tylko tutaj tzn na tym forum ale to co znalazłem nie rozwiało moich wątpliwości i nie pomogło w rozwiązaniu tego problemu. Nie jest sztuką rozebrać to co już teraz mam i zostać bez wody, muszę być pewien.
  • Poziom 11  
    Przy hydroforach z pompą nawieszchniową musisz podać kilka odpowiedzi na następujące pytania.

1. Jaki jest najniższy poziom lustra wody.
    2. Jak daleko znajduje się studnia od budynku.
    3. Jaka jest średnica rury na ssaniu i czy masz zamontowany na dole kosz ssący z zaworem zwrotnym.

Filtr na ssaniu nie jest zalecany ewentualnie możesz zamontować siatkowy filtr anty piaskowy.

Na zdjęciach zauważyłem że filtry są zanieczyszczone, może to one blokują przepływ? Spróbuj je przeczyścić uprzednio wyłączając pompę i odkręcając krany aby nie było ciśnienia.

Możesz od razu sprawdzić manometrem (do kół samochodowych) ciśnienie poduszki w zbiorniku przeponowym, korek jest pod czarnym plastikowym kapturkiem.
  • Poziom 27  
    Problemem może być mała wydajność zestawu hydroforowego, dlatego po odkręceniu kranu z wodą na dole, na górnym piętrze będzie za niskie ciśnienie.
    Poczytaj w instrukcji zestawu jaka jest jego wydajność.

Potwierdzam, za rozmówcą - "Filtr na ssaniu nie jest zalecany ewentualnie możesz zamontować siatkowy filtr anty piaskowy."
  • Poziom 8  
    Studnia jest zaledwie 4-5m od domu, lustro wody jest ok 2,5 m poniżej pompy. Filtry czyszczę około co tydzień akurat zrobiłem zdjęcie kiedy było w nich troszeczkę osadu. Ciśnienie w membranie jest ok, a co do wydajności ten zestaw ma ją dość dużą (100 l/min). W studni znajduje się koszyczek z zaworem zwrotnym. A ten mniejszy filtr nie nadawał by się na zasysie przed pompą ?
  • Poziom 11  
    Kolego, przy tych odległościach do studni i lustrze na tym poziomie woda z kranu powinna się lać jak przysłowiowa "Niagara".

Przyczyny jakie przychodzą mi do głowy:

1. Nieszczelność na rurze ssącej, co sprawdzisz zanurzając wylot kranu w wiaderku, jeśli wydostają się bąbelki, zasysa powietrze przez nieszczelność na ssaniu. Należy wtedy uszczelnić połączenia.

2. Wada pompy. (czy jest to nowy zestaw).

3. Średnica rury na ssaniu minimum 1".

4. Zbyt mała wydajność studni. ( czy poziom wody opada i odsłania smok?)

Jak długo pracuje pompa po załączeniu zanim napompuje zbiornik?
  • Poziom 8  
    Tak zwłaszcza że jak kiedyś chciałem wypompować tą studnię to pompowało ją 4 pompy i w wody nie ubywało w ogóle. To jest "Niagara". Hmm zestaw ma niecałe pół roku także wszystko musi z nim być ok, ale z przodu nie ma filtra. Średnica rury na ssaniu to "trzydziestka dwójka". A co do bombelków - no nie ma ich. Czy filtry te które mam po hydroforze mogą czynić taki spadek ciśnienia i spowolnienie przepływu wody ? Niedługo mam zamiar przesunąć hydrofor i założyć przed nim filtr i magnetyzer i zawór zwrotny. coś takiego W jaki sposób można podłączyć hydrofor?
    Jak się troszkę ociepli to zajrzę do studni i sprawdzę co z tym koszyczkiem.
  • Poziom 34  
    Gabrys123 napisał:
    Hmm zestaw ma niecałe pół roku także wszystko musi z nim być ok

Nie bądź taki pewny, te pompy mają wiatraczki z tworzywa, puścisz ją na sucho i za chwilę pompy już nie masz. Potrafią się sklejać i zrywa ich na wirniku, niby pompa chodzi ale poszczególne sekcje nie pompują. Dlatego mógłbyś dać odpowiedź na to pytanie:
    puchator napisał:
    Jak długo pracuje pompa po załączeniu zanim napompuje zbiornik?
  • Poziom 21  
    Gabrys123 napisał:
    Pompa załącza się przy spadku ciśnienia na 2 bary a wyłącza przy osiągnięciu 3,5 bara.

Zmień ustawienie wyłącznika ciśnieniowego, niech się załącza przy 4 bar a wyłącza przy 6 bar.
  • Poziom 39  
    Jak dla mnie ogromny niedosyt informacji. Co to jest u ciebie góra i dół? Może jakieś parametry. Jaki jest stan instalacji hydraulicznej? O jakich czasookresach mowa? Czy spadek wydajności (u góry) jest natychmiastowy, czy stopniowy? Jakie są rozbiory wody ogólnie? Jak zachowuje się wyłącznik ciśnieniowy? Informacje o elementach twojej instalacji mają charakter handlowy więc niekoniecznie miarodajne. Ze zdjęcia wnioskuje, że prowizoryczne nie tylko podłączenie hydroforu ale także instalacja.
  • Poziom 33  
    Kolega @mczapski ma rację. To, że na pompie masz 100l/min napisano tylko po to żebyś ją kupił. Ta wydajność prawdopodobnie jest dla zerowego ciśnienia i przy pompie na poziomie lustra wody. Przy ciśnieniu 3 bar wydajność jest dużo niższa. Jak dla mnie takie wynalazki hydroforopodobne nadają się tylko żeby napełnić sobie czajnik na działce, a nie jako zasilanie w wodę domu.
  • Poziom 11  
    Kolego Grzegorzu,

Te pompy nie są złe, teoretycznie made in Italy i występują z dwoma rodzajami wirników (tworzywo sztuczne lub stal nierdzewna).

Taki zbiornik powinna pompować około 1-2 minuty. Jeśli po takim czasie wyłącza się i osiąga na zbiorniku 3,5 bara to stawiał bym na te filtry że to one ograniczają przepływ.
  • Poziom 8  
    Instalacja ma około 2-3 lat wykonana jest z tworzywa sztucznego o przekroju rury 0,5 cala, góra to pierwsze piętro, dół to parter hydrofor umieszczony jest w piwnicy, spadek jest natychmiastowy. W sumie to sprawdzałem odłączając filtry stosując przejście i omijając filtry i te filtry mają widać pewien wpływ. Ale nadszedł czas ze muszę przestawić pompę i chciałbym ją połączyć w ten sposób już tylko z jednym filtrem poza pompą :W jaki sposób można podłączyć hydrofor?
  • Poziom 39  
    Filtry dokładne na ssaniu to nie jest najlepszy pomysł. Skoro występuje konieczność stosowania filtrowania to może zrezygnować z kompaktowego agregatu hydroforowego? Niestety filtr musi cechować spory opór przepływu. Czyli dobrze byłoby umieścić między pompą i zbiornikiem. Może gdzieś na górze dodatkowy zbiornik ciśnieniowy? Generalnie ten agregat jest nieco za słaby (wydajność/charakterystyka) do twojej instalacji.
  • Poziom 8  
    Rozumiem musi mieć spory przepływ. A co z tym magnetyzerem ?