Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vgn-ns130e nie laduje baterii oraz sprawdzenie SMART

14 Sty 2012 13:26 1242 3
  • Poziom 22  
    laptop Sony vgn-ns130e
    Nie ładuje baterii. Znajomy miał podobny model Sony i pasującą baterię. Laptop na niej działał ale również nie ładował.
    Czy w tym wypadku zostaje tylko wymiana płyty głównej?
    Sprawdzałem ebay i jak zwykle chcą $199-400 za płytę.
    Jeśli doliczyć do tego, że laptop ma chyba z 5-7lat i w połowie martwą baterię(17k tylko) oraz wybrednie działający palmrest to chyba trzeba będzie kupić nowy laptop. Liczę jednak, że da się coś zdziałać.

Próbuję jeszcze soprawdzić jedną rzecz. Rozebrałem laptopa i okazało się, że wejście na kabel można wymienić bez lutowania. Nie pamiętam jak było przed rozebraniem, ale po złożeniu gdy włączam kabel gniazdo się rusza, ale świeci się pomarańczowa lampka symbolizująca ładowanie baterii. Laptop jednak nie włącza się. Przed rozebranbiem rozłądowałem obie baterie chyba do zera bo sprawdzałem rózne rzeczy(testy).
    Teraz wychodzi, że albo zapomniałem czegoś podpiąć(np powera) albo bateria jest za słaba do odpalenia lapka...

Ok, okazało się, że zapomniałem podpiąć spowrotem właśnie kabelka do przycisku power. Teraz działa, dalej nie ładuje(podmieniłem spowrotem naładowaną baterię). Sądze więc, że to tylko wejście na kabel.
    Jednak co mnie nie pokoi to to, że kumpel coś mówił o tym, że nękają go żółte plansze na monitorze, nie wiem co to może być(artefakty?, pada LCD?)
    Nie zauważyłem niczego takiego.
    Zauważyłem natomiast, że laptop mimo zapalonych diod gaśnie i niczym nie mogę go wybudzić, więc wymuszam "powerem" zamknięcie i właczam spowrotem.
    Czyżby coś tu bjeszcze nie gra? czy to tylko system bądź dziwnie skonfigurowane wygaszanie/hibernacja itp..?

Pół nocy za mną.
    Po zainstalowaniu win7 zauważyłem coś dziwnego. Ciężko mi się klika na Start. Myslałem, że to wina "palmrestu", może był zamoczony albo po prostu wadliwy, ale w trybie awaryjnym już było lepieij, jeśli nie normalnie.
    W każdym razie za każdym razem gdy odpalam win7 kursor myśli przy kliknięciu i nie włącza nic, ani plików, ani folderów ani objektów Start. Co lepsze na Starcie kursor zamienia się w kręcące kółko i wszystko jakby sie zamraża. Po chwili(1-3min) odwiesza się i wyskakuje komunikat, że explorer się restaruje. No i pyk, jest nowa powłoka i mogę normalnie klikać. Jeśli dobrze pamiętam to już tak zostaje, a przynajmniej na jakiś czas. Jednak po restarcie nonsens się powtarza i znowu mam zamrażanie i restart powłoki...

Pomyślałem,, że może na tym lapku musi być Vista, z któa przyszedł. Jednak, że laptop nie ma partycji ani płytki recovery to nie mogłem sprawdzić.
    Spróbowałem za to winXP. Nic z tego przy instalacji pokazuje się 0x0..7E i 7B
    Przegoglowałem i natjknąłem się na info, że trzeba usunąc partycję itp.
    Wyzerowałem dysk, nic z tego. WinXP nie może zostać zainstalowany. Pozostałe podpowiedzi sugerowały zmianę w biosie na AHCi, ale jak to w lapkach bios jest okrojony a więc nic z tego nie zrobię. Instaluję ponownie Win7. Może to wina sterowników?
    Spróbuję tym razem zrobić update'ty z Wu ze sterami.

Macie jakiś pomysł?
    Mówiłem już, że ładowarka ładuje baterię? Chyba pomogło dociśnięcie kabla.

Kolejne 2h za mną i teraz już wiem, że z dyskiem jest coś nie tak(niestabilne sektory).
    W MHDD mam już 20 UNC
    25...

Znalazłem już przyczynę tych zwiech. Po kolejnej instalacji win7 zauważyłem, że brakuje 2 urządzeń(bazowe) i że nie ma do nich sterownika araczej Sony przyznaje, że gdzieś się zagubiły i że tzreba je dograć ale w określonej kolejności. Przy win7 to troche niemożliwe gdyż stery są whrywane z instalacją.
    Tak więc zostawiłem jak jest i po 3 restartach wszystko gra:)
    Zamawiam baterie, bo jak mówiłem ma zużycie 55% a i tak jest "mała".
    Nie wiem czy zamawiać wejście (DC power jack).

No i po testach.
    MHDDD wykryło 25 UNC, następnie usunęło wszystkie opóźnienia ale przy remapie wszystko siadło i wylazły od nowa, a do tego dostałem ejszcze jakieś artefakty z kosmosu. Wymieniam dysk i zobaczę czy jak laptop i win7 zachowa się ze zdrowszym dyskiem. Niedługo postaram się podać oba Smarty.

Dysk z laptopa przed MHDD
    Dysk z laptopa po MHDD(6 skanów, usuwań opóźnień i remapów)
    Z ciekawości dysk na kompie do którego podłaczyłem dysk z lapka
    Dysk na jaki zamieniłem dysk z laptopa
  • Poziom 22  
    podbijam dla przypomnienia
  • Poziom 22  
    Ktoś to w ogóle czyta?
    Wydawało mi się, że wszystko grało. Oddałem lapka.
    Jednak wczoraj do mnie wrócił bo już się nie włącza. Zakupiłem nowy kabelek z wyjściem na zasilacz. Wstawiłem, laptop się włączył, ale dziwnie reaguje.
    Jeśli podpięta jest bateria i kabel to przyciskajać power diodka od powera się zapala i od razu gaśnie a diodka od bateri cały czas pulsuje.
    Jeśli podpinam tylko zasilacz to laptop się włącza, ale następnie wyłacza po paru sekundach.
    Nie mam pojecia co to może być.
    Pomocy!
  • Poziom 22  
    laptop poszedł do kosza