Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo głośny wentylator AMD Athlon II x4 620

14 Sty 2012 15:36 3033 16
  • Poziom 11  
    Witam, mam pewien problem z boxowym chłodzeniem AMD Athlon'a II x4 620. Przy obciążeniu, już po 10 minutach gry w Battlefielda 3 albo przy renderowaniu filmu z Camtasii Studio 7 wentylator zaczyna mi wyć dosłownie głośniej niż suszarka. Wiem, że chłodzenia boxowe są dość głośne, ale bez przesady, bo wcześniej miałem Athlona II x2 250 i on był w miarę cichy (na tyle, że mi nie przeszkadzał) zarówno w spokoju jak i pod obciążeniem. Sądzę, że chłodzenie mam uszkodzone, czy to jest wina uszkodzonego wentylatora? Można go jakoś nasmarować, czy trzeba kupić nowy? Czy już w ogóle będę musiał sobie załatwić nowe chłodzenie?
  • Poziom 38  
    Tyle, że Athlon II X2 ma 2 jądra i połowę zużycia energii pod obciążeniem względem wersji czterordzeniowej więc też i wentylator nie musi specjalnie szybko się obracać... Jeśli już Ci ten hałas tak strasznie przeszkadza to rozejrzyj się za innymi wentylatorami pasującymi do boxowego radiatora (wyższe, wolnoobrotowe) lub kompletnym chłodzeniem.
  • Poziom 28  
    Wydaje mi się, że jednak nie jest uszkodzone. Ten Athlon jednak ma 2x więcej rdzeni więc i wieksze TDP więc się mocniej grzeje. Wyjściem z sytuacji jest albo kupno nowego chłodzenia np SilentiumPC Spartan (70zł) lub już bardzo wydajnego SilentiumPC Fortis (120zł). Możesz ewentualnie w biosie zmniejszyć napięcie (jeśli nie podkręcałeś procesora). Nie wiem jakie jest tam ustawione podstawowe napięcie ale jeśli np 1,3V to możesz zmniejszyć na 1,225V - może będzie chodzić stabilnie. Sprawdz stabilność programem OCCT albo Prime95.
    Ja swojego Phenoma 955 zredukowałem z 1,35V na 1,225V i chodzi stabilnie. Przy 1,2V już czasami potrafi się przywiesić.
  • Poziom 11  
    Jaki rozmiar wentylatora potrzebuję , aby pasował? Mógłbyś podać jakąś firmę lub model wentylatora o ile takowe są?
  • Poziom 21  
    Ale jeśli zmienisz sam wentylator na taki który obraca się wolniej to temperatura na rdzeniach wzrośnie i może procesor się przegrzewać. Lepiej zainwestuj w nowe chłodzenie.
  • Poziom 11  
    W AMD VISION Engine Control Center zmieniłem taktowanie procesora na chwilę na 800 MHz, napięcie zmieniło się do 1-1.05V i hałas po włączeniu BF3 nadal był straszny. Ehhh, więc chyba będę musiał wytrzymać przez jakiś czas z takim odrzutowcem, aż nie nazbieram na SilentiumPC Spartan'a
  • Poziom 38  
    sokar78 napisał:
    Ale jeśli zmienisz sam wentylator na taki który obraca się wolniej to temperatura na rdzeniach wzrośnie i może procesor się przegrzewać. Lepiej zainwestuj w nowe chłodzenie.

Akurat. Liczy się przepływ w m3/h lub jak to się przyjęło u producentów tego sprzętu w stopach sześciennych na minutę (cfm). Możesz mieć wentylator z 1000rpm i takim samym przepływem jak "turbina" z 3000 rpm - po prostu mniej obrotów, za to większe łopatki i inaczej wyprofilowane. W dużej mierze "magia" niereferencyjnych chłodzeń to właśnie inne wentylatory, dopiero powyżej pewnej kwoty w grę wchodzi miedź + rurki cieplne.
  • Poziom 28  
    Dżordż Stajenny napisał:
    W AMD VISION Engine Control Center zmieniłem taktowanie procesora na chwilę na 800 MHz, napięcie zmieniło się do 1-1.05V i hałas po włączeniu BF3 nadal był straszny. Ehhh, więc chyba będę musiał wytrzymać przez jakiś czas z takim odrzutowcem, aż nie nazbieram na SilentiumPC Spartan'a

Przestawiło się w tryb oszczędny. Jak odpalasz Battlefielda to pracuje na pełnych obrotach więc taka zmiana nic nie daje. Wypieprz tego Engine Control Center bo tylko robi bałagan. Jak już odisntalujesz to wejdz do biosa i zbij napięcie na procesorze, przy standardowym taktowaniu o 3 skoki (3 minusy :) ). Zobacz czy będzie stabilnie i jeśli tak to sprawdz czy nie jest troszkę ciszej.
    Jak nie chcesz odinstalowywać tego ustrojstwa, to jeśli jest taka możlwiość aby zmienic napięcie pod obciązeniem to zredukuj znowu o "3 minusy"( czyli mniej wiecej 0,05-0,075V)
    Przy standardowym taktowaniu wszystko powinno być stabilne.
  • Poziom 11  
    Wypieprzyć tego Engine Control Center z tego co widzę mogę tylko odinstalowując sterowniki karty graficznej. Spróbuję z tym czymś obniżyć napięcie o 0.5V
  • Poziom 28  
    Ja kiedyś przy podkręcaniu, obniżaniu napięcia itp. miałem problemy własnie z tym Engine Control Center. 2 urządzenia na raz chciały sterować bo miałem wprowadzone zmiany w biosie a te sterowniki narzucaly swoje warunki.
    Odinstalowałem wszystkie te sterowniki od AMD i zainstalowałem zamiast całego kompleksu Catalyst Software Suite tylko sterowniki do karty graficznej Individual Downloads ->Display Driver i OpenCL driver
    Ja mogłem zejść aż o 0,125V więc dość sporo.
    Bardzo głośny wentylator AMD Athlon II x4 620
    (Na screenie jest napięcie 1,2 zamiast standardowego 1,35V ale przy testowaniu OCCT po kilkudziesieciu minutach wyskakiwał błąd więc zwiekszyłem do 1,22. W Biosie ustawienia były nieco inne z uwagi na to, że zasilacz ciągle troszkę zawyża. W biosie było jakość 1,125 albo 1,15V to daje wynik 1,2V)
  • Poziom 11  
    Ok, usunąłem sterowniki, zainstalowałem Display Driver i OpenCL driver i obniżyłem napięcie z 1.4V do 1.325V. I co muszę ustawić w Prime95 i przez jaki czas testować?
  • Poziom 28  
    Toure test, odpal ten obciążający 4 rdzenie i generujący najwyższą temperaturę (jest cos takiego tam napisane). Myślę, że z godzina wystarczy.
  • Poziom 11  
    Chodzi o Small FFTs (maximum FPU stress, data fits in L2 cache, RAM not tested much) czy In-place large FFTs (maximum heat, power consumption, some RAM tested)?
  • Poziom 28  
    Obojetnie. Pamiętaj ze te programy obciazaja mocniej niz gry wiec moze byc nawet glosniej
  • Poziom 11  
    Mission Complete. Przy wszystkich rdzeniach było: Torture Test completed 40 tests in 1 hour, 4 minutes - 0 errors, 0 warnings :) I powodem szybkiej pracy wentylatora był na 100% ten AMD VISION Engine Control Center, bo teraz wentylator nawet troszkę nie przyspieszył, bylo tak cichutko jak na starym procku i temperatury przy całym teście utrzymywały się na poziomie 48-49*C. Dziękuję za pomoc, bo bez tego bym wydawał niepotrzebnie pieniądze na chłodzenie, które nie byłoby mi potrzebne :D
  • Poziom 28  
    To możesz jeszcze sprawdzić jakie masz temperatury podczas grania odpalając np HW Monitor i zostawiając w tle.
    Przez zmniejszenie napięcia nie dość, że generuje mniej ciepła, to jeszcze niższe rachunki za prąd :).
  • Poziom 11  
    Podczas testu miałem odpalony HWMonitor, i temperatura przez cały test wynosiła 48-49*C (najwyższa 50), a w spoczynku są 32*C

Dodano po 21 [minuty]:

A po 20 minutach grania w BF3, oglądania filmu na YT i rozmowy na skypie (czyli to co zwykle robię na kompie) temperatura wynosi 44*C