Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przestrojenie głowicy w RMS817 ?

mariusz1327 24 Maj 2019 16:43 10066 132
    Radiowiec 2
    Poziom 31  
    adam.eltra napisał:
    Te 2x16pF mam zamontować połączone szeregowo ?
    Zamiast tych 2x 39 w naalogiczne miejsca...
  • TermopastyTermopasty
    pawelr98
    Poziom 38  
    Andrzej L. napisał:

Samą nośną na SDR się dobrze obserwuje jak mieszkasz na odludziu radiowym i na horyzoncie nie masz centrum nadawczego plującego dziesiątkami kW mocy emisyjnych nadajników UKF i stacji stojący co kawałek po 300 i 200kHz gdzie nie ma jak nawet przysłowiowej igły wcisnąć, wtedy w całym paśmie jest na tyle dużo śmieci, że można mieć problem znaleźć w tym gąszczu słabiutką heterodynę bez galwanicznego wpinania się do niej celem pobrania jej sygnału do obejrzenia, a tylko łapać ją z "powietrza". Inaczej się łapie coś co chociaż pluje mocą z 10mW a inaczej co może dawać grubo poniżej 0,01mW gdy w dodatku w lokalnym eterze mamy potężny śmietnik i słabe sygnały giną.

Są filtry zaporowe na pasmo 88-108MHz(w wielu zastosowaniach te sygnały przeszkadzają) ale wtedy można znaleźć tylko górny zakres heterodyny.

Natomiast można wykombinować to inaczej jeśli nie używać antenki a spróbować "wbić się" krótkim przewodem ekranowanym(bez łączenia galwanicznego) w okolice heterodyny albo w inny sposób odizolować antenę od sygnałów z zewnątrz.
    Nie testowałem dla w.cz ale folia aluminiowa dosyć nieźle robiła za ekran(w układach m.cz).

Ja akurat mam 4km od siebie nadajnik 5kW i problemów nie miałem. Nie mniej jednak u mnie generalnie jest dziura 97.6-100.1MHz więc z odczytem dolnego zakresu problemów nie ma.

Według spisu stacji Łódź ma stacje na 97.9MHz oraz 98.6MHz.
    Także dół myślę iż da radę złapać.
    Dużo zależy od tego jak silny jest sygnał heterodyny.
    Heterodyny bez ekranu to praktycznie zawsze amplituda poza skalę, tutaj mamy ekran to może być różnie. W AS632 (ekranowana GFE-105) dół był normalnie widoczny a góra już gorzej(albo na odwrót bo nie pamiętam dokładnie).
    Można też trochę pobawić się manualnym ustawianiem wzmocnienia tunera RTL-SDR aby AGC nie wycinał nam słabszych sygnałów.
    adam.eltra
    Poziom 11  
    Więc tak ustawiłem 116,5 Mhz napięcie waha się od 50 do 55mV i 95,4 Mhz (dalej rdzeń nie wchodzi) napięcie waha się 77-88mV oczywiście powinno być 98,7 i 118,7 Mhz. Pomiaru dokonano przez kondensator 1p2 i sondzie ustawionej na tłumienie 10x i zdemontowanym ekranie głowicy UKF. Po odłączeniu oscyloskopu następuje lekkie odstrojenie , Radio Łódź (99,2 Mhz) odbiera czysto pozostałe stacje słabo. Także jest istotny postęp, dziękuję za pomoc.
  • TermopastyTermopasty
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Rdzeń w heterodynie (cewka L7) masz z ferrytu czy aluminiowy? Wygląda z opisanych twoich poczynań, że ferryt (?).
    Te 50-55mV to jest napięcie jakie pokazuje ci oscyloskop przez tą szeregową pojemność 1p2 oraz sondę 1:10? Sukces będzie dopiero jak na nóżce 9 układu scalonego p.cz. A4100 uzyskasz sygnał nie mniejszy niż 300mV p.p. 10,7MHz dla lokalnej mocnej stacji.
    adam.eltra
    Poziom 11  
    Rdzeń L7 jest aluminiowy a rdzeń L4 ferrytowy. Czy powinny być oba z ferrytu ?
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Robi się więc chaos. Stwierdziłeś, że odbierasz od 95,4MHz i że rdzeń dalej nie wchodzi - czyli wkręcony na max). Skoro jest aluminiowy, to w heterodynie aby uzyskać pokrycie pasma od 87,5MHz, powinieneś go wykręcać a nie wkręcać. Z ferrytem jest odwrotnie. Wkręcasz w uzwojenia cewki rdzeń ferrytowy indukcyjność cewki rośnie, częstotliwość obwodu spada. Wkręcasz w uzwojenie cewki rdzeń aluminiowy indukcyjność cewki spada, częstotliwość obwodu rośnie. A ty chcesz zejść obwodem L7 na niższą częstotliwość - stąd potrzeba wykręcać rdzeń aluminiowy z cewki L7.
    Czyli ustawiasz radio na odbiór najniższej częstotliwości i rdzeniem aluminiowym w heterodynie starasz się uzyskać drgania na 97,7MHz (co odpowiada odbiorowi na 87,0MHz czyli z zapasem przewidzianym na pływanie radia przy zmianach temperatury i starzenie się elementów, zapas gwarantuje, że na najbliższe lata radio na pewno będzie odbierać od 87,5MHz włącznie, a nie że za rok okaże się, że odbiera od 87,8MHz).
    Następnie ustawiasz odbiornik na najwyższą odbieraną częstotliwość (koniec pasma) i tam ustawiasz 119,2MHz na heterodynie. Wracasz odbiornikiem na dół pasma (początek zakresu) i cewką L7 znów dążysz do uzyskania 97,7MHz. Powtarzasz cykl dół-góra-dół-góra, do czasu aż obie regulacje nie będą już na siebie wpływać i uzyskasz skrajne oczekiwane częstotliwości. W skrajnym przypadku regulacje dół-góra-dół-góra trzeba powtórzyć z kilkanaście razy aby osiągnąć oczekiwane punkty początku i końca pasma.
    adam.eltra
    Poziom 11  
    A może zamienić miejscami te rdzenie ?
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Ferrytów nie powinno się stosować w heterodynie, bo mają one większą zmianę przenikalności przy zmianach temperatury niż rdzenie aluminiowe i wtedy taka heterodyna więcej płynie z ferrytem niż z aluminiowym rdzeniem. O czym napisano m.in. w książce Poradnik Ultrakrótkofalowca
    http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/ppframe.html
    Rozdział 5. Układy podstawowe
    Warto poczytać, cała książka to kopalnia wiedzy dla miłośników fal radiowych, w ogóle warto ją sobie poszukać w wersji papierowej jako obowiązkową pozycję w domowej biblioteczce :) Dziś już takich fachowych książek praktycznie nie wydają, wszystko tylko lekko liźnięte, bez zagłębienia się w szczegóły, żeby czytający czasem nie posiadł jakiejś wiedzy tajemnej.
    W przypadku obwodów wejściowych-antenowych i wzmacniacza w.cz. nie ma to już tak dużego znaczenia, bo np. obwód wzmacniacza odpłynął rezonansem np. 200kHz. Jak heterodyna tyle odpłynie to już często stacja znika gdy są ostre filtry ceramiczne w p.cz.

Jaki masz efekt jak rdzeń aluminiowy kompletnie wykręcisz z cewki heterodyny? Ile możesz wtedy trymerem C24 wyciągnąć najwyżej częstotliwość pracy heterodyny przy ustawieniu odbiornika do odbioru na końcu pasma?
    Jak rdzenia brakuje lub jest go za "dużo" to się już wtedy koryguje uzwojenia samej cewki.
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Czy coś nie pomieszałeś? Obrazek podpisałeś, że po WYKRĘCENIU rdzenia cewki. Było wcześniej wskazane, że w L7 masz ponoć rdzeń aluminiowy.
    Jak więc ma się do tego, że jak ponoć WYKRĘCIŁEŚ (czyli rozumiem praktycznie pozbyłeś się rdzenia i cewka została praktycznie powietrzna BEZ RDZENIA) ten rdzeń z cewki też ponoć L7 to częstotliwość rośnie?
    W przypadku cewki, która ma rdzeń aluminiowy, gdy go WYKRĘCAMY (wyciągamy z korpusu) to indukcyjność takiej cewki powinna rosnąć i częstotliwość spadać w takt wykręcania.
    Chyba, że zamieniłeś rdzenie i u ciebie teraz w L7 jest ferrytowy rdzeń - wtedy to co opisujesz obrazkami miałoby pokrycie z rzeczywistością.
    adam.eltra
    Poziom 11  
    Przestrojenie głowicy w RMS817 ? Tak wygląda cewka . Podczas oględzin kondensatora obrotowego okazało się że ukruszyły się płatki folii na trymerkach. teraz nic nie idzie zestroić mam dawcę i to samo, także temat odpuszczam.
    adam.eltra
    Poziom 11  
    w końcu kupiłem, SKR 700 i gra gitara. natomiast z tymi nieprzestrojonymi to zainstaluje głowicę UKF AMBM.
    raterro
    Poziom 13  
    Witam, odkopuję temat, ale kupiłem takie radio i był konwerter UKF, taki bez przełączników, więc odbiera mi trzy stacje... Chcę je przestroić, jednak widzę tu kilka pomysłów na to. Który będzie najlepszy? Czy ten z zamianą kondensatorów C9 i C22 na 10pF jest dobry? czy może któryś z tych w dalszych postach?
    adam.eltra
    Poziom 11  
    Osobiście zamontowałem nową głowicę UKF opis post powyżej.
    zadam64
    Poziom 35  
    adam.eltra napisał:
    Przestrojenie głowicy w RMS817 ? Tak wygląda cewka . Podczas oględzin kondensatora obrotowego okazało się że ukruszyły się płatki folii na trymerkach. teraz nic nie idzie zestroić mam dawcę i to samo, także temat odpuszczam.

a ile chcesz tych trymerow i jakie wartosci i wymiary .mam nawet radzieckie stosowane w radiostacjach .Nigdy sie nie pokruszyly.
    raterro
    Poziom 13  
    chicałbym zostać przy oryginalnej głowicy. Pomysł z wymianą C9 i C22 nie działa, nie jestem w stanie złapać ani jednej stacji.
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Nie działa - określenie blond ;) Nie działa bo? Na podstawie szumu w głośniku można chociaż dedykować czy heterodyna pracuje. Zdarzają się heterodyny na niskich sortach tranzystorów (z niskim wzmocnieniem dla docelowej częstotliwości oscylacji), które przy próbie przesunięcia częstotliwości pracy obwodu przez eliminację równoległej pojemności, przestają oscylować. Wtedy jest konieczna mała modyfikacja dodatniego sprzężenia zwrotnego lub (i) wymiana tranzystora na lepszy egzemplarz, który na docelowej częstotliwości sięgającej 120MHz będzie zapewniał podtrzymanie drgań.
    Pomysł z wymianą pojemności jak najbardziej jest prawidłowy, ale nie każdy egzemplarz niby tego samego modelu odbiornika zapewnia tabelkową powtarzalność parametrów częstotliwości gdy wstawisz to co podano. Może się okazać że zmieniając jak tabelka podała C22 z 39pF na 18pF uzyskasz drgania heterodyny przesunięte od oczekiwanego pasma o np. 8MHz, bo w twoim radiu zastosowali (z braku dostaw danego typu agregatu) inny kondensator strojeniowy, którego pojemności skrajne min, max różnią się od "wzorcowego" kondensatora strojeniowego, na podstawie którego powstała dana tabelka-gotowiec.
    Zamiast C22 wymieniać na 18pF, może się okazać, że będzie trzeba go wymienić na np. 12pF.
    I stąd potem różnice po kilka pF dla danego egzemplarza odbiornika i potem płacz, bo nie działa.
    Tabelka w praktyce to powinna być orientacyjna instrukcja. Zamiast stałego 18pF wstawiasz trymer 3-25pF i zestrajasz. Potem trymer demontujesz (lub zostawiasz jak jest miejsce), mierzysz jego pojemność i na tej podstawie dobierasz najbliższą pojemność stałą - czasami będą to 2-3 kondensatory połączone równolegle aby zbliżyć się jak najbardziej do zmierzonej pojemności.
    Gdy w odbiorniku jest zastosowany agragat strojeniowy z wbudowanymi trymerami to równoległą pojemność stałą dobierasz tak aby po zestrojeniu danego obwodu trymer wbudowany w agregat był ustawiony w pobliżu swojego środka regulacji zakresu, a nie gdzieś na swoimi max czy minimum pojemności.
    Czyli jak trymer zmienia swoją pojemność min-max np. od 3pF do 10pF, to dobrą praktyką będzie tak dobrać równoległą do trymera pojemność stałą obwodu aby trymer zapewniał optymalne zestrojenie w okolicy ustawionych 6-7pF. Jeżeli jest już trymer może się okazać na szczęście, że bez dodatkowej pojemności równoległe uzyskasz zestrojenie na jego środku zakresu zmian pojemności.
    Pierwszą rzeczą jest przestrojenie heterodyny, czyli zmniejszenie pojemności C22, jak to nie zakończy się sukcesem (heterodyna zrywa drgania, oscyluje na mniejszej mocy niż na dolnym UKF-ie) to próżno wycinać C9.
    Bez częstościomierza czy odbiornika SDR, na którym będziesz mógł zobaczyć gdzie oscyluje heterodyna, ciężko macać po ciemku i zgadywać. Coś co można zrobić w 30 minut potem męczysz tygodniami. A potem powstają baśnie o prostych odbiorniki UKF, których się nie da przestroić na górny UKF.
    raterro
    Poziom 13  
    jednak zadziałało, ale miałem maksymalnie 12MHz pasma i na sposobie ze zmianą C9 i wylucie C22 i na tym ze zmianą pojemności C9, C22 i C25. Chyba jak widać muszę zaopatrzyć się w trymery i częstotliwościomierz, co mi się nie uśmiecha, bo nie używałbym zbyt często tego sprzętu

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

dodam, że łapałem stacje od 95.7 do 104.9
    diantus
    Poziom 30  
    raterro napisał:
    ze zmianą pojemności C9, C22 i C25

Na jakie pojemności?
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Jak łapałeś tak wąsko to miałeś za mały stosunek L/C.
    Aby powiększyć ten zakres przestrajania musisz zwiększać indukcyjność cewki i jednocześnie zmniejszać pojemność równoległą, aby częstotliwość obwodu pozostała w paśmie.
    Czyli jeżeli wstawiłeś np. 18pF, to wymieniasz go na 15pF i jednocześnie zwiększasz indukcyjność cewki.
    I po to się przydaje trymer w obwodzie, by co chwilę nie podmieniać kolejnych pojemności, których zmianę wymusi kolejny cykl strojenia obwodu "dół-gór-dół". Nie masz trymera w agregacie strojeniowym?
    Ustawiasz skalę odbiornika na początku (na dole) zakresu, czyli na oczekiwany odbiór 87,0MHz (zapas 0,5MHz więcej niż odbierane pasmo, tak aby za 3 lata nie okazał się, że odbiornik trochę już odpłynął, cewka w heterodynie się trochę rozprężyła, pojemność w obwodzie LC od starzenia się zmieniła wartość i radio odbiera np. dopiero od 88,2 do 107,4MHz) i cewką heterodyny ustawiasz oscylacje na 98,2MHz.
    Nie ruszając na tym etapie cewki, kręcisz gałką skali odbiornika na koniec pasma, czyli na oczekiwany odbiór 108,5MHz (również 0,5MHz zapasu) i pojemnością obwodu ustalasz drgania heterodyny na 119,2MHz. I teraz znów biegniesz skalą odbiornika na początek pasma i powtarzasz manipulację cewką heterodyny aby znów uzyskać oscylacje na 98,2MHz.
    Procedurę powtarzasz do skutku, aż regulacja dolna cewką przestanie zaburzać częstotliwość górną regulowaną pojemnością. Kolejne regulacje-cykle coraz mniej na siebie wpływają rozstrajająco.
    Może się okazać, że tych powtórzeń cykli regulujących "dół-góra-dół" trzeba wykonać nawet kilkanaście.
    Gdy się ma już wprawę to na start dla pierwszego cyklu ustawiania granic pasma strojenia heterodyny można dać większy zapas. Czyli na start założyć że pasmo zaczyna się nawet na 86MHz a kończy na 109,5MHz, bo pierwsze regulacje góra-dół najmocniej siebie wzajemnie przeciągają (czyli na początku ustawiliśmy na dole skali odbiór na 87,5MHz a górna regulacja pojemnością przeciągnęła nam ten dół już na 88,2MHz i znowu trzeba korygować dół, podobnie z korektą górnej częstotliwości, którą nam zaburza regulacja cewką na dole pasma).
    Górna regulacja przeciąga niekorzystnie dolną częstotliwość w górę (jeżeli pasmo dotychczas było za wąskie), a dolna regulacja przeciąga górną częstotliwość w dół - obie regulacje są wzajemnie zależne, coraz mniej im kolejny cykl tego strojenia powtarzasz. Stąd dając przesadny zapas pasma na początku i na końcu skali szybciej wskoczymy w oczekiwane pokrycie 87,5-108MHz z małym marginesem na przyszłe lekkie rozstrojenie się radia z czasem. Większym zapasem kompensujemy jakby to niekorzystne wzajemne przeciąganie się początku pasma z końcem, bo każdy ciągnie pod siebie :)
    Wybór zależy od ciebie. Albo masz chociaż podstawowe przyrządy i realizujesz temat jak należy, albo dziadujesz i tworzysz wieczną prowizorkę i męczysz temat tygodniami, a radio potem odbiera na przysłowiową pałę. Częstościomierz czy SDR to dziś cena przeciętnego multimetru, więc nie wiem o co płacz? Multimetru większość osób też nie używa na co dzień a jednak ma go na pokładzie, a nie lata pożyczać od sąsiada.
    raterro
    Poziom 13  
    w takim razie czas na zakup miernika częstotliwości. Poleci kolega jakiś może? Może być do samodzielnego montażu i taki, żeby był w miarę rozsądnej cenie, bo nie potrzebuję wygórowanego sprzętu, a budżet studenta nie jest zbyt duży

Dodano po 1 [minuty]:

diantus napisał:
    Na jakie pojemności?

C9- 3pF
    C22-5pF
    C25-5pF

Kupiłem trymery, więc zamiast tych ceramicznych założę
    pawelr98
    Poziom 38  
    raterro napisał:
    w takim razie czas na zakup miernika częstotliwości. Poleci kolega jakiś może? Może być do samodzielnego montażu i taki, żeby był w miarę rozsądnej cenie, bo nie potrzebuję wygórowanego sprzętu, a budżet studenta nie jest zbyt duży

RTL-SDR wyjdzie koledze najtaniej, tylko teraz jest problem bo ciężko o przesyłki z chin.
    Ten mały wynalazek pomierzy nawet w zakresie kilkuset MHz.
    raterro
    Poziom 13  
    Wolałbym coś co kupię na przykład na allegro, żeby nie czekać miesiąc albo i lepiej. Coś w granicach 100zł da radę kupić?
    pawelr98
    Poziom 38  
    Do 100zł spokojnie.

Ale generalnie przebitka 2x względem chin.
    Za te pieniądze można z chin już szukać RTL-SDR V3 czyli wersję odbierającą od 500kHz i mającą lepszej jakości podzespoły.
    raterro
    Poziom 13  
    Hmm, tak na prawdę im tańsze, tym lepsze, przy moich domowych zastosowaniach raczej do niczego innego niż przestrajanie odbiorników nie widzę sensu kupować czegoś o dużym zakresie, skoro nie wykorzystam. Mógłbym prosić o jakieś linki? Szukałem i w polsce RTL-SDR V3 kosztuje około 150zł
    pawelr98
    Poziom 38  
    Kupuje kolega wersję standardową RTL-SDR (taka niebieska obudowa z plastiku) za 80-90zł.
    W chinach ok.40zł.

RTL-SDR V3 w chinach ok.90zł, w Polsce 150zł.

Zwykłym też kolega spokojnie głowicę UKF zestroi (ja 3 radia w ten sposób zestroiłem), ale zakresów fal długich,średnich, krótkich już nie.
    W wersji V3 można kombinować ze strojeniem toru p.cz 10.7MHz, ale o ile nie jest rozstrojony to nie ma potrzeby.