Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studia na PŁ, dylemat z wyborem właściwego kierunku

brt0555 19 Lut 2012 20:34 11993 73
    kemot55
    Poziom 31  
    Ja studia skończyłem ładne naście lat temu. Z PŁ jestem związany różnymi umowami i tam często przebywam (również na specjalistycznych zajęciach i trochę widzę :-) przy okazji) Skończyłem AiR na "E" w okresie kiedy jeszcze można było nie skończyć studiów (bo teraz to nie jest możliwe :-)). Nudy kwadratowe! Natomiast na drugim roku niektóre przedmioty mnie zainteresowały (to znaczy na zajęciach nie było jakiś rewelacji, ale tematyka aktualna). Wszystko co umiem zawdzięczam sobie a nie jakimś profesorkom.
    Studia to czas kontaktów z innymi, podpatrywanie co robią, wymiana doświadczeń i uczenie się myślenia. Fajnie jest jak dołączysz do jakiejś grupy chcącej "coś" osiągnąć. Trzeba starać się być wszechstronnym i próbować wszystkiego z rozsądkiem (trochę chemii, mechaniki, fizyki itd) - wtedy coś tam dla siebie wybierzesz (wcale nie musisz robić ze wszystkiego doktoratów). A poza tym nie licz na to, że co jest teraz na topie będzie na topie za 5 lat :-)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    brt0555
    Poziom 13  
    Właśnie przez to mam wiele dylematów, bo boję się że różnie może być właśnie za 5 lat. Co do nauki we własnym zakresie to jestem na to nastawiony i wiem, że będę musiał poświęcić czas na to kosztem własnych przyjemności.

Jeśli mogę zapytać to jak sądzisz, czy jest sens wybrać AiR i ukierunkować się w PLC i podchodzić bardziej od strony programowania do tego, czy lepiej iść na EiT i tam skupić się na programowaniu(z tego co słyszałem to tam jest tego od groma)? Co do mat,chem i fizyki to zawsze lubiłem te przedmioty i każdy po części mnie interesował, jednak z powodu, że wybrałem taką drogę a nie inna celuje w typowe kierunki techniczne skierowane w strone przemysłu elektroniczengo/mechanicznego.
    vodiczka
    Poziom 43  
    kemot55 napisał:
    Wszystko co umiem zawdzięczam sobie a nie jakimś profesorkom.

Zupełnie jak Wałęsa :D
    kemot55
    Poziom 31  
    PLC na dzień dzisiejszy to już jest w automatyce na porządku dziennym i nocnym. Akurat ja tych urządzeń nie lubię (chociaż programuję S5, S7 i Mitsubishi). Ale niestety modułowa automatyka jest na topie. Nie ważne jak działa byleby działało.
    Wydaje mi się, że na na EiT są większe możliwości rozwoju (tylko nie wdepnij w DMCS). Szczególnie jak znasz język obcy (a najlepiej języki!) to możesz celować w jakiś staż/dyplom zagraniczny (chociaż wcale nie jestem za tym, żeby ktoś uczył się w PL a potem był służącym poza granicami).

Wątpię żeby Pan Wałęsa zawdzięczał cokolwiek sobie. Ale na szczęście nie jest to forum polityczne.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    vodiczka
    Poziom 43  
    kemot55 napisał:
    Wątpię żeby Pan Wałęsa zawdzięczał cokolwiek sobie.

Ale myśli dokładnie tak jak Ty.
    Wracając do PŁ, za moich czasów też byli profesorowie przez duże P, profesorkowie a nawet marcowi docenci. Szkoda że wspominając tych drugich zapomniałeś o tych pierwszych.
    brt0555
    Poziom 13  
    @kemot

A na czym proponujesz sie skupic w AiR? Chodzi mi w czym najlepiej sie ukierunkowac, z tego co piszesz to widac, ze masz pojecie, dlatego pytam, bo takie gdybanie bez opinii od osoby, ktora w tym siedzi, nie jest do konca dobre.

Pozdrawiam!
    kemot55
    Poziom 31  
    W skrócie: obsługę PLC (S7 jest na razie "liderem") musisz znać bez warunkowo (czyli tematyka SCADA, OPC, panele operatorskie, sieci i protokoły: Profibus, MODBUS, CAN) . Ponad to dobrze jest poznać (dogłębnie) zasadę pracy regulatorów i sposoby ich strojenia (PID, dwupołożeniowe oraz w mniejszym stopniu regulatory rozmyte i predykcyjne). Wiedzieć jak zidentyfikować stałe czasowe obiektów (w układzie przemysłowym to jest znacznie trudniejsze niż w laboratorium). Zapoznać się (chociaż podstawowo) z tematyką: falowniki-napędy-czujniki.
    Warto się pobawić (i tylko pobawić) robocikami. To dobra metoda do nauczenia się zasad sterowania/pracy regulatorów (i zawsze praca w grupie) natomiast nie można na tym budować jakiejś wizji przyszłości (w kraju). Poza tym lepiej jest budować (na początku) proste układy które mają zastosowanie i nie polecą się kurzyć na półkę (gdzie lądują zwykle wraki sumo-robotów).
    Powyższe nie jest realizowane nawet w 20% na PŁ. Jeżeli tylko będziesz chciał (czyli poświęcisz 99% wolnego czasu na własne dokształcanie) to po drugim roku możesz załapać się (chociaż do pomocy) w firmie (w Łodzi również) realizującej obsługę serwisową w zakresie automatyki. Wystarczy pokazać prowadzącym zajęcia, że coś wiesz i myślisz a nie tylko wkuwasz regułki (a to nie jest aż takie trudne). Możesz mi wierzyć jest wielu ludzi na PŁ, współpracujących z przemysłem. Nie oczekuj jakiejś dużej kasy na starcie, ale nauczyć się można sporo.
    Wszystko zależy od Ciebie. A najlepsze jest to, że dopiero za dwa - trzy lata będziesz wiedział co robić dalej i żadne forum i żaden człowiek nie jest w stanie Ci pomóc dziś. Widziałem ambitnych, których dopadł udar (nie życzę nikomu :(). Może czasem trzeba sobie po prostu rzucić monetą, żeby wybrać jakąś ścieżkę :-)
    brt0555
    Poziom 13  
    Nie odpisywalem bo Twoja wypowiedz dala mi duzo do myslenia. Duzo mysle o studiach, bo to juz niedlugo, wiem ze matura to poczatek, ale wazny, dlatego nad nia tez sie skupiam. Co do studiów od początku myślę nad logistyka, kierunek z tego co czytam jest ciekawy dla mnie. Jednak przeglądając rynek pracy jest ciężko, no i popularność wzrosła ogromnie. Czytałem, że jest to lekki kierunek przez co pewnie wiele ludzi się na niego pcha.

Nie chce iść na łatwiznę "bo praca jakaś będzie", chciałbym robić coś co mnie interesuję. Nigdy nie zagłebiałem się w elektronikę, jedynie z telefonami trochę się bawiłem, ale zawsze jakoś mnie to ciekawiło. Dlatego uważam, że mimo przerażajacych opinii i faktów nt. nauczania pójdę na EiT, skoro daję więcej możliwości. Jestem swiadomy, ze latwo nie bedzie, ale wolę poświęcić swój czas i pilnować wszystkiego i mieć później satysfakcje.

WIem, że od kompletnego nowicjusza to śmiesznie brzmi, jednak od czegoś zacząć muszę.

Mam jeszcze czasu na podjęcie decyzji co będę studiował, wiem, że raporty, sondy i opinie za mnie nie wybiorą, ale jednak dają w jakimś stopniu realistyczny obraz studiów. Przez co rezygnuje z logistyki, która prezentuje się dobrze, jednak przy paroletnim doświadczeniu.

Pozdrawiam!
    Ravender
    Poziom 18  
    Temat sprzed 3 miesięcy ale myślę, że warto się wypowiedzieć.

Skończyłem PŁ na kierunku Elektrotechnika jakieś 3 lata temu. Chciałem iść na informatykę ale się nie dostałem (pomijam fakt, że już na studiach kolegom informatykom pisałem potem zaliczenia z programowania i naprawiałem komputery heh).

Podoba mi się filozofia PŁ, że przyjmują praktycznie wszystkich i gdzieś ich upychają, przez co każdy ma szanse w ogóle wystartować na studiach. Pierwszy rok to prawdziwy odsiew ale do przejścia. Podstawa to żółta książka do matematyki i przerobienie wieczorami wszystkich zadań z tej książeczki, oraz wola walki aż do samego końca (tj. ostatniego dnia sesji poprawkowej).

Jeśli po pierwszym roku student ma średnią bodajże 4.0, może się z pocałowaniem w tyłek przenieść na inny kierunek. Z mniejszą średnią trzeba się uzbroić w cierpliwość, podania i ładne oczy. Pokonać barykadę Pań z dziekanatu i rozmawiać na temat przenosin z dziekanem.

Tendencja jest taka, że na początku studiów łatwiej mają ludzie po LO (więcej matematyki) natomiast dalej uczniowie techników (więcej laborek). Najważniejsze to zaliczać kolokwia by w ogóle podejść do egzaminów. To tyle tytułem wstępu.

Sam wybrałem automatykę i zrobiłem dodatkowo nakładkę (drugą specjalizację) informatyka stosowana (chociaż płatna.. coś około 100zł na semestr). Z perspektywy czasu uważam, że się opłacało bo nauczyłem się dużo o bazach danych (dzięki czemu w życiu zawodowym napisałem parę programów i zarobiłem trochę grosza). Poza tym dyplom z dwiema specjalizacjami brzmi lepiej niż z jedną.

Co do samej edukacji to niestety PŁ porusza się tylko w obrębie teorii. Przez kilka semestrów wylicza się parametry regulatorów i rysuje jakieś wykresy. Przez 5 lat studiów zrealizowałem tylko jeden projekt praktyczny i to tylko dlatego, że dzięki temu nie trzeba było chodzić na zajęcia z elektroniki (a projekt to była mrugająca linijka led na liczniku heh).

Na ostatnich latach jeden semestr to było programowanie S5.. właściwie to tylko wykonanie paru ćwiczeń. Było też liźnięcie Intoucha, Matlaba i w zasadzie to tyle jeśli chodzi o praktyczną stronę automatyki. Obecnie pracuję jako automatyk ale programować sterowniki nauczyłem się sam.

Patrząc obecnie na tą moją edukację muszę stwierdzić, że więcej nauczyłem się w technikum. Chociaż przypominam sobie też jak któryś profesor stwierdził... że na studiach jedynie informuje się studentów o istnieniu pewnych kwestii, ale to student sam powinien daną kwestię drążyć.

Mimo wszystko studia wspominam jak najlepiej... znajomi, klimat, akademiki itp. :). Jeśli ktoś bardzo interesuje się czymś konkretnym, kadra raczej jest chętna do pomocy (z niewielkimi wyjątkami) i można dużo się dowiedzieć.

Nie liczcie jednak na to, że idąc z ulicy "wszystkiego was nauczą". Natomiast możecie liczyć na to, że CV gościa z dyplomem po politechnice nie ląduje od razu w koszu, ale ma szanse być chociaż zobaczone przez osobę kompetentną. Ja pracę dostałem jeszcze na studiach. Na 10 wysłanych CV oddzwonili z 8 miejsc. Obecnie to ja odrzucam oferty pracy.
    przyjacielkuternogi
    Poziom 13  
    Słuchaj, temat jest wciąż aktualny i jeżeli masz jeszcze jakieś ciekawe spostrzeżenia to dziel się nimi z nami.

Fajnie by było gdybyś był skory opowiedzieć nieco więcej o automatyce.

1. Czy można na PŁ zrobić operatora maszyn CNC ?
    2. Czy jest możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień np z PLC i czy łatwo jest się dowiedzieć gdzie takie coś można zdobyć czy trzeba się prosić.
    3. Czy znasz kogoś kto pierwsze trzy lata robił np elektronikę a kolejne 2 automatykę i jaki był tego skutek jeżeli chodzi o możliwość znalezienia pracy (ty o ile dobrze zrozumiałem studiowałeś 8 lat).
    4. Czy jako automatyk można pracować tylko w utrzymaniu ruchu czy można także pracować w innej profesji ?
    Ravender
    Poziom 18  
    1) Nie słyszałem o czymś takim. Na wydziale elektrycznym na pewno nie. Być może na mechanicznym jest coś z CNC, ale też w to wątpię. Raczej nie nastawiałbym się na to, że na studiach "można zrobić" sobie jakieś uprawnienia. Można potocznie zwane "SEPy", można 3dsmaxa, Autocada i tego typu rzeczy (klikane). Wszystko płatne w granicach 100zł do papiera.

2) Nie potrzeba "uprawnień" do programowania sterowników :D. Jeśli chodzi ci o kurs, to może i by można tylko że na PŁ nie ma na czym. Raczej nie nastawiaj się na to, że na studiach zrobisz sobie jakiś profesjonalny kurs po kosztach. Mają tam trochę S5 i trochę S7-200 i to w sumie wszystko. Wszystko podłączone więc tylko przychodzi się na zajęcia, dostaje arkusz z ćwiczeniami i dziękuję.

3) Nie wiem skąd wytrzasnąłeś 8 lat studiów :D (ja studiowałem 5lat). Co do kierunków to na PŁ jest to trochę pogmatwane bo: studiowałem na wydziale Elektrycznym... na kierunku ELEKTROTECHNIKA. Wybrałem specjalizację Automatyka i Metrologia.
    Można też było iść na kierunek AUTOMATYKA i wybrać specjalizację.
    Tak czy siak, kierunki te generalnie się pokrywały więc było to moim zdaniem trochę bez sensu.

Nie znam też nikogo kto tak by skakał po kierunkach. Natomiast co do znalezienia pracy to liczy się to co umiesz, a nie to gdzie studiowałeś. To gdzie się studiowało pozwala co najwyżej nie wyrzucić CV od razu do kosza (tak w mojej eks firmie kończyły CV ludzi po humanie). Natomiast praktycznie wszyscy ludzie z mojej ekipy dostali pracę od ręki. Jeden nawet po praktykach w elektrowni dostał stypendium, by po studiach poszedł do nich do pracy (i poszedł). Ja też pracę znalazłem praktycznie od razu i to jeszcze na studiach.

4) Utrzymanie ruchu to dobry wybór dla człowieka po studiach. Najlepiej załapać się do dużej fabryki jakiegoś zachodniego koncernu. Z reguły jest tam tak, że fabryka wysyła człowieka na różne fajne kursy (programowania sterowników, sieci itp.) w zamian za lojalki (na rok, dwa). Można więc sobie zrobić papiery, dużo się nauczyć i nabrać doświadczenia. Wadą jest to, że praca taka najczęściej odbywa się w trybie zmianowym.

Natomiast automatyk pracować może przy budowie maszyn, automatyzacji domów (tzw. inteligentne domy), we wdrożeniach, w dziale konstrukcyjnym, serwisie i wielu, wielu innych. Utrzymanie ruchu traktowałem jako wprowadzenie w świat automatyki.
    przyjacielkuternogi
    Poziom 13  
    Piszesz, że nie trzeba uprawnień np do PLC. No ale skąd pracodawca ma wiedzieć, czy masz jakieś pojęcie o sterownikach czy nie ?

Hmmm.....no to automatykę mamy z głowy :) (prawie). Napisz proszę jak jest z tymi przedmiotami nieelektrycznymi bo ich się najbardziej obawiam (tzn jakaś mechanika, pneumatyka hydraulika i takie tam). Czy trzeba w jakimś genialnym stopniu ogaraniać fizykę ? Bo poziom u mnie w szkole tego przedmiotu jest ....niski.

A może masz jakiegoś znajomego po elektronice ? Nie mogę skonfrontować obu tych zawodów. Przede wszystkim nie wiem jak z pracą w tym zawodzie w naszych okolicach i co się głównie robi, bo nie mam pojęcia czym się trudzi inż elektronik (skoro w Polce tak mało biur projektowych). Który z tych zawodów jest wg Ciebie bardziej uniwersalny ?
    brt0555
    Poziom 13  
    Co do pracy po tych kierunkach to gadałem z jednym z pracowników większej firmy zajmującej się telekomunikacją i poopowiadał mi że warto się zając właśnie kierunkiem typu EiT czy informatyka, dlatego na nich się teraz skupiam. Automatyka i Robotyka jakoś mniej mi się wydzi, bo ta automatyka przemysłowa nie jest dla mnie jakoś specjalnie pociągająca, no ale co kto woli.

@Down
    E: Pomyliły mi się daty.

Pozdrawiam!
    telecaster1951
    Moderator Akustyka
    brt0555 napisał:

Składał już ktoś papiery? Wybraliście już swój kierunek?
    Pomyśl, skoro rekrutacja zaczyna się 28, to jak ktoś mógł składać papiery ?