Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CD-RW, czyszczenie optyki

19 Dec 2004 16:46 1530 11
  • Level 17  
    Czy ktoś z Szanownych Userów czyścił optykę ze szczególnym uwzględnieniem nagrywarek?
    Nie chodzi mi o powierzchowne umycie (w ten czy inny sposób tym czy innym środkiem) soczewki z zewnątrz.
    Chodzi mi o umycie soczewki z drugiej strony (wewnetrznej), umycie luster (pryzmatów) i lasera (diody). Wszelkie uwagi, doświadczenia czy linki do stron z opisem mile widziane.
  • Level 18  
    SZUKAJ, SZUKAJ , SZUKAJ
    Tony tego na Elektrodzie...
  • Level 17  
    SylWo wrote:
    SZUKAJ, SZUKAJ , SZUKAJ
    Tony tego na Elektrodzie...

Nie tony tyko co najwyżej gramy i to nie na temat, który właśnie zacząłem.
    Mógłbyś chociaż starannie przeczytać o co mi chodzi a nie popisywać się banałami: jeden post więcej? no nie?

Next please, tylko na temat: jak umyć drugą stronę soczewki - oto jest pytanie.
  • Level 18  
    ponad 100 postów w wyszukiwarce to gramy ?? czytanie nie boli...
    punkty, kolego to się przede wszystkim zbiera za pomaganie innym.
    ...no comments :roll:

...Ale po raz któryś podpowiadam : dolna powierzchnię soczewki oraz lustra najlepiej potraktować delikatnie sprężonym powietrzem. Jeżeli nie pomaga to użyj IPA. Możesz zdjąć laser z sanek i umyć . Jeden z Kolegów mył Ludwikiem - podobno pomaga.
  • Level 17  
    SylWo wrote:
    ponad 100 postów w wyszukiwarce to gramy ?? czytanie nie boli...
    punkty, kolego to się przede wszystkim zbiera za pomaganie innym.
    ...no comments :roll:

...Ale po raz któryś podpowiadam : dolna powierzchnię soczewki oraz lustra najlepiej potraktować delikatnie sprężonym powietrzem. Jeżeli nie pomaga to użyj IPA. Możesz zdjąć laser z sanek i umyć . Jeden z Kolegów mył Ludwikiem - podobno pomaga.

Wolałbym jednak konkrety (linki) a nie banały (ponad 100 postów).
    Nie zdejmowałem lasera z sanek - więc chyba rozumiesz, że wolałbym poczytać jak to zrobić.
    Zanim zdecydowałem się utworzyć ten topik to skorzystałem z wyszukiwarki ale nie znalazłem wiedzy której poszukuję.
  • Level 27  
    W niektórych typach segmentów z laserami, soczewke można zdjąć. w zależności, gdzie i jak przykręcone jest "zawieszenie" (takie plastiki, w których, w odpowiednią substancje wprowadzone są metalowe lub miedziane włosy - wyprowadzenia cewek pozycjonujących) trzeba jednak się przyjżeć, czy przykręcone toto jest na "twardo", czy może ruszenie tych śrub rozkalibrowałoby optyke (podłożona jakaś sprężynka, czy inne odpychające od podstawy ustroistwo - jeszcze się z czymś takim nie spotkałem, ale kto wie...). Ale jeśli odkręcenie nie sprawi problemu (nieraz też trzeba poodkręcać wszystko, do czego lutowana jest tasiemka ze ścieżkami) , to miałbyś już wiele problemów z głowy, bo i problem lustra byłby rozwiązany. i nie czyść tam nic w pobliżu soczewki sprężonym powietrzem, bo możesz załatwić w ten sposób wyżej wymienione (delikatne) zawieszenie.
  • Level 18  
    /|\Atari, ja tam kilkadziesiąt napędów czyściłem powietrzem i hulają... Ale rzeczywiście najwyższa ostroźność zalecana. Najlepiej popróbować na jakimś padniętym cd. Należy unikać mechanicznego kontaktu z soczewką, bo łatwiej ją urwać manipulując np. jakimś patyczkiem z watą niż dmuchając powietrzem z pewnej odległości.
    Poza tym lasery w CDRW mają napyloną na soczewkę warstwę antyrefleksyjną - lepiej tego bezośrednio nie dotykać.Podaj typ sprzętu - łatwiej jest zdjąć laser z sanek niż dłubać przy soczewce.
  • Level 27  
    Nie wiem, jak to teraz robią, ale chyba teraz to już tworzywo soczewek ma zawartą jakąś substancje antyrefleksyjną... A co do zdjęcia z sanek, to podstawa:P ale to nie rozwiązuje problemu dobrania się do soczewki od drugiej strony... jak ktoś naprawde chce tam zajżeć, to trudno, musi podjąć się wyzwania i demontować... A co do mojego uprzedzenia, to spojżyj sylwo do poprzedniego topica, dotyczącego czyszczenia jakiegośtam martwego napędu Cd-R. Dobre byłoby jakieś zdjęcie tego segmentu... To jakiś tani sprzęt? jeśli tak, to może być kiszka (prawie wszystko klejone, a nie jak to Toshiba np... wszystko w drobny mak można porozkręcać:P)
  • Level 17  
    Problem dotyczy teac w540e. Nagrywa dobrze ale weryfikacja kompilacji pokazuje pojedyńcze błędy. Nie będę się rozpisywał bo problem opisałem na tematycznych forach np. cdrinfo czy cdrlab.
    Potrzebny jest mi praktyk (dlatego zgłosiłem się w elektrodzie) a nie teoretyk czy tzw. nabijacz postów, który sugeruje, że zna się na wszystkim a tak naprawdę na niczym. Naprawdę nie intersują mnie opowiadania o cudach na kiju polewanym Ludwikiem, ilości sukcesów w życiu osobistym itd, a normalna praktyczna (serwisowa) porada co i jak i numer klucza.
    Np. już wiem że soczewkę należy czyścić filtrem od papierosa i śliną a nie sprężonym powietrzem czy alkoholem i irchą.
    No cóż SylWo: szukajka (zawsze będę Ci ją polecał) nie boli a Twoje hasło o 100 postach się jakoś nie sprawdza: podaj choć z pięć ale w temacie. I stosuj w życiu zasadę: zanim kogoś odeślesz do opcji SZUKAJ - skorzystaj z niej najpierw sam.
  • Level 27  
    Filtr od papierosa faktycznie też może się nadać, choć to jak na mój gust troche za twarde tworzywo. Co do śliny to jest dla mnie prawdziwa nowość... Weźmy na logike... ślina to substancja biologiczna, więc coś tam może zacząć się potem dziać (biorąc pod uwage przyleganie różnego śmiecia) IPA natomiast jest neutralnym preparatem wykorzystywanym przez serwisantów, i służy głównie do czysczenia optyki precyzyjnej. Z kolei irchą to faktycznie sobie można conajwyżej samochód umyć... Lignina, albo nawet papier toaletowy czy krawędź chusteczki higienicznej się nadadzą (wszystko zwilżone IPA)...
  • Level 17  
    /|\Atari wrote:
    Filtr od papierosa faktycznie też może się nadać, choć to jak na mój gust troche za twarde tworzywo. Co do śliny to jest dla mnie prawdziwa nowość... Weźmy na logike... ślina to substancja biologiczna, więc coś tam może zacząć się potem dziać (biorąc pod uwage przyleganie różnego śmiecia) IPA natomiast jest neutralnym preparatem wykorzystywanym przez serwisantów, i służy głównie do czysczenia optyki precyzyjnej. Z kolei irchą to faktycznie sobie można conajwyżej samochód umyć... Lignina, albo nawet papier toaletowy czy krawędź chusteczki higienicznej się nadadzą (wszystko zwilżone IPA)...

Też byłem zaskoczony. A filtr od papierosa mnie przekonuje - jest bardzo delikatny ale końcówkę należy trochę "roztrzepać".