Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica z silnika od pralki

14 Sty 2012 23:41 27067 9
  • Poziom 9  
    Witam wykonałem prądnice z silnika od pralki Polar silnik posiada 48zlobkow i posiada oryginalne uzwojenie zamontowałem na wirniku 32 magnesy neodymowe po 2 na biegun (8 par biegunów)
    Prądnica napędzana wiertarka 500W uzyskuje 320V bez obciążenia po obciążeniu żarówka 75W napięcie wynosi 225V 0.3A co daje 67W.
    Czy coś zrobiłem nie tak ponieważ trochę się rozczarowałem porównując moje wyniki do prądnic które np. allegro przy 475obr uzyskują 600W również z oryginalnym uzwojeniem. Czy popełniłem jakiś błąd czy to przeciętny wynik?.
    Zdjęcie wirnika z magnesami:
    Prądnica z silnika od pralki Prądnica z silnika od pralki

Zapoznaj się z ogłoszeniami w dziale i dodaj załączniki wg instrukcji!
    [Akrzy]
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Prądnica z magnesem trwałym tak się będzie zachowywać, ze wzrostem obciążenia napięcie będzie spadać. Nie jest źle obciążyłeś żarówką 75W, to ile chciałeś otrzymac 100W? Obciąż 2-ma setkami i zobacz, ile mocy pobiorą. Jaką częstotliwość miało napięcie ? Do regulacji napięcia w prądnicach stosuje się regulację pola, poprzez zmianę prądu w uzwojeniu wirnika.
  • Poziom 9  
    Chciałem uzyskać z niej więcej prądu przy takich obrotach 150W i bym był zadowolony wiertarka posiada dość wysokie obroty a mocy prądnica nie wiele. Po obciążeniu żarówka 250W prądnica daje 90V 54W. Nie wiem jaka częstotliwość miało napięcie.
  • Poziom 28  
    Bez obciązęnia było 320V
    Jeśli podłączyłeś żarówkę 75W i było 225V i 0.3A czyli R=750 ohm

Podłączyłeś żarówkę 250W było 90V prąd 0,6A czyli 150 ohm

Zakłądając, że prądnica wytwarza cały czas napięcie 320V (SEM)
    Kręcisz ją cały czas z tą samą prędkością.
    w pierwszym wypadku spadek napięcia 95V 0,3A czyli Z (impedancja) prądnicy 316 ohm
    w drugim spadek 230V prąd 0,6A czyli Z(impedancja) prądnicy 383 ohm.

Do którego uzwojenia podpiąłeś żarówkę ?
    Jeśli to silnik od pralki, to ma 2 uzwojenia szybkie obroty
    do wirowania i drugie uzwojenie do prania.
    Poza tym tam powinno być jeszcze uzwojenie rozruchowe podpięte przez kondensator
    przy pracy jako generator kondensator trzeba odłączyć.
    No i ważna jest częstotliwość napięcia, na jednym uzwojeniu będzie większa na drugim mniejsza, to zależy na ile biegunów nawinięte jest jedno uzwojenie a na ile drugie.

Magnesy przykleiłeś 2 obok siebie z taką samą biegunowością N-S N-S
    a dwa sąsiednie są przyklejone z odwrotną biegunowością S-N S-N i tak dalej.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Tak magnesy kleiłem na przemian tak jak pisałeś. Skos dałem na żłobek i przerwę do następnego żłobka 7mm.
    Dzisiaj zrobiłem dokładne pomiary na tokarce a wiec:
    Przy 450 obr/min z PIN 1 i 2 73V 11W po obciążeniu żarówka 75W
    Przy 450obr/min z PIN 1 i 5 66V czyli słabiej na reszcie PIN jest to samo na PIN 3 i 4 nie ma prawie nic. Kondensator jest odłączony.
    A wiec pozostaje mi przewinąć stojan tylko nie mam pojęcia jakim drutem i ile cewek? pozostał bym przy napięciu 230V
    Dołączam zdjęcie z PIN-ami:
    Prądnica z silnika od pralki
    Chyba jestem zmuszony ja przewinąć bo nic z tego nie będzie. Napięcie 230V myślę ze 18 cewek po 6 na faze jakimś grubszym drutem zwoi tyle ile by weszło w żłobek dal bym to do przewinięcia w okolicy jest ktoś kto się tym zajmuje.
  • Poziom 28  
    Jeśli to była wirówka Polar Diana P565a inne polary powinny być podobne
    Końcówki 123 od strony wycięcia wtyczki licząc od lewej końcówki 456 na dole
    1-wspólny -biały 2-obr. wolne-żółty 3-obr.w.kondensator
    4- obr.szybkie- nieb 5- obr.szybkie kond.-czerwony 6 masa.
    O co chodzi, każdy silnik charakteryzuje się ilością par biegunów.
    1 para osiąga ok. 2800rpm 2 pary 1400 rpm 4pary 700rpm
    Jeśli masz ochotę na pełniejszy opis silników zerknij na stronę :
    http://silnikielektryczne.prv.pl/html/asynchroniczne.html
    ten silnik "udaje" pracę silnika 3 fazowego drugie przesunięte uzwojenie
    zwykle nawinięte cieńszym drutem zasilane jest przez kondensator
    przez co napięcie jest przesunięte względem zasilania gł. o 90st.
    Do wirowania nawija sie uzwojeniem jednobiegunowym i teoretycznie
    silnik może osiągnąć 2800rpm, dla prania załaczane jest uzwojenie np.4-ro biegunowe
    i wtedy silnik kręci się ok.700rpm.
    Dlatego pytałem cię o częstotliwość napięcia, bo uzwojeniu 4-ro bieg. przy
    450rpm będziesz miał ok.(450/750)*50Hz = 30Hz
    a przy dwubiegunowym (450/3000)*50Hz = 7.5Hz
    Aby osiągnąc 50Hz na uzwojeniu wirówki musiałbyś kręcić 3000obr/min
    dlatego jak kręcisz 450rpm, na 3, i 4 nie ma prawie nic.
    Jeśli chcesz z tego silnika zasilać żarówkę, lub ładować akumulator.
    To możesz zainwestować w 4-ry diody min. 1A na min 400V
    i diody anodą ->|- podłączyć do zacisków wg Twoich oznaczeń 3,5,2,4
    i katody połączyć razem. Żarówkę podpiąć między zacisk 1 i połączone katody
    zakręcić 700 - 1000rpm i powinna jasno zaświecić, popłynie prąd stały ze wszystkich uzwojeń.
    A co do przewijania, to na musisz pokręcić silnikiem z taką prędkością, jaka będzie docelowa. Sprawdzić napięcie i częstotliwość na uzwojeniu głównym, to na którym było najwięcej. Zaznaczyć to uzwojenie i przy odwijaniu policzyć ilość zwoi i określić ilość biegunów. Dobrać tak ilość biegunów, żeby częstotliwość była ok.50Hz
    3000obr. 1 biegun 2 bieguny 1500obr. 3 bieg. 1000obr. 4 bieg. 750obr. 5 bieg. 600obr/min. No a ilość zwoi to już trochę trudniejsza sprawa, jeśli pokręcisz z taką prędkością jak to będzie pracowało, i ilość biegunów będzie taka sama, to ilość zwoi na fazę, trzeba proporcjonalnie zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od napięcia jakie pomierzono przy próbach i przy określonym obciążeniu. Nawijać trzeba jak najgrupszym drutem, który się zmieści w żłobku (im mniejsza rezystancja drutu tym mniejszy spadek napięcia)
  • Poziom 9  
    Witam.
    Zmieniłem zdanie i jednak przewinę na 12V 3 fazy 16 cewek na fazę łącznie 48 cewek drut 1.1mm 14 zwojów na cewkę. Myślę ze tak będzie ok.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Wykonałem prądnicę z silnika od pralki LUNA (48 żłobków), na wirniku umieściłem po skosie 16 magnesów neodymowych 40x10x4 i pozostawiłem oryginalne uzwojenie. Na razie nie będę jej przewijał gdyż się na tym nie znam. Chcę ją wykorzystać do budowy wiatraka i proszę o informację jak ją najefektywniej podłączyć do oświetlenia na 230v. Z prądnicy wychodzi 5 przewodów, jak pod 2 podłączam żarówkę 100W i zakręcę wiertarką ok. 600 obrotów to świeci bardzo jasno. Próbowałem podłączyć wszystkie 3 fazy mostkiem prostowniczym 3 fazowym 35A, efekt świecenia jest dużo lepszy ale wtedy wirnik stawia duży opór i wydaje mi się iż ciężko będzie osiągnąć w wiatraku przy małym wietrze zadowalające obroty. Szukałem już informacji na forach ale nie udało mi się znaleźć dokładnych informacji krok po kroku jak taką prądnicę podłączyć.
  • Poziom 23  
    Jedno pytanie.
    Jaki jest kierunek pola w magnesach?
    Jeżeli są to normalne magnesy z polem skupionym na poprzcznych małych bokach to tak je należy ustawić w wirniku.
    Ustawienie z fotek jest dobre dla magnesów ze strumieniem wychodzącym ze środka płytki.

Poza tym często odwraca sie biegunoość co drugiego elementu.

Wszystko robi się aby wzmocnić strumień magnetyczny, bo im większy strumień, tym większa moc efektywna.

Pozdrowienia
  • Poziom 9  
    Witam.
    To juz nie wazne poniewaz magnesy byly zle wklejone zaskoki byly duze itp. Wykonalem drugi wirnik z wyfrezowanymi 16 rowkami i teraz gra. odpowiadajac na twoje pytanie magnesy byly namagnesowane wzduz wymiaru 5mm jesli o to Ci chodzi.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [retrofood]