Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Miniterm Turbo jak ustawić moc?

14 Sty 2012 23:46 12513 35
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.
    Jestem tutaj nowy.
    Posiadam kocioł jak w temacie GCO-DP-21-13
    W instrukcji jest napisane, że żeby ustawić moc kotła trzeba ściągnąć wybierak temperatury wodo C.O. i pod tym wybierakiem są dwie śrubki, jedna do ustawienia zapłonu kotła druga do ustawienia mocy.

Moje pytanie - jak ściągnąć ten wybierak próbowałem ale jakoś mi nie idzie , może trzeba go podważyć.

Zaprosiłem serwisanta ale niestety był jak byłem w pracy, ale z tego co żona mówiła jakie czynności wykonywał to niby wg instrukcji.
    Ustawiał ciśnienie wlotowe gazu bo majstrował przy zespole gazowym. No chyba, że to wystarczy.
    Chociaż po jego wizycie nic się nie zmieniło.
    Zużycie gazu na takim samym poziomie jak przed wizytą czyli około 25L/min

Będę wdzięczny za odpowiedź i wskazówki.
  • Poziom 15  
    Witam
    pokrętło jest wciśnięte na oś, zdejmuje się je poprzez ręczne odciąganie. Jeżeli chodzi o regulację mocy, funkcja ta była zarezerwowana dla serwisu, użytkownik mógł co najwyżej skorzystać z funkcji elektronicznej. Może w tym modelu jest inaczej, jednak sprawdź czy śruba regulacyjna nie jest pokryta farbą ( plomba ). Zasada jest taka że przed pierwszym rozruchem zamawiasz wizytę przedstawiciela producenta ( uruchomienie zerowe ) i to on powinien wyregulować wszystkie parametry pracy, w szczególności moc kotła. Prawdą jest że zmniejszając moc kotła można zaoszczędzić na kosztach gazu, jednak zbytnie ograniczenie mocy może spowodować wystąpienie kondensatu, w kotłach z zamkniętą komorą spalania może to spowodować uszkodzenia nie objęte gwarancją a wtedy koszty naprawy przewyższą ewentualne oszczędności na gazie. Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dzięki za szybką odpowiedz .

Kocioł chodzi już drugi sezon i właśnie teraz był serwisant żeby zmniejszyć moc ale tak jak pisałem tylko przy zespole gazowym podłączył.

Mieszkanie ma 45m2 w tym 3 grzejniki regulusa 60/120 i jedna drabinka łazienkowa
    czyli mniej więcej moc 7KW a według zużycia gazu na minute (25L) wynika ze moc pieca nastawiona na 12KW dlatego też wzywałem serwisanta żeby zmniejszył
    i po wizycie zużycie takie samo(bez zmian 25L) na minute jak pisałem wcześniej.

Co do pokrętła to właśnie w taki sposób próbowałem odciągnąć ale nic nie szlo wiec nie widzę tych śrubek i nie mam do nich dostępu poniżej zdjęcie jaki mam piec

Kocioł Miniterm Turbo jak ustawić moc?

A odnośnie kondensatu to ja myślałem że on pojawia się przy niższej temp. na kotle tzn np 40st a nie jak będzie na 65 st ale oczywiście mogę się mylić .
    A skoro piec ma zakres mocy miedzy 8-21 KW to jak na stawie na 8KW i temp 65st to chyba takie zjawisko się nie pojawi ?
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    W tym kotle nie zdejmuje się pokrętła do jakichkolwiek regulacji.
    Wszystko ustawia się na zaworze gazowym i elektronice, jednak bez mikromanometru nic nie zdziałasz.
    Dla sprawdzenia, otwórz wszystkie zawory grzejnikowe i obróć pokrętło CO na max, zmierz ilość litrów spalonego gazu w ciągu 30 sek. Ta wartość, to moc max na CO. Tak w przybliżeniu będziesz wiedział, jaką moc masz ustawioną na CO. Potem ewentualnie zaproś serwisanta ponownie na regulację.
  • Poziom 35  
    mirrzo napisał:
    W tym kotle nie zdejmuje się pokrętła do jakichkolwiek regulacji.
    Wszystko ustawia się na zaworze gazowym i elektronice, jednak bez mikromanometru nic nie zdziałasz.
    Dla sprawdzenia, otwórz wszystkie zawory grzejnikowe i obróć pokrętło CO na max, zmierz ilość litrów spalonego gazu w ciągu 30 sek. Ta wartość, to moc max na CO. Tak w przybliżeniu będziesz wiedział, jaką moc masz ustawioną na CO. Potem ewentualnie zaproś serwisanta ponownie na regulację.
    Oczywiście ilość spalonego gazu należy porównać z opisem technicznym zawartym w instrukcji fabrycznej. Powinno być TAKIE SAMO jak w danych technicznych (oczywiście podczas pomiaru nie można używać innych przyborów gazowych, np. kuchenki, gdyż wynik pomiaru będzie wtedy fałszywy). Dane techniczne zwykle podają zużycie gazu albo na godzinę, albo na minutę.
  • Poziom 8  
    Witam dzięki za odpowiedz już nie będę wyrywał pokrętła kombinerkami :):)

zrobiłem tak jak napisaliście i wyszło około 12litrow / 30sek
    Wiec znowu serwisant :( a miałem właśnie na 12KW i miał zmniejszyć
    widać chyba się pomylił i zmniejszył ale zawartość mojego portfela :P

A co w związku z obniżeniem mocy do 8kw czy będzie wydzielał się kondensat czy tez nie będzie to miało wpływu

A serwisant powiedział żonie ze jak da jeszcze mniej to piec będzie się częściej włączał czy to prawda? przy mocy grzejników ok 7KW?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    rsiwy82 napisał:
    A serwisant powiedział żonie ze jak da jeszcze mniej to piec będzie się częściej włączał czy to prawda? przy mocy grzejników ok 7KW?
    Raczej rzadziej ale za to na dłużej.
  • Poziom 8  
    Ale zużycie ogólne będzie mniejsze ?
    teraz dzienne zużycie mam na poziomie 4-5m3/dobęw zależności od temperatury na zew. oczywiście z użytkową wodą
  • Poziom 10  
    Witam kolego zerknij na mój temat mam podobny do Twojego. Mi zużywa około 8-10m3 na dobę przy 100 m2 (8 grzejników). Podobno wszystko ok (według serwisanta) nie chce mi się wierzyć. Może znajdź innego serwisanta? Ja chyba będę musiał, jeśli drugi powie to samo to znaczy ze z piecem wszystko ok Ewentualnie gdzieś dalej w instalacji.
  • Poziom 15  
    Witam
    Co do kondensatu to ci nie grozi, zbyt małe zapotrzebowanie w stosunku do mocy kotła. Pisząc o kondensacie myślałem raczej o budynku 200m2 i ustawieniu kotła na 7kw, w takim przypadku temperatura wody mogłaby nie przekroczyć punktu rosy.
    Pozdrawiam

• Moderator na urlopie...
    das160 napisał:
    ...myślałem raczej o budynku 200m2 i ustawieniu kotła na 7kw,...

Oj tak, wciąż by kondensował, ale i nie osiągnął temperatury komfortu domu.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie był u mnie instalator inny i stwierdził że za mało grzejników posiadam i że nie mam porobionych oporów hydraulicznych i piec się dławi zrobione jest wszystko w plastiku pex z tego co wiem to średnica 16 a wszystko jest zabudowane i chyba w tym cały problem może być. A poza tym nie jestem zbyt zadowolony z grzejników regulusa i to tez możne być wina tych oporów?
    rsiwy82 napisał:
    zrobione jest wszystko w plastiku pex z tego co wiem to średnica 16 a wszystko jest zabudowane i chyba w tym cały problem może być.

Ale masz rozdzielacze, a pex idzie tylko od rozdzielacza do grzejnika?
    Czy cała instalacja jest zrobiona z PEX 16, od kotła i do każdego grzejnika?
  • Poziom 8  
    nie posiadam rozdzielacza na pewno i z tego co widzę wychodzi 16 aluminium giętka i w kaflach zawory zamontowane takie jak do zlewu się zakłada i później to wszystko w pex pewnie bo widzę przy jednym grzejniku w lazience ze wystaje a reszta zabudowana
    rsiwy82 napisał:
    z tego co widzę wychodzi 16 aluminium giętka

Mam nadzieję, że nie są to wężyki w oplocie. Takie jak np. do spłuczki.

Mógłbyś zrobić zdjęcie tego podłączenia kotła?
    Opory hydrauliczne z tego co wiem robi się na grzejnikach.
    Jeżeli chodzi o samo podłączenie kotła to wyjście z kotła ma średnicę 3/4 a ta rura karbowana ma ok. 3/8 w dodatku te zaworki do pralki lub spłuczki mają tak minimalną średnicę przepływu, że aż dziwne jak to działa.
    Skoro instalator dysponował taką rurą to czemu CWU zrobił na gumowych? Te wężyki mają średnicę wewnętrzną ok 4mm. !
    Powiedz jeszcze czy wszystkie grzejniki nagrzewają się podobnie i jaka jest różnica temperatur pomiędzy góra grzejnika a dołem. (tak na oko czy to jest 5*, 15* czy 30*C)
    Wystarczająca jest ilość ciepłej wody? Da radę wziąć normalnie prysznic?

Może warto byłoby usunąć filtry z tych zaworków?

Jak kocioł pracuje na CO to słychać taki szum jak w czajniku?
  • Poziom 8  
    z prysznicem nie ma problemu żadnego
    jeśli chodzi o nagrzanie grzejników to ostatni najmniej grzeje i tam roznica gora dól jest duża będzie z 20stopni możne więcej

sprawdzałem filtrów brak

jezeli chodzi o szum to nie zauważyłem tylko czasem jak kończy podgrzewać i działa tylko pompa to przez kilka sek słychać jakby syczenie ale przez chwilke

piracik napisał:
    Może warto byłoby usunąć filtry z tych zaworków?

Poważnie ?
    Po mojemu, należy wywalić te zaworki i rury (nie wszystkie) i zastąpić je odpowiednimi,
    Ale filtry można wyjąć już dziś, a zaworki wymienić jest więcej roboty.
    Nie mówię, że te zaworki to dobre rozwiązanie. Wręcz przeciwnie.

To nie podawaj półśrodków, czy nawet mniej. Jako specjalista, powinieneś podawać porady jak najbardziej prawidłowe.
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    wiec co powinienem zrobic doradzcie jakie rury od kotla 20 pozniej 18 i 16do grzejnika ?
  • Poziom 14  
    Zrób tak jak radzi mirrzo.

Nie wiem po co chcesz zmniejszyć moc kotła z 12 kW do 7 kW.

Kocioł ma przecież modulację i sam schodzi do mocy minimalnej po dojściu do ustawionej temperatury.
    Kocioł turbo ma wentylator o stałym wydatku, co przy pracy na mocy minimalnej będzie miał najniższą sprawność.

To mniej więcej tak jakbyś chciał tanim kosztem zagotować duży garnek wody na najmniejszym palniku kuchenki gazowej i zmniejszył jeszcze gaz na minimum.

Zrób instalację prawidłowo, jeśli grzejniki masz dobrze dobrane do pomieszczeń zamontuj sterownik pokojowy. Ograniczysz w ten sposób pracę kotła do niezbędnego minimum i będą w końcu oczekiwane oszczędności.
  • Poziom 8  
    sterownik posiadam
    a jakie by to miały być średnicę tak jak napisałem od pieca 20 leżaki 18 i do grzejnika 16 czy jakość inaczej ?

Odnośnie mocy rozumiem ze nawet jak będzie na 20kw nastawiony to sam zejdzie do 7kw jak osiągnie załóżmy 70stopni ? dobrze zrozumialem
  • Poziom 11  
    podepnę sie pod temat,bo tez kombinuje jak zmniejszyć zużycie gazu, piec termgaz dp 21-23 otwarta komora, ustawienia mocy R1 min 10% ,R2 -35%mocy, R3max 30% ,pobór gazu w ciagu 30sek przy max nastawie pokrętła wyszedł 10l ,krzywa grzania na noc 3.0,regulator pokojowy ustawiony na 20, dom 100m,80% ocieplony,okna plastik,poddasze wełna. Na 12h pacy wyszło przez noc 4,2m gazu. Czy ustawienia i spalanie sa poprawne?

Ma jeszcze w ustawieniach R 7 -01 ,co to jest i czy ma byc aktywne?
  • Poziom 11  
    moze ktos pomoże,co mam jeszcze spr?
  • Poziom 27  
    Rodzaj obiegu: 1-zamknięty, 0-otwary. Ustawiało się to w kotle jednofunkcyjnym.

Radzę nie grzebać w tych wszystkich ustawieniach, bo kocioł nie będzie spalał 3m/3...nie licz na to ! To nie perpetuum mobile.
  • Poziom 11  
    w listopadzie spalił mi na 28dni 300m(wychodzi 0,44643m/h=10.71432m/24h) i byl ustawiony na min( woda okolo 40),dlatego zaczelem go diagnozować,kupiłem jako używany wiec moze miec rozne cuda poustawiane,parametr r7 ma ustawione na 01 i go nie ruszam. Moze byc tak ze spalił tyle bo miał ustawiona krzywa na 0,woda szla max 42 stopnie,nie był w stanie nagrzac szybko domu i chodził długo?

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

1. test na nowych ustawieniach,czyli 30% mocy max (R3),woda 56 ,na 14h pracy w dzien wyszło 0,303 m/h=7,272/24h oczywiście praca z regulatorem pok.
    2. test ,50% mocy,woda 65,-obliczenia to na 8h pracy nocnej wyszło 0,29925/h=7,182/24h
    3. test,moc 51,woda 40,na 12h pracy nocnej wyszło 0,21483m=7,182/24h

Zrobilem inny eksperyment
    test 4.,nastawa mocy 45%,temp 55-zadane 55 piec uzyskał po 24min ,wyłączyłem po 30min grzania i wyszło 0,725m
    test 5.,nastawa mocy 80%,temp 55,zadane 55 piec uzyskał po 13min,spalanie po 30 min wyszło 0,817m w ciagu 30 min.
    następny test 6. przy mocy 25%,w ciągu 30min piec zagrzał wodę tylko do 49,spalił 0,52m
    test 7 ,moc 35%,po 30 min woda 53 stopnie,wyszło 0,656m
    Ciekaw jestem co będzie lepsze dla pomieszczeń,szybsze nagrzanie czynnika i prawdopodobnie szybsze wyłącznie przez reg. pokojowy (test 5),czy powolne nagrzewanie czynnika na ograniczonej mocy( test 4 lub 6),co spowoduje oszczędność,jak myślicie?
    Na dzien dzisiejszy ustawiłem 26% mocy,narazie spalił miedzy 20-6 rano 1,524m ,prawdopodobnie piec w nocy załączył sie na 2 lub 3 razy po około 20-40 min pracy,wiec nie jest źle,zobaczymy co będzie dalej.
    Kolejne podliczenie,26% mocy,przez 24h spalił razem z c.o, c.w i kuchenka 7,824m,myślę ze dobry winnik