Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia sieci WiFi, jak znaleźć ich źródło

15 Sty 2012 00:06 3979 7
  • Poziom 13  
    Witam,

Znajomi poprosili mnie 2 lata temu o skonfigurowanie liveboxa. Sprawa prosta, wielokrotnie przerabiana. Wszystko udało się ustawić, poza wifi. Pomimo stacjonarnego kompa, wygodniej było użyć wifi do komunikacji z liveboxem. I tutaj pojawiły się schody. Komputer raz widział sieć, raz nie widział, ale nie było możliwości połączenia, nawet gdy był zasięg. Odległość 3m i strop po drodze. Ręczna konfiguracja, wyłączanie zabezpieczeń, filtrowania mac i ciągle to samo. Nie mogłem się także połączyć telefonem- więc wniosek jeden: Livebox uszkodzony. Rozmowa z błękitną linią, odsyłamy. Po tygodniu już był nowy, ale problem pozostał. Wymiana liveboxa na jakiś inny router nie wchodziła wtedy w grę ze względu na TV z TP.
    Ale przywiozłem na testy swój router i był identyczny problem. Zdecydowaliśmy się na dziurę w stropie i kabel.
    Teraz temat wraca, bo znajomi kupili notebooka. Więc chcieliby skorzystać z wygody jaką oferuje sieć bezprzewodowa.
    Ale cóż, przez 2 lata źródło zakłóceń nie zniknęło. Pojechałem do nich dzisiaj ze swoim routerem, tel działającym jako hotspot i swoim notebookiem żeby wykluczyć wszystkie możliwości.

W pokoju gdzie jest livebox nie działa żadna sieć wifi. Mój komputer widział np liveboxa i mój tel, drugi notebook widział liveboxa i mój router, ale z żadnym urządzeniem nie można się było połączyć. W drugim pokoju czasem widać sieć, czasem nie, ale łączyć się nie da.
    Gdy przeszedłem z moim telefonem i notebookiem na drugi koniec domu, to notebook łączył się bez problemu z mobilnym hotspotem. Gdy przeniosłem router na drugi koniec domu, też uzyskiwałem połączenie. Sprawdziłem z telefonem i laptopem cały dom.

Wnioski nastepujące:
    - w piwnicy nie działa tylko w jednym pomieszczeniu w małym obszarze
    - na parterze w 2 pomieszczeniach, ale niecałych, w drugim końcu pokoju łączy
    - na pierwszym piętrze obszar się powiększa do prawie całego piętra, jedynie w drugim końcu pokoju łączy, ale też nie zawsze

Najgorzej jest na każdym piętrze w linii pionowej przez wszystkie piętra, ale im wyżej, tym obszar zakłóceń jest większy.

Wykluczyłem już mikrofale i inne urządzenia w piwnicy i na parterze. Na dachu są tylko anteny satelitarne. Wyłączyliśmy zasilanie piwnicy i parteru, problem pozostał. Na górze wyłączaliśmy wszystko z kontaktów- bez zmian. Na zewnątrz budynku było ok. Od strony gdzie jest najgorzej nie miałem jako podejść bo podwórko sąsiada, a już późny wieczór był.

Nie mam już pomysłu w czym tkwi problem. Znacie może jakieś urządzenia wykrywające fale elektromagnetyczne? Podejrzewam, że coś musi działać na podobnej częstotliwości.

Ani router działający jako klient, ani notebook nie wykrywa żadnej sieci wifi w pobliżu. Sprawdzałem na wszystkich możliwych kanałach. Bez zmian.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 43  
    Transmiter do TV?
    Jak wygląda skan z inssidera?
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 13  
    Z tego co wiem, żadnego transmitera nie ma. TV jest podpięty kablem.

Skanu inssiderem nie robiłem. Nie używałem wcześniej tego narzędzia. Ale wydaje mi się, że na wiele się nie przyda, bo żadnej innej sieci IntelProSet nie znajduje. Jutro mogę zrobić taki skan.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    inSSIDer niestety się nie przyda. Nie pokazuje poziomu szumów - może IntelProSet pokazuje? Parametr Noise Floor.

Może sąsiad używa właśnie takich transmiterów, czy problem jest przez całą dobę czy tylko w dzień sprawdzaliście?
  • Poziom 13  
    Problem jest przez całą dobę. Nie zależy też od pory roku. Ostatnio walczyłem latem w środku dnia.

Początkowo podejrzewałem stary transformator w piwnicy, ale po odłączeniu od sieci nadal to samo.

Niestety ProSet intela nie wyświetla poziomu szumów. Szumy widzę w ddwrt na routerze, ale router podłączony do sieci jest mało mobilny.

Zainstalowałem właśnie netstumbler-a i widzę wskazania szumów, a także wskaźnik SNR. Jutro pochodzę z notebookiem i zobaczę czy w ogóle te szumy będą widoczne. Nie wiem, czy prawidłowo je wyświetla. W moim mieszkaniu wszystkie dostępne sieci mają szum -100 na netstumblerze i -95 na Tp linku z ddwrt. Sygnały dla poszczególnych sieci na obu odbiornikach są podobne. Sprawdzę jutro na tarasie od strony sąsiada i wyłączymy dla pewności zasilanie w całym domu, żeby mieć zupełną pewność czy to z zewnątrz, czy z wewnątrz.
    Dzisiaj wyłączenie jednego bezpiecznika głównego w rozdzielni spowodowało, że nie dało się go potem włączyć i skupiliśmy się na obejściu problemu zasilania parteru.
    Jakieś dziwne rzeczy się dzieją w tym domu ;) Z bezpiecznikiem nigdy wcześniej takich problemów nie miałem. Możliwe, że był przegrzany wcześniej i przez to się blokuje w połowie przy próbie włączenia.. Ale to już w sumie temat na inny dział :)

Dziękuję za dotychczasowe sugestie. :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czy jest to dom wolnostojacy i ma monitoring lub jakas centralke alarmowa?
  • Poziom 13  
    Dom jest wolnostojący, ale alarmu nie ma.

Znaleźliśmy źródło zakłóceń. Wyłączając całe zasilanie budynku wyłączyliśmy źródło zakłóceń. Potem włączając po kolei ustaliliśmy co zakłóca. Okazało się, że przyczyną problemów był monitoring w pokoju dziecinnym. 3 kamerki bezprzewodowe skutecznie zagłuszały sygnał w prawie całym domu...

Netstumbler pokazywał szum cały czas na -100, ale parametr SNR był zmienny. I blisko źródła zakłóceń nie była wyświetlana wartość.

Dziękuję za podpowiedzi i pomoc :)