Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie akumulatory do skutera inwalidzkiego 15km/h?

dembek80 15 Sty 2012 11:36 3274 15
  • #1 15 Sty 2012 11:36
    dembek80
    Poziom 9  

Ja jestem za żelowymi MK z usa, i mam pytanko czy są ok?czy są lepsze?

2x je miałem i na pierwszych z 2001 72ah nadal 12km przejadę przy jeździe 15km/h,
    a z 6lat jeżdziłem na nich większość roku przy średnim 40% rozładowaniu, dodatkowo rok z 90% rozładowaniem bo w nowym szybszym wózku.

2 komplet z 2007 szybciej zjechałem bo codziennie rozładowanie 90% przez 4lata,ale z początku przez 1,5 roku codziennie ponad 40km robiłem przy jeździe 15km/h a rekord49km.
    teraz w lato 15-18km przejadę.
    Oczywiście jeździłem przez około 250dni w roku, bo w zime rzadko.

W necie widziałem akumulatory HAZE EV (hzy) niby typowo do elektrycznych pojazdów, ma ktoś je? gorsze, równe czy lepsze od mk?

I jeszcze jedne pytanko. czy do skutera elektrycznego można włożyć dużo większe akumulatory niż przewidział producent, jeśli wejdą takie po zdjęciu obudowy, lub przerobieniu?
    Normalnie max to 75ah ale wejdą bez problemu 80ah, a jak zdejmę nakładaną obudowę to 100ah.
    Wiem że ładowarkę musiałbym kupić bo ładowarka 8A nie bardzo naładuje 100ah.
    Prąd rozruchowy musi być taki sam niski jak przy 75ah też pewnie?
    Dane mojego wózka:
    moc silnika 650wat
    max moc chwilowa 2.500wat
    64ah (5h)
    75ah (20h)
    elektronika 130A

w droższym modelu w którym wejdą 80ah też jest elektronika 130A, moc silnika 800wat.

0 15
  • #2 15 Sty 2012 11:42
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Akumulatory spokojnie możesz dać o większej pojemności. Zmieni ci się tylko kwestia ładowania. Tutaj nie musisz też dbać o duży prąd rozruchowy. Akumulatory może jakieś agm lub poszukać od innych wózków jezdniowych?
    Kiedyś przerzucałem jakieś dziwne akumulatory. Miały okrutną, jak na swoja wielkość pojemność. Oraz okrutną wagę, bo akumulator mniejszy od "maluchowskiego" ważył 30 kg (napis na opakowaniu). Nie pamiętam marki, ale na pewno były amerykańskie i na pewno były do zastosowań w lotnictwie lub marynistyce.

0
  • #3 15 Sty 2012 12:26
    dembek80
    Poziom 9  

te mk 74ah ważą 24kg ;D
    to tamten mógł być chyba jakiś super, rozumiem że był mały cięzki ale pojemność była duża?

0
  • #4 15 Sty 2012 13:00
    Błażej

jeśli dobrze pamiętam, to ponad 80Ah. Więcej już sobie nie przypomnę...

0
  • #5 15 Sty 2012 15:09
    carot
    Poziom 26  

Kilka lat temu przerabialiśmy z Tatą wózek dziadka. Silnik z kosiarki, alternator z golfa 90A i akumulator od malucha. Dziadek jeździ nim do dziś i tylko leje paliwo. Może coś takiego?

0
  • #6 16 Sty 2012 11:53
    dembek80
    Poziom 9  

Też o ty myślałem ale trudne do wykonania dla laika jak ja ;/
    Rozumiem że silnik ładował akumulator poprzez alternator?
    I ile km sie zrobi takim sposobem? akumulator może być ładowany i jednocześnie dawać prąd?

0
  • #7 16 Sty 2012 12:03
    carot
    Poziom 26  

dembek80 napisał:
    Rozumiem że silnik ładował akumulator poprzez alternator?

Tak, akumulator służył tylko do rozruchu silnika spalinowego, bo ten miał elektryczny rozrusznik.
    dembek80 napisał:
    I ile km sie zrobi takim sposobem?

Zalezy od wielkości zbiornika na benzynę. Jak na wakacje będę u dziadka, planuję mu założyć jeszcze LPG. Wtedy to już jazda za pół darmo.
    dembek80 napisał:
    akumulator może być ładowany i jednocześnie dawać prąd?

Tak, 2-3A idzie na ładowanie akumulatora, a reszta idzie do silnika w przednim kole.

0
  • #8 16 Sty 2012 15:40
    Błażej

carot napisał:
    Jak na wakacje będę u dziadka, planuję mu założyć jeszcze LPG.

Będziesz podłączać do dziadka LPG? To respirator już nie starcza? :D
    To nie zapomnij zamontować jeszcze gpsu, płyty pancernej, wciągarki, kół antyprzebiciowych, a żeby było jeszcze taniej, to jakiegoś żagla, czy wiatraka. Albo od razu walnij teleporter. Czyżby dziadek robił kilka tysięcy km miesięcznie, że chcesz aż tak zbroić pojazd? Jaki jest sens obwieszania wózka takimi dodatkami? Aspekty bezpieczeństwa i prawne chyba można pominąć, bo niezbyt cię one interesują...

0
  • #9 16 Sty 2012 16:19
    carot
    Poziom 26  

Błażej napisał:
    Będziesz podłączać do dziadka LPG? To respirator już nie starcza? :D

:D Dobre :P

Błażej napisał:
    Czyżby dziadek robił kilka tysięcy km miesięcznie, że chcesz aż tak zbroić pojazd?

Dziadek mieszka na końcu wsi, (do sklepu, znajomych, pojeździć dla zabicia czasu) zawsze jeździł wszędzie rowerem, od pewnego czasu nie może i jeździ wózkiem. planuję zrobić całą instalację na małej butli toroidalnej, by w razie potrzeby szybko ją zdjąć. W tej tez wsi jest stacja LPG, więc nie będzie problemu :D

Błażej napisał:
    Aspekty bezpieczeństwa

spokojnie, spokojnie :D pracuję przy LPG, wszystko będzie "po bożemu" :D
    Błażej napisał:
    Aspekty prawne

A czy zgodne z prawem jest nakładanie takiej akcyzy?

0
  • #11 16 Sty 2012 16:59
    carot
    Poziom 26  

dembek80 napisał:
    I wystarczył by silnik spalinowy włożyć i i podpiąć pod łańcuch :) ale na razie silnika nie ma.

Od pierwszego lepszego chińskiego skutera można dać, Koszt do 300zł, niezależność (lejesz i jedziesz)-bezcenna.

0
  • #12 16 Sty 2012 17:08
    dembek80
    Poziom 9  

Masz racje, bo na akumulatorach nowych 49km max zrobiłem a żeby dobrze ekspoatować je powinno sie tylko połowę rozjeżdźać ;/.
    Przy 15km/h to 1,5 godziny jazdy dzieennie ; ,a na maxa 3 godziny.

0
  • #13 16 Sty 2012 17:24
    carot
    Poziom 26  

dembek80 napisał:
    Przy 15km/h to 1,5 godziny jazdy dzieennie

Widzisz, a w przypadku mojego dziadka to tylko dojazd do sklepu i z powrotem. Dlatego wózek był robiony na hybrydę :) A Ty masz o tyle lepiej, że zapakujesz silnik od chińczyka i po robocie. A u dziadka, silnik napędza tylko przednie koło, więc nie dało rady inaczej.

0
  • #14 30 Sty 2012 22:04
    dembek80
    Poziom 9  

Temat można chyba zamknąć, ale poczytajcie o aucie elektrycznym tesli, napędzanym niby jak sam mówił z energi eteru, pewnie chodzi o to ziemia i powietrze zawierają w sobie prąd.

Przecież burze skąd się biorą ;d z naładowanych dodatnie i ujemnie cząstek :d podobno
    ale ja 0 wiem na ten temat :)

0
  • #15 30 Sty 2012 22:24
    carot
    Poziom 26  

Tesla był geniuszem, ludzie jeszcze długo nie odkryją tego co dla niego było oczywiste :D

0
  • #16 31 Sty 2012 10:33
    dembek80
    Poziom 9  

Bezprzowodowo przesesyłany prąd teraz intel zaprezentował, tesla już 100lat temu to miał ;d.
    W yootube jest konferencja intela i na ekranie głównym tesli zdjęcie dla podkreślenia jego wkładu.
    Mówią że haarp to też jego wynalazek (możliwość sterowania pogodą podobno)
    Ale są gdzieś jego notatki gdzie pisze że cieszy się żę ludzie poszli inną ścieszką niż on, bo to co on robil mogło by być w przyszłości niebezpieczeństwem, nawet próbował sprzedać za 2miliony dolarów broń czy ileś, ale dał warunek że najpierw kasa później zrobi broń i nikt nie ryzykował.

Ruscy gadaja w jakimś wywiadzie że katastrofa tunguska to testy tesli były ^^ i tą swoją wielką antene miał postawioną w tym akurat czasie.

Ale widziałem filmik ugotowanych delfinów wywalonych na brzeg, co mogło to zrobić jak nie haarp lub inne tego typu urządzenie?! japończycy i ruscy też to maja.

Nie wiem ile z tego bajki oczywiście:)
    ale nieprawdopodobne nie znaczy nie prawdziwe, bomba atomowa też sie wydaje nieprawdopodobna a jest faktem^^

0