Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów silnika w M 8010

rr21rr 15 Jan 2012 15:22 3169 16
Tespol
 • #1
  rr21rr
  Level 9  
  Witam,

  Czy jest sposób na wyregulowanie obrotów silnika w magnetofonie M 8010 po wymianie silnika na nowy, bez specjalistycznych przyrządów, lub jakie minimalne wyposażenie jest potrzebne?

  pozdrawiam
 • Tespol
 • #2
  Dareks
  Level 20  
  Nagraj kasetę np 1000Hz na magnetofonie z poprawnie ustawionymi obrotami , następnie przy odtwarzaniu na naprawianym magnetofonie mierząc częstościomierzem syg. wyjściowy ustaw obroty tak aby było 1000Hz
 • Helpful post
  #3
  kreslarz
  Level 35  
  Jest jeszcze sposób "prababci": weź jakąkolwiek nagraną kasetę, wyciągnij z niej około 1 m taśmy. Następnie odmierz dokładnie 95 cm i naklej w tym miejscu (na początku i na końcu odcinka) kawałeczki taśmy klejącej. Taśma ma spowodować krótkie przerwy w odtwarzaniu taśmy. Następnie załóż taśmę do magnetofonu i podczas odtwarzania zmierz czas między jedną przerwą a drugą. Powinna wynosić dokładnie 20 sekund. Jak czas jest inny - trzeba doregulować.
  Proszę się nie śmiać ze sposobu - jest skuteczny, a nie wymaga żadnego oprzyrządowania specjalistycznego, oprócz zegarka z sekundnikiem.
 • Tespol
 • #4
  rr21rr
  Level 9  
  Sposób Dareksa jest precyzyjniejszy, jednak nie mam ani generatora sygnału o danej częstotliwości ani częstościomierza. Czy sygnał można utworzyć za pomocą jakiegoś programu na komputerze? Czy zmiana częstotliwości (spowodowana zmianą obrotów) może spowodować mierzalne zmiany napięcia na wyjściu z magnetofonu - napięcie mogę zmierzyć.
  Co do drugiego sposobu zastanawiałem się nad nagraniem czegoś o określonym czasie trwania i późniejsze regulowanie metodą prób i błędów, chyba wyjdzie na to samo o czym pisze kreslarz.
 • #5
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  rr21rr wrote:
  Sposób Dareksa jest precyzyjniejszy, jednak nie mam ani generatora sygnału o danej częstotliwości ani częstościomierza.


  Czyli jesteś zdany na sposób pomiaru podany przez Kolegę kreślarz.

  rr21rr wrote:
  Czy sygnał można utworzyć za pomocą jakiegoś programu na komputerze?


  Można, ale i tak musisz go nagrać na taśmę z wykorzystaniem magnetofonu, co do którego masz absolutną pewność, że ma właściwą prędkość przesuwu taśmy.

  rr21rr wrote:
  Czy zmiana częstotliwości (spowodowana zmianą obrotów) może spowodować mierzalne zmiany napięcia na wyjściu z magnetofonu - napięcie mogę zmierzyć.


  Raczej nie.

  rr21rr wrote:
  Co do drugiego sposobu zastanawiałem się nad nagraniem czegoś o określonym czasie trwania i późniejsze regulowanie metodą prób i błędów, chyba wyjdzie na to samo o czym pisze kreslarz.


  Jeśli masz na czym nagrać, można tak zrobić. Sposób z wydzieleniem odcinka o określonej długości na już nagranej taśmie jest o tyle lepszy, że daje wyraźny początek i koniec odcinka pomiarowego.

  GM
 • #6
  Książe Radziwił
  Level 21  
  Za podstawową częstotliwość pomiarową w zastosowaniach amatorskich przyjmuje się trzecią podharmoniczną częstotliwości 1 kHz równą 333 Hz (lub 315 Hz). Jest ona traktowana jako środkowa częstotliwość pasma przenoszenia urządzeń amatorskich.

  Ja osobiście reguluje 315 Hz , ale posiadam kasetę serwisową więc mam ułatwione zadanie.
 • #7
  rr21rr
  Level 9  
  W takim razie decyduje się na sposób kreślarza (dzięki). Mam jeszcze pytanie: Czy oryginalne silniki do M 8010 rzeczywiście były takie złe i czy przy okazji przeglądu mechanizmu warto je wymienić? Przejrzałem kilka stron z silnikami na 12 V wybór jest, jednak nie wiem jak sprawdzić, czy dany silnik jest mocniejszy, nie zauważyłem żadnych informacji o mocy tych silniczków.
 • #8
  kreslarz
  Level 35  
  Jeżeli nie ma luzów na tulejkach, a silnik pracuje cicho i stabilnie, to go zostaw, bo możesz wymienić na gorszy.
 • #9
  Książe Radziwił
  Level 21  
  Gorszych niż oryginalne Polskie już chyba nie ma , naprawdę polskie silniki to głęboki odłam socjalizmu.
 • #10
  dybas
  Level 37  
  rr21rr wrote:
  Czy oryginalne silniki do M 8010 rzeczywiście były takie złe

  Gorszych nie ma. Jeśli masz możliwość, kup inny. Oczywiście lewe obroty. Z czasów gdy żyły dinozaury pamiętam kombinacje z przetaczaniem tulei, albo przeróbki układu stabilizacji obrotów. Wtedy zaopatrzyłem się w worek silników produkcji...indyjskiej bo ze względu na prawe obroty nikt ich nie chciał. Biły na głowę jakością i trwałością nasze PRM-33. Rozstaw otworów mocujących powinien zawsze pasować.
  Do ustawienia obrotów zalecam użycie kasety serwisowej oraz miernika częstotliwości, chociaż sposób opisany przez kol. "kreslarz" też zasługuje na uznanie.
  Ja kombinowałem tak: brałem kasetę, mierzyłem czas odtwarzania całej strony na magnetofonie uznanym za wzorcowy, po czym robiłem porównanie na własnym. Zabawa na całe tygodnie.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  dybas
  Level 37  
  dj-MatyAS wrote:
  powinieneś sobie poradzić w sposób podany wyżej - ze znaną kasetą i znanym dobrze kawałkiem.

  Ten sposób jest mylący. Próbowałem. Mimo, że należę do podzbioru osób, którym słoń na ucho nie nadepnął, po dokonaniu prób okazywało się, że i powtarzalności nie było, i błędy pozostawały. Dochodziły przypadkowe czynniki: pora dnia, głośność, rodzaj sprzętu, pogoda, nastrój. Po prostu huśtawka.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Na słuch za pomocą drugiego, sprawnego magnetofonu można ustawić dosyć dokładnie. Trzeba tylko mieć jak napisał kolega wyżej, "osłuchany" utwór. Można zrobić inaczej. Nagrać na sprawnym magnetofonie taki utwór, odtworzyć go na regulowanym, jednocześnie ten sam utwór odsłuchiwać np. na komputerze czy płycie. Trochę cierpliwości i ustawisz perfekt.
 • #15
  Książe Radziwił
  Level 21  
  Kiedy regulowałem na słuch zawsze byłem wściekły że nie jest profesjonalnie , tymczasem te magnetofony po dorwaniu kasety serwisowej wykazywały błąd znikomej tolerancji np. 314 hz zamiast 315 więc to niezbyt dużo jednak sposób na słuch nie jest zły.
 • #16
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Książe Radziwił wrote:
  Kiedy regulowałem na słuch zawsze byłem wściekły że nie jest profesjonalnie
  Gdy niema dostępu do odpowiednich przyrządów, to trzeba sobie radzić inaczej i się pogodzić, że nie jest profesjonalnie.
 • #17
  rr21rr
  Level 9  
  Dziękuję wszystkim za pomoc. Mając tyle porad na pewno sobie poradzę. Zamykam.