Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Atmega8][C] Atmega8 i MOC3041 + BT137 po raz kolejny:/

15 Jan 2012 16:48 5224 3
  • Level 10  
    Witam, mam problem ze sterowaniem optotriakiem MOC3041, podaje napięcie i na diodzie odkłada się 1.2V, a na wyjściu triaka mam rezystancje jakieś 1.4k ohma, kiedy wyłączam napięcie napięcie spada do zera i triak się zamyka, więc wygląda na to że działa, cały układ jednak nie działa , podejrzewam że BT137 się nie otwieram ale nie mam możliwości chwilowo sprawdzić napięcia przemiennego, ale może ktoś będzie miał jakiś pomysł co się dzieje.

Różnica jest tylko taka że w rzeczywistym układzie rezystor na wejściu to 300ohmów, R6 to 390 ohmów, a R7 to 300ohmów. Bo takie miałem w domu akurat.

Dodano po 55 [minuty]:

Patrzyłem na oscyloskopie i przebieg napięcia jest prostokątny O_O dlaczego? Nie mam pojęcia.

Dodano po 25 [minuty]:

Przebieg napięcia na anodach triaka wygląda tak jak na zdjęciu... Co może być tego powodem?

Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 36  
    Witam

z3ro wrote:
    na wyjściu triaka mam rezystancje jakieś 1.4k ohma, kiedy wyłączam napięcie napięcie spada do zera i triak się zamyka, więc wygląda na to że działa, cały układ jednak nie działa , podejrzewam że BT137 się nie otwiera

Podłącz to pod właściwe napięcie zmienne, a zobaczysz czy działa. Zasilanie bramki triaka jest podawane z sieci, a Ty sprawdzasz to omomierzem. Czy napięcie na wyjściu omomierza ma Ci w tym układzie całkiem otworzyć triaka?
    A w którym miejscu masz ten prostokątny przebieg?
    Pozdrawiam
  • Level 10  
    prostokątny na wyjściu obciążenia, ten co na zdjęciu jest między anodami triaka przy wyłączonym optotriaku

Dodano po 40 [minuty]:

I troszkę źle to sprecyzowałem, ohmomierzem sprawdzałem wyjście optotriaka, a dodam jeszcze że jak podłączam sieć do układu to na chwileczke żarówka rozbłyska i od razu gaśnie.
  • Level 10  
    Naprawiłem, okazało się że ten 390ohm rezystor na wejściu optotriaka był za duży i nie otwierało bramki triaka, po wlutowaniu 300ohmów wszystko działa jak należy.
    Temat zamykam.