Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijarka DIY silnik elektryczny

tomkowo 15 Sty 2012 17:43 2052 4
  • #1 15 Sty 2012 17:43
    tomkowo
    Poziom 2  

witam wszystkich,
    jestem poczatkujacy wiec prosze o wyrozumialosc, mam kilka pytan bez ktorych nie moge ukonczyc swojego projektu i prosze o pomoc w budowie mojej nawijarki drutu.

-chce uzyc silnik elektryczny(powiedzmy jakiejs malej wkretarki) w taki sposob aby stwarzala naciag dla szpuli z drutem(taki dynamiczny hamulec), moje pytanie jest czy obracanie go w przeciwna strone do ruchu zamierzonego nie uszkodzi silnika badz jego ukladu sterujacego, ewentualnie jak to ominac. I czy jest wogole w tym jakis sens, moim zamiezeniem bylo ominiecie budowy standardowych napinaczy, a pomysl z aktywnym napinaczem ktory trzymal by szpule pod okreslonym napieciem wydal mi sie calkiem dobry.

Mam nadzieje ze w miare zrozumiale wszytko opisalem i bede wdzieczny za pomoc.

0 4
  • #2 15 Sty 2012 17:58
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Szpula się obraca, tak? Ty ją chcesz hamować, by naciąg drutu był cały czas jednakowy, tak? To czemu nie zastosujesz jakiegoś sprzęgła sterowanego elektromechanicznie? Lub układu pneumatycznego, jeśli takie medium jest dostępne.

0
  • #3 15 Sty 2012 21:56
    tomkowo
    Poziom 2  

Tak szpula sie obraca, i zalezy mi na prostocie cenie ukladu oraz latwym dostepe do czesci. Nawijarka na wlasne amatorskie potrzeby. Sprzeglo elektromechaniczne lub uklad pneumatyczny oczywiscie ale wiem jak to ugryzdz, na ten temat mam jeszcze mniejsze pojecie i nawet google niewiele mowi o sprzegle elektromechanicznym. Silnik elektryczny dawal by mi swobode sterowania naciagu drutu. Ale dzieki, bede szukal dalej. pozdrawiam

[Przypominam, że na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić posty. Znaki diakrytyczne
    Nawijarka DIY silnik elektryczny
    Regulamin, punkt 3.1.13 (dawniej 15). Mariusz Ch.]

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

Przepraszam ze naruszylem zasady niniejszego forum, ale nie mam jak inaczej tego napisac, od dawna przebywam poza granicami kraju i pewnie sporo bledow tez popelniam. Jezeli jest to tak razace naruszenie prosze o usuniecie moich postow. Przyznaje ze jestem bardzo rozczarowany traktowaniem, mialem nawet przez chwile wrazenie ze forum aspiruje do byca bardziej otwartym i wykraczania poza granice polski. dziekuje

0
  • #4 16 Sty 2012 10:11
    neo_dc
    Poziom 32  

Zapewne potrzebowałbyś hamulca elektromagnetycznego. Możesz spróbować podłączyć jakiś silnik dc i sterować go poprzez pwm, ale moim zdaniem skóra niewarta wyprawki na potrzeby amatorskie i napinacz mechaniczny załatwi problem.

0
  • #5 16 Sty 2012 15:46
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli to ma dawać stały naciąg, bez dynamicznej reakcji, to prosty hamulec taśmowy - taśma z kawałka pasa parcianego pokrytego filcem lub skóry opasująca bęben i naciągnięta za pomocą jakiejś sprężyny, gdzie będziesz mógł sobie regulować siłę naciągu, czyli siłę hamującą. I po problemie.
    A jak się upierasz przy elektryce, to silnik elektryczny przez jakąś przekładnię, która będzie go przyspieszać i zwierać mu wyjście. Im większa SEM, tym większe hamowanie. A jeszcze prościej, to hamować jakiś wirnik z magnesem stałym w polu magnetycznym. Spróbuj jak się zachowa dynamo rowerowe zasilone napięciem stałym.

0