Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów silnika indukcyjnego.

k.marcin 19 Dec 2004 19:20 28719 22
IGE-XAO
    k.marcin
    Level 18  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Potrzbuję układu do płynnej regulacji obrotów silnika indukcyjnego 0,7kW ~220V (jednofazowy) 2750obr. Przeglądałem rózne schematy i kity w internecie pytałem w sklepie ale rozwiązania jakie widziałem pasują tylko do silników komutatorowych. Zna ktoś z was drogich forumowiczów może jakiś schemat takiego regulatora, o odpowiedniej mocy. Zależy mi na w miarę miekkim starcie silnika i regulacji od jak najnizszych obrotów. Jestem początkującym elektronikiem, jednak jakieś doświadczenie już posiadłem. Zależy mi na w miarę małych rozmiarach i prostocie konstrukcji jak i małych nakładach finansowych potrzebnych na ten projekt. Autotrafo raczej nie wchodzi w grę.
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Z góry dziękuję za wszystkie pomocne wypowiedzi i pozdrawiam
    Marcin
    (!!!!) - ozdobnik?[h]
  • IGE-XAO
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Weż moduł od pralki automatu - i masz gotowy układ...
    qryszard
    Level 21  
    Jest to raczej niewykonalne ,gdyż jest to silnik synchroniczny -czyli zależ ny od częstotliwości .Aby zmieniać obroty musiałbyś regulować częstotliwość zasilania. Jedynym wyjściem jest wymiana silnika.
  • IGE-XAO
    k.marcin
    Level 18  
    wiec zaden układ w stylu sterowania tyrystorem nie wchodzi w rachubę np AVT1007 lub układy Jabela.. Co by się stało gdybym taki własnie zastosował? Na pewno musi być jakiś sposób na to :)
    danamix
    Level 11  
    Stosowałem ten regulator z ATV 1007. jest ok , do dzisiaj silnik pracuje bez problemów i regulacja jest prawidłowa
    _Tomaszz
    Level 16  
    W niektórych przypadkach można zastosować napięciową (także poprzez tyrystory) regulację obrotów silnika indukcyjnego (rozumiem silnika bezkomutatorowego). Zależy to od charakteru obciążenia - np. pompy, wentylatory (charakterystyka "kwadratowa"). Inne obciążenia w tym układzie, to chyba tylko ze sprzężeniem zwrotnym od tacho.
    Tyrystorowe regulatory silnika indukcyjnego stosuje się w systemach wentylacji mechanicznej - coś w rodzaju ściemniacza dla obciążeń indukcyjnych.
    Popytaj w firmach zajmujących się wentylacją o gotowe urządzenie.
    k.marcin
    Level 18  
    dzieki
    zmontuje ten kit a jak nie bedzi chodziło to jakis prosty falownik, z tymi sprzezeniami i tacho to a siłach sie nie czuje bo nie wiem za bardzo o co tam chodzi :)
    Może macie jakis układ falownika zeby mi wysterowało silnik 0,7kW ~220 (no 230 :D)
    Ryszard49
    Level 37  
    k.marcin podaj co napędza ten silnik. Dopiero wtedy bedzie można zaproponowac jakieś sensowne i w miarę tanie rozwiązanie.
    k.marcin
    Level 18  
    ten silnik ma byc do napedu przewijarki to papierowych etykiet.. oczywiscie wystarczylby o wiele mniejszej mocy no ale co jakis idiota co zaprojektowa stol napisał mi 1,1kW i teraz szefo mi truje ze sie nie znam jak mowie ze za mocny bo tamten koles to "projektant" a ja mam tylko elektronike zmontowac ;lol; ........... i kupil 0,7kW.. obciazenie nie bedzie wielkie rolki z papierem beda na łozyskach i wszystko na kołach pasowych w przekladni 1:2,5 gdzies... dzisiaj kumpel pojechal po czesci do tego AVT1007 i go zmontuje i wam powiem czy zadzialalo. Jezeli macie jakies tanie i pewne rozwiazanie to bardzo bylbym wdzieczny. Cala konstrukcja byla wzorowana na przewijarce innej firmy i ponoć tam są silniki bezkomutatorowe ktore tez sa sterowane jakims potencjometrem.. ale dokladnie nie wiem.
    z gory dzieki za wszelkie info
    pozdrawiam
    Marcin
    dzikamysz
    Level 16  
    Robiłem kiedyś takie sterowanie do pompy wodnej w oczku wodnym. Wykorzystałem falownik i tyrystorowy regulator napięcia. Przed tym wszystkim umieściłem prostownik. Układ falownika zasiliłem osobno aby nie był zakłucany zmianami napięcia. Regulacja odbywała się na podwójnym potencjometrze. W falowniku zmieniała się częstotliwość a równolegle z nią malało napięcie. Zależność napięcie częstotliwość dobrałem na pałę tak jak wyszło. Układ narazie działa ponad dwa lata.
    k.marcin
    Level 18  
    a mozesz podać jakis schemat tego co zrobiłeś? Bardzo byłbym wdzięczny, moze byc narysowany nawet na kawalku kartki byle mozna bylo sie doczytac :):)
    pozdrawiam
    k50
    Level 10  
    mam niestety ten sam problem. jak można też proszę o schemat.
    pozdrawiam
    tyshowian
    Level 12  
    Myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosować falownik
    np altiwar firmy telemechanika
    k.marcin
    Level 18  
    No tak ale tu chodzi o własne tanie rozwiązanie problemu, i nadal błagam was o jakis konkretny schemat ;(
    Piotrek_FEL
    Level 11  
    k.marcin wrote:
    No tak ale tu chodzi o własne tanie rozwiązanie problemu, i nadal błagam was o jakis konkretny schemat ;(

Marcin,

Spróbuj może ten link: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39602c.pdf
    To jest taki eval kit do sterowania tego typu silnika, tam powinienes znalezc schemat. Generalnie, to nie jest trywialny uklad i trzeba sie nad tym troche spocic, nawet chyba wiecej niz troche.

Powodzenia
    Piotrek
    k.marcin
    Level 18  
    To jest naprawde fajna sprawa,dokladnie tego potrzebuje...ale ten procek cos mi sie zdaje trzeba programowac... :(

1. Nie mam programatora (ale zawsze mozna zrobic :D)
    2. Nie ma programu :( a pisac to nie za bardzo wiem jak,jakies podstawy tam znam ale kiepsko to widze :(

No chyba ze gdzies tam sa pochowane linki to byłoby super jak bys jeszcze podrzucil adresem.
    Wielkie dzieki za ten kit.
    (aha znalazlem tylko datasheeta do tego procka :( chcialbym bardzo zrobic ten uklad ale nie widze ani schematu,wzoru plytki czy tez programu do procka nigdzie.... )
    pozdrawiam.
    Piotrek_FEL
    Level 11  
    Nie gniewaj sie, ale daj moze sobie spokoj z robieniem takich rzeczy sam, chyba, ze jestes mocno zdeterminowany:-)).

Postaram sie podac wiecej informacji nt. tego zestawu, ale musze je pozbierac, ok? Przypomnij sie prosze

Pozdrawiam serdecznie
    Piotrek
    Piotrek_FEL
    Level 11  
    Marcin,

Tutaj jest link do noty aplikacyjnej opisującej taki projekt:
    http://www.microchip.com/stellent/idcplgIdcSe...on=&NextRow=&ssUserText=an861&DesignDocSelect
    Jesliby nie zadziałał, to wejdź na www.microchip.com i w Searcha wpisz AN861. Oprócz opisu znajdziesz także kod źródłowy. Kod powinien być napisany w C, na stronie Microchipa znajdziesz wersję 60dniową MPLAB-C18, do tego będzie Ci potrzebne MPLAB-IDE (do ściągnięcia za darmo) i oczywiście programator, najlepiej użyć MPLAB-ICD2 (który oprócz programowania pozwala także zdebugować procesor).

Pozostaje mi jeszcze życzyć Ci powodzenia

Baw się dobrze :wink:
    Piotrek
    k.marcin
    Level 18  
    dzieki poszukam sobie, a tymczasem mam 3fazowy silnik i fabryczny falownik
    Slawox
    Level 14  
    Z falowników polecam HITACHi ,małe moce są zasilane 230V i na wyjściu dają 3 razy 230V . Są tańsze od 3-fazowych
    younggigolo
    Level 10  
    Witam serdecznie. Podpinam się pod temat.
    Mam prądnicę od Auto sana i chcę ją użyć do wykonania elektrowni wiatrowej. Z tego co się dowiedziałem, to najlepiej jest zastosować regulowany tyrystorowy regulator napięcia, sprzęgnięty ze sterownikiem. Tak aby przy wahaniach prędkości obrotowej, np. od 1200 do 1500 obr/min zmieniał napięcie zasilania uzwojenia wzbudzenia i utrzymał stałą wartość napięcia na wyjściu prądnicy = 220V. Optymalne parametry pracy to: ok.1500 Obr./min; Iw=1,4A; Uw=28V. Moje pytanie brzmi, Czy można kupić taki gotowy regulator, który wysteruję sobie sterownikiem? Czy muszę taki skontrować ?