Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika indukcyjnego.

k.marcin 19 Gru 2004 19:20 24894 22
  • #1 19 Gru 2004 19:20
    k.marcin
    Poziom 18  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Potrzbuję układu do płynnej regulacji obrotów silnika indukcyjnego 0,7kW ~220V (jednofazowy) 2750obr. Przeglądałem rózne schematy i kity w internecie pytałem w sklepie ale rozwiązania jakie widziałem pasują tylko do silników komutatorowych. Zna ktoś z was drogich forumowiczów może jakiś schemat takiego regulatora, o odpowiedniej mocy. Zależy mi na w miarę miekkim starcie silnika i regulacji od jak najnizszych obrotów. Jestem początkującym elektronikiem, jednak jakieś doświadczenie już posiadłem. Zależy mi na w miarę małych rozmiarach i prostocie konstrukcji jak i małych nakładach finansowych potrzebnych na ten projekt. Autotrafo raczej nie wchodzi w grę.
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Z góry dziękuję za wszystkie pomocne wypowiedzi i pozdrawiam
    Marcin
    (!!!!) - ozdobnik?[h]

1 22
  • Semicon
  • #2 19 Gru 2004 19:25
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Weż moduł od pralki automatu - i masz gotowy układ...

0
  • #3 19 Gru 2004 19:33
    qryszard
    Poziom 20  

Jest to raczej niewykonalne ,gdyż jest to silnik synchroniczny -czyli zależ ny od częstotliwości .Aby zmieniać obroty musiałbyś regulować częstotliwość zasilania. Jedynym wyjściem jest wymiana silnika.

0
  • #4 19 Gru 2004 19:40
    k.marcin
    Poziom 18  

wiec zaden układ w stylu sterowania tyrystorem nie wchodzi w rachubę np AVT1007 lub układy Jabela.. Co by się stało gdybym taki własnie zastosował? Na pewno musi być jakiś sposób na to :)

0
  • Semicon
  • #7 19 Gru 2004 21:31
    danamix
    Poziom 10  

Stosowałem ten regulator z ATV 1007. jest ok , do dzisiaj silnik pracuje bez problemów i regulacja jest prawidłowa

2
  • #8 19 Gru 2004 23:32
    _Tomaszz
    Poziom 16  

W niektórych przypadkach można zastosować napięciową (także poprzez tyrystory) regulację obrotów silnika indukcyjnego (rozumiem silnika bezkomutatorowego). Zależy to od charakteru obciążenia - np. pompy, wentylatory (charakterystyka "kwadratowa"). Inne obciążenia w tym układzie, to chyba tylko ze sprzężeniem zwrotnym od tacho.
    Tyrystorowe regulatory silnika indukcyjnego stosuje się w systemach wentylacji mechanicznej - coś w rodzaju ściemniacza dla obciążeń indukcyjnych.
    Popytaj w firmach zajmujących się wentylacją o gotowe urządzenie.

0
  • #9 23 Gru 2004 10:51
    k.marcin
    Poziom 18  

dzieki
    zmontuje ten kit a jak nie bedzi chodziło to jakis prosty falownik, z tymi sprzezeniami i tacho to a siłach sie nie czuje bo nie wiem za bardzo o co tam chodzi :)
    Może macie jakis układ falownika zeby mi wysterowało silnik 0,7kW ~220 (no 230 :D)

0
  • #10 23 Gru 2004 21:33
    Ryszard49
    Poziom 33  

k.marcin podaj co napędza ten silnik. Dopiero wtedy bedzie można zaproponowac jakieś sensowne i w miarę tanie rozwiązanie.

0
  • #11 28 Gru 2004 15:15
    k.marcin
    Poziom 18  

ten silnik ma byc do napedu przewijarki to papierowych etykiet.. oczywiscie wystarczylby o wiele mniejszej mocy no ale co jakis idiota co zaprojektowa stol napisał mi 1,1kW i teraz szefo mi truje ze sie nie znam jak mowie ze za mocny bo tamten koles to "projektant" a ja mam tylko elektronike zmontowac ;lol; ........... i kupil 0,7kW.. obciazenie nie bedzie wielkie rolki z papierem beda na łozyskach i wszystko na kołach pasowych w przekladni 1:2,5 gdzies... dzisiaj kumpel pojechal po czesci do tego AVT1007 i go zmontuje i wam powiem czy zadzialalo. Jezeli macie jakies tanie i pewne rozwiazanie to bardzo bylbym wdzieczny. Cala konstrukcja byla wzorowana na przewijarce innej firmy i ponoć tam są silniki bezkomutatorowe ktore tez sa sterowane jakims potencjometrem.. ale dokladnie nie wiem.
    z gory dzieki za wszelkie info
    pozdrawiam
    Marcin

2
  • #12 30 Gru 2004 00:04
    dzikamysz
    Poziom 15  

Robiłem kiedyś takie sterowanie do pompy wodnej w oczku wodnym. Wykorzystałem falownik i tyrystorowy regulator napięcia. Przed tym wszystkim umieściłem prostownik. Układ falownika zasiliłem osobno aby nie był zakłucany zmianami napięcia. Regulacja odbywała się na podwójnym potencjometrze. W falowniku zmieniała się częstotliwość a równolegle z nią malało napięcie. Zależność napięcie częstotliwość dobrałem na pałę tak jak wyszło. Układ narazie działa ponad dwa lata.

0
  • #13 30 Gru 2004 17:30
    k.marcin
    Poziom 18  

a mozesz podać jakis schemat tego co zrobiłeś? Bardzo byłbym wdzięczny, moze byc narysowany nawet na kawalku kartki byle mozna bylo sie doczytac :):)
    pozdrawiam

0
  • #14 31 Gru 2004 12:13
    k50
    Poziom 9  

mam niestety ten sam problem. jak można też proszę o schemat.
    pozdrawiam

1
  • #15 31 Gru 2004 13:07
    tyshowian
    Poziom 12  

Myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosować falownik
    np altiwar firmy telemechanika

0
  • #16 05 Sty 2005 10:43
    k.marcin
    Poziom 18  

No tak ale tu chodzi o własne tanie rozwiązanie problemu, i nadal błagam was o jakis konkretny schemat ;(

1
  • #17 08 Sty 2005 19:04
    Piotrek_FEL
    Poziom 10  

k.marcin napisał:
    No tak ale tu chodzi o własne tanie rozwiązanie problemu, i nadal błagam was o jakis konkretny schemat ;(

Marcin,

Spróbuj może ten link: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/39602c.pdf
    To jest taki eval kit do sterowania tego typu silnika, tam powinienes znalezc schemat. Generalnie, to nie jest trywialny uklad i trzeba sie nad tym troche spocic, nawet chyba wiecej niz troche.

Powodzenia
    Piotrek

0
  • #18 17 Sty 2005 10:28
    k.marcin
    Poziom 18  

To jest naprawde fajna sprawa,dokladnie tego potrzebuje...ale ten procek cos mi sie zdaje trzeba programowac... :(

1. Nie mam programatora (ale zawsze mozna zrobic :D)
    2. Nie ma programu :( a pisac to nie za bardzo wiem jak,jakies podstawy tam znam ale kiepsko to widze :(

No chyba ze gdzies tam sa pochowane linki to byłoby super jak bys jeszcze podrzucil adresem.
    Wielkie dzieki za ten kit.
    (aha znalazlem tylko datasheeta do tego procka :( chcialbym bardzo zrobic ten uklad ale nie widze ani schematu,wzoru plytki czy tez programu do procka nigdzie.... )
    pozdrawiam.

0
  • #19 18 Sty 2005 19:22
    Piotrek_FEL
    Poziom 10  

Nie gniewaj sie, ale daj moze sobie spokoj z robieniem takich rzeczy sam, chyba, ze jestes mocno zdeterminowany:-)).

Postaram sie podac wiecej informacji nt. tego zestawu, ale musze je pozbierac, ok? Przypomnij sie prosze

Pozdrawiam serdecznie
    Piotrek

0
  • #20 20 Sty 2005 19:45
    Piotrek_FEL
    Poziom 10  

Marcin,

Tutaj jest link do noty aplikacyjnej opisującej taki projekt:
    http://www.microchip.com/stellent/idcplgIdcSe...on=&NextRow=&ssUserText=an861&DesignDocSelect
    Jesliby nie zadziałał, to wejdź na www.microchip.com i w Searcha wpisz AN861. Oprócz opisu znajdziesz także kod źródłowy. Kod powinien być napisany w C, na stronie Microchipa znajdziesz wersję 60dniową MPLAB-C18, do tego będzie Ci potrzebne MPLAB-IDE (do ściągnięcia za darmo) i oczywiście programator, najlepiej użyć MPLAB-ICD2 (który oprócz programowania pozwala także zdebugować procesor).

Pozostaje mi jeszcze życzyć Ci powodzenia

Baw się dobrze :wink:
    Piotrek

0
  • #21 22 Sty 2005 20:11
    k.marcin
    Poziom 18  

dzieki poszukam sobie, a tymczasem mam 3fazowy silnik i fabryczny falownik

0
  • #22 23 Sty 2005 19:16
    Slawox
    Poziom 14  

Z falowników polecam HITACHi ,małe moce są zasilane 230V i na wyjściu dają 3 razy 230V . Są tańsze od 3-fazowych

0
  • #23 07 Sty 2009 15:57
    younggigolo
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Podpinam się pod temat.
    Mam prądnicę od Auto sana i chcę ją użyć do wykonania elektrowni wiatrowej. Z tego co się dowiedziałem, to najlepiej jest zastosować regulowany tyrystorowy regulator napięcia, sprzęgnięty ze sterownikiem. Tak aby przy wahaniach prędkości obrotowej, np. od 1200 do 1500 obr/min zmieniał napięcie zasilania uzwojenia wzbudzenia i utrzymał stałą wartość napięcia na wyjściu prądnicy = 220V. Optymalne parametry pracy to: ok.1500 Obr./min; Iw=1,4A; Uw=28V. Moje pytanie brzmi, Czy można kupić taki gotowy regulator, który wysteruję sobie sterownikiem? Czy muszę taki skontrować ?

0